Přehledy OSVČ všech zdravotních pojišťoven na jednom místě ke stažení
Pro podání přehledů OSVČ zdravotní pojišťovně je ještě stále dost času. Jednotlivé pojišťovny nabízí své formuláře na svých webových stránkách. Server Podnikatel.cz je má na jednom místě. Stačí si vybrat svoji pojišťovnu a tiskopis stáhnout.
10.03.2022
Změny v opatřeních od 14. března: Bez respirátoru do obchodu i ke kadeřníkovi. Neruší se ale úplně
Posledních pár týdnů jsou čísla, která se týkají pandemické situace, příznivá. Vláda přistoupila k dalšímu kroku rozvolňování opatření, která měla šíření pandemie zabránit.
10.03.2022
Nakladatelství darují dětské knihy a slovníky. Pomoci Ukrajině mohou i čtenáři
Na pultech knihkupectví můžeme najít spousty knih. Jak jsou na tom česká nakladatelství a s čím se musí potýkat?
10.03.2022
Radíme Ukrajincům: Vyhledání zaměstnání a uzavření pracovní smlouvy
Občané z Ukrajiny, kteří požádali o speciální pobytové vízum, budou na území České Republiky hledat zaměstnání. Jaká mají práva a na co si dát pozor?
10.03.2022
Kdo nemusí podávat daňově přiznání za rok 2021?
Zjednodušené pravidlo, že daňové přiznání podávají podnikatelé, zatímco zaměstnanců se tato povinnost netýká, sice stále do určité míry platí, výjimek však existuje hned několik. Kdo tedy daňové přiznání za rok 2021 podávat nemusí?
10.03.2022
EET skončí, rozhodla vláda. Odmítla návrhy odborů i podnikatelských svazů
Vláda schválila návrh ministerstva financí na zrušení elektronické evidence tržeb (EET). Odmítla tak jak připomínky odborů, tak podnikatelských svazů.
10.03.2022
Vláda reaguje na rostoucí ceny pohonných hmot: Ruší silniční daň a biosložku
Zdražování nafty a benzínu pociťují dopravci a řidiči už od minulého týdne. A ceny stále rostou. Kabinet dnes projednával reakci na rostoucí ceny pohonných hmot.
10.03.2022
EET vyjde na 250 milionů Kč ročně, sliboval Babiš, ve skutečnosti stála 463 milionů
Před spuštěním elektronické evidence tržeb (EET) Andrej Babiš, tehdejší ministr financí, sliboval, že provoz EET vyjde na 250 milionů korun ročně. Jak však nyní spočítalo ministerstvo financí, ve skutečnosti vyšly roční náklady na EET na 453 milionů korun.
09.03.2022
Jak ovlivňuje účet u Sberbank výplatu přeplatků na dani nebo platbu daně?
V návaznosti na odebrání bankovní licence Sberbank CZ, se mnoho podnikatelů nemůže dostat ke svým penězům. Co dělat v případě, že máte u finančního úřadu registrovaný účet vedený u Sberbank CZ?
09.03.2022
Z daní půjde odečíst dary některým uprchlíkům i na vojenskou pomoc Ukrajině
Dary na vojenskou pomoc Ukrajině půjde odečíst z daní. Daňový základ sníží i dary ukrajinským uprchlíkům, ne však všem. Musí jít například o děti.
09.03.2022
Український працівник чеської компанії отримав повістку до армії
Які обов’язки роботодавця, а які права та обов’язки українського працівника, який має піти до військової служби? Чи потрібно звільняти його з роботи? Як щодо повернення на роботу?
09.03.2022
I když je plátce paušální daně, musí podat přehledy OSVČ. Víme kdy
Paušální režim nabízí jako jednu z výhod méně administrativy. Pokud je podnikatel plátce paušální daně pro OSVČ, nemusí podávat přiznání k dani ani přehledy o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a České správě sociálního zabezpečení. Může však nastat situace, kdy bude povinen přehledy podat.
08.03.2022
Uměle si snižovali daňové povinnosti, stát obrali o 23 milionů. Došlo na ně
Optimalizovat nebo uměle snižovat je velký rozdíl. Pokud se člověk přikloní k tomu druhému, má problém. Policie obvinila 12 fyzických a 4 právnické osoby pro trestné činy „krácení daně, poplatku a podobné povinné platby“ a „legalizace výnosů z trestné činnosti“. Organizovaná skupina osob se měla zkrácením DPH obohatit o nejméně 23 milionů Kč.
08.03.2022
Došlo ke změně u přehledů o příjmech a výdajích OSVČ pro zdravotní pojišťovnu
Od 1. ledna 2022 došlo ke změně přehledu o příjmech a výdajích OSVČ. Jedná se o název formuláře. Nově se zdravotní pojišťovně dokládá tiskopis s názvem „Přehled o výši daňového základu OSVČ“.
08.03.2022
Vrátil se zájem o pivo? Pivovary doufají ve standardní rok a musely zdražovat
Restaurace jsou už nějakou dobu otevřené, navíc bez omezení a nutnosti prokazování bezinfekčnosti. Jaký vliv to má na pivovary a jak jsou na tom s cenami?
08.03.2022
Snižte si daně, máme přehled slev na dani a nezdanitelných částí
Podnikatel.cz připravil velký přehled slev, daňových zvýhodnění a nezdanitelných částí základu daně, které lze uplatnit letos v přiznání za rok 2021.
08.03.2022
Kolik let musíte odpracovat, abyste mohli odejít do důchodu?
Abyste získali nárok na starobní důchod, musíte splnit dvě podmínky. Je nutné dosáhnout stanoveného důchodového věku a získat potřebnou dobu důchodového pojištění.
08.03.2022
Prodlouží se úřední hodiny berňáků, začaly už výjezdy do obcí
V souvislosti s blížící se lhůtou pro podání daňového přiznání se tradičně prodlouží úřední hodiny a finanční správa pomůže s vyplněním a podáním přiznání v obcích, kde se nenachází finanční úřady.
07.03.2022
Ombudsman si posvítil na postupy berňáků u kompenzačního bonusu
Při vyřizování žádostí o kompenzační bonus 2022 porušovala finanční správa podle odborníků zákony. Jedním z prohřešků bylo i to, že úředníci tlačili na žadatele, aby svoji žádost stáhli. Přitom právě kvůli tomuto chování zahájil už před rokem šetření veřejný ochránce práv.
07.03.2022
Základní informace pro uprchlíky z Ukrajiny
Připravili jsme prvotní informace pro Ukrajince po vstupu na území ČR. Kde se registrovat, jak žádat o vízum, jak na zdravotní pojištění a dávky hmotné nouze.
07.03.2022
Основна інформація для біженців з України
Ми підготували першочергову інформацію для новоприбулих на територію Чеської Республіки українців. Де зареєструватися, як подати документи на візу, як отримати медичне страхування та невідкладну матеріальну допомогу.
07.03.2022
Na co si dát pozor při registraci plátců k DPH?
Pokud se registrujete k dani z přidané hodnoty jako plátce DPH, musíte se registrovat prostřednictvím registračního formuláře. Na co si dát při jeho vyplňování pozor?
07.03.2022
Stavebnictví nemá vyhráno. Firmy nyní pomáhají svým ukrajinským pracovníkům
Tuzemské stavební firmy se v těchto dnech musí potýkat s odlivem jejich ukrajinských zaměstnanců, ale také s dalšími problémy. Jak to zvládají?
07.03.2022
Do půlky března si můžete zajistit, že vám informace o dani z nemovitostí bude chodit mailem
Možnost nechávat si údaje k dani z nemovitých věcí zasílat do mailové schránky se nabízí pro plátce už nějaký ten rok. Stále ji však nevyužívají všíchni. Některým stále chodí do schránek složenka.
04.03.2022
Může kontrola na neschopence dorazit v jakoukoliv denní i noční dobu?
Pokud zaměstnance skolí bacil nebo se mu stane nějaký úraz, který nedovolí docházet do zaměstnání, zůstane na nemocenské. Jak jsme již psali, v průběhu nemoci nebo úrazu zaměstnance, který je dočasně práce neschopný a tedy musí zůstat doma, může dorazit kontrola.
04.03.2022