Roboti na nošení léků, jídla i piva. Autonomní vozítka umí mapovat prostor
Český startup Vanilla Robotics uspěl v akcelerátoru Josefa Průši. Během půl roku se jeho zakladatelům podařilo vytvořit autonomní roboty, kteří se pohybují na základě senzorů a umělé inteligence.
15.11.2021
Kdy musíte platit zálohy na daň z příjmů a jak dochází k jejich zúčtování?
V závislosti na výši daňové povinnosti, která se zjistí vynásobením sazby daně se zjištěným základem daně, může vzniknout povinnost hradit zálohy na daň z příjmů.
15.11.2021
Kolik vydělávají města na parkovištích P+R? Zjistili jsme aktuální ceny
Parkoviště typu P+R (park + ride), tedy „zaparkuj a jeď“, jsou nejčastěji umístěná v blízkosti městské hromadné dopravy a fungují jako záchytná.
15.11.2021
Kde začnou vybírat poplatek z pobytu? Máme srovnání poplatků v okresních městech
Pro letošní rok odpustila některá města v rámci podpory ubytovacích zařízení poplatek z pobytu. V roce 2022 jej však opět zavádí.
15.11.2021
Vysoká inflace? Důchodci dostanou přidáno ze zákona
Nová vláda se bude muset vypořádat s inflací a přidat důchodům ze zákona. Jak vyplývá z její koaliční smlouvy, čeká nás také konec EET i daňové prázdniny pro rodiny.
15.11.2021
O kolik se zvednou zálohy na zdravotní pojištění v roce 2022?
Od nového roku se opět zvedají zálohy na zdravotní pojištění. Zatímco v tomto roce je minimální záloha OSVČ ve výší 2 393 korun, v důsledku zvýšení průměrné mzdy se záloha od roku 2022 zvýší o 234 korun.
12.11.2021
Důchodci si zřejmě od příštího léta přilepší. Důvodem je inflace
Mimořádná valorizace důchodů souvisí s vysokou inflací. Pokud inflace dosáhne úrovně 5 %, pak podle zákona o důchodovém pojištění k mimořádné valorizaci důchodů dojde. U mimořádné valorizace se sleduje měsíční inflace.
12.11.2021
E-shop nabízel "frekvenční čip" na ochranu před covidem. Za lži o vlastnostech tvrdě zaplatí
Covidová doba internetovému obchodování nahrává. E-shopy rostou jako houby po dešti. Společně s nárůstem internetových obchodů ale narůstá také počet různých pochybení, na která doplácejí online zákazníci. Pozor by si měli dát především na lživé informace o nabízených produktech.
12.11.2021
Delší otcovská potěší, někdo to ale bude muset zaplatit, upozorňuje Molín
Úpravy ošetřovného i prodloužená otcovská dovolená potěší. Jenže tyto zvýšené částky musí vždy někdo zaplatit. Upozorňuje daňový odborník.
12.11.2021
Stačí fotka dokladu v mobilu, není třeba jej mít na papíře, sepsul NSS celníky
Podnikatel uspěl ve sporu s celníky, kteří mu při kontrole dodávky piva neuznali doklady o převodu piva z daňového skladu, protože je měl jen vyfocené v mobilu.
12.11.2021
Další rána pro neočkované? Vláda jim zřejmě zakáže vstup do hospod a na stadiony
Zřejmě od 29. listopadu se výrazně zpřísní další mimořádná opatření. Kvůli sílící epidemii vláda uvažuje o zavedení tzv. rakouského modelu. Podle něj by měli mít neočkovaní a ti, co prokazatelně neprodělali covid, zakázán vstup např. do restaurací nebo na stadiony.
12.11.2021
Skupina studentů založila dobročinný projekt Podpořit.cz. Ten mění online nákupy na dobré skutky
Lidé pomáhají lidem. Takový je podtitulek projektu Podpořit.cz. Přes jednoduchou platformu mohou lidé finančně přispívat těm, kteří to potřebují, a zároveň tím neutratí ani korunu navíc.
11.11.2021
Kontroly OTN restaurace až tak netrápí. Co je větší problém?
Jak se restaurace staví ke kontrolování svých hostů a s čím se v této souvislosti musejí potýkat? Jaké jsou důsledky této situace?
11.11.2021
Překážky v práci na straně zaměstnavatele v otázkách a odpovědích
Překážky v práci jsou opět aktuální. Uplatní se při částečné práci prioritně svátek, překážka na straně zaměstnance, či dovolená? A co zkušební doba zaměstnance?
11.11.2021
10 nejčastějších mýtů o vdoveckých důchodech. Nemyslíte si je i vy?
„Vdovský nebo vdovecký důchod vzniká automaticky a je na pořád,“ patří mezi příklady mýtů, které mezi lidmi panují ohledně vdovských penzí. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) proto připravila přehled nejčastějších omylů.
11.11.2021
Protiepidemická opatření se opět zpřísnila, o dalších se bude jednat v pátek
Vláda ve středu schválila mírné zpřísnění protiepidemických opatření. Týká se vysokých škol a léčeben dlouhodobě nemocných a pobytových zařízení sociálních služeb.
10.11.2021
Pohledávky v účetnictví podnikatelů
V rámci podnikatelské činnosti je běžné, že podnikatelé poskytují odloženou splatnost v případě, kdy poskytnou službu nebo dodají zboží. Jaké další pohledávky se objevují v účetnictví podnikatelů a jakými právními předpisy jsou upraveny?
10.11.2021
Zákazníci e-shopům chyby neodpouští. Víme, na co si dát pozor
Předvánoční období je pro internetové obchody velmi náročné a v roce patří mezi špičku. Na co si musí dát pozor a co dokáže odradit zákazníky od nákupu?
10.11.2021
Zastavování exekucí se dotkne i zaměstnavatelů
Zastavování exekucí je v plném proudu Zdaleka nejde jen o tzv. Milostivé léto, jsou tu zbytečné, bagatelní i bezvýsledné exekuce, které budou postupně zastavovány.
10.11.2021
Padělky za více jak 30 milionů korun. Kontroloři šli najisto, většinou na udání
V byznysu s padělky se točí velké peníze. Jen za poslední tři měsíce zabavila Česká obchodní inspekce zboží za více jak 30 milionů korun. Za velkým nárůstem oproti předchozímu čtvrtletí stojí znovuotevření tržnic a tržišť.
09.11.2021
Zlomila si v práci nohu, jde o pracovní úraz. Jak by se měl zaměstnavatel zachovat?
Státní úřad inspekce práce řeší celou řadu situací, které se týkají vztahu zaměstnavatel zaměstnanec a které přináší každodenní praxe. Jedna z níže popsaných, kterou musel úřad řešit se týká pracovního úrazu a následných povinností ze strany zaměstnavatele.
09.11.2021
Do oddlužovací akce Milostivé léto spadá i zdravotní pojištění
Aktuálně probíhá akce Milostivé léta, která umožňuje dlužníkům zbavit se exekučních poplatků, sankcí a úroků, které navýšily původní dluh. Stačí, když zaplatí jistinu (původní dluh) a poplatek 908 korun exekutorovi. Akce probíhá od 28. října 2021 do 28. ledna 2022.
09.11.2021
Čeští výrobci respirátorů: Ve veřejných zakázkách nás válcuje čínské zboží
Ti, kteří vyráběli ochranné prostředky, měli v určitou dobu plné ruce práce. Jaká je však po jejich produktech poptávka nyní?
09.11.2021
Co chystá nová vláda? Konec EET, daňové prázdniny či valorizaci slevy na dani
Nová vláda chce definitivně ukončit EET, zavést daňové prázdniny pro rodiny a valorizaci základní slevy na poplatníka. Přinášíme přehled plánovaných změn.
09.11.2021
NKÚ: Finanční úřady uzavřely smlouvy, které nemohou z vlastní vůle vypovědět
Právní předchůdci Generálního finančního ředitelství (GFŘ) uzavřely smlouvy o nájmu s omezenou možností výpovědi GFŘ. Smlouvy lze vypovědět pouze při porušování povinností pronajímatelem či nezpůsobilosti budovy k užívání, případně při ukončení své činnosti. Zjistila to kontrola Nejvyššího finančního úřadu (NKÚ).
09.11.2021