Připomeňte si, co se v roce 2024 mění u daně z příjmů
Novinky jsou spojené s daní z příjmů jak fyzických, tak právnických osob. Stojí za nimi konsolidační balíček, který byl schválen v prosinci loňského roku.
12.01.2024
Chystá se Milostivé léto pro OSVČ i u zdravotního pojištění. Bude ale osekáno
Prominutí dluhů na penále se chystá i u zdravotního pojištění, a to především u VZP ČR. Oproti obdobné akci u sociálního pojištění však půjde o osekanou verzi.
12.01.2024
Z motokrosové trati k prémiovému senu. Poznejte příběh českého farmáře
Když si Jan koupil dům s pozemky, chtěl se věnovat motokrosu. Místo toho jej však nadchly zemědělské stroje a hospodaření.
12.01.2024
Složenky jsou přežitek. Do konce ledna si zajistíte snazší cestu placení daně z nemovitostí
Daňové povinnosti, respektive hrazení daní, lze mnoha způsoby. Například daň z nemovitých věcí je možné uhradit složenkou, ale také prostřednictvím SIPO.
12.01.2024
Souhrn minimálního zdravotní pojištění OSVČ, zaměstnanců a OBZP v roce 2024
Také v roce 2024 vzrostly minimální zálohy na zdravotní pojištění OSVČ, zaměstnanců a OBZP (osob bez zdanitelných příjmů). Přinášíme jejich přehled.
10.01.2024
Přehled kurzů cizích měn, které využijete v přiznání za rok 2023
Poplatníci, kteří nevedou účetnictví, použijí v přiznání pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotlivé hodnoty zveřejnila před několika dny finanční správa.
10.01.2024
Podpora v nezaměstnanosti v roce 2024: Vyšší, ale zato kratší
Zvyšuje se maximální možná podpora v nezaměstnanosti i rekvalifikaci. To ale není jediná změna v oblasti podpory. Zpřísní se i potírání nelegální práce.
10.01.2024
Nový rok, nové dotace: Zjistěte, jaké programy můžete v podnikání využít
Na začátku ledna vám přinášíme přehled některých aktuálních dotačních programů zaměřených na ekologii a udržitelnost.
10.01.2024
Stahujte aktualizované formuláře: K dani z příjmů, k dani silniční či z nemovitostí
K daňovým povinnostem je zapotřebí daňových tiskopisů. Server Podnikatel.cz je nabízí v aktualizované podobě ke stažení.
10.01.2024
Dárky nedorazily a e-shop nekomunikuje? Peníze můžete dostat zpět
Ne vždy se nákup na internetu obejde bez problémů. Někteří se například nedočkali objednaných dárků, které měly být určeny pod stromeček.
10.01.2024
Přehledy o příjmech a výdajích OSVČ všech zdravotních pojišťoven na jednom místě
Přehled musí OSVČ podat nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měla podat daňové přiznání. Nebo do 8. dubna 2024, pokud se jí povinnost podat daňové přiznání netýká.
10.01.2024
Spotřebitelé méně utrácejí. Jak se to projevilo na obratu tuzemských e-shopů?
Internetové obchody ještě nedávno zažívaly boom. Největší obraty měly především během covidu. Dnes je však situace jiná. České e-shopy se potýkají s propadem.
10.01.2024
Máte poslední den nejen na přechod k paušální dani OSVČ, ale i na změnu pásma daně
Dnes končí lhůta pro podání oznámení o vstupu do paušálního režimu. Kdo mění pásmo paušální daně, musí tak rovněž učinit nejpozději dnes.
10.01.2024
Jaké změny v oblasti DPH přinesl konsolidační balíček?
V návaznosti na účinnost konsolidačního balíčku se promítlo několik změn do daňových zákonů, a to včetně zákona o dani z přidané hodnoty. Jaké zásadní změny konsolidační balíček zavedl?
10.01.2024
Cenovky v haléřích. Podívejte se, jak se supermarkety popraly se změnami DPH
Na základě konsolidačního balíčku došlo od nového roku k několika změnám týkajících se DPH. Úpravy sazeb jsou tak znát při nákupech v obchodech a zákazníci si toho všimnou ještě, než dorazí k pokladnám.
10.01.2024
Mění se struktura správy sociálního zabezpečení: Slibuje rychlejší vyřízení dávek
S novým rokem přichází změna ve struktuře České správy sociálního zabezpečení. Nově vzniklo 5 územních správ sociálního zabezpečení (ÚSSZ). Všechny okresní pobočky však zůstanou zachované.
08.01.2024
Kolik můžete přivézt vína či cigaret ze zahraničí, aniž byste platili spotřební daň?
Pokud si chcete přivézt ze zahraničí alkohol či cigarety, je třeba dodržet dané limity, abyste nebyli nuceni hradit spotřební daň. Jaké ty limity jsou?
08.01.2024
Revoluce v oblékání? Materiál, co se přizpůsobí okolním teplotám
V Číně přišli vědci s oblečením, které díky využití solární energie může hřát nebo se ochlazovat. Tím může ovlivnit tělesnou teplotu nositele a reagovat na výkyvy počasí.
08.01.2024
Stále nevíte, jak na udržitelnost? Inspirujte se u známých českých firem
Už dnes musejí velké firmy podávat report o jejich přístupu k udržitelnosti. Do budoucna bude podobných povinností přibývat. Zjistěte, jak se můžete chovat udržitelněji.
08.01.2024
Máte vysoké příjmy? Víme, jaká bude maximální výše sociálního pojištění
Sociální pojištění má na rozdíl od zdravotního pojištění stanoven limit pro jeho maximální výši. Ten vychází z maximálního vyměřovacího základu a pro rok 2024 byl zvýšen.
08.01.2024
Tápete s přiznáním k dani z nemovitých věcí? Berňáky poradí po telefonu
Daňoví poplatníci mohou letos v souvislosti s přiznáním k dani z nemovitých věcí využít specializované telefonní linky, na kterých jim poradí experti z finanční správy.
05.01.2024
OSVČ, nezapomeňte změnit zálohu na zdravotní a nově i na sociální pojištění
OSVČ by neměly zapomenout na změnu zálohy na zdravotní pojištění, kterou je třeba učinit do 8. února. Nově je navíc nutné změnit za leden i zálohu na sociální pojištění.
05.01.2024
Čtvrtina datových schránek leží ladem, uživatelé tím značně riskují
Do 450 tisíc z 2 milionů nově založených datových schránek v loňském roce se doposud nikdo ani jednou nepřihlásil. Uživatelé tím přitom riskují, upozornil server iRozhlas.cz.
05.01.2024
Podávání daňových přiznání se blíží. Jak je to s příležitostným příjmem?
Nejen důchodci si mohou přivydělat takzvaným příležitostným příjmem. Musí si však dát pozor na maximální částku a dodržení dalších pravidel.
05.01.2024
Občerstvení na pracovišti, sportovní aktivity a jiná plnění od roku 2024
Konsolidační balíček neovlivnil jen stravování, upravil i řadu benefitů poskytovaných zaměstnavatelem. Musí mít jasno, kdy jde o zdanitelný příjem zaměstnance.
05.01.2024