Snížení spotřební daně u benzínu už skončilo, u nafty ale pokračuje i nadále
Vládní opatření, která byla dočasně přijata v reakci proti mimořádnému růstu cen pohonných hmot vyvolaných ruskou agresí na Ukrajině, skončila ke konci září letošního roku.
03.10.2022
Pracovat na home office půjde nově jen na základě písemné dohody
Home office bude možný jen na základě písemné dohody o práci na dálku. Počítá tím s novela zákoníku práce, kterou poslalo do připomínkového řízení ministerstvo práce a sociálních věcí.
03.10.2022
Proč se tvoří opravné položky k zásobám v účetnictví?
Většina podnikatelů má tvorbu opravných položek spojenou s pohledávkami. Existují ale také opravné položky k zásobám. Kdy se tvoří a proč?
30.09.2022
Porušíte nová pravidla pro home office? Bude vám hrozit pokuta až 1 milion korun
V souvislosti s novými pravidly pro home office a dohody mimo pracovní poměr se zavádí i nové sankce pro zaměstnavatele.
30.09.2022
Přivydělává si na letních brigádách. Jak to bude se slevou na manželku?
Když jeden z manželů nemá vlastní rozhodné roční příjmy vyšší než 68 tisíc Kč, může si uplatnit daňovou slevu ve výši 24 840 Kč. Zaměstnanci ji uplatňují v ročním zúčtování daně, OSVČ v daňovém přiznání.
30.09.2022
Od října platí novela zákona o skutečných majitelích. Co se změní?
Teprve přes rok platí povinnost zapsat skutečného majitele společností do veřejné evidence. Evropská komise zjistila, že související zákon je v rozporu s evropskou směrnicí a ten musel být novelizován s tím, že změny jsou účinné od 1. října.
29.09.2022
České IT firmy dodávají do Německa důležité systémy i produkty. Víme jaké
Jedná se o perspektivní obor a spolupráce, o kterých se příliš neví. Jedna společnost vyvíjí důležité systémy pro Deutsche Telekom, jiná zase dodává služby zahraničním e-shopům.
29.09.2022
Chtěly pracovat při mateřské a rozjely byznys pomáhající dalším rodičům
Lucie s Kristýnou na mateřské chtěly zabavit i mysl, a proto založily projekt, který spojuje společnosti s profesionálkami starajícími se o děti.
29.09.2022
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době může být komplikované
Za zrušením pracovního poměru ve zkušební době se může skrývat diskriminační jednání zaměstnavatele. Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu.
29.09.2022
Na pracovištích bude chladněji. Vláda schválila změny v minimálních teplotách
Vláda v rámci úsporných opatření rozhodla o snížení limitu pro minimální teplotu na pracovišti pro nadcházející topnou sezónu.
27.09.2022
Na víkend neplánujte daňové povinnosti, portál MOJE daně bude omezen
Pokud plánujete na první říjnový víkend řešit daňové povinnosti přes elektronický online úřad MOJE daně, plány změňte. Nabídka služeb bude omezena.
27.09.2022
Jak je to se snížením důchodového věku a důchodově pojištěnou dobou?
Co vše se počítá do doby potřebné na důchod a co je myšleno pod pojmem odložený starobní důchod? Ne každý má jasno v základních pojmech.
27.09.2022
Na nájem si vydělá díky TikToku. Jak funguje influencer marketing?
Klára Jonášová si pomocí TikToku dokáže na sebe vydělat. Jak funguje spolupráce s kosmetickými firmami a jak spolupráci nastavuje agentura? Rozebíráme v dalším díle podcastu Podnikatel+.
27.09.2022
Oznamovací povinnost OSVČ vůči pojišťovně: Co všechno jí musí hlásit?
V souvislosti se zdravotním pojištěním je třeba myslet také na oznamovací povinnosti některých skutečností týkajících se osob samostatně výdělečně činných. O jaké jde?
27.09.2022
Blíží se další státní svátek: Mohou obchodníci na Václava otevřít?
Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě stanovuje dvě podmínky, kdy musejí být zavřené obchody: konkrétní datum, které zákon předepisuje, a také prodejní plochu. Jak je to na Den české státnosti 28. září?
26.09.2022
Úspornější mrazáky, čidla i fotovoltaika: Víme, jak supermarkety šetří energiemi
Před nastávající zimou a s rostoucími cenami všichni přemýšlí, jak ušetřit na energiích. S úsporami musí počítat i supermarkety, které server Podnikatel.cz v této souvislosti oslovil.
26.09.2022
Velký přehled legislativních změn, které se v roce 2023 chystají na podnikatele
V roce 2023 čeká na podnikatele řada legislativních změn. Jedná se například o povinné datové schránky pro OSVČ či o zvýšení limitu u DPH a paušální daně na 2 miliony korun.
26.09.2022
Instrukce k platbě daně Celní správa ČR nikdy nezasílá SMSkou. Pozor na podvod
V těchto dnech se objevují podvodné textové zprávy, které jsou zasílány jménem Celní správy ČR. Obsahují odkaz na položku zboží 910029334, která je pouze zástupná.
23.09.2022
Kdy může dorazit kontrola ze zdravotní pojišťovny a co bude chtít vidět?
U plátců zdravotního pojistného se může objevit kontrola ze zdravotní pojišťovny. Kdy může dorazit a jaké dokumenty chtějí kontroloři předložit?
23.09.2022
Kdy musí být účetní závěrka ověřena auditorem?
Některé účetní jednotky mají povinnost ověřit účetní závěrku auditorem. Kterých účetních jednotek se tato povinnost týká a co to pro ně znamená?
23.09.2022
Paušální daň OSVČ bude v roce 2023 činit 6208 Kč. Jaké se chystají změny?
Paušální daň OSVČ se v roce 2023 zvýší oproti letošnímu roku o několik stovek na 6208 Kč. Je navíc možné, že se změní i podmínky paušální daně.
23.09.2022
Rekordní zdražování elektřiny a plynu pocítí firmy zejména příští rok
Více jak dvě třetiny firem měly potíže při vyjednávání smluv na energie na příští rok. Ukázal to zářijový průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR. Řada firem dostala násobně vyšší cenovou nabídku.
22.09.2022
Ceny paliva klesají. Snížení spotřební daně se bude dál týkat jen nafty
Za uplynulý týden je zjevný další pokles cen za pohonné hmoty. Jsou však stále výrazně vyšší než před rokem.
22.09.2022
Odložené platby Mall Pay se mění na Skip Pay
Služba Mall Pay, která je zaměřená na odložené platby, mění od 7. října svůj název na Skip Pay. Jak potvrdil šéf společnosti Richard Kotrlík, nový název je posledním krokem transformace, která s sebou mimo jiné přináší výrazné rozšíření služeb.
22.09.2022
E-shopy nemají jasno o cenách energií, ani vládní pomoci. Jaká dělají opatření?
Náklady na energie rostou všem, jak domácnostem, tak firmám. Server Podnikatel.cz se zaměřil na e-shopy a zjistil, jak se jich to dotýká a jaká dělají opatření.
22.09.2022