Katka Pavlíčková: Jen blázen zahodí možnost propagovat se zdarma na Instagramu
[1 minuta čtení] Sociální sítě obecně nabízí skvělé šance, jak zpropagovat značku, produkt či službu. Jak správně uchopit Instagram? Dozvíte se v podcastu Podnikatel.cz. I přesto, že je v České republice k mání Facebook či Instagram několik let, stále se najde velké procento podnikatelů, kteří nemají ani páru, jak je v podnikání využít.
24.09.2019
Na výstavbě bytového komplexu pracovalo plno zaměstnanců nelegálně a bez dokladů
[1 minuta čtení] Pražští celníci provedli společně s policisty z cizineckého oddělení další kontrolní akci zaměřenou na nelegální zaměstnávání cizinců. Celníci a policisté obsadili velkou stavbu nově vznikajícího luxusního bytového komplexu v Praze 8 – Troji a zkontrolovali kolem 120 zaměstnanců ze sedmi zemí.
24.09.2019
Více spojení na Linkedinu vytváří pozitivní image společnosti. Jak na to?
[5 minut čtení] Profil na sociální síti, který nemá sledující, je většinou zbytečný a nevyplácí se na něj plýtvat energií. Zjistěte, jak získat více spojení na LinkedInu. Mít vybudované početné publikum je důležité na všech sociálních sítích. A na LinkedInu zvláště, protože se tito lidé mohou stát vašimi zákazníky nebo zaměstnanci.
24.09.2019
Samy úřady netuší, která u #EET bije? U samoobslužné lednice se evidovat nemusí
[4 minuty čtení] Farmářka z Chodouně prosila úřady o radu, zda může i po novele zákona provozovat samoobslužnou lednici bez EET. Dostalo se jí chybné odpovědi, že nikoli. Jasno do situace nevneslo ani ministerstvo financí, které zase mylně uvedlo, že farmářka má požádat o tzv. automatovou výjimku. Ve skutečnosti samoobslužná lednice pod EET nespadá, ani po novele spadat nebude a není nutné o cokol
24.09.2019
Máte poslední týden na žádost o vrácení DPH za rok 2018 z jiných členských států
[2 minuty čtení] Chcete-li žádat o vrácení DPH za rok 2018 z jiných členských států, máte na to poslední týden. Termín vyprší na konci září. Do pondělí 30. září je možné podávat finančnímu úřadu žádosti o vrácení DPH z jiných členských států, což udává § 82 zákona o DPH. Pozor, podání je možné pouze online.
23.09.2019
Co kdybychom přestali jíst maso? Zlikviduje to podnikání?
[6 minut čtení] Žijeme v převratné době. Klimatická změna či krize, ovlivněná i člověkem, nutí spotřebitele, byznys a politiku k reakci. Tedy k posunu hodnot, myšlení, chování. Po klimatické stávce probíhá Týden pro klima. Nemine den bez medializace tématu. Jak ale svými nákupy hlasují spotřebitelé? Mají se podnikatelé bát o živobytí?
23.09.2019
Jednočlenná s.r.o. a (ne)platná pracovní smlouva
[4 minuty čtení] Odborníci nejednou upozorňovali na možná úskalí uzavření pracovní smlouvy v jednočlenné společnosti s ručením omezeným. Může být neplatné. A to, i kdyby se jednalo o práce, které s výkonem funkce nijak nesouvisí, například administrativní či technické.
23.09.2019
Počet hráčů Účtenkovky mírně klesl, nejvyšší výhry se navíc mají zdanit
[1 minuta čtení] Stále platí, že počet hráčů Účtenkovky osciluje okolo hranice 350 tisíc. Potvrdilo to i poslední slosování, kterého se zúčastnilo necelých 347 tisíc lidí. Oproti minulému měsíci šlo o pokles o 4 tisíce hráčů. Celkově se losovalo z 14,2 milionu účtenek. Brzy se ovšem může změnit hodnota nejvyšších cen, vládní koalice chce totiž zdanit výhry z hazardu a týkat se to má i Účtenkovky.
20.09.2019
Dítě v září dělalo opravné zkoušky. Uplatňuje se na něj za září sleva?
[3 minuty čtení] Zaměstnanec uplatňuje slevu na dítě, které neudělalo zkoušku v řádném termínu. Uplatní ji i za září? Účetní odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
20.09.2019
Co umí aplikace našich bank? Hlavně díky nim máte přehled
[8 minut čtení] Chytré mobilní telefony má dnes v kapse téměř každý a chce s nimi dělat více a více věcí. Například ovládat své bankovnictví, což je mu umožněno díky aplikacím. Mobilní aplikace má v dnešní době spousta bank. Navíc je pravděpodobné, že jejich počet bude stoupat kvůli změnám v ověřování.
20.09.2019
Podáváte přiznání? Odpočet úroků stačí doložit tím samým, co u ročního zúčtování
[3 minuty čtení] Ti, kdo podávají přiznání, nemusí pro uznání odpočtu úroků z hypotéky dokládat více dokumentů než zaměstnanci s ročním zúčtováním, určil Nejvyšší správní soud. Jak upozornil v rozsudku Nejvyšší správní soud (NSS), zákaz diskriminace mezi daňovými poplatníky má přednost před gramatickým výkladem příslušných paragrafů. Na rozsudek NSS upozornil na facebookových stránkách své daňové
20.09.2019
Je těhotná a chce přeřadit na lehčí práci. Kdy ji musí zaměstnavatel vyhovět?
[2 minuty čtení] Může též požádat o kratší úvazek? A jak je to v případě, že přeřazení na lehčí práci znamená nižší výdělek? Problematikou práv těhotných žen se zabýval Státní úřad inspekce práce ve svých otázkách a odpovědích.
19.09.2019
Finanční správa zoptimalizuje finanční úřady. Co to pro poplatníky znamená?
[1 minuta čtení] V prvním pololetí roku 2020 bude převedeno do optimalizovaného režimu celkem 33 finančních úřadů. Důvodem je zvýšení efektivity. V rámci tohoto opatření nebude zrušeno žádné pracoviště finančního úřadu, pouze budou dále fungovat v rámci tzv. režimu 2+2.
19.09.2019
Stejný metr na všechny? U cizinců ve stavebnictví to neplatí
[2 minuty čtení] V našem stavebnictví se pohybuje spousta cizinců, za kterými často zůstává nekvalitní práce. Ta se musí složitě opravovat, ale úřady to vůbec neřeší. Tuto situaci sleduje Cech suché výstavby České republiky, který je jedním z 23 cechů zapojených do nedotačního projektu „Fandíme řemeslu“ Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).
19.09.2019
Jak plánovat a jít za tím, aby vzrostla šance, že se plány vydaří?
[7 minut čtení] Plán poutá pozornost na to, co je podstatné. Jasné cíle s plánem jejich dosažení se pojí s úspěchem. Plánování se věnují praktici v životě a práci i výzkumníci. Někteří podnikatelé tvrdí, že plán je na nic. Jedna studie naopak uvádí, že zapsané cíle a plán „plánovači“ zásadně zvýší příjmy. Jak se tedy k plánům postavit?
19.09.2019
Máte nápad na online podnikání? Bez těchto základních kroků se neobejdete
[8 minut čtení] Startujeme seriál, který má ambici poskytnout svým čtenářům pomocnou ruku na cestě od úvodní myšlenky po života a rozvoje schopný online byznys. Založit si vlastní online byznys je jistě pro mnoho lidí zajímavou myšlenkou. Ono to slovíčko „online“ totiž umí poměrně dobře evokovat jednoduchost a rychlost postupu od úvodní myšlenky k prvním ziskům.
19.09.2019
Zdanění výher: Neměli by mít hráči nárok na to, dát si vklad do hry do nákladů?
[1 minuta čtení] Pokud by výherce skutečně začali platit daně z výher po vzoru daně z příjmu, neměli by mít pak nárok také na uvedení vkladu do hry do svých nákladů? Zdanění výher, které plánuje Ministerstvo financí ČR v rámci daňového balíčku, přináší několik otázek. S návrhem na zdanění výher nad 100 000 Kč se totiž dle provozovatelů kasin zapomnělo na základní princip výběru daní, a tím je dokl
18.09.2019
Letos se očekává, že zanikne rekordní počet firem. Jaké jsou důvody?
[1 minuta čtení] Zánik firem nabral za první půlrok nezvyklý spád. Pokud to tak půjde dál, letošní rok bude v tomto rekordní. Proč tomu tak je? Jen v prvním půlroce ukončilo podnikání 7908 kapitálových firem, což je o třetinu víc než ve stejném období loňského roku.
18.09.2019
Změny #EET skončí u Ústavního soudu, slibuje opozice
[2 minuty čtení] Piráti a ODS se po schválení novely zákona o evidenci tržeb shodli, že normu napadnou u Ústavního soudu. Ústavní soud rozhodoval o EET už v minulosti. Ačkoli evidenci jako celek protiústavní neshledal, některé pasáže zákona i tak zrušil. Šlo například o třetí a čtvrtou vlnu EET, které před několika dny schválená novela opět zkouší zavést.
18.09.2019
Brainstorming je zábavný, pomáhá řešit problémy a spojí vaše zaměstnance
[5 minut čtení] Brainstorming je metoda, při které se pracuje s nápady souvisejícími s určitým problémem nebo tématem. Jak při něm správně postupovat? Brainstorming podporuje spolupráci a inovativní myšlení. Jeho hlavní výhodou je, že může přinést ty nejlepší nápady.
18.09.2019
Odvod zdravotního pojištění u starobních a invalidních důchodců
[4 minuty čtení] V případě odvodu zdravotního pojištění platí určitá pravidla. Mohou zde nastat situace, které „zaskočí“ i zkušené mzdové účetní. Přiznání důchodu, ať již starobního nebo invalidního, je spojeno s určitou povinností vůči zdravotní pojišťovně. Vztahuje se jak na pojištěnce, tak na zaměstnavatele.
18.09.2019
Operativní leasing není pro banky stěžejním produktem. Podnikatelé mají na výběr
[7 minut čtení] Pokud zvažujete pořízení nového vozu, můžete využít operativního leasingu. Ten přináší mnoho výhod a nabízí jej spousta společností. Operativní leasing je obdobou pronájmu vozu – vlastníkem automobilu je finanční společnost, která se stará o povinné ručení, pojištění a další věci. Sjednává se na určitou dobu, většinou v délce jednoho až pěti let a po skončení smlouvy vrací klient a
17.09.2019
10 otázek a odpovědí, které se týkají novinek u EET, řemeslníků a offline režimu
[8 minut čtení] Poslanecká sněmovna přehlasovala veto Senátu a schválila novelu zákona o evidenci tržeb. Nabízíme přehled, co novela přináší za změny. Novinky se totiž týkají jak těch, kteří již tržby evidují, tak těch, kteří doposud nemuseli. Novela nyní čeká na podpis prezidenta. Jakmile vyjde ve Sbírce zákonů ČR, bude definitivně jasno, kdy které změny nabudou účinnosti.
17.09.2019
Home-office a práce na dálku? Podle odborníků v budoucnu běžná praxe
[2 minuty čtení] Odborníci z oblasti byznysu předpovídají, že se vzdálená práce brzy stane běžnou. Zvyšuje se tím produktivita zaměstnanců i celková kvalita jejich práce. České firmy se prozatím konceptu home-office a práce odkudkoliv poměrně brání. Nicméně podle aktuální výzkumu pracuje zcela na dálku 18 % zaměstnanců a tento trend je na vzestupu.
16.09.2019
Podnikatel.cz spouští vlastní podcast, poslouchejte nás třeba v autě
[1 minuta čtení] Podcasty v Česku znovu ožívají. I když tento způsob konzumace informací v audio formě není žádnou novinkou, stává se populární mezi mladou generací. Díky větší podpoře mobilních aplikací se znovu na výsluní dostávají podcasty. Tato forma konzumace byla popularizována v minulosti již společností Apple a aktuálně zažívá znovuoživení.
16.09.2019