Byl nemocný 3 týdny v měsíci. Má nárok na daňový bonus za děti?
[3 minuty čtení] Má účetní nemocnému zaměstnanci proplatit celý daňový bonus na 2 děti? A jak je to s platbou zdravotního? Účetní odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
23.08.2019
Budujte si na internetu pozitivní pověst a chraňte se tak před online útoky
[4 minuty čtení] Online reputation management (ORM) není u nás příliš známý pojem. Přitom se jedná o v dnešní době velmi důležitou aktivitu. Budování důvěry a důvěryhodnosti bylo pro úspěšné podnikání vždy rozhodující a souviselo především s disciplínou public relations. S přesunem aktivit na internet se jedná o důležitou součást digitálního marketingu s přesahem do SEO.
23.08.2019
Kdy se přestupek u #EET stává promlčeným?
[4 minuty čtení] Ve správním řízení o sankci za porušení povinností u EET se nachází několik tisíc případů. Kdy může dojít k promlčení? Jak upozorňují odborníci, promlčecí doba se odvíjí od toho, o jaký přestupek se jedná. Jde-li o přestupek, za který zákon stanoví pokutu s horní hranicí sazby alespoň 100 000 Kč, činí promlčecí lhůta 3 rok. Pokud je horní hranice sazby nižší, promlčí se přestupek
23.08.2019
Čím se prokáže zaměstnanec při kontrole nelegálního zaměstnávání?
[3 minuty čtení] Při kontrolách nelegálního zaměstnávání vyžadují inspektoři doklady, které prokazují existenci pracovněprávního vztahu. O jaké přesně jde? Na odhalování nelegálního zaměstnávání se zaměřuje Státní úřad inspekce práce. Zaměstnavatelé však mnohdy neví, čím se mají jejich zaměstnanci při kontrolách prokazovat.
22.08.2019
Hráči budou ochotní přiznat výhry berňáku a další mýty ohledně zdanění hazardu
[2 minuty čtení] Jak moc bude přínosné vyšší zdanění hazardu, kolik přinese do rozpočtu a jak ovlivní samotné hráče? Vláda na začátku léta schválila daňový balíček, který zvyšuje spotřební daně z tabákových výrobků, tvrdého alkoholu a také hazardu.
22.08.2019
Likvidace firmy je složitější než její založení. Proto jich spousta spí
[2 minuty čtení] Likvidace je jedním ze způsobů ukončení podnikatelských aktivit a jejím výsledkem je vymazání z obchodního rejstříku. Některé likvidace se však nedaří ukončit. Od roku 2010 do letošního června je evidováno přes 53 tisíc likvidací a nejvíce jich bylo v roce 2010 – kdy bylo zlikvidováno přes 10 tisíc podnikatelských subjektů.
22.08.2019
Virtuální asistenti: Udělají za vás i to, co v podnikání nestíháte nebo vás štve
[7 minut čtení] Bez pomoci virtuálních asistentek a asistentů by zřejmě i Čtyřhodinový pracovní týden, bestseller „nového bohatého“ Timothyho Ferrisse, zůstal v žánru sci-fi. Virtuální asistenti ulehčují práci a umožňují mnohé pracovní činnosti delegovat. Prozkoumali jsme, jaké jsou v Česku možnosti a co podnikatelům přesně přináší.
22.08.2019
Vypadá to, že berňák ohledně smlouvy s IBM neříká úplnou pravdu, tvrdí Bláha
[13 minut čtení] Základní parametry smlouvy finanční správy s IBM jsou komunikovány zmateně a vypadá to, že se úřad snaží neříct úplnou pravdu, říká „hlídač“ Michal Bláha. Generální finanční ředitelství (GFŘ) rozpoutalo po zveřejnění informace, že po 30 letech získá od společnosti IBM licenci k ADIS, doslova mediální chaos. Dohodu sice prezentovalo jako bezúplatnou, v samotné smlouvě je však uvede
22.08.2019
Změnu stravenkového systému si žádá většina firem
[1 minuta čtení] Hospodářská komora ČR v rámci bleskového šetření oslovila firmy s tím, jak se dívají na možnost stravenkového paušálu. Sedm firem z deseti je pro. Zavedení stravenkového paušálu, tedy jakási alternativa, podle které by zaměstnancům místo papírových stravenek byly vypláceny rovnou peníze, vzbudila řadu emocí. Na jedné straně stravenkové firmy, na druhé pak zaměstnavatelé, kteří je
21.08.2019
Berňák cílí své kontroly na poskytovatele ubytovacích služeb přes Airbnb
[1 minuta čtení] Finanční správa si posvítila během posledních měsíců na poskytovatele ubytovacích služeb přes elektronickou platformu Airbnb. Kontrolovala, za odvádí daně. Finanční správa prověřila téměř 7 tisíc daňových subjektů s pozitivním dopadem na státní rozpočet přesahujícím 35 mil. Kč.
21.08.2019
Klíčová slova jsou na firemním webu opravdu klíčová. Nesmíte to ale přehánět
[5 minut čtení] Klíčová slova ve smyslu SEO představují termíny a pojmy, které lidé vyhledávají a jsou relevantní k tématu dané stránky. Proto je důležité s nimi pracovat. Každá stránka na webu by se měla věnovat jednomu tématu, nebo skupině témat a v rámci těchto témat by se na jednotlivých stránkách měla objevovat související klíčová slova nebo slovní spojení.
21.08.2019
Nové neschopenky v otázkách a odpovědích
[4 minuty čtení] Od 1. ledna 2020 stát zavádí plně funkční elektronické dočasné pracovní neschopnosti, takzvané eNeschopenky. Zaměstnavatelé prozatím nemají zcela jasno. Změna se dotkne pouze „neschopenek“ (rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti). Ostatní nemocenské dávky se budou nadále zpracovávat v papírové podobě.
21.08.2019
Zájem o Účtenkovku se ustálil. Počet hráčů osciluje okolo 350 tisíc
[1 minuta čtení] Už skoro rok se počet hráčů Účtenkovky pohybuje neustále okolo hranice 350 tisíc. Množství účtenek se oproti tomu mění výrazněji. Co se týče posledního slosování, tak toho se zúčastnilo 351 449 hráčů. Celkově se losovalo se z 14,3 milionu účtenek.
20.08.2019
Chystá se pracovat v zahraničí. Jak na pojistné, když ještě nemá jistou práci?
[1 minuta čtení] Jak postupovat u zdravotního pojistného, pokud v době odjezdu nebude mít pojištěnec v zahraničí zajištěné žádné pracovní místo? Pojištěnec se chystá za prací do zahraničí. Jaké povinnosti má vůči zdravotní pojišťovně?
20.08.2019
Je už placení mobilem nebo hodinkami samozřejmostí u všech bank?
[5 minut čtení] Od spuštění Apple Pay v naší republice uběhlo už téměř půl roku. Kromě toho je populární také placení pomocí Google Pay. Jaká je situace u bank? Jedná se o službu, díky které můžete platit pomocí mobilního zařízení nebo hodinek. Tam stačí mít nahranou vaši kartu a platit tak pouhým přiložením.
20.08.2019
Špatná zpráva pro podnikatele, ministerstvo odmítlo připomínky k daňovému řádu
[5 minut čtení] Novela daňového řádu obsahuje i některé podpásovky pro podnikatele. Ačkoli na ně podnikatelé v připomínkovém řízení upozornili, ministerstvo připomínky odmítlo Ministerstvo financí tak nadále trvá na tom, aby se výrazně snížily úroky z neoprávněného jednání správce daně nebo se prodloužila lhůta pro vrácení odpočtu DPH z 30 na 45 dnů.
20.08.2019
Přes 400 tisíc firem nezveřejnilo finanční výkazy. Ministerstvo plánuje změny
[1 minuta čtení] Na konci července byl termín pro zveřejnění finančních výkazů firem za rok 2018. Výsledky svého hospodaření dosud nezveřejnilo přes 80 % procent společností. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode tak informační povinnost v období mezi lety 2014 a 2017 nesplnila nadpoloviční většina firem.
19.08.2019
Změní se nejenom otcovská. Novinky se chystají také u rodičovské dovolené
[2 minuty čtení] Směrnice EU, dle které by se měla otcovská prodloužit ze sedmi dnů na deset, přináší změny také v oblasti rodičovské dovolené. Co bude jinak? Změny, které přináší evropská směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem, musí Česká republika aplikovat do tří let.
19.08.2019
Patří zvířecí mazlíčci do práce? Co si rozmyslet dřív, než benefit zavedete?
[5 minut čtení] Domácích psů a koček jsou v Česku miliony. S tím, jak jsou firmy vůči zaměstnancům stále otevřenější, přibývá i těch, co pouští do svých kanceláří také zvířata. V řadě pet-friendly firem domácí mazlíčci netrčí doma a chodí se svými paničkami a páníčky do práce. V nich jsme se zeptali, jakou mají se zvířaty zkušenost.
19.08.2019
Konečně jasno v poskytování informací exekutorům zaměstnavatelem
[5 minut čtení] Připravovaná novela exekučního řádu jednoznačně vyřeší spory o poskytování či neposkytování součinnosti v exekucích. Novela rozšiřuje okruh příjmů podléhajícím srážkám, stanovuje postup při srážkách z odstupného a upravuje součinnost zaměstnavatelů.
19.08.2019
Podnikatel neplatil daně a pojistné za své zaměstnance, hrozí mu 5 let vězení
[1 minuta čtení] Podnikatel z Prahy neodvedl na daních a pojistném za zaměstnance skoro 650 tisíc korun. Hrozí mu za to 5 let vězení. Jak upozornili kriminalisté, podnikatel odvody za zaměstnance neplatil navzdory tomu, že pro jejich úhradu měl dostatečné množství finančních prostředků.
16.08.2019
Student odmaturoval a přes červenec pracoval. Musí platit zdravotní za srpen?
[2 minuty čtení] Po maturitě měl pracovní poměr a v srpnu už pracovat nebude. Jak je to s placením zdravotního pojištění? Podnikatelé odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
16.08.2019
Význam a reálný přínos ochranné známky pro malé a střední podnikatele
[4 minuty čtení] Ochranná známka představuje důležitou součást ochrany obchodní identity nebo značky každého podnikatele. Co vše může být zaregistrováno jako ochranná známka? Právní úpravu ochranných známek pro území České republiky řeší aktuálně platný zákon č. 441/2003 Sb., o ochranných známkách, v platném znění (dále jen „zákon o ochranných známkách“).
16.08.2019
Podcasty jsou hit. Budujte si pomocí podcastů svoji (osobní) značku
[4 minuty čtení] Podcasty se v poslední době stávají čím dál více oblíbeným formátem. Také pro firmy má jejich tvorba řadu výhod. Podcasty mohou být součástí obsahového marketingu nebo být použity k oslovování potenciálních klientů, interní komunikaci, HR marketingu nebo budování komunity. Způsobů je opravdu hodně a stejně tak i věcí, co to může přinést.
16.08.2019
Překládá mimo EU pro plátce DPH. Stane se tak osobou identifikovanou k DPH?
[2 minuty čtení] Kdy se podnikatel, který je neplátcem DPH, stane osobou identifikovanou k DPH? Může o tom rozhodnout poskytnutí služby do státu mimo EU? Server Podnikatel.cz nabízí svým čtenářům odborné poradny, které se zaměřují na různé oblasti podnikání. Jedna z otázek z oblasti daní se týká podmínek, za kterých se může podnikatel stát osobou identifikovanou k DPH.
15.08.2019