Do dubna je nutné nejen podat přiznání, ale i uhradit daň. Jaké jsou sankce za zpoždění?
Termín pro podání daňového přiznání za rok 2022 osobně nebo poštou se blíží. Finanční správa musí mít formulář na stole do pondělí 3. dubna 2023. Jaké jsou sankce, pokud se s podáním přiznání k dani opozdíte?
22.03.2023
Udání ministra na "klamavé jednání" s cukrem ve slevě prověří inspekce
Na konci února podal ministr zemědělství Zdeněk Nekula podnět na Českou obchodní inspekci kvůli podezření na klamavé jednání obchodního řetězce. Mělo se jednat o cukr, který byl nabízen ve slevě.
22.03.2023
Otázky a odpovědi k datovým schránkám, OSVČ a elektronickým daňovým přiznáním
Od roku 2023 se všem OSVČ s IČO zřídily datové schránky. S tím se pojí povinnost elektronického podání přiznání. Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky.
22.03.2023
Jaké nejčastější nedaňové náklady se objevují v účetnictví podnikatelů?
V účetnictví podnikatelů se objevují různorodé náklady. Některé z nich však podle zákona o daních z příjmů nejsou považovány za náklady daňově uznatelné.
22.03.2023
Přehled nezdanitelných částí daně, které můžete využít v přiznání za rok 2022
Daně si lze snížit nejen slevami na dani, ale také nezdanitelnými částmi daně. Jen nezapomeňte, že zatímco slevy snižují přímo daň, nezdanitelné části daňový základ. V přiznání za rok 2022 můžete uplatnit následující nezdanitelné části.
22.03.2023
Tapety jsou stále hit. Na pražské Florenci to dokazuje legendární prodejna
Tapety se opět dostávají do kurzu. Díky novým technologiím přináší jednodušší možnosti, jak si zútulnit domov nebo provozovnu.
21.03.2023
4 otázky, kdy je povinné s datovkou podávat přiznání elektronicky
Finanční správa dnes publikovala na svém webu nové vyjádření týkající se daňových povinností v souvislosti se zřizováním datových schránek. Ty do konce března budou mít povinně zřízeny všechny právnické osoby bez výjimky a všichni živnostníci (včetně těch s pozastavenou živností).
21.03.2023
5 problematických situací při provádění exekučních srážek ze mzdy
Otazníky kolem součinnosti exekutorům, přeplatku z ročního zúčtování daňových záloh, souběhu exekucí s dohodami, změny zaměstnavatele i souběhu zaměstnání.
21.03.2023
Musíte podat přiznání elektronicky, když máte příjmy z nájmu?
Všem OSVČ s IČO se letos zřídily datové schránky, což s sebou nese povinnost podat přiznání elektronicky. Jak to mají s přiznáním ti, kteří mají jen příjmy z nájmu nebo třeba z obchodování s cennými papíry?
21.03.2023
Za 10 týdnů 700 tisíc uživatelů. Doplněk pro umělou inteligenci láme rekordy
Existuje teprve 10 týdnů a už nyní ho používá pravidelně necelých 700 tisíc uživatelů týdně. Doplněk pro ChatGPT s názvem AIPRM láme rekordy a nově si říká o peníze v programu premium.
21.03.2023
Botas možná přežije, legendární značku chce zachránit konkurent
Ačkoli firma Botas skončila v likvidaci, legendární značka možná nakonec přežije. Plánuje ji totiž koupit konkurent Botas – zlínská firma Vasky.
20.03.2023
Online školení nabídne úvod do pracovního práva, pojistného nebo daně z příjmů
Ideální zdroj informací u nás získají začínající a mírně pokročilé mzdové účetní 28. a 29. března. Vyhledávané školení proběhne pod taktovkou PhDr. Dagmar Kučerové, která se zaměřuje na oblast mzdového účetnictví a personalistiky, včetně legislativních novinek a aktuálních právních výkladů z dané oblasti. Můžete ji také znát jako naši redaktorku.
20.03.2023
Málo peněz? Tady jsou příklady, jak v důchodu legálně podnikat a pracovat
Bez omezení a s libovolně vysokým ziskem. Takové jsou podmínky pro podnikání v řádném důchodovém věku. U předčasných důchodců jsou podmínky jiné.
20.03.2023
Zisky pojišťoven stále rostou. Jak vydělávají na našem strachu?
Pojištění je nedílnou součástí života jak podnikatelů, tak jednotlivců. Pojišťovny tak mají podobně jako operátoři jisté uzavřené smlouvy. Co však ovlivňuje jejich zisky?
20.03.2023
Vyhláška spadla berňáku do spamu, 800 lidí musí podat přiznání k dani z nemovitostí
S nevídanou situací se potýkají obyvatelé středočeského městysu Rataje nad Sázavou, kteří kvůli chybnému doručení vyhlášky musí podat dodatečné daňové přiznání k dani z nemovitostí.
20.03.2023
Pokuta za lživé recenze o spokojenosti uživatelů e-shopu
Internetové obchody jsou pod drobnohledem různých kontrol. Česká obchodní inspekce se zaměřuje hned na několik oblastí. Jednou z nich je pravdivost recenzí.
20.03.2023
Některé OSVČ musí podat přehled zdravotní pojišťovně už v dubnu
Dubnový termín pro podání přehledů zdravotní pojišťovně se týká pouze některých osob samostatně výdělečně činných. Které to jsou?
17.03.2023
OSVČ v paušálním režimu na neschopence: Projeví se to na výši paušální daně?
Osoby samostatně výdělečně činné, a to i ty v paušálním režimu, se pro úhradu nemocenského pojištění mohou rozhodnout dobrovolně. Pokud pak kvůli úrazu či nemoci nemohou vykonávat svou činnost, mají nárok na nemocenské.
17.03.2023
Podnikání žen? Zájem studentek opadá, Česko dusí stereotypy a ujíždí mu vlak
V žebříčku podnikání žen si Česko nestojí nejlépe. Zatímco středoškolačky se do byznysu hrnou, podnikatelek je pak oproti mužům málo. A startupy? Pánský klub.
17.03.2023
Neudělali jste je taky? Máme přehled častých chyb v souvislosti s daňovým přiznáním
Nejčastější chyby v daňových přiznáních se příliš nemění. Potíže způsobuje především uplatnění slev na dani a daňové zvýhodnění na dítě.
17.03.2023
Se džbánkem do hospody pro pivo: Výčepní ho může odmítnout naplnit
Už v loňském roce byly uvedeny změny, které přinesly omezení v užívání jednorázových obalů a plastů. V souvislosti s tím se však stále objevují nejasnosti, co je a není v souladu legislativou.
16.03.2023
Podáváte daňové přiznání přes MOJE daně? Opatrně, ať nepřijdete o citlivá data
Portál Finanční správy ČR MOJE daně umožňuje poplatníků snadné podání daňového přiznání elektronickou cestou. Je však třeba mít se na pozoru. Při podání tímto způsobem můžete snadno naletět a přijít tak o citlivé údaje.
16.03.2023
Konec švarcsystému u kurýrů, budou nově zaměstnanci, plánuje EU
Na začátku února schválil Evropský parlament novou směrnici, která by měla zlepšit pracovní podmínky v platformové práci. Jedná se především u kurýry, jejichž služby jsou objednávány online.
16.03.2023
OSVČ s paušální daní nezrušila zálohy na pojištění. Jak dostat peníze zpět?
OSVČ v paušálním režimu hradí pouze jednu zálohu, a to na paušální daň. Všechny ostatní, ať už na zdravotní či sociální pojištění, platit nemusí. Jak postupovat, pokud zapomněla zrušit trvalé příkazy a peníze stále odchází?
16.03.2023
Fingované slevy? Tento byznys už v Česku nepokvete
Na začátku ledna nabyla účinnosti novela, která přinesla spoustu změn především pro e-shopy. Jak se na ni dívají a jak se adaptovaly na změny?
16.03.2023