Za jakých podmínek si mohou žáci a studenti přivydělat na letních brigádách?
Období letních školních prázdnin je příležitostí pro sezonní zaměstnance. Přivydělat si mohou i žáci a studenti. Od kdy a za jakých podmínek? A mohou mladiství samostatně podnikat?
21.06.2023
90denní lhůta na vyřízení žádostí o důchod se opět vrátí
Podle zákona musí být žádost o důchod vyřízena do 90 dnů. To se však poslední měsíce nedělo. Kvůli vysokému počtu podaných žádostí o předčasný důchod v závěru roku 2022 se prodloužila doba jejich zpracování.
20.06.2023
Cena plynu opět stoupá. Krize se ale nekoná, uklidňují ekonomové
Od začátku měsíce zdražil plyn o polovinu. Aktuálně se jedna megawatthodina prodává za zhruba 35 eur, ještě před několika dny to ale bylo mnohem víc.
20.06.2023
Fiala se chvástá, jak vláda opatřeními podnikatelům pomohla. Je to vtip?
Vláda vyslyšela drobné podnikatele a živnostníky a přinesla celou řadu opatření, která jim jejich působení na podnikatelském poli zjednoduší. Alespoň tak to vidí předseda vlády Petr Fiala.
20.06.2023
Založil vlastní značku cideru. Po třech letech má milionové obraty
Jeho rodina vlastní velkou potravinářskou značku. Přesto si vzal úvěr a začal mimo firmu budovat vlastní značku, díky které má dnes milionové obraty.
20.06.2023
Dohody o provedení práce se mají změnit, zaměstnavatele čekají nové povinnosti
Dohody o provedení práce se mají dle představy vlády nově hlásit úřadům. Na zaměstnavatele tak čekají nové povinnosti.
20.06.2023
Které slevy na dani mají skončit a které se upraví?
Vláda chce zrušit slevu na dani pro studenty a také tzv. školkovné. Omezit by se pak měla sleva na manželku/manžela.
20.06.2023
Končíte studium? Dokdy za vás stát platí zdravotní pojištění?
Za studenta, který končí studium na vysoké škole, platí stát zdravotní pojištění ještě v měsíci, ve kterém řádně ukončil studium a také měsíc po něm následující.
19.06.2023
Zruší se vstupní pracovnělékařské prohlídky pro některé zaměstnance
Úleva pro zaměstnavatele. Díky antibyrokratického balíčku II by již někteří zaměstnanci nemuseli podstupovat vstupní pracovnělékařské prohlídky. Druhý antibyrokratický balíček schválila minulý týden vláda.
19.06.2023
Ceny energií ovlivňují provoz koupališť. Jaké je letos vstupné do bazénů?
S teplejšími červnovými dny se otevírají brány venkovních koupališť. Zjistili jsme, jak to mají s cenami a jaké mají na léto plány.
19.06.2023
Aktuálně k whistleblowingu pro zaměstnavatele
Zákon o ochraně oznamovatelů se dotkne zaměstnavatelů s nejméně 50 zaměstnanci. Týká se ale všech oznamovatelů. Tím může být i zaměstnanec malé firmy.
19.06.2023
Týden dovolené, během kterého jsou 2 státní svátky: Počítají se do počtu dnů dovolené?
Zaměstnanec čerpá během prvního letního měsíce týdenní dovolenou. V něm ovšem vycházejí hned dva státní svátky na pracovní dny. Jako je tomu zrovna v tomto roce, kdy 5. a 6. července vychází na středu a čtvrtek.
16.06.2023
A mají po byznysu. Celníci zlikvidovali 30 nelegálních automatů
Podnikatelé z Ústecka, kteří nelegálně provozovali výherní automaty, přišli o svůj nástroj obživy. Celníci jim automaty zabavili a poslali do ekologické likvidace.
16.06.2023
V daňovém přiznání podaném daňovým poradcem je chyba. Kdo je za ni zodpovědný?
Daňové přiznání poplatníka, který využil služeb daňového poradce, musí být na stole finanční správy nejpozději do 3 července 2023. Kdo však nese zodpovědnost za případné chyby, které bude tiskopis obsahovat?
16.06.2023
Jeho největším pokladem je recept. Na Vysočině totiž vyrábí inkoust
Na českém trhu nenašel mnoho odstínů barevných inkoustů, tak se pustil do výroby sám. Dnes je prodává na několika českých i zahraničních e-shopech.
16.06.2023
KVÍZ: Poznáte známé firmy či značky jen podle loga?
Pokud uvidíte nakousnuté jablko, pravděpodobně se vám ihned vybaví značka Apple. Některé známé firmy si však možná na první dobrou s logem okamžitě nespojíte.
16.06.2023
Nahráli jsme po telefonu „šmejdy“. Operátorka se vydávala za neexistující firmu
(UVNITŘ AUDIO) Server Podnikatel.cz získal unikátní důkaz, jak fungují šmejdské praktiky po telefonu. Podařilo se nám nahrát telefonát s operátorkou, která se vydávala za neexistující firmu Call centrum Praha.
15.06.2023
Konec potravinářských průkazů či online žádosti o důchod: Vláda schválila míň byrokracie
Vláda podpořila druhý antibyrokratický balíček. Jde o soubor více než dvaceti opatření, která mají zjednodušit život podnikatelům, živnostníkům, ale i občanům.
15.06.2023
Musí si osoba platit zdravotní pojištění, i když už je v důchodovém věku?
Dosažení důchodového věku je jedna z podmínek, aby mohl být přiznán starobní důchod. Je ale také třeba získat potřebnou dobu důchodového pojištění. Jak je to se zdravotním pojištěním, pokud není splněna druhá podmínka a důchod není přiznán?
15.06.2023
Vláda schválila změny u státní podpory pro penzijní spoření
Výše státní podpory u penzijního spoření se má změnit. Vláda schválila novelu zákonů v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří.
15.06.2023
Chaos, neinformovanost a nejistota: Taková je podle odborníků komunikace vlády
Vláda představila několik důležitých změn, a to především prostřednictvím tiskové konference. Jak ji hodnotí marketingoví experti a jaká je podle nich komunikace vlády obecně?
15.06.2023
Zaměstnávání cizinců ve třech otázkách a odpovědích
Zaměstnávání cizinců není jednoduchou záležitostí. Zaměstnavatelé se oprávněně obávají, aby nepochybili. Pokuty za nelegální práci nejsou zanedbatelné.
15.06.2023
Za každou zrušenou povinnost přibude několik dalších, vadí podnikatelům
Vláda by dnes měla projednat antibyrokratický balíček, který ruší řadu povinností podnikatele. Jak však upozorňují sami podnikatelé, nových povinností přibývá rychleji, než starých ubývá.
14.06.2023
OSVČ budou moct využít u daní a sociálního pojištění „Milostivé léto“
Legislativním procesem již prošly dva zákony, které přináší „Milostivé léto“ pro OSVČ u daní a sociálního pojištění. Pokud doplatí dlužnou jistinu, budou jim odpuštěny pokuty a úroky.
14.06.2023
Jak je to s daňovou uznatelností pokut a penále?
V rámci podnikatelské činnosti je poměrně běžné, že někdy dojde k pozdnímu uhrazení plnění anebo je podnikateli udělena pokuta. V jakých případech se jedná o daňově uznatelný náklad a ve kterých naopak ne?
14.06.2023