OSVČ mohou paušální daní ušetřit až 100 tisíc. Spočítali jsme, kdy se vyplatí
Oproti letošnímu roku se sice posouvá hranice, od které je pro OSVČ výhodné přejít na paušální režim, stále ale platí, že některé OSVČ mohou na paušálu vydělat desítky tisíc korun.
10.12.2021
V baru, restauraci, ale i ve večerce. Za prodej alkoholu mladistvým až milion pokuta
Za prodej alkoholu mladistvým hrozí až milion pokuta. I přesto se to dnes a denně děje. Česká obchodní inspekce v rámci mimořádné akce během šesti dnů ve spolupráci s Policií ČR a dalšími dozorovými orgány uskutečnila 108 kontrol a porušení právních předpisů zjistila v 50 případech.
09.12.2021
Při testování ve firmě vyšel zaměstnanci pozitivní antigenní test. Co následuje?
Od pondělí 29. listopadu 2021 bylo opět zavedeno povinné testování ve firmách, které musí proběhnout jedenkrát týdně. Testování je provedeno antigenními testy, které jsou opět propláceny zdravotními pojišťovnami.
09.12.2021
Ve výrobě vánočních ozdob jsme jedničky. Na stromek si můžete pověsit i bitcoin
Na vánoční stromeček si můžete díky kreativitě jejich výrobců pověsit téměř vše, co vás napadne. Přinášíme vám souhrn, kde najít originální vánoční ozdoby.
09.12.2021
Změny ve zdravotním pojištění od roku 2022
Od příštího roku dochází hned k několika změnám v oblasti zdravotního pojištění. Jsou důležité pro OSVČ, zaměstnavatele i zaměstnance.
09.12.2021
Žádosti o kompenzační bonus posílejte až v lednu 2022, upozorňuje berňák
Návrh nového zákona o kompenzačním bonusu ještě musí schválit Senát. Oproti minulým verzím bonusu navíc platí novinka, že k vyřizování žádostí o kompenzační bonus bude možné přistoupit až po skončení daného bonusového období.
08.12.2021
Jaké příjmy se zdaňují jako příjmy ze samostatně výdělečné činnosti?
Zdanění příjmů podle zákona o daních z příjmů se dělí do pěti kategorií. Jaké všechny druhy příjmů se zdaňují jako příjmy ze samostatně výdělečné činnosti a jakých optimalizací mohou podnikatelé využít?
08.12.2021
Časté otázky a odpovědi ke kompenzačnímu bonusu pro lidi pracující na dohody
Nový kompenzační bonus budou moct využít i lidé pracující na dohody o práci konané mimo pracovní poměr. Přinášíme přehled častých otázek a odpovědí.
08.12.2021
Státní svátky posunou výplatní termíny důchodů v roce 2022. Kdy dorazí?
Jako každý rok, i ten nadcházející, budou mít státní svátky vliv na výplatní termíny důchodů. V průběhu příštího roku se splatnost výplat posune celkem šestkrát.
08.12.2021
Teď ještě uhradíte zálohu za zdravotní pojistné ve staré výši, za leden už ale musíte zálohu změnit
V roce 2021 je minimální záloha OSVČ 2 393 Kč. Od roku 2022 se však zvyšuje. Novou částku, platnou pro rok 2022, je nutno odvést již počínaje lednovou platbou pojistného, nikoli až po podání přehledu OSVČ za rok 2021. Lednovou platbu tak musí OSVČ odvést mezi 1. lednem a 8. únorem 2021.
07.12.2021
"Vaše peníze jsou v ohrožení, vložte je na jiný účet!" Podvodníci využívají předvánoční shon
Je tu další vlna podvodných útoků. Tentokrát se útočníci snaží využít předvánočního období, kdy je více shonu. Klienti bank dostávají falešné zprávy, které je upozorňují na údajné ohrožení jejich úspor.
07.12.2021
Nabízíte ke koupi rodinný dům? Změnily se podmínky pro osvobození příjmů z prodeje
Novela zákona o daních z příjmů přinesla změnu podmínek pro možnost uplatnění osvobození příjmů z prodeje rodinného domu nebo jednotky podmíněného vynaložením získaných prostředků na obstarání vlastní bytové potřeby. A to od zdaňovacího období roku 2021 .
07.12.2021
Hypotéky jako luxus. Dosáhnou na ně i podnikatelé, nebo mají smůlu?
Česká národní banka oznámila změny týkající se hypoték. Dotknou se nějak i živnostenských hypoték? A jaký je o ně zájem?
07.12.2021
Proplatí zdravotní pojišťovny testování očkovaných zaměstnanců?
Kolem zjišťování informací o očkování zaměstnanců se objevilo několik rozporuplných informací. Již je jasno. Úřad pro ochranu osobních údajů spor ukončil.
07.12.2021
Dokdy objednávat zboží v e-shopech, aby vám bylo doručeno do Štědrého dne?
Nakupovat v e-shopech sice půjde prakticky až do Vánoc, pokud však budete chtít, aby vám zboží bylo doručeno do Štědrého dne domů, měli byste počítat s určitou časovou rezervou.
07.12.2021
Mohou o kompenzační bonus žádat i OSVČ v paušálním režimu?
Poslanecká sněmovna před několika dny schválila návrh zákona o kompenzačním bonusu pro rok 2022. Nárok na něj budou mít podnikatelé, kterým klesly tržby alespoň o 30 %. Budou mít nárok i OSVČ v paušálním režimu? V poradně serveru Podnikatel.cz odpovídá Tomáš Weiss z ministerstva financí.
06.12.2021
Jaké povinnosti se týkají začínajícího podnikatele?
Pokud se fyzická osoba rozhodne podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná, začíná pro budoucího podnikatele kolotoč povinností. Jaké úřady musíte navštívit a na co nesmíte zapomenout?
06.12.2021
Jak se u kompenzačního bonusu počítá 30% pokles tržeb? Ukazujeme na příkladech
Abyste měli nárok na kompenzační bonus, musíte splnit minimální pokles tržeb o 30 %. Na příkladech vysvětlujeme, z jakých období a jak se pokles počítá.
06.12.2021
Nakupovali jste na Black Friday? Víme o e-shopech, které podváděly se slevami
Ten, kdo nakupoval během Black Friday a slevy si neohlídal, zřejmě obchodníkům naletěl. A také připomeneme paušální daň a její výhody.
06.12.2021
Může zaměstnavatel požadovat po svých zaměstnancích informaci, zda jsou očkovaní?
Od pondělí 29. listopadu bylo opětovně zavedeno povinné testování na covid ve firmách. Povinnost testování ve firmách by měla platit do konce února 2022. Podstoupit jej nemusí ti zaměstnanci, kteří jsou očkovaní nebo mají potvrzení o prodělání nemoci. Netestují se ani zaměstnanci s doloženým negativním PCR testem mladším 7 dní či rychlým antigenním testem mladším 7 dní, který provedl zdravotnický
03.12.2021
Všechno zdražuje. Ušetřete alespoň na daních a pojištění díky paušální dani
Pokud jste OSVČ a nejste plátcem DPH, můžete výrazně ušetřit na daních i zdravotním a sociálním pojištění. Stačí vstoupit do paušálního režimu a platit jednu částku měsíčně.
03.12.2021
Server Podnikatel.cz spustil poradnu pro paušální režim
Až do 10. ledna 2022 je možné se přihlásit do paušálního režimu pro OSVČ, na základě kterého bude měsíčně platit OSVČ pouze jednu částku. Zbaví se tak navíc otěží administrativy včetně podávání daňového přiznání a přehledů pro pojišťovnu. Více jsme psali v samostatném článku.
03.12.2021
Aktualizujeme formuláře: Stahujte vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
Server Podnikatel.cz vám každoročně nabízí aktualizované formuláře, se kterými lze daňové povinnosti zvládnout snadněji. Nyní pro vás máme k dispozici tiskopis Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti pro rok 2021.
03.12.2021
Nejčastější otázky a odpovědi ke kompenzačnímu bonusu pro společníky s. r. o.
Také společníci malých firem mohou žádat o znovuobnovený kompenzační bonus až do výše 1000 Kč denně. Přinášíme souhrn otázek a odpovědí.
03.12.2021
Má nařízenou karanténu. Může mít během ní zároveň home office? Jak je to s penězi?
Nařízená karanténa bývá ze strany hygienické stanice člověku, který se setkal s pozitivně testovaným na covid. Je možné, aby v karanténě zároveň pracoval?
02.12.2021