Zvýší se minimální platba na nemocenské pojištění OSVČ
Osoby samostatně výdělečně si nemocenské pojištění hradí dobrovolně. Pokud se k němu přihlásily a posílají minimální zálohy, měly by počítat s navýšením.
02.12.2022
Nejasnost na výplatní pásce: Musí zaměstnavatel dodat podklady, jak mzdu vypočítal?
O povinnosti zaměstnavatelů předávat výplatní pásky zaměstnancům pojednává zákoník práce. Jedná se o doklad, který obsahuje údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách.
01.12.2022
Co bylo hlavním důvodem návratu Alzy na Heureku? Nešlo jen o změnu majitele
Internetový obchod Alza.cz se v červnu po šesti letech vrátil na oblíbený cenový srovnávač Heureka. Zjistili jsme, co vše za tímto krokem stálo.
01.12.2022
Nový formulář záměru uplatnit slevu na pojistném za zkrácené úvazky
Evidencí záměru uplatňovaných slev má být zabráněno dvojímu uplatnění slevy na stejného zaměstnance různými zaměstnavateli. Ti musí svůj záměr elektronicky oznámit.
01.12.2022
Všem OSVČ se zřídí datové schránky, pozor na změny u fikce doručení
Fikce doručení sice platí jak u doručování do datové schránky, tak i u úředních dopisů u klasické pošty, pravidla se však liší. Myslet by na to měly především OSVČ, protože jim bude příští rok ze zákona zřízena datová schránka.
30.11.2022
Šikovný přehled, jak budou během svátků otevřeny finanční úřady
Během vánočních svátků bude tradičně omezen i provoz finančních úřadů. Zatímco podatelny budou otevřeny krátce před i po Vánocích, pokladny zavřou 19. prosince a opětovně začnou fungovat až v lednu.
30.11.2022
Kdo má povinnost podat přiznání za rok 2022?
Přemýšlíte, zda máte povinnost podat přiznání za rok 2022? Máme pro vás stručný přehled těch poplatníků, kteří se podání přiznání nevyhnou.
30.11.2022
Musíte se registrovat k DPH, když překročíte 1 milion korun v listopadu či prosinci?
Od roku 2023 se zvýší hranice obratu pro povinnou registraci k DPH na 2 miliony korun. Co mají ale dělat ti, kteří překročí stávající limit už letos v listopadu či prosinci?
30.11.2022
Je zaměstnavatel povinen převzít výpověď osobně a potvrdit, že ji převzal?
Při předání výpovědi zaměstnavateli ze strany zaměstnance je možné využít hned několik způsobů. Musí zaměstnavatel potvrdit, že přijal výpověď při osobním předání zaměstnancem?
30.11.2022
Musí se z odměn členům SVJ hradit zdravotní pojištění?
Podléhají odměny členům orgánů společenství vlastníků (SVJ) odvodům na zdravotní pojištění? Jaké dokumenty jsou potřeba, kam a dokdy je nutné je odevzdat?
29.11.2022
OSA vs. podnikatelé: Kdo po změně zákona vyjde jako vítěz?
Novela autorského zákona přináší změny v platbách pro kolektivní správce autorských práv. Některým podnikatelům povinnost platit poplatky zanikne.
29.11.2022
Změny v sociálním pojištění pro záchranáře ovlivní i ostatní zaměstnavatele
Snížený důchodový věk pro ohrožené profese přinese vyšší pojistné, ale i další povinnosti v sociálním pojištění pro zaměstnavatele. Nejen z oblasti zdravotnictví.
29.11.2022
Které e-shopy letos podváděly se slevami během Black Friday?
Letošní Black Friday byl posledním, kdy ještě neplatí novela zákona o ochraně spotřebitele, která mimo jiné určuje, jak budou muset obchodníci slevy počítat. Které e-shopy toto využily a se slevami fixlovaly?
29.11.2022
Paušální daň bude pro OSVČ s příjmy do 2 milionů, dokdy se k ní přihlásit?
Pokud příslušnou normu podepíše i prezident Miloš Zeman, budou moct paušální daň nově využít i OSVČ s příjmy mezi 1 a 2 miliony korun. Lhůta pro přihlášení k paušální dani však vyprší už v první polovině ledna.
28.11.2022
Pivo do obyčejného plastového kelímku je minulostí. Co na to říkají pivovary?
S pivem především na akcích jsou spojeny plastové kelímky. Bez nich se však od letošního října musejí pivovary obejít. Jak se na to dívají?
28.11.2022
Tuzemské cestovní náhrady se od roku 2023 opět změní, stoupá i stravenkový paušál
Od roku 2023 mají mít zaměstnanci nárok na vyšší stravné a stravenkový paušál. Naopak klesnou náhrady za pohonné hmoty.
28.11.2022
Elektronická evidence zřejmě definitivě skončí. Její konec schválila Sněmovna
Poslanecká sněmovna dnes schválila úplné ukončení elektronické evidence tržeb (EET), a to bez náhrady. Elektronická evidence tržeb by měla skončit na konci tohoto roku.
25.11.2022
Už jen pár dnů lze využít službu "Nahlížení na vybrané údaje", od prosince končí
Na konci listopadu uplyne přechodné období 9 měsíců, po které byla služba Nahlížení na vybrané údaje dostupná. Služba byla zřízena poté, co byly zrušeny Daňové informační schránky (DIS).
25.11.2022
Daňový balíček pošel Senátem, čeká na podpis prezidenta
Daňový balíček, který podnikatelům přináší celou řadu změn, dostal v Senátu zelenou. Nyní už jen chybí podpis prezidenta. Co daňový balíček přináší?
25.11.2022
Co všechno čeká OSVČ při zahájení podnikání?
Pokud se fyzická osoba rozhodne, že začne podnikat, čeká ji celá řada povinností, které musí před samotným zahájením činnosti splnit. Máme pro vás shrnutí těch nejdůležitějších administrativních úkonů.
25.11.2022
Česko chybně převedlo směrnici EU u e-shopů, nápravu zvládlo za „pouhých“ 9 let
V roce 2014 Česko chybně implementovalo evropskou směrnici a z e-shopů si tak zákazníci mohli dělat půjčovny zboží. Náprava trvala 9 let.
25.11.2022
Zdravotko při nízkém zisku či startu podnikání během roku a další příklady, kolik zaplatíte
Jako každý rok, i v tom následujícím se mění minimální výše záloh na zdravotní pojištění pro OSVČ. A jako každý rok dojde ke zvýšení.
24.11.2022
V jakých dnech a hodinách se nejčastěji stávají pracovní úrazy?
Státní úřad inspekce práce na základě svých údajů o pracovních úrazech vyhodnotil, které dny v týdnu a jejich části jsou pro pracovní úrazy zaměstnanců nejrizikovější.
24.11.2022
V Česku raketově roste nová sociální síť. Už je na ní vláda i hasiči
Mastodon, celkem nezajímavý název, který se v posledních dnech ve velkém skloňuje v médiích. Jedná se o decentralizovanou a otevřenou mikroblogovací síť, která svojí funkčností připomíná Twitter.
24.11.2022
Energetická krize? Pochopili jsme, že se musíme postarat sami o sebe, říká vinárník
Nejprve Vinograf musel zvládnout covid, nyní se potýká se zdražováním a nejasným chováním zákazníků. Zjistili jsme, jak se mu daří.
24.11.2022