Oznámení o plnění povinného podílu zaměstnáváním zdravotně postižených osob
Termín, kdy musí zaměstnavatelé splnit povinnost podání formuláře o plnění povinného podílu se blíží. Co se letos mění a na co je třeba pamatovat?
03.02.2022
Kolik a jaké nechtěné dárky lidé po Vánocích vrátili? Budete se možná divit
Internetové obchody už vyhodnotily, kolik měly po Vánocích vráceného zboží. O jaké šlo a s jakými se potýkaly problémy?
03.02.2022
Vláda reaguje na rozhodnutí soudu. Ruší certifikáty. Neočkovaní smí do restaurací a klubů
Mimořádné opatření, které zamezuje vstup neočkovaným do restaurací, hospod či barů a klubů, bylo rozhodnutím Nejvyššího správního soudu zrušeno. Rozhodnutí začne platit až ode dneška za 6 dnů.
03.02.2022
Konec povinného testování ve firmách a OSVČ: Opatření končí od pátku 18. února
Aktuálně se musí zaměstnanci a OSVČ povinně testovat dvakrát týdně. Opatření však nebude mít dlouhé trvání. Vláda rozhodla o jeho zrušení.
02.02.2022
Neočkovaní mohou do restaurací a barů, rozhodl soud. Opatření ale bude zrušeno až za týden
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil mimořádné opatření, které se týká neočkovaných lidí. Ti totiž doposud nesměli do restaurací, hospod, barů, ale i do krátkodobého ubytování. Pokud ministerstvo zdravotnictví do sedmi dnů nijak nezareaguje, povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech skončí.
02.02.2022
Kontroly dodržování karantény ze strany policie jsou na udání. Za porušení hrozí pokuta 3 miliony
Pokud se člověk potká s nakaženým, tedy pozitivně testovaným na covid, měl by nastoupit do karantény, která nyní trvá 5 dní. Karanténu nařizuje pracovník příslušné krajské hygienické stanice či speciální trasovací callcentrum.
02.02.2022
Otcovská od letoška na 14 dní: Jakou důležitou podmínku splnit a jak se vypočítá její výše?
Už od roku 2018 mají novopečení tatínkové možnost využít tzv. otcovskou, kdy po narození dítěte zůstávají doma. Smyslem dávky tzv. otcovské je poskytnout novopečeným tatínkům prostor pro péči o novorozence v prvních dnech po porodu.
02.02.2022
Jak se daňově posuzují příjmy poskytovatelů ubytovacích služeb přes Airbnb?
Pokud pronajímáte svůj byt prostřednictvím Airbnb a jiných podobných platforem, zbystřete. Nejedná se o klasický příjem z nájmu, ale o ubytovací službu, a tím pádem jste považováni za osobu samostatně výdělečně činnou. Co vše musíte ohlídat?
02.02.2022
Emailing stojí až za pětinou všech online prodejů. Používat ho zvládne každý
Až 19% veškerých online prodejů přichází celosvětově právě z emailových kampaní, proto je radno emailing nepodceňovat.
02.02.2022
Host se prokáže padělaným certifikátem. Hrozí v případě kontroly pokuta i hospodskému?
Aktuálně platí ve stravovacích zařízeních opatření, kdy musí obsluha restaurací či hospod a barů kontrolovat tzv. O-N. Host tedy musí prokázat, že je očkovaný nebo že prodělal covid.
01.02.2022
U OSVČ v karanténě došlo k poklesu tržeb. Neplatí si ale nemocenské. Má nárok na kompenzační bonus?
Finanční správa ČR již začala přijímat žádosti o kompenzační bonus 2022 za 2. bonusové období. Za kalendářní dny spadající do druhého bonusového období (druhé bonusové období je období od 1. ledna 2022 do 31. ledna 2022) je možné žádost o kompenzační bonus podat nejpozději do 1. dubna 2022.
01.02.2022
Karanténa trvala déle, než bylo vyplaceno ošetřovné? Podejte žádost o doplacení ošetřovného
Jestliže je zaměstnancům vyplaceno ošetřovné za méně dnů, než ve skutečnosti trvala karanténa nebo izolace, je možné požádat o doplacení ošetřovného. O doplacení lze požádat prostřednictvím zaměstnavatele.
01.02.2022
Fitness centra bojují o přežití. Co jim vadí na komunikaci vlády?
Posilovny a sportoviště patří k dalším odvětvím, kterých se hodně dotýká situace spojená s koronavirem. Jak se jim v současnosti daří?
01.02.2022
Dary poskytnuté po tornádu: Pozor na jejich uplatnění při zúčtování příjmů
Lze daňově uplatnit dary poskytnuté v souvislosti s živelní událostí na Hodonínsku? Není dar jako dar. O některé si lze ponížit základ daně, jiné se vůbec nezohlední.
01.02.2022
Jak založit firmu? Od loňského září klidně online z obýváku
Firmu už lze několik měsíců založit přes internet, aniž byste museli někam chodit. Umožnila to novela notářského řádu, která nabyla účinnosti v září 2021.
31.01.2022
Pravidla pro Airbnb a spol. se zpřísní, větší pravomoci dostanou obce
Vláda chystá novelu, která by měla zlepšit vymahatelnost pravidel pro digitální platformy, přes které se objednává ubytování. Více pravomocí by též měly získat obce.
31.01.2022
Pro zemědělce není problém covid, ale počasí. Jak hodnotí rok 2021?
O zemědělcích se v poslední době mluví v souvislosti s dotacemi. Jaký byl však podle nich loňský rok? Jak se jim dařilo?
31.01.2022
Poslední den na přiznání k dani z nemovitostí a dani silniční. Koho se to týká?
Žádné odklady jako v loňském roce. V pondělí 31. ledna končí lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí a také pro přiznání k dani silniční.
31.01.2022
Končí šéfka Finanční správy ČR, jen pár dnů po kauze kompenzačních bonusů
Generální finanční ředitelství přichází o svoji ředitelku. Tatjana Richterová požádala podle informací ČTK o své odvolání. Rezignace přichází jen pár dnů po kauze, na kterou jako první upozornil server Podnikatel.cz.
31.01.2022
Od pondělí se opět mění opatření. Co konkrétně?
Zaměstnanci si budou muset zvykat na opatření, která se opět mění. Je to změna k lepšímu nebo horšímu?
31.01.2022
Přihlásil se letos k paušální dani. Musí řešit daň silniční?
Do konce ledna je nutné podat přiznání k dani silniční. Stále častěji se objevuje otázka, zda podnikatel, který se přihlásil k dani paušální, musí řešit povinnosti spojené právě se silniční daní.
28.01.2022
Od nového roku došlo ke změnám v užívání datových schránek
Změny u datových schránek přináší novela zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi. Platné jsou od začátku roku 2022. Čeho se týkají?
28.01.2022
Kdy je povinnost podat dodatečné přiznání u paušální daně?
Mnoho podnikatelů využila poměrně výhodného režimu tzv. paušální daně. Oznámením o změně režimu ale povinnosti spojené s režimem paušální daně nekončí. Co ještě musí podnikatelé udělat?
28.01.2022
Celá gastronomie v České republice je v krizi. Zdražit budou muset všichni
Restaurace mají za sebou náročný rok i leden. Potýkají se jak s odlivem hostů, tak hlavně se zdražováním.
28.01.2022
Máte posledních pár dnů na podání hned dvou daňových přiznání
První měsíc roku je vždy spojen se dvěma daňovými přiznáními, respektive se dvěma nejzazšími termíny. Do konce ledna, tedy do pondělí 31. 1. 2022, musí mít finanční správa na stole přiznání k dani z nemovitých věcí a k dani silniční.
28.01.2022