Úspěšnost vymáhání daňových nedoplatků roste, klesá objem vymáhaných částek
[1 minuta čtení] Úspěšnost vymáhání daňových nedoplatků v rámci finanční správy stoupá. Je to především tím, že se výrazně snížil objem vymáhaných nedoplatků. Za poklesem vymáhaných nedoplatků stojí podle finanční správy důsledky koncepce správy a vymáhání nedoplatků, která byla přijatá koncem roku 2016.
31.07.2019
Sociální marketing by měl hlavně chytit za srdce
[4 minuty čtení] Trápí vás nějaký společenský problém? Nebo se jen chcete ukázat v lepším světle? Pak můžete vsadit na sociální marketing. Sociální marketing je typem marketingu využívající techniky komerčního marketingu k řešení nějakého celospolečenského problému.
31.07.2019
Kdo v létě nejvíc vytočí kolegy v práci? O zlato se perou Smraďoch s Větračem
[6 minut čtení] S horkým letním počasím jako by se rozpouštěla pravidla, mizely ohledy i slušné chování. Smraďoch, Větrač či Nechodič? Kdo vám v létě v práci nejvíc pije krev? Vytipovali jsme lidi, se kterými v létě nechcete v práci být ani jedinou minutu. Jsou noční můrou svého týmu a zákazníci se před nimi raději nechávají zapírat.
31.07.2019
Nevydržela nátlak zaměstnavatele a nakonec podepsala výpověď. Může se bránit?
[2 minuty čtení] Je možné, v případě ne zcela dobrovolného odchodu z práce, uplatnit neplatnost zrušení dohody o pracovní činnosti u soudu? Problematikou způsobu zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti se věnuje zákoník práce, ze kterého Státní úřad inspekce práce vycházel ve své odpovědi.
30.07.2019
Finanční správa přichází s upozorněním ohledně tiskopisů pro rok 2019
[2 minuty čtení] Upozornění berňáku se týká těch poplatníků daně z příjmů, kteří podávají daňové přiznání za část zdaňovacího období roku 2019. Poplatníci, kterým vznikne povinnost podat daňové přiznání za část zdaňovacího období započatého v roce 2019 již v průběhu roku 2019, nejpozději však do 31. prosince 2019, tak mohou učinit na tiskopise daňového přiznání pro zdaňovací období 2018.
30.07.2019
Jak správně vystavit směnku a následně ji efektivně vymáhat
[5 minut čtení] Jak směnka vlastní, tak i směnka cizí musí podle zákona směnečného a šekového obsahovat řadu náležitostí. Směnky například musí obsahovat bezpodmínečný slib (u směnky vlastní) či příkaz (u směnky cizí) zaplatit určitou peněžitou sumu nebo údaj o splatnosti.
30.07.2019
Spokojený zaměstnanec rovná se nakrmený zaměstnanec. Starejte se o ně
[6 minut čtení] Špatné stravovací návyky škodí zdraví. Nemocnost lidí, která může i se stravováním souviset, se firmám nevyplatí. Lepší je se v tom, co lidé jedí, angažovat. Stravenkami už firma nezazáří. Možností je spousta, třeba naplnit firemní ledničku. Trendy udávají i firemní restaurace, co vsází na čerstvost a kvalitu jídla.
30.07.2019
GDPR to nekončí, co všechno nyní bude následovat?
[2 minuty čtení] Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) platí od května 2018. Evropská komise nyní zveřejnila informace o jeho dopadu na ochranu osobních údajů. Zpráva komise uvádí, že nové nařízení působí jak má a napomáhá prosazování pravidel týkající se ochrany osobních údajů. Zároveň však podotýká, že je třeba provést další kroky pro posílení a uplatňování pravidel.
29.07.2019
Za nepodání přehledů ČSSZ pokuta až 50 000 korun. Neprošvihněte nejzazší termíny
[2 minuty čtení] Přehledy o příjmech a výdajích nemuseli podat ještě všichni podnikatelé. Nejzazší letní termíny se týkají hned dvou skupin. Přehledy o příjmech a výdajích za uplynulý rok nemusely ještě podávat OSVČ, které nemají za povinnost podávat daňové přiznání. Prodloužený termín pro podání přehledů se týká také podnikatelů, kterým daňové přiznání zpracovával daňový poradce.
29.07.2019
Hledáte influencera na Instagram? Hlavně ať rezonuje s vaší značkou
[6 minut čtení] Influencer marketing je mocný nástroj, který vám může ve výsledku vydělat spoustu peněz. Pracovat s influencery můžete snadno i na Instagramu. Spolupráce s influncery se na první pohled může zdát zdlouhavá, ale když se dělá dobře, představuje levný a efektivní způsob, jak nejen na Instagramu podpořit váš byznys.
29.07.2019
3 tipy, jak relaxovat a vypnout hlavu, i když je práce vaše největší neřest
[5 minut čtení] I když svou práci milujete, zřejmě ji zároveň potřebujete občas na chvíli opustit. Dát si pauzu. Nebo nechat některé úkoly trochu uležet. A pustit práci z hlavy S plnou hlavou práce a pracovních myšlenek ovšem není pokaždé snadné najednou urychleně vypnout a dopřát si volno. Známe však pár způsobů, jak si to ulehčit.
29.07.2019
Mění prázdniny nárok na slevu na dítě? A u koho přesně?
[2 minuty čtení] Zaměstnancovo dítě ukončilo střední školu a je přijato na vysokou. Má nárok na slevu na dítě? Podnikatelé odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
26.07.2019
Senát zamítl novelu zákona o evidenci tržeb, která rozšiřuje EET na řemeslníky
[2 minuty čtení] Novela zákona, která přináší rozšíření povinnosti evidovat tržby na další obory, dnes v Senátu zelenou nedostala. Putuje zpět do Sněmovny. Poslaneckou sněmovnou schválená novela zákona o evidenci tržeb byla jedním z témat červencové schůze Senátu. Před samotným hlasováním o novele nebyl přijat ani jeden z pozměňovacích návrhů, které se týkaly zejména vynětí různých činností z povi
26.07.2019
Sítě páté generace přinesou velké změny a propojí celý svět
[4 minuty čtení] O mobilních sítích páté generace se v poslední době hodně mluví. Zjistěte, jaké jsou s nimi spojeny příležitosti a jaká je kolem nich situace. Mobilní sítě 5G (sítě páté generace) spravují datový provoz efektivněji než současná mobilní síť 4G LTE a je s nimi spojena vysoká přenosová rychlost a krátká doba odezvy.
26.07.2019
Byrokratická zátěž se prý snižuje. Ano, ale poté, co se předtím výrazně zvýšila
[4 minuty čtení] [KOMENTÁŘ] Ministerstvo financí tvrdí, že v posledních letech snižuje administrativu spojenou s placením daní. Zapomíná ale říct, že předtím ji zvýšilo. Ministerstvo argumentuje studií Světové banky Doing Business. Zatímco v roce 2016 potřeboval podnikatel dle studie Světové banky na splnění svých daňových povinností 236 hodin, v roce 2017 to bylo 230 hodin ročně. Co se ale od min
26.07.2019
Místa, odkud zaměstnanci nebudou chtít domů. Nabízí třeba běžecký ovál na střeše
[1 minuta čtení] (FOTOGALERIE) Vhodně zvolené pracovní prostředí zvyšuje efektivitu práce. Už dávno nestačí stůl, židle a počítač. Jaké vymnoženosti lze zaměstnancům nabídnout? Zvýšit efektivitu a kreativitu zaměstnanců je cílem každého zaměstnavatele. Snadněji toho může dosáhnout, pokud jim nabídne příjemné pracovní prostředí.
25.07.2019
Nepříznivé zprávy: Chuť podnikat slábne, vzniká nejméně firem za poslední 3 roky
[1 minuta čtení] První pololetí tohoto roku je, co se vzniku nových firem týká, nejslabší za poslední tři roky. Co je důvodem slábnoucího podnikatelského apetitu? První pololetí roku 2019 je na počet nově vzniklých firem za poslední tři roky nejslabší. Nepříznivou zprávou také je, že podnikání ukončuje rekordní množství společností. Na dvě vzniklé firmy připadá jedna zaniklá.
25.07.2019
Sezení je zabiják, proto se hýbejte. Jde to i v kanceláři a zabere to jen minuty
[5 minut čtení] Sezení se označuje za moderního zabijáka. Spojuje se s řadou potíží, a to od obezity po kratší život. Dlouhé sezení zkrátka škodí. A nárazový sport to neřeší. Jak na to? Zeptali jsme se profíků, kteří pomáhají ostatním zlepšit jejich pocit z vlastního těla a kondici. Nepotřebujete na to fitness stroje, stačí kopírka.
25.07.2019
To, že pošlete peníze na zahraniční účet, samo o sobě nezakládá ručení za DPH
[4 minuty čtení] Případ firmy FAU kromě jiného opět připomněl, že to, že podnikatel pošle peníze na zahraniční účet, samo o sobě nezakládá ručení za DPH. Že pro vznik ručení nestačí pouhá platba na zahraniční účet, určil Nejvyšší správní soud (NSS) už na začátku loňského roku. Podle soudu se finanční úřad musí vždy zabývat konkrétními okolnostmi, které jsou s takovou platbou spojeny a z nichž lze
25.07.2019
Chybějící návody, vyšší ceny i neověřené měřidlo odhalila kontrola zahradnictví
[1 minuta čtení] Česká obchodní inspekce v červnu provedla kontroly v zahradnictvích a zjistila mnoho porušení. Padaly pokuty i zákaz prodeje výrobků. Jednalo se o kontroly České obchodní inspekce Olomouckého a Moravskoslezského kraje, jejichž cílem bylo prověřit dodržování legislativy při prodeji výrobků a poskytovaní služeb v zahradnictvích.
24.07.2019
Firmy tápou při uplatňování daňových odpočtů na výzkum a vývoj. Pomůže návod
[2 minuty čtení] Při uplatňování daňové podpory výzkumu a vývoje firmy často neví, odkdy mohou aplikovat změny, které přinesla novela zákona o dani z příjmů. Poplatníci mohou s účinností od roku 2005 od základu daně dle § 34 zákona o daních z příjmů odečíst odpočet na podporu výzkumu a vývoje. Vzhledem k tomu, že se objevují nejistoty při aplikaci, vydává finanční správa pro poplatníky stručný náv
24.07.2019
Po krátkém vzedmutí propad, zájem o Účtenkovku se opět snížil
[2 minuty čtení] Ačkoli se zájem o Účtenkovku v předešlých měsících dvakrát po sobě zvýšil, posledního tahu se zúčastnilo méně hráčů než toho minulého. Kromě poklesu počtu hráčů se snížil i počet účtenek ve slosování. Loterii by ale mohly pomoci videospoty a grafické postery, které si za 1,2 milionu Kč bez DPH (1,4 mil. Kč s DPH) objednalo před několika týdny ministerstvo financí.
24.07.2019
Znáte aplikaci TikTok? Nejde o bonbon, ale o pořádné sousto s miliony uživatelů
[6 minut čtení] Že jste o TikToku ještě neslyšeli? Tak to byste měli rychle napravit a přemýšlet nad jeho využitím v marketingové komunikaci. TikTok je aplikace určená pro vytváření a sdílení krátkých videí, která je používaná především mladšími uživateli a její oblíbenost celosvětově stále roste.
24.07.2019
Změna vyžaduje překonat strach a riskovat. Co pomůže a čím se nenechat odradit?
[6 minut čtení] Změna v práci i podnikání a riziko k sobě neodmyslitelně patří. Může se připojit i strach a nechuť vzdát se svých jistot a pohodlí. Jimi se však nenechte zmást. Závazek nebo slib pomůžou změnou projít a překonat překážky. Vyplatí se pochopit i svůj vztah k riziku a odměně. Jak na to a proč nepřehlížet varovné signály?
24.07.2019
Odpovědnost za podání přehledu má podnikatel, nikoliv poradce. Termín se blíží
[2 minuty čtení] Pokud je přehled podán pozdě, případná pokuta jde za podnikatelem, nikoli za daňovým poradcem. Přijít tak může až o 50 tisíc korun. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které pro své daňové povinnosti využívají služeb daňového poradce a měly tedy prodlouženou lhůtu pro podání přehledu OSVČ, mají povinnost přehled o příjmech a výdajích za rok 2018 podat nejpozději do čtvrtka 1.
23.07.2019
Souhlas s argumentací ministerstva, je tak načase zvýšit základní slevu na dani
[5 minut čtení] [KOMENTÁŘ] Když jde o nárůst daní a poplatků, ministerstvo používá argumentaci, jak dlouho se nezvyšovaly. Co tyto argumenty použít i u základní slevy na dani? Základní sleva na poplatníka se totiž od roku 2008, kdy byla velkou reformou veřejných financí zavedena, nijak nezměnila. To ruku v ruce s tím, jak se zvyšují platy a zisky, přitom znamená, že Češi platí na dani z příjmů neu
23.07.2019
Nedávejte za zájem o klima „přes držku“, podnikejte raději udržitelně
[7 minut čtení] Pokud zákazníci řeší klimatické změny a udržitelnost, mohou si podnikatelky a podnikatelé těžko dovolit mít podobná témata „na háku“ a s klidem je ignorovat. Zdá se totiž, že definice toho, co znamená být úspěšná firma, prochází zásadní změnou. Kdo to pochopí jako příležitost, osloví zákazníky a najde zaměstnance.
23.07.2019
Na berňák dorazí více jak 10 tisíc udání a podnětů ke kontrole ročně
[2 minuty čtení] Finanční správa obdrží ročně více než 10 tisíc podnětů, kterými se musí zabývat. Nejvíce kontrol je pak v oblasti daně z přidané hodnoty. Finanční správa se v rámci své kontrolní činnosti zaměřuje na dodržování zákonných předpisů a také zjišťuje jejich porušování či obcházení.
22.07.2019
Závodníci dostávají výhry v penězích. Je nutné je zdanit?
[1 minuta čtení] Pořadatel sportovních závodů odměňuje výherce penězi. Kdy je výhra předmětem daně z příjmů a kdo je povinen ji danit? Výherce, či pořadatel? Server Podnikatel.cz nabízí svým čtenářům odborné poradny, které se zaměřují na různé oblasti podnikání. Jedna z otázek, týkající se poradny v oblasti daní, se zaměřuje na zdanění finančních odměn sportovců.
22.07.2019
Vkládáte často hotovost na účet? Nechoďte stále na pobočku a využijte vkladomatů
[4 minuty čtení] Hlavní výhodou vkladomatů je, že můžete vložit hotovost na účet kdykoliv potřebujete. Je však třeba sledovat některá omezení. Vklad je možné provádět pomocí debetní nebo kreditní karty, ale také přímo vkladové. Ta slouží výhradně k vkládání hotovosti na účet prostřednictvím vkladových bankomatů nebo přepážek a nabízí ji tři tuzemské banky.
22.07.2019
Lovíte lidi mezi maminkami, studenty a generací 50+? Nabídněte zkrácené úvazky
[5 minut čtení] Lidé, lidé a zase lidé. Jedno z nejskloňovanějších témat, když dojde na udržitelnost a rozvoj domácích firem. Kde brát a nekrást? Mohou pomoci zkrácené úvazky? O větší flexibilitě práce a nabídce kratších úvazků se hodně mluví. Na adresu firem směřují výtky, že zkrácených úvazků neposkytují dost. Co jim ale přinesou?
22.07.2019
Vyplácí závodníkům finanční odměny. Je nutné výhry zdanit?
[1 minuta čtení] Pořadatel sportovních závodů odměňuje výherce penězi. Kdy je výhra předmětem daně z příjmů a kdo je povinen ji danit? Výherce, či pořadatel? Server Podnikatel.cz nabízí svým čtenářům odborné poradny, které se zaměřují na různé oblasti podnikání. Jedna z otázek, týkající se poradny v oblasti daní, se zaměřuje na zdanění finančních odměn sportovců.
19.07.2019
Gucci kabelka v řádu tisíců vůbec není od Gucciho. Obchodníka můžete udat
[1 minuta čtení] Nákup značkového zboží za nemalé peníze je stále riskantní. Originál mnohdy originálem není. Prodejce padělků může spotřebitel udat. Jak ukázaly poslední kontroly, nejvíce padělků se objevuje u oděvů, technických výrobků, audio – video, ale také u obuvi. Kam se s nepříjemnou zkušeností z nákupu obrátit?
19.07.2019
Po nemocenské rovnou na úřad práce. Má zaměstnanec nárok na podporu?
[3 minuty čtení] Zaměstnanec byl dlouhodobě na neschopence a vypršel mu pracovní poměr. Co musí doložit na úřadu práce? Podnikatelé odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
19.07.2019
Výpis trestů nebo ověření listin od bazénu? Díky bankovní identitě je to hračka
[5 minut čtení] Výrazné ulehčení i spoustu nových příležitostí může přinést nový projekt, který umožní prokázat se na internetu bankovní identitou. Jedná se o projekt České bankovní asociace s názvem Sonia umožňující lidem při využívání služeb eGovernmentu, ale také soukromých firem, prokazovat svoji digitální identitu prostřednictvím té bankovní. Tedy v rámci přihlášení se do internetového bankov
19.07.2019
U DPH se úřadům přestává u soudů dařit. Je to lepším cílením, tvrdí paradoxně
[6 minut čtení] Až do roku 2016 u finanční správy jasně dominovala hodnota vyhraných sporů o DPH nad hodnotou těch prohraných. Od té doby jsou úřady „v minusu“. Podle úřadů jsou vyšší částky, které u soudů u DPH prohrávají, paradoxně přirozeným důsledkem toho, že na straně finanční správy došlo k lepšímu zacílení analytické a kontrolní činnosti. Odborníci však v tomto vysvětlení postrádají logiku
19.07.2019
Obliba e-shopů sice stále roste, kamenné obchody to ale ještě zdaleka nebalí
[1 minuta čtení] I přes rostoucí oblibu online nakupování mezi českými zákazníky, rostou obraty obchodních center. Spojení e-shop a kamenná prodejna dává značce výhodu. Český zákazník pohodlí, které nabízí nákup na internetu, dokáže ocenit. Důkazem jsou obraty, kterých české e-shopy dosahují a které každoročně rostou.
18.07.2019
Placení v restauraci pomocí QR kódu přímo od stolu? Dnes už žádné sci-fi
[2 minuty čtení] Gastro segment podle průzkumu pokulhává v inovacích a restauratéři nestíhají držet krok s hostem krok. Možnosti přitom už existují. Průzkum provedla letos v květnu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, která se na jeho základě rozhodla zintenzivnit svou aktivitu v projektu „Moje restaurace“ a šířit nejen mezi malé gastro podniky informace o nových trendech.
18.07.2019
Kdy a jakým způsobem se ČSSZ prokazuje, že máte podnikání jako vedlejšák?
[2 minuty čtení] Zásadní rozdíl mezi OSVČ hlavní a OSVČ vedlejší je v povinnosti platby minimálních záloh a v doplatku pojištění. Jakým způsobem a kdy vedlejšák dokládat? Zákonné důvody pro posouzení samostatné výdělečné činnosti jako vedlejší jsou uvedeny v § 9 odst. 6 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů.
18.07.2019
Nadměrné odpočty DPH, které zadržuje finanční správa, jsou historicky nejnižší
[1 minuta čtení] Objem zadržených nadměrných odpočtů DPH se neustále snižuje. Ještě před rokem šlo o několik miliard korun měsíčně, letos se jedná v průměru jen o 1,2 miliardy. Ještě před několika lety zadržovala finanční správa v průměru okolo 5 miliard korun měsíčně, a v některých měsících roku 2014 částka dokonce přesahovala 17 miliard korun. Letos se zatím objem zadržených odpočtů pohybuje v r
18.07.2019
Jak jsme na webu ztrojnásobili podíl lidí platících kartami
[3 minuty čtení] To, jak určité věci lidem na webu nabídnete, ovlivní to, jak je budou používat. Podívejte se na důkaz. Patříte mezi ty, kdo v diskusi o prvcích na webu argumentují stylem „my to na webu máme, ale je to k ničemu, lidé to nepoužívají (nechtějí/nepotřebují)“? Možná to nepoužívají proto, že jim to neumíte nabídnout. Přečtěte si příklad z praxe o tom, jak jeden náš web vypadal na to, ž
18.07.2019
10 knih o podnikání a životním stylu, které si musíte přečíst
[6 minut čtení] Čtení je stále dobrý způsob, jak se na sebe i své podnikání podívat z jiné perspektivy. Jak na chvíli opustit svou každodenní bublinu i rutinu a inspirovat se. Jestli na čtení běžně není čas, třeba přijde vhod o dovolené. Podnikatel.cz vybral desítku knih, a to nejen o podnikání, které vnesou do práce čerstvé impulsy.
18.07.2019
Ještě ne všechny OSVČ podaly povinně přehled ČSSZ. Nejzazší termín se ale blíží
[1 minuta čtení] Červencový termín je pro ty osoby samostatně výdělečně činné, které nemusely podávat daňové přiznání. Na podání přehledu mají posledních 14 dnů. Do středy 31. července by měly mít všechny okresní správy sociálního zabezpečení tiskopis na stole. V případě zpoždění bude úřad opozdilce urgovat, aby svou povinnost splnili.
17.07.2019
Daňové ráje už nelákají, české firmy je houfně opouští
[1 minuta čtení] Za první pololetí letošního roku opustilo daňového ráje 405 českých firem, což je historicky nejvyšší odliv. Trend poklesu navíc trvá už několik let. Počet tuzemských firem v daňových rájích se snižuje již několikátý rok za sebou. Jak ukázala analýza poradenské společnosti Bisnode, aktuálně v zemích s daňovým zvýhodněním sídlí 12 400 českých firem, což je nejméně od roku 2011.
17.07.2019
Díky 360° videu můžete zažít i ukázat nepoznané.  Zkuste to
[4 minuty čtení] Virtuální realita je často skloňovaným trendem a jedním z jejich využití je také 360stupňové video. Jak a proč s ním pracovat? 360stupňové video je technologie, která umožňuje vytvářet panoramatická videa s různým stupněm interaktivity. Diváci jej mohou sledovat ve speciální helmě nebo brýlích, pomocí speciálních aplikací na chytrých telefonech nebo na displeji počítačů.
17.07.2019
Chcete nalákat lidi, aby u vás pracovali? Nepodceňujte, jaký z toho mají zážitek
[7 minut čtení] Není to ještě tak dávno, co se v podnikatelských kruzích dalo zaslechnout, že emoce do byznysu nepatří. Postupně je všechno jinak, situace se radikálně změnila. Do centra pozornosti se totiž dostal zážitek. Důležitý je nejen u klientů a zákazníků, ale i v HR a péči o zaměstnance, kde teď má podstatnou roli well-being.
17.07.2019
Likvidace právnických osob se zjednoduší, dvojí oznámení už nebude třeba
[2 minuty čtení] Proces likvidace právnických osob by se měl zjednodušit a zlevnit. Nově už nebude třeba dvojí zveřejnění oznámení vstupu do likvidace v Obchodním věstníku. Firmám nově postačí zveřejnit jen jedno oznámení takové oznámení v Obchodním věstníků. V případě spolků pak bude dokonce stačit jedno oznámení ve veřejném rejstříku. Novinku přináší novela nařízení o Obchodním věstníku, kterou
16.07.2019
Paušální odvod 5500 korun by většina OSVČ nevyužila, ukázal průzkum
[2 minuty čtení] Pokud by jednotný paušální odvod, který by nahradil daně a pojistné, činil zhruba 5500 Kč, tedy obsahoval minimální daň 500 Kč, většina OSVČ by jej nevyužila. Jestliže by však minimální daň obsažená v odvodu činila 100 nebo 200 korun, pro většinu živnostníků by se jeden paušální odvod stal již zajímavým. Ukázal to průzkum Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP
16.07.2019
Revoluce v tvorbě zákonů: Účinnost jen ve dvou dnech v roce a tabulka povinností
[3 minuty čtení] Sněmovna podpořila návrh, aby zákony nabývaly účinnosti pouze ve dvou dnech v roce. O jednotných termínech účinnosti zákonů se přitom hovoří od roku 2010. Konkrétně půjde o 1. leden a 1. červenec. Součást zákonů by nově též měla tvořit tabulka povinností, které norma zavádí pro občany a podnikatele, včetně sankcí za jejich nesplnění a případně dalších okolností těchto povinnosti.
16.07.2019
Chcete pořádat farmářské trhy? Dbejte na dobré jméno, vysokou kvalitu a pravidla
[5 minut čtení] Farmářský trh svému pořadateli nevydělá majlant, umožní mu ale spojit podnikání se sociálním rozměrem. Vedle kvalitních potravin totiž jde i o setkávání lidí. Své zákazníky i dodavatele si dobře zavedený farmářský trh najde. A i přes mnohem větší konkurenci, kterou trhy v prodeji potravin mají, zájem o ně stále roste.
16.07.2019
Nejčastější prohřešky e-shopů? Nepravdivé informace o zboží či reklamacích
[2 minuty čtení] Česká obchodní inspekce uskutečnila v 1. čtvrtletí tohoto roku 293 kontrol a její inspektoři zjistili nedodržení legislativy u 84 % případů. Obchodníci například klamali spotřebitele tím, že uváděli nepravdivé informace nebo takové informace, které by spotřebitele mohly uvést v omyl. Také neinformovali o rozsahu, podmínkách a způsobu reklamace, společně s údaji o tom, kde lze rekl
15.07.2019
Práce načerno nebo nedodržování pracovní doby: Padaly za to milionové pokuty
[1 minuta čtení] Sankce rozdávala inspekce práce taky v dalších oblastech zaměstnávání. Za minulý rok si tak na chlebodárce posvítil více jak 28tisíckrát. Státní úřad inspekce práce v minulém roce provedl více jak 28 tisíc kontrol a uložil více než 4 tisíce pokut. Souhrnná výše dosahuje téměř 300 milionů korun.
15.07.2019
Na další propagaci Účtenkovky směřuje více než milion korun
[2 minuty čtení] Zájem o Účtenkovku mají podpořit reklamní videospoty a grafické postery za 1,4 milionu korun s DPH. Vyplývá to ze smlouvy, kterou před několika týdny uzavřelo ministerstvo financí se společností Event Service. Jedná se již o několikátou investici do propagace do loterie za sebou. Naposledy v dubnu letošního roku zaplatilo ministerstvo několik milionů korun do rozhlasové kampaně.
15.07.2019
Nevíte, co zrovna přidat na Instagram? Inspirujte se praktickými tipy
[4 minuty čtení] Při plánování obsahu na sociální sítě každý někdy narazí na problém, co zrovna zveřejňovat. Proto nyní přinášíme tipy na obsah na Instagramu. Instagram je zaměřený na vizuální obsah, a to hlavně v líbivé podobě. I když nemáte byznys plný zrovna výstavních produktů, můžete své fanoušky zaujmout.
15.07.2019
Co chystá ministr průmyslu a obchodu na podporu podnikání žen?
[6 minut čtení] Když ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček předsedal podnikatelské asociaci, byl aktivní i ve prospěch podnikání žen. Jakou agendu na ministerstvo přenesl? A co na jeho aktivity říkají samotné podnikatelky? Zdá se, že téma, na kterém se obě strany hlavně shodnou, je stále potřeba snižování administrativní zátěže.
15.07.2019
Jde do důchodu, ale chce normálně dále pracovat. Co to znamená pro účetní?
[2 minuty čtení] Zaměstnanec jde do starobního důchodu, ale chce dál pracovat. Je v tom problém? A co odvody? Podnikatelé odpovídají podnikatelům v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
12.07.2019
Vedro je i zvířatům. Chovatelé, nezapomínejte jim zajistit dobrou pohodu
[4 minuty čtení] Vysoké teploty mohou negativně ovlivnit také pohodu a zdraví zvířat, proto připomínáme jejich chovatelům některé důležité zásady. Státní veterinární správa proto oznamuje, že z preventivních důvodů se jejich kontroly v tomto období ve zvýšené míře zaměřují právě na plnění povinností chovatelů ve vztahu k horkému počasí.
12.07.2019
Platnost prvních certifikátů EET vyprší už letos. Známe postup, jak získáte nový
[4 minuty čtení] Již letos vyprší prvním podnikatelům pokladní certifikáty, které používají pro EET. Jejich platnost je totiž pouze 3 roky. Podnikatelé by tak měli myslet na to, že si musí nový certifikát EET včas vygenerovat a následně jej nainstalovat do pokladního zařízení. Pokud to neudělají, po vypršení platnosti certifikátu jim systém evidence tržeb přestane přijímat datové zprávy o tržbách.
12.07.2019
Může vypomáhat svému manželovi v malém krámku bez smlouvy?
[2 minuty čtení] Je možné, aby žena na rodičovské dovolené vypomáhala svému manželovi v malém obchodě, aniž by měla podepsanou jakoukoli smlouvu? Problematikou rodinné výpomoci se zabýval Státní úřad inspekce práce v odpovědi na otázku vycházející z konkrétní situace.
11.07.2019
Nezapomeňte, blíží se termín pro úhradu další zálohy na silniční daň
[1 minuta čtení] Zálohy na daň silniční se vždy hradí za jednotlivá čtvrtletí. Další z termínů se blíží. Poplatníci ji musí uhradit do 15. července. Předmětem silniční daně jsou motorová vozidla a jejich přípojná vozidla, která jsou registrovaná a provozovaná v Česku, pokud jsou používána v souvislosti s podnikáním nebo jinou samostatně výdělečnou činností. Nákladní automobily a přípojná vozidla s
11.07.2019
Pečuje o dvě děti, pojistné za ni hradí stát. Co když jsou celé léto u babičky?
[1 minuta čtení] Má děti v osobní celodenní péči, nepracuje a není ani OSVČ, zdravotní pojistné za ni hradí stát. Mění se něco, když děti odjedou na celé dva měsíce k babičce? Stát je plátcem pojistného na zdravotní pojištění (mimo jiné) za osobu celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku (jedná se o kategorii „L“). Daná osoba přito
11.07.2019
7 užitečných tipů, jak v podnikání hořet, ale nevyhořet
[4 minuty čtení] Práce nad hlavu, dovolená z diáře zase vypadla, nedostatek spánku, kamarádi, co se už neozývají, protože na ně nikdy není čas, nedopnuté kalhoty. Poznáváte se? Chronické přetížení a stres, kterému jsou lidé v práci i podnikání vystavení, přinesly jako možný negativní důsledek také syndrom vyhoření. Jak mu předcházet?
11.07.2019
Změní se nejen úroky, co platí podnikatelé, ale i ty, co hradí finanční úřad
[5 minut čtení] Součástí novely daňového řádu je i revize sankčního systému. Změní se jak úroky, které platí podnikatelé, tak ty, co podnikatelům hradí finanční úřad. Potěšující zprávou pro podnikatele je například navrhované snížení úroků z prodlení a zvýšení úroků ze zadržovaného daňové počtu. Negativem je naopak výrazný pokles úroků z neoprávněné exekuce.
11.07.2019
Exekuce zaměstnanců: Co na ně může zaměstnavatel „prásknout“ exekutorovi?
[1 minuta čtení] Jaké informace o svých zaměstnancích s exekucemi může zaměstnavatel poskytnout exekutorovi? Stále v tom firmy nemají jasno. Má se to ale změnit. Vláda na začátku července schválila novelu občanského soudního řádu, exekučního řádu a dalších předpisů, které by mohly výrazně zjednodušit agendu kolem exekucí.
10.07.2019
Obchodníci, připravte se, budete mít větší odpovědnost za vady
[2 minuty čtení] Letos v květnu byly dokončeny a schváleny Evropským parlamentem a Radou EU směrnice, které obchodníkům přináší nové povinnosti z oblasti práva z vadného plnění. Jedná se o směrnici o některých aspektech smluv o poskytování digitálního obsahu a digitálních služeb a směrnici o některých aspektech smluv o prodeji zboží. Zatímco některé novinky jsou pevně dané, u jiných bude záležet n
10.07.2019
Elektrocentrály vybírejte důkladně, ať váš festival neskončí fiaskem
[6 minut čtení] Léto je časem festivalů a různých eventů, na kterých organizátoři potřebují elektrocentrály. Poradíme, jak je vybrat a na co si dát pozor. Okruh zákazníků půjčoven elektrocentrál se řadí do dvou skupin: firemní zákazníci, kteří potřebují elektrocentrály pro doplnění nedostatečného výkonu firmy, nebo sanaci výpadku proudu a pak jde právě o veškeré outdoorové akce, jako jsou festival
10.07.2019
Řešíte, jak pracovat a cestovat zároveň? Inspirujte se digitálními nomády
[7 minut čtení] Je to otázka životního stylu. Někdo by se ani za nic nehnul od stolu ve své kanceláři a od oblíbené hospody za rohem. Další radši pracují na cestách. Jak na to? Vyptali jsme se Vítězslava a Štěpána na jejich doporučení z praxe. Víťa je webdesigner, Štěpán spojil cestování s koučinkem a vytvořil si tak profesi na míru.
10.07.2019
Počet firem na černé listině nespolehlivých plátců je stále rekordní
[2 minuty čtení] Společností, které nespolhelivě odvádí DPH, stále přibývá. Na druhou stranu se ale nárůst výrazně zpomalil. V polovině letošního roku podnikalo v České republice 18 242 subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH. Meziročně se jejich počet zvýšil o 28 %.
09.07.2019
O nás bez nás? Podnikatelé by měli mluvit do investičních pobídek
[8 minut čtení] [KOMENTÁŘ] Překvapení ve Sněmovně. O nás bez nás? Opozice zřejmě nechce, aby se podnikatelé mohli vyjadřovat k investičním pobídkám. Napravit to můžou senátoři. Že se proti zapojení podnikatelů do nastavování parametrů udělování investičních pobídek v Poslanecké sněmovně postavili Piráti, není natolik překvapivé, i když i tato strana svými legislativními iniciativami již několikrát
09.07.2019
Pracovní zlozvyky jsou nakažlivé, škodí vám i lidem okolo. Jak s nimi zatočit?
[5 minut čtení] Zlozvyk je zvyk, který tomu, kdo ho praktikuje, nijak neslouží, ale škodí a ničí produktivitu. V práci může negativně ovlivnit i ostatní, kolegy či podřízené. Nejenže brzy začne okolí štvát. Ledacos z oblasti zlozvyků je vyloženě nakažlivé. Zvlášť, když je to zlozvyk nadřízených. S čím se tedy lidé v práci potýkají?
09.07.2019
Cílíte reklamu na internetu? Podívejte se, zda se vás netýká digitální daň
[2 minuty čtení] Ministerstvo financí chce zavést jednotnou digitální daň na vybrané internetové služby poskytované v ČR. Návrh reaguje na dynamický rozvoj služeb digitální ekonomiky a narovnává podmínky v českém daňovém prostředí.
08.07.2019
Termín pro podání odložených přiznání k dani vypršel. Ještě to jde bez sankcí
[2 minuty čtení] Poslední řádný termín pro odevzdání daňových přiznání pro poplatníky, kteří povinnost odložili, už vypršel. Do zítra tak mohou učinit ještě bezstrestně. Poplatník, kterému daňové přiznání zpracovával daňový poradce nebo který má ze zákona povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, měl tiskopis na finanční úřad dodat nejpozději do pondělí 1. července.
08.07.2019
Nemoc vás může skolit i na pracovní cestě. Nepodceňujte proto cestovní pojištění
[4 minuty čtení] Také zaměstnanci na služebních cestách si mohou sjednat cestovní pojištění, které jim ulehčí případné problémy. Podívejte se na nabídku zaměřenou přímo na ně. Cestovní pojištění slouží k ochraně pojištěných osob při cestování. Pro mnohé je před dovolenou nebo výletem do zahraničí samozřejmostí, ale je možné si jej sjednat také před služebními cestami.
08.07.2019
Nemáte na webu jméno a identifikační údaje? Hrozí vám až stotisícová pokuta
[4 minuty čtení] Tajíte na webu identifikační údaje? Riskujete pokutu. Mít tyto údaje na webu je totiž pro podnikatele léta povinnost. Pokud to nevíte, zjednejte rychle nápravu. Nejde totiž jen o to mít na netu báječný design a argumenty, proč si objednat zrovna vaše produkty nebo služby. Webovky také musí odpovídat zákonným pravidlům.
08.07.2019
Také řemeslník by měl udělat dojem. Jak se vizážisté vyřádili na montérkách?
[1 minuta čtení] (Fotogalerie) Že šaty dělají člověka, platí stále. Dokonce i v oblastech, kde se módní kousky nevyžadují. Ale řemeslník nemusí být jen pán v teplácích a košili. Neustále se v oblasti podnikání připomíná, že by měl člověk dbát na to, jak vypadá a co má na sobě, aby jeho byznys vzkvétal. Protože zákazník dá často na vizuál.
05.07.2019
Mladistvým byly prodány lihoviny i elektronická cigareta. Kontrol bude stále víc
[1 minuta čtení] Česká obchodní inspekce provedla mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na zákaz prodeje alkoholu a tabákových výrobků osobám mladším 18 let. Česká obchodní inspekce Královéhradeckého a Pardubického kraje za účasti mladistvých figurantů provedla 12 kontrol a v 6 případech zjistila porušení zákona.
04.07.2019
Odkdy jsou absolventi škol povinni hradit sociální pojistné?
[2 minuty čtení] Absolvovali školu, ať už střední nebo vysokou. Kdy jim vzniká povinnost hradit pojistné na sociální zabezpečení? Česká správa sociálního zabezpečení upozorňuje, že odpověď na otázku není jednoznačná. Záleží totiž na konkrétní situaci.
04.07.2019
OSVČ, které nepodávaly přiznání k dani, musí do konce měsíce podat přehled ČSSZ
[1 minuta čtení] Podávat přehledy o příjmech a výdajích musí i ty OSVČ, které nepodávaly daňové přiznání. Pojišťovna už tiskopis má, termín pro odevzdání přehledu ČSSZ se blíží. Konec července je nejzazší termín pro odevzdání přehledů o příjmech a výdajích za rok 2018. Ve středu 31. července musí mít tiskopisy jednotlivé okresní správy sociálního zabezpečení.
04.07.2019
Dvacet tisíc pitomců sice dáte dohromady snáz, přesto vsaďte raději na priority
[5 minut čtení] Chcete vše stíhat, zdržujete se nepodstatnými věcmi, nemáte pak v práci čas na to důležité a jste v ní do noci? Existuje lepší cesta: soustředit se na priority. Shrňte si pár argumentů, proč tento přístup upřednostnit. Stanovte si priority a eliminujte to, co vám je kříží. Ale také sledujte, zda nejedete na mrtvém koni.
04.07.2019
Ze Spojených států amerických pište raději SMSky a pořiďte si datové balíčky
[3 minuty čtení] Pokud se jako podnikatel chystáte do zámoří, určitě se vám bude hodit roaming a případně také datové balíčky. Především volání se hodně prodraží. Telefonní operátoři mají odlišnou nabídku pro jednotlivé státy. Podívejte se na přehled cen roamingu, dalších služeb a datových balíčků ve Spojených státech amerických.
04.07.2019
Podnikání stále láká. V květnu přibylo nejvíce podnikatelů od října 2012
[2 minuty čtení] Počty vzniklých i zaniklých obchodních společností a podnikajících osob ukazuje analýza dat portálu Informace o firmách, kterou provedla společnost CRIF. Letos v květnu u nás vzniklo 2 428 obchodních společností a zaniklo jich 1 262. Tím pádem přibylo celkem 1 166 obchodních společností. Zároveň začalo podnikat 5 043 fyzických osob a 2 336 jich své podnikání ukončilo.
03.07.2019
Další dva státní svátky a jedno dilema. Musí během nich obchodníci zavřít?
[1 minuta čtení] Blíží se dva červencové státní svátky. Vzhledem k tomu, že se zákaz prodeje nevztahuje na všechny, jak je to 5. a 6. července, musí obchodníci zavřít? Zákaz prodeje se vztahuje na sedm státních svátků. Patří mezi ně 5. červenec – Příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a 6. červenec – Výročí upálení mistra Jana Husa?
03.07.2019
Novela zákona o ochraně spotřebitele si posvítí také na geoblocking
[3 minuty čtení] Nařízení rušící geoblocking, tedy zeměpisné blokování, platí napříč Evropskou unií už od začátku prosince 2018 a brzy již bude zakotveno i v českém zákoně. Nařízení o geoblokování patří do strategie digitálního jednotného trhu a jeho cílem je, aby obchodník neuplatňoval odlišné podmínky na základě státní příslušnosti nebo bydliště zákazníků.
03.07.2019
Na co si dát v kanceláři pozor a jak se vyhnout hádkám? Na zimu i pivo zapomeňte
[4 minuty čtení] I když zákoník práce uvádí jako zvláštní výjimku možnost konzumace nízkoalkoholického piva, v kanceláři na to zapomeňte. Stejně jako na klimatizovanou ledárnu. Zato domluvit se na teplotě, dbát na pitný režim, ale do nikoho necpat pití pod tlakem, je cestou, jak si pobyt v kanceláři v parných dnech vzájemně ulehčit.
03.07.2019
Loni poslali zaměstnanci na své chlebodárce tisíce kontrol. Nejčastější důvody?
[1 minuta čtení] Pokud se zaměstnanec domnívá, že jeho chlebodárce porušuje pracovní předpisy, může se ozvat. S pondětem ke kontrole se může obrátit na inspekci práce. V loňském roce musel Státní úřad inspekce práce řešit 6670 podnětů ke kontrole, které byly zaslány právě ze strany zaměstnanců.
02.07.2019
Období brigád je tady. Udělejte si jasno, jak je to se zdaněním dohod
[2 minuty čtení] Nejen studenti mají nyní možnost zajímavého přivýdělku formou brigád, které jsou nejčastěji uzavírány na dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti. Tato forma zaměstnání je zejména pro studenty výhodná především z pohledu zdravotního a sociálního pojištění, proto se k ní mnoho zaměstnavatelů uchyluje.
02.07.2019
Abyste zvýšili dosah příspěvků na Instagramu, musíte jít na ruku algoritmu
[4 minuty čtení] Na sociálních sítích je kromě aktivních fanoušků důležité dostat příspěvky k co nejvíce lidem. Proto přinášíme tipy, jak zvýšit dosah příspěvků. Když vaše instagramové příspěvky vidí více lidí, můžete získat více fanoušků a mít u příspěvků také větší angažovanost. Ve výsledku to vede jak k budování povědomí o značce, tak také ke zvýšení prodejů.
02.07.2019
Je pro vás dovolená to samé co obrovský stres? Čtěte 10 tipů, jak si volno užít
[5 minut čtení] Stres mnohé sužuje v práci a nevyhýbá se jim, ani když mají volno. Také dovolená je často radost spojená zároveň s mnoha hororovými prvky. Jak to letos změnit? Dvě výzkumnice formulovaly doporučení, jak si pozitivní dovolenou, z níž se nestane noční můra, zařídit. Pomůže to následně i ke snadnějšímu návratu do práce.
02.07.2019
Konec karenční doby: První tři dny nemoci se marodům ode dneška opět proplácí
[2 minuty čtení] Červenec přináší další změnu v oblasti nemocenské. Ruší se karenční doba, první 3 dny pracovní neschopnosti, za které se neposkytuje náhrada mzdy nebo platu. Na základě účinnosti novely zákoníku práce musí podnikatelé zaměstnancům od 1. července 2019 platit náhradu mzdy od prvního dne pracovní neschopnosti. Náhrada bude ve výši 60 procent redukovaného denního vyměřovacího základu.
01.07.2019
Řidiči alternativních taxislužeb vyžadují úpravy zákona i modernizaci oboru
[3 minuty čtení] Pod taktovkou samotných řidičů alternativních taxislužeb různých platforem vzniká Asociace řidičů alternativních taxislužeb. Jak jsou její cíle? Cílem Asociace je podpořit a spojit všechny řidiče alternativních taxislužeb a také přinést nový úhel pohledu do celospolečenské diskuze ohledně novelizace celého odvětví.
01.07.2019
Plošný reverse-charge se přiblížil, Evropská komise český návrh schválila
[1 minuta čtení] Evropská komise schválila českou žádost, aby ČR mohla plošně využívat všeobecný mechanismus přenesení daňové povinnosti u DPH (plošný reverse charge). Nyní bude o žádosti rozhodovat Rada EU. Ministerstvo financí doufá, že by plošný reverse-charge mělo stihnout zavést od poloviny roku 2020. Možnost využití plošného reverse-charge má být však časově omezena, a to do 22. června 2022.
01.07.2019
Potravinářskou firmu stavěl na zelené louce. Teď míří k čtvrtmiliardovému obratu
[9 minut čtení] Firmu postavil z ničeho, na zelené louce, když na vysoké škole postrádal praxi. Dnes má společnost 160milionový roční obrat, chuť růst a dostat se dál do světa. Řeč je o Martinovi Moučkovi, jednateli a společníkovi firmy FOODISH, která podniká v potravinářství a rozvíjí svou značku zdravé výživy Arax. Čtěte jeho příběh.
01.07.2019