Překvapivé: Počet společností v letošním roce roste rychleji než v předchozích dvou letech
Navzdory pandemické situaci, nepříznivé situaci na trhu práce a jen mírnému růstu ekonomiky se celkový počet společností v letošním roce zvyšuje rychleji než v předchozích dvou letech. Čísla jsou překvapivá.
29.10.2021
Od pondělí 1. listopadu nová vlna opatření: Na co se připravit?
Pandemická situace se zhoršuje. Již od pondělí 25. října přišla první vlna nových restrikcí, která se týkala hromadných akcí uvnitř, kde jsou povinné respirátory bez ohledu na počet účastníků. Na pracovištích pak jsou povinné, pokud pracovník není na pracovišti sám. Došlo také ke zkrácení karantény z 14 na 7 dnů, musí však být zakončena negativním testem.
29.10.2021
Makronkové podnikání: Jak pracují mámy, jimž makronky změnily profesní život?
Je kulatá, barevná, sladká. Co je to? Makronka. Soudě dle výloh cukráren, Češky a Češi si makronky oblíbili. Radka a Irena si zas z makronek udělaly podnikání.
29.10.2021
Ceny kapra a dalších ryb stoupnou. O jak drastickou změnu půjde?
Jak rybáři odhadují letošní ceny kaprů? Co vše se do nich promítá a jakého kapra si lidé nejčastěji na Vánoce dopřávají?
29.10.2021
Za dlouhé čekání na jídlo v restauraci si může říct zákazník o slevu
Ne vždy se věci v restauraci dějí tak, jak by měly. Náladu může pokazit nepříjemná obsluha, špatně uvařený pokrm, ale i pokrm, který dlouho nepřichází. I v tomto momentě se může zákazník ozvat.
27.10.2021
Okamžitě jí zrušili pracovní poměr. Soud uznal, že neplatně. Do práce ji ale nevpustí. Co s tím?
Na Státní úřad inspekce práce se obrací lidé s různými komplikacemi a problémy, které řeší v souvislosti se svým zaměstnáním. Jak postupovat, pokud je zrušena pracovní smlouva a soudem uznáno, že neplatně, ale i přesto není zaměstnanec v vpuštěn na pracoviště.
27.10.2021
Zvýšily se sazby náhrady za pohonné hmoty. Kolik zaměstnanec tedy dostane?
S datem účinnosti od 19. října 2021 se zvýšily náhrady za pohonné hmoty. Kdy a kde se toto zvýšení projeví?
27.10.2021
Zimní dovolené jdou i přes opatření na dračku. Lidé si rezervují termíny už teď
V zimě mohou lidé vyrazit jak na hory, tak někam k moři. Jak je tato varianta oblíbená a s čím se nyní potýkají cestovní kanceláře?
27.10.2021
Porušíte při podnikání protiepidemická opatření? Pokuta až 3 miliony, chce vláda
Vláda chce přitvrdit sankce za porušení protiepidemických opatření. Podnikatelé by mohli dostat pokutu až do výše 3 milionů korun.
27.10.2021
Blíží se kontroly bezinfekčnosti hostů v restauracích. Zamíří do všech okresů
Do restaurace jen s důkazem, že je člověk bezinfekční, kdy má buď potvrzení o očkování, o prodělaném covidu, nebo negativní test. Opatření, které platí už několik měsíců, teď bude důsledněji kontrolováno. Od příštího týdne to spadne na bedra samotným provozovatelům stravovacích zařízení.
27.10.2021
Opět se zavřou obchody. Na říjnový svátek se vztahuje zákaz prodeje
V zákoně o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě se dozvíte, jak je to se zákazem prodeje na svátek. Ač je v platnosti už nějaký ten rok, lidé v tom mají stále chaos. Chybí v tom logika. Zářijového svátku se zákaz prodeje na obchody nevztahoval, zatímco v říjnu se ale obchody musí zavřít.
26.10.2021
K dispozici jsou nové tiskopisy pro plátce daně z příjmů ze závislé činnosti
Nové tiskopisy, na které upozorňuje finanční správa plátce daně z příjmů ze závislé činnosti, se týkají zdaňovacího období 2021 a 2022.
26.10.2021
Ojetiny rychle mizí z trhu. Na nové auto z fabriky se totiž bude čekat až 1 rok
Na výrobu nových automobilů má vliv koronavirus, nedostatek materiálu i inflace. Jak tuto situaci vidí jejich prodejci?
26.10.2021
Náhrada mzdy se od roku 2022 razantně zvýší
Po několika letech se zaměstnancům na neschopenkách či v karanténě díky vyšší průměrné mzdě výrazněji zvýší i náhrada mzdy. Jásat ale zřejmě nebudou.
26.10.2021
Kompenzační bonus musí vrátit 2,5 tisíce lidí. Kontroly budou pokračovat
Finanční správa během pandemie přijala celkem 2,7 milionu žádostí. Při následných kontrolách zjistila, že v letošním roce čerpalo kompenzační bonus neoprávněně 2,5 tisíce žadatelů, kteří musí bonus vrátit. Úřady chtějí v prověřování oprávněnosti vyplacených bonusů pokračovat i nadále.
26.10.2021
Kdo má nárok na ošetřovné během ředitelského volna či podzimních prázdnin?
S blížícími se podzimními prázdninami opět vyvstaly otázky spojené s ošetřovným a karanténou. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) proto opět připomněla nejdůležitější informace.
26.10.2021
Část programu Antivirus bude fungovat až do konce letošního roku
Vláda dnes prodloužila program Antivirus A až do konce letošního roku. Režim A se týká zaměstnanců, kterým byla nařízena karanténa.
26.10.2021
Domácnosti budou platit za elektřinu a plyn v cenách bez DPH
V návaznosti na aktuální situaci na trzích s komoditami plynu a elektřiny a jejich prudké zvýšení cen došlo k rozhodnutí o prominutí daně z přidané hodnoty v důsledku mimořádné události.
25.10.2021
Víme přesně, kde mají nejdražší a nejlevnější benzín. Máme velký přehled
Zdražování se dotýká také pohonných hmot. Podívejte se, jaké jsou ceny benzínu a nafty na tuzemských čerpacích stanicích.
25.10.2021
Znásilnění práva, říkají odborníci k vládním kejklím s DPH na energie
Ministryně financí vydala rozhodnutí, dle kterého na listopad a prosinec DPH odpouští na energie. Odborníci se shodují, že jde o protiprávní krok.
25.10.2021
Jak je to s respirátory na pracovišti? Vojtěch upřesnil opatření
Vzhledem ke zhoršující se pandemické situaci začnou od pondělí 25. října a následně od pondělí 1. listopadu platit další nová opatření. Týkají se mimo jiné povinnosti nosit respirátor.
25.10.2021
Kde nakoupíte potraviny za ceny stejné jako vloni? Máme velký přehled cen
Inflace dává Čechům zabrat. Zdražily i potraviny? Zjistili jsme z letáků. Pozor také na vánoční nákupy. Některé produkty nemusí být dostupné. Na vině jsou opět čipy.
25.10.2021
Letos není radno vyčkávat s online vánočními nákupy. Bude menší možnost volby
V letošním roce se bude předvánoční šílenství lišit od let předchozích. Online zákazníků je mnohem více, do hry navíc vstupuje inflace. A problémy jsou také s dodávkami zboží při nedostatku čipů.
22.10.2021
Velký zátah na lidi pracující načerno po celé republice: Nejhůř na tom byla Vysočina
Nedávno proběhla celorepubliková kontrolní akce s názvem ČMELÁK, která cílila na dodržování zákona o zaměstnanosti a platnost pracovních povolení pro výkon práce cizinců. Nejvíce pochybení bylo odhaleno na Vysočině.
22.10.2021
Zdražily potraviny? Víme to přesně. Porovnali jsme letošní a loňské letáky
Letošní podzim je ve znamení zdražování. Jak se to dotklo potravin v supermarketu? Porovnali jsme ceny produktů v loňských a letošních letácích.
22.10.2021
Přehledně: Co se mění od pondělí 25. 10. v opatřeních a co od 1. 11.?
Od pondělí 25. října a následně i od 1. listopadu se opět zpřísňují opatření proti šíření koronaviru. Novinky se dotknou testování či restaurací.
22.10.2021
Tzv. energošmejdi útočí. Snaží se vydělat na situaci zoufalých lidí. Na co si dát pozor?
Statisíce Čechů po pádu Bohemia Energy narychlo hledají nového dodavatele elektřiny nebo plynu. Velcí dodavatelé ceníky pro nové zákazníky vyšroubovali do závratných výšek. Energetický regulační úřad už dostal první stížnosti na podvodné zprostředkovatele.
21.10.2021
Mezi spolužáky jeden pozitivní, všichni musí do karantény. Jak na ošetřovné?
Může nastat situace, kdy je ve třídě pozitivně testovaný žák, a právě proto pošle hygiena celou třídu do karantény. Jak je to se žádostí o ošetřovné?
21.10.2021
Do konce října mají někteří povinnost podat daňové přiznání. Koho přesně se týká?
Finanční správa upozorňuje ty daňové subjekty, které využívají zvláštní režim jednoho správního místa (One Stop Shop). Do konce října, tedy 31. října, mají povinnost podat daňové přiznání. Týká se 3. čtvrtletí 2021.
21.10.2021
Vánoce v ohrožení. Kvůli nedostatku čipů bude málo elektroniky i myček na nádobí
V poslední době se hodně mluví o nedostatku čipů, problémech s dodávkami zboží i o jeho zdražování. Co k této situaci říkají internetové obchody?
21.10.2021
Součinnost zaměstnavatelů vůči exekutorům v nové podobě
Součinnostní dotazy exekutorů dostanou od příštího roku nová pravidla. Doplňuje se exekuční řád a zavádí nový elektronický formulář.
21.10.2021
V restauracích budou muset od listopadu kontrolovat očkování či testy zákazníků
Od 1. listopadu budou muset restaurace a kluby kontrolovat, zda zákazníci splňují podmínku otn (očkování, negativní test nebo přidělanou nemoc v posledních 180 dnech). Od 25. října se vrátí respirátory na pracoviště. Rozhodla o tom dnes vláda.
21.10.2021
Nebojujte v e-shopu s konkurencí nejnižší cenou, ale správnou cenou
Není nejdůležitější mít v e-shopu nejnižší cenu, ale jde o “správnou cenu”. Základem pro její nastavení jsou data. Nejen to bylo tématem konference Efektivní nástroje pro e-commerce, kterou organizovalo Tuesday Business Network.
21.10.2021
Nové pokuty pro hospody a jejich zákazníky. Toto se od listopadu zavádí
Od 1. listopadu se mění opatření, která opět dolehnou na provozovatele restaurací.
21.10.2021
Chceme taky Antivirus, ozvaly se cestovní kanceláře
Po automobilovém průmyslu žádají pro sebe obnovení programu Antivirus i cestovní kanceláře. Podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) jsou vlivem přetrvávajících restrikcí vydávaných státem možnosti příjezdu zahraničních turistů do České republiky stále významně omezeny, mnohdy zakázány, což způsobuje nemalé problémy s udržením pracovníků v oboru i v návazných službách.
20.10.2021
Přiznání k DPH za říjen musíte podat již na novém tiskopisu
V návaznosti na novelu zákona o DPH byly implementovány drobné úpravy do formuláře pro daň z přidané hodnoty. Co se změnilo a od kdy budete podávat přiznání na novém vzoru tiskopisu?
20.10.2021
Datové schránky pro všechny podnikatele? Známe pro i proti
Do návrhu zákona o elektronizaci se v průběhu projednávání dostala změna v podobě povinnosti datových schránek pro všechny podnikatele. Co to přinese?
20.10.2021
Mají hosté v restauraci důkaz o bezinfekčnosti? Hygiena chystá celorepublikové kontroly
Covidová situace se začíná opět zhoršovat. Opatření, která jsou zavedena, se postupně přestávají dodržovat. Hygiena proto chystá celorepublikovou kontrolní akci, a to hned v několika vlnách.
19.10.2021
Opakovaně nepodáte přiznání k dani včas a jste v tu ránu nespolehlivými plátci. Kolik jich aktuálně je?
Jak ukazují aktuální data, ke konci třetího kvartálu bylo v ČR registrováno 23 095 subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH nebo závažným způsobem porušují povinnosti vztahující se ke správě daně. Je to o 7 % víc než ve srovnatelném období loňského roku.
19.10.2021
S novelou zákona o DPH jsou k dispozici nové daňové tiskopisy
Finanční správa upozorňuje na nové tiskopisy, které nabízí v souvislosti s novelou zákona o DPH, která je zaměřena především na nová pravidla v oblasti elektronického obchodování a zavedení systému OSS. Dochází také k některým změnám stávajících formulářových podání.
19.10.2021
Milovníci mléka si připlatí. Latte v nejdražší kavárně vyjde až na 75 korun
Káva je nedílnou součástí života mnoha Čechů a také patří k různým osobním i pracovním schůzkám. Podívejte se, jaké jsou její ceny v kavárnách našich měst.
19.10.2021
Podrobně o změnách v otcovské od roku 2022. Týká se i listopadových otců
Otcovská se prodlužuje a mění se i podmínky při hospitalizaci dítěte. Díky přechodným opatřením se změna dotkne i dětí narozených v listopadu letošního roku.
19.10.2021
Vláda chce snížit DPH na energie z 21 % na nulu
Ministryně financí Alena Schillerová požádá vládu o zmocnění, aby mohla odpustit DPH u elektřiny a plynu na listopad a prosinec. Místo 21 % by se tak nic neplatilo.
19.10.2021
Největší distributor plynu dá firmám více času na změnu dodavatele, má to ale podmínku
Velcí zákazníci končící Bohemia Energy dostanou od společnosti GasNet, největšího distributora zemního plynu v Česku, více času na změnu dodavatele, než jsou zákonné tři dny. Předpokladem ovšem je jejich aktivní přístup.
18.10.2021
Jak je to s cestovními náhrady u podnikatelů?
Pokud zaměstnavatel vysílá zaměstnance na pracovní cestu, má zaměstnanec nárok na cestovní náhrady. Jak je to ale v případě, kdy se vydá na pracovní cestu sám podnikatel, a jaké výdaje může uplatnit „do nákladů“?
18.10.2021
Jak moc zdraží potraviny? Oslovili jsme obchodní řetězce. Tady jsou odpovědi
Zvyšování cen se nevyhýbá ani výrobcům a dodavatelům potravin. Jak na tuto situaci reagují obchodní řetězce?
18.10.2021
Která okresní města mění koeficienty daně z nemovitostí od roku 2022?
Také pro rok 2022 se některá okresní města rozhodla změnit koeficienty k dani z nemovitých věcí.
18.10.2021
V Itálii budou chtít pro vstup do firem důkaz bezinfekčnosti. Dotkne se to i České republiky
Nové opatření, které začíná v Itálii platit právě dnes, 15. října, kdy budou muset všichni zaměstnanci při vstupu do firem prokazovat svou bezinfekčnost, se dotkne českých řidičů kamionů. Informuje o tom Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA.
15.10.2021
Šetří se o sto šest. Úspory firem převyšují dluhy o 120 mld. korun. Nejvíce v historii
Objem vkladů nefinančních podniků u českých bank byl ke konci letošního srpna 1 277 miliard korun. Je to o 5 % více než na začátku roku. Výše jejich úvěrů se potom od začátku roku zvýšila na 1 157 miliard, tedy o 3 %. Podniky tak měly naspořeno o 120 miliard více, než byl objem jejich zadlužení, což je nejvyšší rozdíl v historii České republiky.
15.10.2021
Dnes musíte uhradit další ze záloh na silniční daň
Dle zákona o silniční dani jsou předmětem daně silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla, která jsou registrovaná a provozovaná v České republice a zároveň jsou používaná poplatníkem daně z příjmů právnických a fyzických osob. V zákoně o dani silniční je však celá řada výjimek.
15.10.2021
Na horách začalo sněžit. Co si na tuto sezónu připravila lyžařská střediska?
Ski areály už se připravují na zimní sezónu a doufají, že se vydaří. Jaké novinky si připravily a jak to vidí letos s opatřeními?
15.10.2021
Souhlasí zaměstnanci se zpracováním osobních údajů? Můžete mít problém
Nejeden zaměstnavatel vyžaduje po zaměstnancích souhlas se zpracováním osobních údajů s odkazem na nařízení GDPR. Souhlas se vyžadovat nesmí, hrozí i pokuta.
15.10.2021
Změní se délka platnosti testů na covid. Kde všude je stále vyžadován?
Ministerstvo zdravotnictví se obrátí na vládu se žádostí zkrácení platnosti testů na koronavirus. Platnost PCR testů se zkrátí ze sedmi na tři dny a antigenních ze tří na jeden den. Potvrdil to premiér Andrej Babiš.
14.10.2021
Objednáte-li přes e-shop padělek, můžete přijít jak o zboží, tak o peníze
Celní správa ČR apeluje na spotřebitele, aby byli při nákupu na internetu obezřetní a ohlídali si, zda nenakupují padělky. Může se tak stát, že jim zboží nedorazí. Nedočkají se ale ani vrácení peněz.
14.10.2021
Líčí Babiš past na novou vládu? Chce 0% DPH na energie, i když to není možné
[KOMENTÁŘ] Andrej Babiš včera prohlásil, že chce, aby vláda schválila zákon, který sníží DPH na energie na nulu. Má to jen „drobný“ háček, je to v rozporu s evropskou směrnicí.
14.10.2021
Bohemia Energy končí i v ČR. Co to znamená pro 900 tisíc jejích zákazníků?
900 tisíc klientů skupiny Bohemia Energy (firmy Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie) si musí hledat nové dodavatele energií v Česku. Skupina dnes ohlásila, že ukončuje dodávky elektřiny a plynu na českém energetickém trhu. Podobně se společnost zachovala před několika týdny na Slovensku.
13.10.2021
Vraťte program Antivirus B na 3 měsíce, žádají podnikatelé
Svaz průmyslu a dopravy ČR žádá vládu, aby na několik měsíců opět aktivovala program Antivirus B, díky kterému stát pokrývá část nákladů na zaměstnance, pro které aktuálně není práce. Kurzarbeit, který měl systémově podobné problémy řešit, totiž stále čeká na schválení Evropskou komisí.
13.10.2021
Jaký je rozdíl mezi vedením účetnictví a vedením daňové evidence?
Jako podnikající fyzická osoba máte na výběr, jak budete evidovat svoje podnikatelské aktivity. Volit můžete mimo jiné mezi účetnictvím a daňovou evidencí. Jaký je základní rozdíl, když vedete účetnictví a daňovou evidenci?
13.10.2021
Čajovny vítají ochlazení. V útulných prostorech však stále není plno
České čajovny patří mezi specifická místa, na která mnozí nedají dopustit. S čím se potýkají jejich provozovatelé a jak se vypořádali s koronavirem?
13.10.2021
Co čeká OSVČ v roce 2022? Růst slevy na dani, minimálních záloh i paušální daně
OSVČ se sice v příštím roce rekordně zvýší minimální zálohy na pojistném a výrazně tak vzroste i paušální daň, zároveň (nejen) jim stoupne sleva na dani.
13.10.2021
Neměli povolení k provozování hazardních her, stát jim doměřil daň 71 milionů
Pro byznys s hazrdními hrami je nutné povolení. Pokud chybí a úřady na to přijdou, většinou to stojí nemalé peníze. Specializovaný finanční úřad teď aktuálně odhalil 800 subjektů bez povolení k provozování hazardních her a doměřil jim na dani 71 milionů korun.
12.10.2021
Paušální daň se v roce 2022 zvýší na 5994 korun. Dělá to 71 928 za rok. Vyplatí se vám to?
Ministerstvo financí na svém twitterovém profilu připomíná, že živnostníci s příjmem do 1 milionu korun, kteří dosud podávali daňová přiznání, mohou od 1. ledna začít využívat paušální daň.
12.10.2021
S bankovní identitou si nově zařídíte i pojištění nebo plyn. Možností přibývá
Díky bankovní identitě mohou klienti bank vyřešit stále více věcí online. Zjistěte, jaké jsou možnosti u jednotlivých bank.
12.10.2021
Podrobně o změnách v ošetřovném od roku 2022. Bude se čerpat častěji
Mění se dlouhodobé i krátkodobé ošetřovné. Kdy může zaměstnavatel ošetřovné nepovolit a jak to bude při změně podmínek na přelomu roku 2021 a 2022?
12.10.2021
Program Antivirus se možná obnoví, týkal by se ale jen automobilového průmyslu
Automobilový průmysl žádá vládu, aby pro něj obnovila program Antivirus pro udržení zaměstnanosti, upozornil server Seznam Zprávy. Kurzarbeit, který měl Antivirus nahradit, totiž ještě není odsouhlasený Evropskou unií.
12.10.2021
Další nemilé překvapení, inflace akceleruje, už atakuje hranici 5 %
Spotřebitelské ceny se i nadále zvyšují. V září činil jejich meziroční růst 4,9 %, což bylo o 0,8 procentního bodu více než v srpnu. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
11.10.2021
Režim přenesené daňové povinnosti – kdy se použije a co to znamená?
O režimu přenesené daňové povinnosti nebo-li reverse chargé slyšel snad každý podnikatel. Jak ale přenesená daňová povinnost funguje a jaké jsou její obecné zásady?
11.10.2021
Kempy: Někdy zde bylo místo dětského křiku, smíchu a hlaholu lidí nezvyklé ticho
Letošní sezóna v kempech byla opět jiná než ty předchozí. Koronavirus změnil provozovatelům plány a také měl vliv na chování lidí.
11.10.2021
Co mohou podnikatelé čekat od nové vlády? Například zrušení posledních vln EET
Novou vládu nejspíše sestaví koalice Spolu a Pirátů a Starostů. Prošli jsme předvolební sliby obou koalic a hledali styčné body týkající se podnikání.
11.10.2021
Dobré zprávy, počty bankrotů podnikatelů klesají. U firemních bankrotů je to jinak
Aktuální čísla zohledňují třetí čtvrtletí, kdy bylo v České republice vyhlášeno 162 bankrotů obchodních společností a 1 459 bankrotů fyzických osob podnikatelů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná u bankrotů obchodních společností o mírný nárůst, u bankrotů fyzických osob podnikatelů o pokles. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF.
08.10.2021
Kdy má OSVČ, která míří na úřad práce, nárok na podporu?
Pokud osoba samostatně výdělečně činná poté, co přeruší nebo zcela ukončí svou živnost, zamíří na úřad práce, musí splnit základní podmínku pro to, aby jí byla vyplacena podpora v nezaměstnanosti.
08.10.2021
Dnes v kanclu, zítra v baru. Hybridní práce je přínosná, když vychytáte detaily
Hybrid je auto, ale i způsob kombinace přítomnosti na pracovišti a práce na dálku. Flexibilita je normál. Jak na ni, aby netratil zaměstnanec ani zaměstnavatel?
08.10.2021
Zhodnotili jsme daňové sliby Babišovy vlády. Co splnila a na co se vykašlala?
Volby rozhodnou nejen o složení Poslanecké sněmovny, ale také o nové vládě. Jak si vedla ta stávající ohledně slibů, které se týkaly daní?
08.10.2021
Ve vepřovém mase z Polska je nadlimitní obsah antibiotik. Lidl ho musí stáhnout z prodeje
Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z trhu mleté vepřové maso prodávané v prodejnách obchodního řetězce Lidl. Laboratorní vyšetření odhalilo v surovině (masovém ořezu z Polska), z níž byl produkt vyroben, nadlimitní obsah antibiotika amoxicilinu.
08.10.2021
Pracák mu zatím dohazuje jen místa, která ho nezaujala. Může si podat vlastní inzerát?
Pokud je člověk evidován na úřadu práce, neznamená to pouze, že je pobíračem podpory, prioritním posláním je, že mu úřad pomůže s nalezením nového pracovního místa. Jaké má možnosti, pokud mu pracák zatím nabízí jen místa, která ho neuspokojují?
07.10.2021
V říjnu je třeba uhradit další zálohu za silniční daň. Dokdy máte čas?
Zálohy na daň silniční se vždy hradí za jednotlivá čtvrtletí. Další z termínů vychází na pátek 15. října 2021.
07.10.2021
Vyjdou před Vánoci očekávané knihy? Nakladatelství trápí nedostatek papíru
Nakladatelství zažívají složité časy. Na začátku roku se potýkala se zavřenými knihkupectvími, nyní čelí problémům s papírem. Co to ovlivní?
07.10.2021
Je povinná vstupní prohlídka u dohod a u mladistvých?
Musí, nebo nemusí zaměstnanec v případě dohod konaných mimo pracovní poměr absolvovat vstupní lékařskou prohlídku? A jak je tomu u zaměstnanců do 18 let?
07.10.2021
Potvrzeno, OSVČ si na zálohách v roce 2022 připlatí skoro 500 Kč
Ve Sbírce zákonů již vyšlo nařízení vlády o výši všeobecného vyměřovacího základu (č. 356/2021 Sb.), dle kterého se mimo jiné určují minimální zálohy pro OSVČ. Ty pro příští rok vzrostou dohromady o 487 korun.
07.10.2021
Antivirus využilo 75 tisíc firem, stát pomohl vyplatit 4,5 milionu náhrad mezd
Program Antivirus využilo 75 tisíc firem a bylo podpořeno přes milion zaměstnanců. Celkově se stát podílel na výplatě takřka 4,5 milionu mezd. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).
06.10.2021
Zásoby v účetnictví podnikatelů
Co vše je považováno za zásoby z pohledu účetnictví, jaké jsou jejich druhy a jak o nich můžeme účtovat? A je jednodušší účtovat metodou A, nebo metodou B?
06.10.2021
Některé e-shopy nabízí dobírku za 58 korun, jiné ji zrušily. Máme velký přehled
Internetové obchody čeká brzy nápor spojený s nákupem vánočních dárků. Jaké nabízejí platební metody a kolik za ně požadují peněz?
06.10.2021
Firmám chybí lidí. Jsou podle politických stran řešením zahraniční pracovníci?
Podnikatele už řadu měsíců trápí nedostatek pracovních sil. Přečtěte si, jak chtějí tento problém řešit jednotlivé politické strany.
06.10.2021
Další peníze pro cestovní ruch: Připraveno je 200 milionů korun. Dokdy žádat?
Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo výzvu na rozvoj základní a doprovodné infrastruktury v cestovním ruchu. K dispozici je 200 mil. Kč. Na žádost je čas do 17. prosince 2021.
05.10.2021
AMSP ČR vnímá razantní zvýšení základních úrokových sazeb jako podpásovku pro podnikatele
Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR se ostře pustila do České národní banky kvůli razantnímu zvýšení základních úrokových sazeb. Podle asociace české malé a střední podniky čelí dalšímu šokovému skoku od devadesátých let.
05.10.2021
Exekuce, úpadek, insolvence: Kdy tyto negativní události firmy nejvíce postihují?
Negativní událostí jako je exekuce, úpadek či insolvence postihuje téměř 13 tisíc firem. Nejvíce se s nimi firmy setkávají mezi třetím a pátým rokem jejich existence. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Dun & Bradstreet.
05.10.2021
Založení živnosti a rovnou i podnikatelského účtu? Nenechte se zlákat bankou
Podnikatelský účet není k podnikání vysloveně nutný. Co když je však potřebujete změnit?
05.10.2021
Ve hře je znovuzavedení krizového ošetřovného
Ministerstvo práce a sociálních věcí opětovně přichází s krizovým ošetřovným. Názory na jeho zavedení nejsou jednotné, rozhodující budou nejbližší dny.
05.10.2021
Pivo teklo v srpnu proudem, pochvalují se pivovary
Přestože v hospodách a restauracích se vypilo v srpnu méně piva než vloni, celkový tuzemský prodej zlatavého moku se meziročně zvýšil o 1,7 %. Vyplývá to z údajů Českého svazu pivovarů a sladoven.
05.10.2021
Čtěte, jak nezaměstanost ovlivní váš budoucí důchod
Abyste měli nárok na starobní důchod v plné výši, musíte mít dostatečnou dobu pojištění a také dosáhnout důchodového věku. Čtěte souhrn České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), jak penzi ovlivňuje období, kdy jste byli nezaměstnaní.
04.10.2021
Online školení Změny ve mzdové účtárna od 1. ledna 2022
Už příští týden pořádáme online školení, ve kterém probereme všechny důležité změny, na které by se měly mzdové účetní k novému roku připravit. Na pořadu dne budou změny v pracovněprávní oblasti, zákon o sociální podpoře, zdravotní i nemocenské pojištění, náhrada mzdy, daně z příjmů i srážky ze mzdy. Školení povede zkušená lektorka mzdového účetnictví Růžena Klímová.
04.10.2021
Jak zdražilo čepované pivo? V největších městech na něj často 50 korun nestačí
Zvyšování cen se v poslední době dotklo také čepovaného piva. Jaké jsou jeho ceny v českých městech?
04.10.2021
OSVČ jsou v programech na okraji zájmu. Zjistili jsme, co pro ně strany plánují
Přestože v Česku působí přes milion OSVČ, ve volebních programech nejsilnějších stran, hnutí a koalic jsou řešeny jen okrajově.
04.10.2021
Proč se provádí finanční analýza a jaké informace nám poskytne?
Pokud potřebujete zhodnotit finanční situaci některé účetní jednotky, je zapotřebí umět číst v účetních výkazech a případně provést finanční analýzu. Provedením analýzy se můžete dozvědět klíčové informace, například o schopnosti účetní jednotky splácet své závazky.
01.10.2021
Přitvrdí vůči Airbnb a spol.? Politické strany prozradily, co plánují po volbách
Sdílená ekonomika je sice pořád velmi oblíbená, veřejné správy, včetně té české, se však snaží, aby už nešlo o podnikání “na divoko” jako před lety.
01.10.2021