Jak založit firmu? Od loňského září klidně online z obýváku
Firmu už lze několik měsíců založit přes internet, aniž byste museli někam chodit. Umožnila to novela notářského řádu, která nabyla účinnosti v září 2021.
31.01.2022
Pravidla pro Airbnb a spol. se zpřísní, větší pravomoci dostanou obce
Vláda chystá novelu, která by měla zlepšit vymahatelnost pravidel pro digitální platformy, přes které se objednává ubytování. Více pravomocí by též měly získat obce.
31.01.2022
Pro zemědělce není problém covid, ale počasí. Jak hodnotí rok 2021?
O zemědělcích se v poslední době mluví v souvislosti s dotacemi. Jaký byl však podle nich loňský rok? Jak se jim dařilo?
31.01.2022
Poslední den na přiznání k dani z nemovitostí a dani silniční. Koho se to týká?
Žádné odklady jako v loňském roce. V pondělí 31. ledna končí lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí a také pro přiznání k dani silniční.
31.01.2022
Končí šéfka Finanční správy ČR, jen pár dnů po kauze kompenzačních bonusů
Generální finanční ředitelství přichází o svoji ředitelku. Tatjana Richterová požádala podle informací ČTK o své odvolání. Rezignace přichází jen pár dnů po kauze, na kterou jako první upozornil server Podnikatel.cz.
31.01.2022
Od pondělí se opět mění opatření. Co konkrétně?
Zaměstnanci si budou muset zvykat na opatření, která se opět mění. Je to změna k lepšímu nebo horšímu?
31.01.2022
Přihlásil se letos k paušální dani. Musí řešit daň silniční?
Do konce ledna je nutné podat přiznání k dani silniční. Stále častěji se objevuje otázka, zda podnikatel, který se přihlásil k dani paušální, musí řešit povinnosti spojené právě se silniční daní.
28.01.2022
Od nového roku došlo ke změnám v užívání datových schránek
Změny u datových schránek přináší novela zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi. Platné jsou od začátku roku 2022. Čeho se týkají?
28.01.2022
Kdy je povinnost podat dodatečné přiznání u paušální daně?
Mnoho podnikatelů využila poměrně výhodného režimu tzv. paušální daně. Oznámením o změně režimu ale povinnosti spojené s režimem paušální daně nekončí. Co ještě musí podnikatelé udělat?
28.01.2022
Celá gastronomie v České republice je v krizi. Zdražit budou muset všichni
Restaurace mají za sebou náročný rok i leden. Potýkají se jak s odlivem hostů, tak hlavně se zdražováním.
28.01.2022
Máte posledních pár dnů na podání hned dvou daňových přiznání
První měsíc roku je vždy spojen se dvěma daňovými přiznáními, respektive se dvěma nejzazšími termíny. Do konce ledna, tedy do pondělí 31. 1. 2022, musí mít finanční správa na stole přiznání k dani z nemovitých věcí a k dani silniční.
28.01.2022
Co dělat, pokud pošle covid do karantény většinu pracovníků? Řešení stále chybí
Testování zaměstnanců, které je od 17. ledna povinné dvakrát týdně, nedělá firmám větší problémy. Jak ukázal průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR, za první týden plošného testování odhalily testy nákazu přibližně u 1 % pracovníků.
27.01.2022
Změny v opatřeních: Týkají se testování zaměstnanců a platnosti certifikátů
Vláda schválila několik změn v opatřeních, která mají zamezit šíření covidu. Některá začnou platit už koncem ledna, jiná od poloviny února.
27.01.2022
Byznys pojišťoven: Vloni řešily utržené ucho, letící rybu, ale také tornádo
Rok 2021 navázal na předchozí „covidový“ rok 2020 a byl mu podobný. Výrazně do něj zasáhlo tornádo na jižní Moravě i rostoucí ceny materiálů.
27.01.2022
Nezdanitelné části základu daně v roce 2021 a 2022
Přinášíme souhrn nezdanitelných částí základu daně. O ty si mohou snížit základ daně zaměstnanci při ročním zúčtování daní, ale i podnikatelé v daňovém přiznání.
27.01.2022
Stahujte žádost o kompenzační bonus pro rok 2022 za druhé bonusové období
Podnikatelé už mohou stahovat žádost o kompenzační bonus za druhé bonusové období. Pokud už nyní vědí, že do konce ledna nebudou mít žádné další tržby, které by ovlivnily nárok na bonus, mohou žádost již i podat. Kdo bude v lednu ještě realizovat nějaké tržby, musí podat žádost až v únoru.
27.01.2022
Podnikatelé jsou zoufalí, vláda stála nevypsala slíbené kompenzace
Přestože podnikatelé, které omezily v listopadu koronavirové restrikce, dostali příslib rychlé finanční pomoci, kromě kompenzačního bonusu nebyly doposud žádné podpůrné programy vypsány.
26.01.2022
Jak změnit způsob uplatňování výdajů u OSVČ? Máme návod
Zjistili jste, že je pro vás výhodnější uplatňovat paušální výdaje namísto těch skutečných nebo naopak? Podívejte se, jakým způsobem změnu provést a na co si dát pozor, aby vás změna nestála zbytečné peníze.
26.01.2022
Jaký bude marketing v roce 2022? Přinášíme 5 důležitých trendů
Současná situace má dopad také na marketing, protože zákazníci se chovají jinak a je potřeba ještě pečlivěji promýšlet, čím je zaujmout.
26.01.2022
Berňák musí kompenzační bonus vyplatit, i když prověřuje nárok na něj, řekl soud
Berňáky postupují u žádostí o kompenzační bonus chybným způsobem hned v několika ohledech. Třeba odmítají bonus vyplatit, dokud prý neprověří oprávněnost nároku.
26.01.2022
Dotkla se vás energetická chudoba? Spočítejte si, zda dosáhnete na příspěvek a v jaké výši
Rostoucí ceny energií trápí jak podnikatele, tak domácnosti. Zatímco někteří podnikatelé jsou nuceni v důsledku toho zdražovat své produkty či služby, některé domácnosti bojují s tzv. energetickou chudobou.
26.01.2022
Odkdy lze podávat žádost o příspěvek na testy, kterými se testují zaměstnanci a OSVČ?
Na povinné testování ve firmách, které je nutné od 17. ledna 2022 provádět dvakrát týdně, bude opět stát přispívat. Je nutné obrátit se na zdravotní pojišťovnu. Kdy je možné žádosti o příspěvek podávat?
25.01.2022
Dopravce nechal zásilku za dveřmi. Může tak učinit?
Před dokončením objednávky v e-shopu, respektive před výběrem dopravce, který bude zásilku doručovat, je radno pročíst si obchodní podmínky. Jejich součástí může být totiž formulka, že je možné zboží doručit za „první uzamykatelné dveře“, případně se objevuje i formulace za „poslední uzamykatelné dveře“.
25.01.2022
Antigenní testy na internetu jdou na dračku a zlevnily. Jaké jsou jejich ceny?
Sehnat na internetu antigenní test je velmi jednoduché a nemusíte k tomu využít jen online lékárny. Podívejte se, jak se zde pohybují ceny.
25.01.2022
Nový ministr, staré moresy. Berňáky postupují nezákonně a ministerstvo to kryje
[KOMENTÁŘ] Ministerstvo financí pod vedením hnutí ANO s oblibou hájilo nezákonné postupy finanční správy. Bohužel se zdá, že se v tomto ohledu nic nezměnilo.
25.01.2022
Pandemický zákon umožní zavřít diskotéky a omezit hospody, schválila vláda
Nově bude možné i prostřednictvím pandemického zákona omezit restaurace či zavřít diskotéky a kluby. Regulovat půjde i podnikatelské činnosti, které jsou vykonávány mimo provozovnu. Příslušný návrh novely schválila minulý týden vláda.
25.01.2022
Přestaňte u kompenzačního bonusu porušovat zákon, vyzývají úřady podnikatelské asociace
Podnikatelé požadují po vedení finanční správy a ministerstva financí, aby urychleně sjednaly nápravu nezákonných postupů finančních úřadů u žádostí o kompenzační bonus. Na nelegální chování úřady upozornil jako první minulý týden server Podnikatel.cz.
24.01.2022
Slevy na dani a jejich uplatnění v roce 2021 a 2022
Vše o aktuálních slevách na dani pro fyzické osoby, změnách od roku 2022 a jejich uplatnění v daňovém přiznání či ročním zúčtování u zaměstnavatele.
24.01.2022
Berňák nemá právo vyzývat ke stažení žádosti o kompenzační bonus, říká Hajdušek
Minulý týden server Podnikatel.cz odhalil nezákonné praktiky finanční správy. Ta odmítá některým podnikatelům kompenzační bonus vyplácet a vyzývá je ke stažení žádosti.
24.01.2022
Tady se dějí nezákonné postupy, říká ke kauze Finanční správy daňový odborník
Kauza Finanční správy dál bobtná. Začínají se ozývat další a další podnikatelé, kteří hlásí stejné problémy, jako o kterých jsme již psali.
24.01.2022
Myslete na změnu trvalého příkazu. Zálohu na zdravotko v nové výši hradíte už za leden
OSVČ, které se nepřihlásily do paušálního režimu a musí tak hradit měsíční zálohy na zdravotní pojištění, musí myslet na změnu její výše. Pro rok 2022 je záloha na zdravotní pojištění 2627 Kč. Pokud OSVČ hradí zálohy bezhotovostně prostřednictvím měsíčních odvodů z banky, neměly by zapomenout výši změnit.
21.01.2022
Do konce ledna si můžete zajistit snazší placení daně z nemovitých věcí
Plnit své daňové povinnosti pomocí složenek je přežitek. Co se týká hrazení daně z nemovitých věcí, je možné vyřešit to mnohem pohodlněji. A to prostřednictvím SIPO.
21.01.2022
Zamítl vám berňák žádost o kompenzační bonus, protože jste nereagovali na mail? Odvolejte se
Podnikatelé, kteří splňují dané podmínky, mohou již podávat žádost o kompenzační bonus 2022 za první bonusové období, který má pomoci finančně ustát období, kdy na podnikatelskou činnost dopadají vládní protiepidemická opatření. Jak však informoval server Podnikatel.cz, praxe ukazuje, že ne vždy je cesta k finanční kompenzaci snadná.
21.01.2022
Berňáky odmítají vyplácet kompenzační bonus, používají při tom nezákonné postupy
Berňáky odmítají řadě podnikatelů vyplatit kompenzační bonus s tím, že se jejich oboru prý opatření nedotkla. Podle odborníků tak činí nezákonným postupem.
21.01.2022
Tady jsou příběhy podnikatelů, na které berňák tlačil kvůli kompenzačnímu bonusu
Přinášíme konkrétní svědectví neúspěšných žadatelů o kompenzační bonus, kteří se s námi podělili o svoji zkušenost s finančním úřadem.
21.01.2022
Karanténa: Pět kalendářních, nebo pracovních dnů?
Od úterý 11. ledna 2022 se v rámci změn u protiepidemických opatření zkrátila karanténa na 5 dnů ode dne prvního odběru prvního pozitivního testu. Týká se to všech, kteří nemají příznaky covidu nebo u nich má nemoc mírný průběh.
20.01.2022
Berňák doporučuje pro některá podání namísto interaktivních formulářů webovou aplikaci
Finanční správa nabízí plátcům alternativu k interaktivním formulářům PDF. Pro některá podání je možné využít webovou aplikaci. Prostřednictvím této aplikace lze podat například žádost o kompenzační bonus či oznámení o vstupu do paušálního režimu.
20.01.2022
Do dnešního dne musíte uhradit zálohu na paušání daň v nové výši
Výše paušální daně se pro rok 2022 změnila. Aktuální paušální odvod je 5 994 korun. První splátka pro rok 2022 v nové výši musí být uhrazena právě do dnešního dne, tedy čtvrtek 20. ledna 2022.
20.01.2022
Po spořicích účtech je nyní velká poptávka. Jaké možnosti mají podnikatelé?
Česká národní banka zvyšuje úrokové sazby a banky na základě toho vylepšují parametry spořicích účtů. Jak to vypadá u těch určených pro podnikatele?
20.01.2022
Rodiny s dětmi letos na ročním zúčtování či daňovém přiznání vydělají
Díky navýšení daňového zvýhodnění se mohou rodiče těšit na příjemný doplatek po vyúčtování daní. Všech rodin se ale doplatek netýká.
20.01.2022
Všichni se testovat nemusí. Kteří zaměstnanci a které OSVČ mají výjimku?
Přestože často zaznívá, že se dvakrát týdně musí testovat všichni zaměstnanci a OSVČ, ve skutečnosti existují výjimky.
19.01.2022
Jaké kroky čekají podnikatele při uzavírání daňové evidence za minulý rok?
Pokud podnikáte a vedete daňovou evidenci, nevyhnete se uzavření peněžního deníku a dalším operacím, které souvisí s uzavřením zdaňovacího období.
19.01.2022
Chystá se velký dotační program na elektromobily. Známe první podrobnosti
Podnikatelé a firmy budou moci žádat o dotace na pořízení elektromobilů. Jaká bude jejich výše a koho se bude program týkat?
19.01.2022
Jak na daň z nemovitých věcí v roce 2022? Přiznání je nutné podat opět v lednu
Loni šlo přiznání k dani z nemovitých věcí podat kvůli koronaviru až na začátku dubna, letos je však nutné formulář podat tradičně do konce ledna.
19.01.2022
Hmotný a nehmotný majetek: Jak na jeho vymezení, oceňování nebo vyřazení?
Zajímáte se o účetní či daňový pohled na dlouhodobý hmotný a nehmotný majetek? Jak na jeho vymezení, oceňování, vykazování znehodnocení a vyřazení? Využijte školení, které na všechny tyto otázky odpoví. Jde o online školení, které proběhne v pondělí 31. ledna. Všechny potřebné informace najdete na webu.
18.01.2022
Nezaplatíte pokutu za dopravní přestupek, přijdete o registrační značky. Vzít je teď mohou i celníci
Celní správa ČR má od 1. ledna letošního roku novou kompetenci při vymáhání pokut. Pokud u kontrolovaného řidiče celníci zjistí, že má neuhrazenou pokutu, která byla uložena za dopravní přestupky a zastavený řidič ji odmítne uhradit, celníci mohou znemožnit odjetí vozidla.
18.01.2022
Jak dlouho musí zaměstnavatel uchovávat evidenci testování zaměstnanců?
Od pondělí 17. ledna jsou zaměstnavatelé povinni zajistit testování zaměstnanců na pracovišti dvakrát týdně. Nově nemají výjimku očkovaní zaměstnanci a ani ti, kteří nedávno prodělali covid. Testovat se musí také OSVČ.
18.01.2022
Od ledna platí nové povinnosti u cookies lišty. Na co si musíte dát pozor?
Od 1. ledna 2022 platí novela zákona o elektronických komunikacích, která provozovatelům webových stránek přinesla nové povinnosti. Co je potřeba dodržet?
18.01.2022
Jak a kde hlásí zaměstnavatel pozitivně testované zaměstnance?
Od 17. ledna 2022 se testují všichni zaměstnanci. Pozitivně testované musí zaměstnavatel hlásit speciálním formulářem na hygienu. Jinak náhrada mzdy nebude.
18.01.2022
Paušální daň bude letos využívat přes 80 tisíc OSVČ, odhaduje ministerstvo
Finanční správa eviduje pro letošek 22 300 nových oznámení o vstupu do paušálního režimu. Podle kvalifikovaného odhadu ministerstva financí tak bude letos paušální daň využívat přes 80 tisíc OSVČ.
18.01.2022
Netflix zdražuje. Zaplatí více i čeští uživatelé?
Největší streamovací platforma Netflix navyšuje ceny svých tarifů. Dle výběru tarifu je navýšení o jeden až dva dolary. Nynější zdražování se podle Cnews.cz týká pouze některých trhů.
17.01.2022
Firmy mají smůlu, nový ministr odmítl programy Covid 2021 a Nepokryté náklady
Přestože byly již přichystané, nakonec se dotační programy Covid 2021 a Covid Nepokryté náklady opětovně nespustí. Podle nového ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely si Česko nemůže plošné dotační programy už dovolit.
17.01.2022
Očkovaní mají ode dneška měsíčně hrazených 5 PCR testů na vlastní žádost
Vláda od pondělí opět pozměňuje podmínky související se šířením SARS-CoV-2. Plně očkovaní proto mají nově nárok na pět hrazených PCR testů za měsíc na vlastní žádost.
17.01.2022
Jaké změny v DPH nám přinesl rok 2021 a co nás čeká v roce 2022?
Každý rok prochází většina daňových zákonů velkými změnami. To platí i pro zákon o DPH. Jaké hlavní změny nám rok 2021 přinesl a co nás čeká v roce 2022?
17.01.2022
Jak zdražuje benzin a nafta? Máme velký přehled i predikci na další měsíce
Kdo chce jezdit vlastním vozem, nákupům pohonných hmot se nevyhne. Jak to vypadá s jejich cenami a jaká je prognóza pro rok 2022?
17.01.2022
OSVČ a zaměstnanci se nově testují dvakrát týdně. Jak je to s karanténami?
Od 17. ledna se OSVČ a zaměstnanci ve firmách musí testovat, a to prakticky bez výjimek, dvakrát týdně. Stát opět přispívá 60 Kč na test.
17.01.2022
Berňák aktualizuje elektronické formuláře k dani z příjmů, při vyplňování dochází k chybám
Pokud využíváte k podání přiznání k dani z příjmů aplikaci finanční správy Elektronické podání (EPO), počítejte s komplikacemi. Z důvodu probíhající aktualizace databáze formulářů není zatím možné zpracovat a odeslat přes aplikaci Elektronická podání (EPO) formulář daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2021.
17.01.2022
Mléčné výrobky nebo káva. Které další potraviny budou letos výrazně dražší?
Potraviny budou dál zdražovat. Vyšší ceny se očekávají u mléčných výrobků, sladkostí nebo kávy. Pokud budou dál zdražovat energie, výrobci hrozí dalším zdražováním.
17.01.2022
Je v režimu paušální daně a chce kompenzační bonus. Má nárok a jak doloží snížení příjmů?
Termín pro podání oznámení o vstupu do paušálního režimu již vypršel. Zájemci měli čas do 10. ledna. Pro ty, kteří se do režimu přihlásili a hledají odpovědi na otázky, které nabízí praxe, je k dispozici poradna k paušálnímu režimu, kterou nabízí server Podnikatel.cz společně s Ministerstvem financí ČR. Jedna z otázek se týká paušální daně a kompenzačního bonusu.
14.01.2022
Usnadníme lednové daňové povinnosti. Stahujte přiznání k dani silniční i k dani z nemovitostí
Server Podnikatel.cz pro vás každoročně aktualizuje tiskopisy, které jsou potřebné k daňovým povinnostem. Aktuálně je na řadě povinnost podat přiznání k silniční dani a také k dani z nemovitých věcí. Máme k dispozici interaktivní formuláře, které vyplnění usnadní.
14.01.2022
Nová pravidla pro marketingová volání. Kdy firma nesmí kontaktovat zákazníka?
Konec loňského roku byl zahalený do cookie mánie, kterou přinesla změna zákona o elektronických komunikacích.
14.01.2022
Úlevy už patří minulosti, přiznání k silniční dani musíte podat do konce ledna
Zatímco loni šlo přiznání k silniční dani podat až v dubnu, letos se zase „jede“ postaru a přiznání je nutné odevzdat už do konce ledna.
14.01.2022
Od pondělí 17. ledna se musí zaměstnanci i OSVČ povinně testovat dvakrát týdně
Na začátku příštího týdne, tedy v pondělí 17. ledna, začne platit opatření, které se týká povinného testování zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných. Testovat se bude opět rychlými antigenními testy, a to dvakrát za týden tak, že následující testování zaměstnance proběhne nejdříve třetí den po předchozím testování.
13.01.2022
Kdy nastane úplný konec nevyžádaných otravných telefonátů se super nabídkami?
Novela zákona o elektronických komunikacích s účinností od 1. ledna 2022 změnila zásadním způsobem pravidla tzv. telemarketingu. Marketingová a jiná obdobná volání jsou zakázána, pokud si je účastník skutečně nepřeje a toto svoje přání neprojeví ve veřejném seznamu.
13.01.2022
Potraviny zdraží až o desítky procent. Zjistili jsme, co přesně bude dražší
Zdražování si při nákupech nelze nevšimnout a je patrné, že ceny budou stoupat i nadále. Výrobci potravin prozradili podrobnosti i důvody tohoto růstu.
13.01.2022
Co musí zaměstnavatelé, ale i zaměstnanci učinit v nejbližší době?
Upravují se daňové tiskopisy pro zaměstnance. Je možné využívat nadále starší dvoulisty prohlášení k dani, nebo již nebudou akceptovány? Dokdy je podepsat?
13.01.2022
Přehled kurzů cizích měn, které využijí v přiznání za rok 2021 podnikatelé bez účetnictví
Poplatníci, kteří nevedou účetnictví, použijí v přiznání pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotlivé hodnoty zveřejnila před několika dny finanční správa.
13.01.2022
Úřady začaly vyplácet kompenzační bonus. Jak podat žádost a co k ní doložit?
Od ledna mohou OSVČ, společníci firem a dohodáři žádat o kompenzační bonus 2022 za první bonusové období, přičemž finanční úřady již začaly peníze vyplácet. Způsobů, jak lze žádost podat, existuje několik.
12.01.2022
Máte peníze z nájmu? Tady je návod, jak se evidují
Pokud vlastníte nemovitost, kterou dále pronajímáte, považují se vaše příjmy za příjmy z nájmu. Co se mezi příjmy z nájmu řadí, jak se zdaňují a jakou další administrativu s sebou přináší?
12.01.2022
Potřebujete poslat peníze a neznáte číslo účtu? Nevadí, bude stačit telefon
V dohledné době by mělo být možné posílat peníze bez znalosti bankovního účtu příjemce. Postačilo by telefonní číslo. Jak to vypadá se zavedením této novinky?
12.01.2022
Hospody, kadeřnictví či hotely. Kdo všechno další musí používat aplikaci čTečka?
Restaurace, kadeřnictví ale třeba i hotely. Všude tam musí provozovatelé kontrolovat za pomoci aplikace čTečka, zda zákazníci mají očkování či jsou po prodělání covidu.
12.01.2022
Ode dneška se zkracuje karanténa a izolace na 5 dnů, karanténa ale může trvat jen den
Vláda rozhodla, že ode dneška, úterý 11. ledna 2022, se zkracuje doba karantén a izolací na 5 dnů ode dne prvního odběru prvního pozitivního testu. Týká se to všech, kteří nemají příznaky covidu nebo u nich má nemoc mírný průběh. Karanténu si navíc všichni bezpříznakoví budou moci zkrátit negativním výsledkem PCR testu.
11.01.2022
Důchodci dostávají oznámení o doplatku za valorizaci, vyplacen bude už v lednu
Česká správa sociálního zabezpečení v současné době rozesílá seniorům valorizační oznámení, které informuje o zvýšení vyplácených důchodů a příplatků k důchodům, ke kterému došlo v souladu s nařízeními vlády č. 356/2021 Sb. a č. 357/2021 Sb.
11.01.2022
Respirátory se nyní prodávají s DPH. Víme, kolik si za ně připlatíte
V loňském roce platilo prominutí DPH na ochranné pomůcky v podobě respirátorů. Jaké jsou bez této výjimky jejich ceny?
11.01.2022
Nezabavitelná částka se od roku 2022 zvyšuje. Mění se i výpočet srážek ze mzdy
Díky nákladům na bydlení se výrazněji zvyšuje nezabavitelná částka, která zůstane po srážce ze mzdy dlužníkům. Navíc se opět mění způsob výpočtu.
11.01.2022
Paušální daň bude pro OSVČ s příjmy do 2 milionů Kč, slibuje vláda
Jedním ze slibů, který do programového prohlášení nové vlády přibyl oproti koaliční smlouvě, je zvýšení hranice pro využití paušální režimu na úroveň 2 milionů korun příjmů. Předtím nicméně musí dojít ještě k nárůstu limitu pro povinnou registraci k DPH.
11.01.2022
Stahujte přiznání k dani z příjmů za rok 2021, které umožňuje i vyplnění přehledů
Server Podnikatel.cz nabízí ke stažení interaktivní formuláře daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2021, které zároveň umožňují i vyplnění přehledů pro sociálku a zdravotní pojišťovnu.
10.01.2022
Nepřijděte o osvobození od daně při prodeji nemovitostí a movitých věcí
Zákon o daních z příjmů definuje, jaké příjmy jsou předmětem daně. Stanovuje ale také ty příjmy, které jsou od daně osvobozené. Osvobození je však většinou podmíněno splněním podmínek stanovených zákonem.
10.01.2022
Vysoké pokuty pro řidiče a rozšířená povinná výbava. Co se letos dál mění?
Změny se nevyhýbají ani dopravě a je potřeba je znát, aby se podnikatelé a firmy vyhnuli nepříjemným pokutám. Co je tedy nového?
10.01.2022
Poslední den na přihlášení k paušální dani OSVČ 2022: Kdo má nárok a co udělat?
Dnes končí lhůta pro podání oznámení o vstupu do paušálního režimu. OSVČ mají několik možností, jak formulář podat. Nárok na paušální daň však nemají všechny.
10.01.2022
Může zaměstnanec, který odmítne test, dál pracovat, nebo musí odejít domů?
Pomalu se blíží povinné testování zaměstnanců a OSVČ. Jak to bude s těmi, co se odmítnou testovat? Zjistili jsme. A také přinášíme informace o změnách v přehledech u OSVČ.
10.01.2022
Na konci ledna je nutné podat hned dvě daňová přiznání
První měsíc nového roku je vždy spojen s daňovými povinnostmi. Na jeho konci musí mít finanční úřad na stole dvě lejstra. Jedná se o daňové přiznání k dani silniční a k dani z nemovitých věcí.
07.01.2022
Je přihlášen k paušální dani. Musí v novém roce opět podávat oznámení?
Režim paušální daně je umožněn již od roku 2021. Ti, co jej chtěli využít, museli v minulém roce do 10. ledna podat oznámení o vstupu. V poradně k paušálnímu režimu, kterou nabízí server Podnikatel.cz společně s Ministerstvem financí ČR, se množí dotazy, zda je nutné podávat oznámení o vstupu do paušálního režimu opakovaně.
07.01.2022
Máte dluh na zdravotním pojistné? Stále ještě se můžete vyhnout penále
Stále ještě je možné vyhnout se sankcím za neuhrazené nebo pozdě uhrazené zdravotní pojistné. I tento druh dluhu spadá do tzv. Milostivého léta, do jehož konce zbývají poslední tři týdny. Akce probíhá do 28. ledna 2022.
07.01.2022
Šeptanda. Magické slovo, které pomůže zviditelnit výrobek nebo službu
Nejvíce doporučují výrobky či služby ženy. Ale ani muži nejsou v šeptandě pozadu. Jak je tedy motivovat, aby se zrovna o vašem byznysu začalo mluvit?
07.01.2022
Testy OSVČ a zaměstnanců budou dvakrát týdně. Kdo má výjimku? Očkovaní to nejsou
Od 17. ledna se OSVČ a zaměstnanci ve firmách budou muset dvakrát týdně testovat, a to i ti, co nedávno prodělali covid, či ti, kteří jsou očkováni.
07.01.2022
Mění se výpočet penále za pozdě uhrazené zdravotní pojištění, mění se i přehled OSVČ
V případě, že se opozdíte s úhradou zdravotního pojištění, hrozí vám penále. Jak informuje Všeobecná zdravotní pojišťovna, od nového roku přichází změna v jeho výpočtu.
06.01.2022
Nová povinnost kontrolovat zákazníky čTečkou: Jak ji v praxi přesně použít?
Od pondělí 3. ledna má vybraná skupina podnikatelů povinnost kontrolovat zákazníky, respektive jejich bezinfekčnost, pomocí mobilní aplikace ministerstva zdravotnictví čTečky. V rámci ní zjistí, zda má zákazník certifikát o očkování nebo o prodělání covidu.
06.01.2022
Ježíšek se netrefil? Některé e-shopy umožňují vrátit dárky až do konce ledna
Zákazníci e-shopů mají možnost vrátit zboží bez udání důvodu do 14 dnů. V rámci povánočního času se však tato doba často prodlužuje.
06.01.2022
Zvyšuje se podpora v nezaměstnanosti a zjednodušuje postup žádosti
Spolu s rokem 2022 roste i maximální možná podpora v nezaměstnanosti či v rekvalifikaci a podpora počítaná z náhradní doby. Upravuje se i postup.
06.01.2022
Od 17. ledna se musí testovat všichni zaměstnanci a OSVČ, a to i očkovaní
Od 17. ledna budou muset zaměstnavatelé testovat všechny zaměstnance, tedy i očkované či pro prodělání nemoci. Testovat se budou muset i OSVČ.
05.01.2022
Vyplatí se vám paušální daň OSVČ? Spočítejte si to na kalkulačce
Na vstup do paušálního režimu pro rok 2022 zbývá necelý týden. Rozhodování, zda režim využít, může OSVČ usnadnit kalkulačka ministerstva financí, díky které zjistí, zda a případně o kolik se jim paušální daň vyplatí.
05.01.2022
Jaké příjmy patří mezi příjmy z kapitálového majetku?
Plynou vám příjmy z úroků, podílů na zisku tichého společníka nebo jiné kapitálové příjmy? Pozor na jejich zdanění.
05.01.2022
Tohle se nepovedlo. Další komunikační přešlap nové vlády, stěžují si podnikatelé
Vláda na konci prosince schválila několik změn v protiepidemických opatřeních. Jedno z nich se výrazně dotýká velké části podnikatelů a přitom o něm neví.
05.01.2022
Kdy podat letos přiznání a přehledy OSVČ? Sestavili jsme kalendář pro rok 2022
OSVČ, které nebyly loni v režimu paušální daně, mají na podání daňového přiznání čas až do začátku května. Musí však formulář podat elektronicky.
05.01.2022
Spočítejte si, kolik dostanete, když budete v karanténě. K dispozici je kalkulačka
Nárok na tzv. izolačku, tedy mimořádný příspěvek při nařízené karanténě, má zaměstnanec, kterému bude nařízena karanténa nebo izolace z důvodu covidu.
04.01.2022
Další vlna podvodných e-mailů: Tentokrát chtějí doplatek na dani z přidané hodnoty
Podvodné maily chodí do mailových schránek pod hlavičkou Celní správy ČR. Objevují se v poště zejména příjemců zásilek objednaných v zahraničí. Podvodná mailová zpráva požaduje doplatek na dani z přidané hodnoty.
04.01.2022
Finanční správa začala přijímat žádosti o kompenzační bonus 2022
Žádost o kompenzační bonus 2022 byla k dispozici už před koncem roku 2021. Finanční správa však upozorňovala žadatele o finanční příspěvek, aby s podáním formuláře vyčkali. Nyní už na svém twitterovém profilu informuje všechny ty, kteří mají na kompenzační bonus 2022 nárok, že žádosti již přijímá.
04.01.2022
Láká vás paušální daň a plánujete hypotéku? Ještě to pořádně zvažte
Začátek ledna s sebou přináší možnost přihlásit se do režimu paušální daně. Ta s sebou však nese komplikace spojené s žádostí o úvěr.
04.01.2022
Co přinese rok 2022 do oblasti zaměstnávání?
S novým rokem přichází tradičně i legislativní změny a s nimi nezbytné úpravy mzdových programů. Se změnami se zaměstnavatelé musí také seznámit.
04.01.2022
Restauratéři, kadeřnice a spol. musí nově kontrolovat zákazníky čTečkou
Od pondělí 3. ledna musí podnikatelé, v rámci jejichž činnosti je stanovena povinnost kontrolovat u zákazníků certifikáty o očkování nebo o prodělání covidu, dělat kontroly skrze mobilní aplikaci ministerstva zdravotnictví čTečku.
04.01.2022
Program Antivirus B vydržel jen 2 měsíce, nová vláda jej od roku 2022 pozastavila
Nová vláda rozhodla o pozastavení druhého období uznatelnosti výdajů v rámci režimu B Cíleného programu podpory zaměstnanosti Antivirus od 1. ledna 2022. Vláda chce prověřit, zda jsou finanční prostředky vyplácené státem na tento program vynakládány dostatečně efektivně. Rozhodnutí se ovšem nezamlouvá podnikatelům v cestovních ruchu, kteří upozorňují, že ukončení programu povede k výraznému propou
03.01.2022
OSVČ, nezapomeňte změnit zálohu na zdravotní pojištění či paušální daň
OSVČ v paušálním režimu musí do 20. ledna změnit výši paušálního odvodu. OSVČ ve “standardním” režimu by pak neměly zapomenout na změnu zálohy na zdravotní pojištění, kterou je třeba učinit do 8. února.
03.01.2022
Poslední týden na přihlášku k paušální dani
Nejpozději do 10. ledna 2022 se mohou poplatníci přihlásit k paušální dani, která uleví od podání daňového přiznání i přehledů pro pojišťovny. Daně a pojištění se navíc platí v rámci jedné částky na účet finanční správy.
03.01.2022
Opravné položky k pohledávkám v účetnictví podnikatelů
Určitě se nejednomu z podnikatelů stalo, že poskytl služby nebo prodal zboží, vystavil fakturu a následně nedošlo k úhradě. Jaké nástroje mohou v takovém případě podnikatelé využít?
03.01.2022
5 trendů v e-commerce pro rok 2022. Prioritou bude omnichannel
Internetové obchody v poslední době zažívají stále větší rozmach. V současné situaci mají velký vliv jak technologie, tak důraz na zákazníka.
03.01.2022
Velký rozcestník změn v roce 2022, které se týkají podnikatelů
Server Podnikatel.cz opět připravil velký přehled změn, které se v roce 2022 týkají či dotknou podnikatelů.
03.01.2022