Založit firmu půjde se vzorem společenské smlouvy. Na kolik vyjde zápis?
Kdo bude chtít založit „eseróčko“, bude moct využít oficiální vzorovou společenskou smlouvu. Za notářský zápis při použití vzorů pak zakladatel firmy zaplatí částku 2000 Kč.
31.10.2022
Marže pumpařů byly v říjnu nízké, kontroly však budou pokračovat
Přestože se ceny benzinu a nafty od začátku října zvýšily o několik korun na litr, marže benzinek zůstaly relativně nízké, ukázaly kontroly ministerstva financí. Kontroly nicméně budou pokračovat i nadále.
31.10.2022
Lyžařská střediska se chystají na sezónu. Vyplatí se jim tato zima finančně?
První skiareály už před několika dny začaly se zasněžováním. Kvůli zdražování a současné situaci je pro ně však tato sezóna nejistá.
31.10.2022
OSA a spol. neříkají pravdu, drobní podnikatelé nemusí poplatky platit, tvrdí experti
Ačkoli OSA a Intergram tvrdí, že tzv. „lex železářství“ se týká jen výjimečných případů, podle právních expertů tomu tak není a velká část drobných podnikatelů nebude muset poplatky opravdu platit.
31.10.2022
Další vlna „šmejdských“ telefonátů. Lžou o problematice GDPR
Podnikatelé mohou být v posledních dnech terčem podvodných telefonátů. „Šmejdi“ se je snaží upsat k pravidelným splátkám za nic.
27.10.2022
Zítra opět jeden ze svátků se zákazem prodeje. Měli by to zrušit, míní čtenáři
Zítra nás čeká opět státní svátek a společně s ním i otázka, zda je možné vyrazit na nákupy do supermarketů. Každý rok je to stejné, zákazník tápe.
27.10.2022
V pracovních inzerátech bude muset být zveřejněna výše mzdy
Zaměstnavatele čeká už brzy nová povinnost. V inzerátech, kterými poptávají nové zaměstnance, budou muset zveřejnit, jak vysokou mzdu za práci zaplatí.
27.10.2022
E-shop spustila z porodnice, stroje mají v obýváku. Nyní jsou jedničkou v lyofilizaci
Nebyli spokojeni s kvalitou lyofilizovaných produktů na českém trhu, tak nakoupili stroje a pustili se do výroby sami. Přečtěte si jejich příběh.
27.10.2022
Připravované změny v roce 2023 pro zaměstnavatele
Na přelomu starého a nového roku dochází tradičně k několika změnám. Rok 2023 nebude výjimkou. Zde je souhrn změn, které zaměstnavatelé v následujícím roce očekávají.
27.10.2022
Malým a střední firmám se zastropují ceny plynu bez ohledu na výši odběru
Nejenom střední odběratelé, ale i velkoodběratelé z řad malých a středních firem budou mít cenově zastropovanou spotřebu plynu, a to na 80 % předchozí spotřeby. Počítá s tím návrh vyhlášky, kterou poslalo do připomínkového řízení ministerstvo průmyslu a obchodu.
27.10.2022
Daňový balíček prošel i druhým čtením. Zvyšuje limit u DPH a paušální daně
Daňový balíček, který má od 1. ledna 2023 zvýšit na 2 miliony korun limit pro registraci k DPH i pro využití paušální daně OSVČ, prošel včera v Poslanecké sněmovně druhým čtením.
26.10.2022
Podnikání jako OSVČ, nebo založit eseróčko?
Když podnikatelé začínají podnikat, zvažují, zda se vydat cestou osoby samostatně výdělečné činné anebo zda založit společnost s ručením omezeným. Jaké jsou hlavní rozdíly a co je výhodnější?
26.10.2022
O vybraných svátcích nesmí někteří prodávat, otevřít svůj obchod ale mohou
Blíží se další státní svátek a s ním otázka, jak to bude s možností prodeje. 28. říjen, Den vzniku samostatného Československa, patří do výčtu svátků, kterých se zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchod.
25.10.2022
Affiliate marketing přináší řadu výhod. Jak pomůže e-shopům v současné situaci?
Také online podnikání pomalu, ale jistě pociťuje následky současné ekonomické situace. Mění se nákupní chování zákazníků na internetu. Tomu se musí přizpůsobit jak online marketéři, tak e-shopaři
25.10.2022
Na podzimní prázdniny se chystá velkých zátah v hospodách, klubech a barech
Restaurace, kluby, bary, ale i akce, kde je prodáván alkohol, mohou v následujících dnech očekávat návštěvu. Policie společně s celní správou a Českou obchodní inspekcí bude kontrolovat, zda je dodržován zákaz prodeje alkoholu dětem.
25.10.2022
Maso není třeba, steak může být i rostlinný. Toto je byznys zaměřený na flexitariány
Flexitarián je pro někoho stále neznámým pojmem, pro výrobce potravin nová cílovka, kterou mohou zaujmout.
25.10.2022
Slevy na pojistném od února 2023 a okruh dotčených osob
Pětiprocentní slevy na pojistném za snížené pracovní úvazky pomalu klepou na dveře. Je čas na podrobnější seznámení se s podmínkami jejich uplatnění.
25.10.2022
Vstupní lékařské prohlídky budou od roku 2023 pouze dobrovolné
Vstupní lékařské prohlídky budou od roku 2023 u části zaměstnanců pouze dobrovolné. Povinné zůstanou jen pro riziková zaměstnání. Počítá s tím vyhláška, kterou poslalo do připomínkového řízení ministerstvo zdravotnictví.
25.10.2022
Berňák si vyšlápl na youtubery, na daních musí doplatit desítky milionů
Při kontrolní akci finančních úřadů se zjistilo, že řada youtuberů své příjmy řádně nedaní. Musí tak zpětně doplatit desítky milionů korun.
24.10.2022
Nechají korporáty zaměstnance mrznout? Víme, na kolik budou topit v kancelářích
Před několika dny nabylo účinnosti nařízení vlády týkající se minimálních teplot na pracovištích. Server Podnikatel.cz zjistil, co to znamená pro některé korporáty.
24.10.2022
Navrhované změny u dohod a home office jsou legrační až bizarní, říkají podnikatelé
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce u dohod mimo pracovní poměr zavést dovolenou. U home office zase mají zaměstnavatelé platit zaměstnancům domácí náklady. A nejen to.
24.10.2022
Za prodej domácí zabijačkové polévky na trzích dostal pokutu
Podzimní měsíce jsou u nás spojeny s domácími porážkami čili zabíjačkami. Maso a výrobky z nich je však určeno pouze pro omezený okruh spotřebitelů. Jde například o domácnost chovatele a osoby blízké.
24.10.2022
Službu "Nahlížení na vybrané údaje" už od prosince nevyužijete, nebude dostupná
Zájemci o informace z jejich osobních daňových účtů a spisu daňového subjektu prostřednictvím služby „Nahlížení na vybrané údaje“ mají už jen pár týdnů. Její provoz bude k 30. listopadu 2022 ukončen.
21.10.2022
Kampaň Deštník proti drahotě stála přes 24 milionů. Odborníci ji ale cupují na padrť
V současné době běží kampaň Deštník proti drahotě, která má představit formy vládní pomoci. Přinášíme názory marketingových odborníků.
21.10.2022
Výsměch od OSA: Podnikatele teď přesvědčuje, že se jich odpuštění poplatků netýká
[KOMENTÁŘ] Ještě před schválením novely, která upřesňuje definici zpřístupňování díla, OSA tvrdila, že návrh výrazně omezí práva autorů a připraví je o prostředky. Po schválení však obrátila a snaží se podnikatele přesvědčit, že se vlastně nic nezměnilo.
21.10.2022
Konec října zkomplikuje daňové povinnosti. Portál MOJE daně bude omezen
Finanční správa upozorňuje uživatele portálu MOJE daně na chystané omezení služeb. Na konci října nebude možné přes portál plnit některé daňové povinnosti.
21.10.2022
Neplatí daně, kašlou na přiznání k dani: Nespolehlivých firem je téměř 25 tisíc
Nárůst nespolehlivých plátců DPH se sice mírně zpomalil, přesto je však namístě být obezřetný, s kým se pouštíte do podnikání. Počet firem, které nespolehlivě odvádí DPH, se blíží 25 000.
20.10.2022
Daň z neočekávaných zisků od roku 2023, bude spojena s daňovým balíčkem
Přestože evropské nařízení umožňuje uplatnit daň z mimořádných zisků už od letošního roku, vláda ji zavede od roku 2023. Její zavedení by mělo být spojeno s daňovým balíčkem, který čeká druhé čtení v Poslanecké sněmovně.
20.10.2022
Podnikatelé vidí v zastropování cen energií naději. Pomoc je opravdu namístě
Novela energetického zákona, která umožňuje zastropování cen energií, byla podepsána prezidentem a od ledna má tak zákonnou účinnost.
20.10.2022
Zájem o vojenské zálohy roste. S ním se musí vypořádat i zaměstnavatelé
Zaměstnavatel musí uvolnit zaměstnance k vojenskému cvičení, eventuálně operačnímu nasazení. Jak je to s náhradou mzdy a odvody sociálního a zdravotního pojištění?
20.10.2022
Hotel odmítl ubytovat Romku, i když měl volno. Hrozí mu vysoká pokuta
Hotelu hrozí pokuta až do výše 3 milionů korun za diskriminaci. Jak zjistila kontrola České obchodní inspekce (ČOI), hotel odmítl ubytovat Romku, přestože měl volné pokoje a ostatní hosty normálně přijal.
20.10.2022
Maximálně 1 podnikatel ze 100 nebude muset platit poplatky, tvrdí OSA
Poslanci minulý týden schválili novelu, podle které by především menší podnikatelé nemuseli platit kolektivním správcům typu OSA či Intergram poplatky. Podle OSA se ale návrh skoro žádných podnikatelů netýká.
19.10.2022
Jak účetně naložit s výdaji na investici, která nakonec nebude realizovaná?
Každý podnikatel se občas setká s tím, že jeho záměr není realizován. Jak je tomu v případech, kdy již v rámci záměru došlo k vynaložení některých výdajů?
19.10.2022
Vznikne evidence osob, které se nesmí stát jednateli firem
Změní se nastavení bezúhonnosti pro výkon funkce jednatele či člena představenstva. Nově rovněž vznikne evidence vyloučených osob, které nesmí dané funkce vykonávat.
19.10.2022
Pobírá předčasný důchod a vy jste ho zaměstnali? Musíte to hlásit sociálce
Zaměstnavatelé mají celou řadu povinností, které musí plnit vůči hned několika úřadům. Jedna z nich se týká také zaměstnávání lidí, kteří pobírají předčasný starobní důchod.
19.10.2022
Volá Klientské centrum? Jsou to "šmejdi", kteří opět obcházejí zákon
Od 1. července měly podle novely zákona o elektronických komunikacích skončit nevyžádané marketingové telefonáty. Jejich počet se ale paradoxně zvýšil. Tzv. „šmejdi“ opět našli skulinu, jak novelu zákona obejít. Nejnovější případ se týká tzv. „Klientského centra“.
18.10.2022
Jak se zvýší průměrná mzda pro rok 2023?
Finanční správa informuje plátce a poplatníky daně ze závislé činnosti o zvýšení průměrné mzdy pro rok 2023. Jaká bude její nová výše?
18.10.2022
Tiskopis pro splnění jedné z podmínek pro osvobození příjmů z prodeje domu
Zpřísnily se podmínky pro možnost uplatnění osvobození příjmů z prodeje rodinného domu nebo jednotky podmíněného vynaložením získaných prostředků na obstarání vlastní bytové potřeby. A to od zdaňovacího období roku 2021.
18.10.2022
Na český trh v budoucnu dorazí maso vyrobené v laboratoři. Kdy a kolik bude stát?
Do supermarketů jednou dorazí mleté hovězí maso, které vzniklo v laboratoři. Bude zdravější a při jeho výrobě nezemře jediné zvíře. Kolik bude stát a kdy dorazí na trh? Poslouchejte další díl podcastu Podnikatel+
18.10.2022
Náhrada mzdy bude od roku 2023 opět vyšší
Každoročně se upravují redukční hranice pro nemocenské dávky a náhradu mzdy. Pro rok 2023 jsou opět vyšší, inflaci však nárůst zřejmě nepokryje.
18.10.2022
Google stále upřednostňuje svůj srovnávač, vadí Heurece a spol.
Evropským srovnávačům se nezamlouvá chování společnosti Google, který podle nich stále zneužívá svého dominantního postavení. Žádají proti Evropskou komisi, aby zasáhla.
18.10.2022
Raiffeisenbank převzala po Equa bank systém odložených plateb PlatímPak
Odložené platby v e-shopech nabízí pod názvem PlatímPak i Raiffeisenbank. Původně šlo o produkt Equa bank, která se však s Raiffeisenbank brzy spojí.
17.10.2022
Do oběhu půjde speciální tisícikorunová bankovka. Podívejte se, jak má vypadat
U příležitosti 30. výročí České národní banky (ČNB) by se měla dostat do oběhu speciální bankovka 1000 Kč. Podívejte se, jak bude vypadat.
17.10.2022
Obrat u datových schránek, fyzickým osobám nakonec zřizovány nebudou
Fyzickým nepodnikajícím osobám, které poprvé použijí prostředek pro elektronickou identifikaci, tedy se přihlásí prostřednictvím identity občana (třeba přes Bank ID), se nakonec datové schránky automaticky zřizovat nebudou.
17.10.2022
Výrobcům vánočního cukroví přibývá objednávek. Jak je zasáhlo zdražování?
Vánoce jsou bezmála za dva měsíce. Zjistili jsme proto, o kolik vyjdou letošní svátky dráže oproti loňsku a jak na výrobce dopadá zdražování surovin.
17.10.2022
Zrychlí se a zjednoduší založení firmy? Vzniknou oficiální vzory společenských smluv
Založení firmy by se mělo zrychlit a zjednodušit. „Eseróčka“ půjde nově založit plně elektronicky za využití oficiálních vzorových společenských smluv.
17.10.2022
Září vzniku firem nepřálo. Jejich čistý přírůstek byl nejnižší od začátku pandemie
V průběhu září bylo založeno celkem 2 040 obchodních společností a zaniklo jich 1 369. Celkově tak přibylo pouze 671 obchodních společností a září je tak v tomto roce měsíc s druhým nejnižším počtem založených firem.
14.10.2022
Poplatkům OSA odzvoní. Sněmovna schválila novelu autorského zákona
Na včerejší 41. schůzi schválila sněmovna vládní novelu autorského zákona, díky které především menší a střední podnikatelé nebudou muset platit autorské poplatky.
14.10.2022
Finanční správa bude mít lepší přehled o tržbách díky nové směrnici DAC 7
Směrnice DAC 7 umožní lepší daňovou kontrolu podnikání na digitálních platformách. Koho se nová zákonná úprava dotkne a jaké budou mít podnikatelé další povinnosti?
14.10.2022
Všem OSVČ se zřídí datové schránky, online přiznání se ale OSVČ mohou ještě vyhnout
Ačkoli se všem OSVČ povinně zřídí datové schránky, což s sebou mimo jiné nese povinnost elektronického přiznání, za rok 2022 se mu ještě OSVČ budou moci vyhnout.
14.10.2022
Oběť energetické krize je tady. Společnost NWT jde do insolvence
Společnost NWT sídlící v Hulíně a podnikající hned v rámci několika divizí na sebe podala insolvenční návrh.
14.10.2022
ČOI si posvítila na další tržnici. Našla padělky v hodnotě přes 21 milionů
V Plzeňském a Karlovarském kraji odhalila Česká obchodní inspekce padělané výrobky známých značek jako je Adidas, Nike, Tommy Hilfiger, Gucci, Prada nebo Levis.
13.10.2022
Sportovištím výrazně rostou náklady. Proč se brání snižování teplot vody i vzduchu?
Zvýšené náklady za energie dopadají na mnoho podnikatelů a firem. Zjistili jsme, jak jsou na tom sportoviště a jaká chystají opatření.
13.10.2022
Nezabavitelná částka v exekucích se opět zvýšila
Od října 2022 zůstane dlužníkům po provedených srážkách ze mzdy více. Platí to pro exekuce i insolvence. Změnilo se nařízení vlády o výpočtu srážek.
13.10.2022
Zapište si, kdy změnit paušální daň a zálohy na zdravotní a sociální pojištění
Kdy OSVČ musí změnit zálohy na zdravotní a sociální pojištění a paušální daň? Pozor na to, že termíny nejsou jednotné.
12.10.2022
Jak zdědit a ukončit s. r. o.? Jak na to, když nechcete převzít podnikání po zemřelém
Co dělat a jak postupovat, když zemře váš blízký, který byl jediným jednatelem a společníkem s. r. o.?
12.10.2022
Jak na dědictví s.r.o., když v podnikání nechcete pokračovat?
Pokud jste dědic po zemřelém společníkovi s.r.o. a nechcete či nemůžete v podnikání pokračovat, musíte uskutečnit několik kroků. Jak máte správně postupovat, radí server Měšec.cz.
12.10.2022
Řada menších podnikatelů možná nebude muset platit poplatky OSA a spol.
Sněmovna na svém aktuálním zasedání rozhoduje o návrhu, který by zprostil řadu především malých a středních podnikatelů povinnosti platit autorské poplatky.
12.10.2022
Finanční správa aktualizovala některé tiskopisy. Netýkají se vás?
Finanční správa upozorňuje plátce daně na aktualizované tiskopisy. Týkají se plátců daně z příjmů ze závislé činnosti a tvůrce mzdových programů. Změn se dočkaly jak některé tiskopisy, tak také pokyny k vyplnění nebo žádosti.
12.10.2022
Minimální mzda by měla od ledna 2023 vzrůst, navrhne vládě Jurečka
Podle návrhu, který předloží ministr práce Marian Jurečka vládě, by měla minimální mzda odpovídat 41 procentům průměrné mzdy v Česku.
11.10.2022
Příliš mnoho rizik, v ČR vzniká výrazně méně firem než v předchozích letech
Poslední dva roky byznysovému prostředí příliš mnoho nenahrávaly a stále ještě nenahrávají. Do podnikání se lidé vrhnou jen velice opatrně.
11.10.2022
V Česku si razí cestu food trucky. Jak funguje občerstvení na kolečkách?
Občerstvení na kolečkách nabízí alternativu ke stravování v restauracích nebo u stánků s připálenou klobásou. Food trucky jezdí lokálně i celorepublikově. Nabízíme pohled do dvou food trucků v dalším díle podcastu Podnikatel+
11.10.2022
Datové schránky budou zřízeny i většině zaměstnaným mzdovým účetním
Změna od roku 2023 se týká širokého okruhu osob, kterým bude ze zákona zřízena datová schránka. Zaměstnaní účetní netuší, že datová schránka bude zřízena i jim.
11.10.2022
Pracovníci na dohody získají nárok na dovolenou. Jaké podmínky musí splnit?
Lidé pracující na dohody o provedení práce či o pracovní činnosti mají nově získat nárok na dovolenou. Musí však splnit stejné podmínky jako zaměstnanci.
11.10.2022
Zahraniční cestovní náhrady se mají v roce 2023 zvýšit
Základní sazby zahraničních cestovních náhrad mají od roku 2023 vzrůst u 25 zemí. Počítá s tím návrh vyhlášky o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2023.
10.10.2022
Spořicích účtů pro podnikatele a firmy přibývá. Přinášíme jejich přehled
Spořicí účty jsou běžným produktem osobního bankovnictví. V současné době se ale jejich nabídka rozšiřuje i na podnikatele a firmy. Podívejte se, jaká je nabídka.
10.10.2022
Která okresní města změní koeficienty daně z nemovitých věcí od roku 2023?
Také pro rok 2023 se některá okresní města rozhodla změnit koeficienty k dani z nemovitých věcí. Konkrétně ke změně některého z koeficientů dojde ve třech z nich.
10.10.2022
Jaké povinnosti musí zaměstnavatelé plnit v nemocenském pojištění vůči sociálce?
Okresní správy sociálního pojištění mají za úkol provádět pro zaměstnance nemocenské pojištění. Zaměstnavatelé jsou však povinni plnit vůči ČSSZ hned několik úkolů. Připomínáme, které to jsou.
10.10.2022
Daň z mimořádných zisků by měla být od ledna 2023 na tři roky
Resort financí představil parametry mimořádné daně z neočekávaných zisků. Platit má od 1. ledna 2023 po dobu 3 let pro mimořádně ziskové společnosti z oblasti výroby a obchodu s energiemi, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv.
07.10.2022
Stále prodáváte jednorázová plastová brčka či kelímky? Hrozí vám pokuta až 5 milionů
Od října je zakázáno uvádět na trh vybrané jednorázové plastové výrobky. Pokud podnikatel zákaz poruší, hrozí mu pokuta až do výše 5 milionů korun.
07.10.2022
Česká pošta opět zdražuje. Na kolik vyjde firemní psaní?
Česká pošta přichází s další změnou svého ceníku. Po zpoplatnění SIPO, které přinesl říjen, zvýší od listopadu ceny za poštovné.
07.10.2022
Jak účtovat o pobídkách v nájemních vztazích?
Je předmětem vašeho podnikání pronájem? Poskytujete nájemníkům slevy z nájmu? Možná se vás týká povinnost časového rozlišování nájemného.
07.10.2022
Zvýšení spotřební daně už se na ceně benzínu projevilo
Poslední týdny přinášely pokles průměrné ceny benzínu. Tomu je však nyní konec. Může za to navýšení spotřební daně.
06.10.2022
Kontroly na české e-shopy chodí hlavně na udání
Oblíbenost internetového nakupování nepolevuje, ba naopak. O to víc jsou však online zákazníci náročnější a všímají si, pokud se e-shop nechová fér. V tom případě se obrací na Českou obchodní inspekci (ČOI).
06.10.2022
Blíží se 30 let od rozpadu Československa. Jak to dopadlo se známými firmami?
V lednu to bude 30 let od vzniku samostatné České republiky, tedy od rozpadu Československa. Zjistili jsme, jaká je historie některých společností.
06.10.2022
Kdy jde jen o nájem majetku a kdy již o živnost?
Pronájem nevyužité nemovitosti může být zajímavou finanční příležitostí. Avšak je třeba správně posoudit, kdy jde o nájem a kdy již o podnikatelskou činnost.
06.10.2022
Vláda schválila zastropování cen energií. Jak se to týká podnikatelů?
Zastropování cen energií se bude týkat i OSVČ a malých a středních firem. Příslušné nařízení ve středu schválila vláda.
05.10.2022
Jakým zaměstnancům budete muset dát home office, pokud o něj požádají?
Část zaměstnanců bude mít ze zákona nárok na home office. Jde například o těhotné zaměstnankyně. Počítá tím s novela zákoníku práce.
05.10.2022
Blížíte se k hranici překročení obratu u DPH? Pozor, od roku 2023 se má limit zvýšit
Blížíte se ke stávající hranici pro překročení obratu u DPH? Čtěte, v jakých případech se musíte registrovat a kdy se vás už registrace netýká. Zvýšení hranice obratu má dopad ještě i do roku 2022.
05.10.2022
Zaměstnancům budete muset dát více informací o pracovním poměru a v kratší lhůtě
Informování o obsahu pracovního poměru, které musí splnit zaměstnavatel, se rozšíří o další údaje a rovněž se zkrátí lhůta, ve které je nutné zaměstnance informovat.
05.10.2022
Zvažujete paušální režim? Je čas zjišťovat, zda se vám paušální daň vyplatí
OSVČ, které chtějí do paušálního režimu nově vstoupit od roku 2023, musí finančnímu úřadu podat oznámení o vstupu do paušálního režimu. Pro rok 2023 je nutné podat oznámení do 10. ledna 2023.
04.10.2022
Musí OSVČ během nemoci hradit zálohy na zdravotní pojištění?
Aby nemusela osoba samostatně výdělečně činná, která nemůže kvůli nemoci nebo zranění vykonávat svou činnost, hradit zálohy na zdravotní pojištění, musí splnit dané podmínky.
04.10.2022
Smlouvy na dodávky energií: Nekalé praktiky, klamavé informace, pokuta 5 mil.
Byznys v oblasti zprostředkování smluv cen energií byl v hledáčku České obchodní inspekce. Výsledky kontrol jsou tristní. Všichni kontrolovaní zprostředkovatelé smluv energií porušili zákon.
04.10.2022
Účast ve volební komisi i uvolnění zastupitelů v pracovněprávních souvislostech
Zaměstnanec má nárok nejen na odměnu za účast ve volební komisi, ale i na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Komplikace přináší nečerpaná řádná dovolená zastupitelů.
04.10.2022
Plastická chirurgie bude mít zastropováno 100% spotřeby energií, pekaři jen 80, upozorňuje Úřad vlády
Návrh ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) na zastropování cen energií čelí v připomínkovém řízení poměrně velké kritice od Odboru kompatibility Úřadu vlády ČR.
04.10.2022
Zastropování cen energií se týká i OSVČ a malých a středních firem
Zastropování cen energií se bude týkat i OSVČ a malých a středních firem. Zda půjde o zastropování na úrovni 100 % či jen 80 % předchozí nejvyšší spotřeby, bude záviset na typu odběru elektřiny.
03.10.2022
Jaké dotace mohou podnikatelé využít, aby ušetřili za energie? Máme velký přehled
Díky alternativním zdrojům energie mohou podnikatelé ušetřit na výdajích za provoz. Přinášíme přehled dotací a podpor, které lze využít na jejich pořízení.
03.10.2022
Snížení spotřební daně u benzínu už skončilo, u nafty ale pokračuje i nadále
Vládní opatření, která byla dočasně přijata v reakci proti mimořádnému růstu cen pohonných hmot vyvolaných ruskou agresí na Ukrajině, skončila ke konci září letošního roku.
03.10.2022
Pracovat na home office půjde nově jen na základě písemné dohody
Home office bude možný jen na základě písemné dohody o práci na dálku. Počítá tím s novela zákoníku práce, kterou poslalo do připomínkového řízení ministerstvo práce a sociálních věcí.
03.10.2022