Byznys v ČR s džemy či sirupy? Normy jsou nejpřísnější v Evropě. To se má změnit
Menší živnostníci by se mohli dočkat úlevy od přehnaného papírování. Chystá se další antibyrokratický balíček.
28.04.2023
Rušení živností kvůli datovým schránkám: Živnostníků je nejméně za posledních 10 let
Povinné datové schránky, které byly zřizovány po dobu tří měsíců od začátku roku 2023, se postaraly o rekordní úbytek registrovaných živnostníků. Je jich nejméně za posledních 10 let.
28.04.2023
Každoroční květnové dilema: Dva státní svátky, dvě odlišná pravidla pro zákaz prodeje
S příchodem každých státních svátků i po několika letech, kdy platí zákon o prodejní době, vyvstává vždy jedna a ta samá otázka. Budou, nebo nebudou moci obchodníci prodávat?
28.04.2023
KVÍZ: Ve hře jsou změny DPH. Víte, jaké jsou sazby a jaké zboží a služby kam patří?
Jednou ze zvažovaných daňových změn jsou úpravy DPH. Otestujte své znalosti ohledně sazeb DPH a zařazení zboží a služeb do jednotlivých sazeb.
28.04.2023
Výběr důchodu v hotovosti na České poště bude od září dražší
V současné době se za výběr důchodu v hotovosti na České poště hradí poplatek ve výši 29 korun. Od 1. září 2023 bude poplatek o 6 korun navýšen.
28.04.2023
Řetězce prý rozvíjejí podnikání ovocnářů. Ti kvůli polským jablkům dál kácí sady
Letos bude vykácen podle Agrární komory ČR 1 milion ovocných stromů. Může za to dovoz levných polských jablek, jejichž cenám čeští ovocnáři nemohou konkurovat. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) Tomáš Prouza přitom tvrdí, že obchodní řetězce podporují rozvoj podnikání českých pěstitelů jablek.
27.04.2023
Za jak dlouho dorazí přeplatek na dani z příjmů po podání daňového přiznání?
Pokud vyjde v daňovém přiznání přeplatek, je nutné společně s daňovým přiznáním podat také žádost o jeho vrácení. Za jak dlouho peníze dorazí?
27.04.2023
Vláda zvažuje, že zruší zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů
Jeden z dalších návrhů, který má pomoci snížit deficit státního rozpočtu, se týká zaměstnaneckých benefitů. Vláda zvažuje, že zruší jejich zvýhodnění.
27.04.2023
Jaké jsou hlavní rozdíly mezi podnikáním jako OSVČ a eseróčkem?
Mnoho podnikatelů si klade otázku, jestli podnikat jako OSVČ, nebo založit společnost s ručením omezeným. Obě varianty s sebou přináší pro a proti.
27.04.2023
Aktuálně k připravované novele zákoníku práce
Novela zákoníku práce postupuje k dalšímu projednání v legislativním procesu. Přinášíme souhrn vybraných změn a jejich vývoj i aktuálně navrženou úpravu.
27.04.2023
Vnitro žehlí chybnou informaci o lhůtě pro přiznání, kterou poslalo do datovek
Ministerstvo vnitra rozesílá do datových schránek v těchto dnech opravu nesprávných informací, které někteří držitelé datovek zkraje roku dostali spolu s přístupovými údaji, píše server Lupa.cz.
26.04.2023
Jaké časté chyby OSVČ dělají v přehledech o příjmech a výdajích?
Přehledy OSVČ pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ jsou sice poměrně jednoduché a vyplníte je během pár minut, i tak při tom ale můžete udělat řadu chyb. Na co si dát pozor?
26.04.2023
Dlouhodobý nehmotný majetek v daních a účetnictví
Dlouhodobý nehmotný majetek tvoří samostatnou složku v účetnictví. V návaznosti na termín jeho pořízení se k němu však rozdílně přistupuje dle zákona o daních z příjmů.
26.04.2023
Jurečka chce překopat systém valorizace důchodů. Komu tím prospěje a komu uškodí?
Po úpravě mimořádné červnové valorizace důchodů navrhuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka další změnu valorizací důchodů.
26.04.2023
Na podání elektronického daňového přiznání zbývá pouhý týden
Blíží se termín pro podání daňového přiznání elektronickou cestou. Do týdne musí být tiskopisy na finančních úřadech.
25.04.2023
Vietnamští prodejci už nabízejí i léky na posílení erekce
Prodejny se smíšeným zbožím nabízejí kdeco. Z nepřeberného množství si vybere každý. Že v nich ale zákazník objeví i léky na podporu erekce, to překvapilo samotné kontrolory Celní správy ČR.
25.04.2023
90 dnů a zpráva z datové schránky zmizí. Na zkoušku jsou 3 měsíce zdarma
Doba, po kterou jsou datové zprávy v datové schránce uchovávány, je omezená. Datové zprávy zůstávají standardně v datové schránce 90 dnů od doručení přihlášením uživatele.
25.04.2023
Je vysokoškolák, přesto zvolil dráhu kamnáře. Teď zaměstnává celou rodinu
Kamnářství není ohrožené řemeslo. Naopak po něm vzrůstá poptávka, protože akumulační kamna a kachlové sporáky dokážou v domě ušetřit nemalé peníze.
25.04.2023
Slevy na pojistném za zaměstnance netrvají ani půl roku a už je tu změna
Novelou zákona se spolu se slevami pro pracující důchodce připravují úpravy slev za zaměstnance z dotčené skupiny při sjednané kratší pracovní době.
25.04.2023
Smutný rekord: Za první kvartál skončilo nejvíce firem v historii
Během první letošního čtvrtletí zaniklo 4230 firem, což je nejvíce v historii. Na druhou stranu bylo založeno 8075 nových společností, takže se celkový počet firem zvýšil. Vyplývá to z dat společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
25.04.2023
Definice nelegální práce se má změnit, usnadní to trestání podnikatelů
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chce změnit definici nelegální práce, což by mělo úřadům usnadnit dokazování. Nově by už nehrála roli délka výkonu práce. O návrhu má ve středu jednat vláda.
24.04.2023
Většině OSVČ už letos nepřijde složenka k dani z nemovitých věcí
OSVČ s IČO nepřijde složenka k dani z nemovitých věci. Letos jim totiž byly zřízeny datové schránky a informace o placení daně jim berňák pošle právě do nich. Kromě OSVČ se to týká i dalších subjektů s datovkou.
24.04.2023
Musí vám zaměstnavatel povolit neplacené volno?
Už jste vyčerpali veškeré hodiny dovolené a čeká vás v blízké době svatba, narození dítěte nebo jiná významná událost? V jakých případech vám zaměstnavatel musí neplacené volno poskytnout a kdy je to na jeho dobré vůli?
24.04.2023
Zvyšte daňovou progresi a daň z nemovitostí, snižte sociální odvody, radí Česku OECD
Po doporučení NERVu dostala vláda další odborný materiál s návrhy na změnu daňového systému, tentokrát od OECD, která zveřejnila Hospodářský přehled ČR.
24.04.2023
Zájem o obědy ze školních jídelen roste. Vydělají však na této službě pro veřejnost?
Řada školních jídelen nabízí stravování také pro veřejnost. Vyplatí se jim to? A jak se musí této doplňkové službě přizpůsobit?
24.04.2023
Kdy má OSVČ v paušálním režimu povinnost podat přehled o příjmech a výdajích?
Osoby samostatně výdělečně činné, které jsou v režimu paušální daně, nejsou povinny podávat jak daňové přiznání, tak přehledy o příjmech a výdajích. Mohou však nastat situace, kdy přehledy podat musí.
21.04.2023
Firma krachuje a neplatí? Změní se pravidla pro vyplacení dlužné mzdy
Senátem aktuálně prošla novela, která posiluje ochranu zaměstnanců firem v úpadku, které nejsou schopny vyplácet mzdu. Co se změní?
21.04.2023
Na udržitelných výrobcích postavila byznys, který pomáhá švadlenám i firmám
Propagační předměty Markétiny značky jsou originální a praktické, ale mají i další přidanou hodnotu. A to nejen z hlediska udržitelnosti.
21.04.2023
Berňák rozesílá informace k dani z nemovitých věcí. Jak dorazí právě k vám?
Finanční správa začala rozesílat informace pro placení daně z nemovitých věcí na rok 2023. Lhůta pro zaplacení celé částky daně nebo její 1. splátky je do 31. května 2023.
20.04.2023
Zaměstnavatel odmítá vydávat výplatní pásky: Co na to zákoník práce?
Jak uvádí zákoník práce, výplatní páska je písemný doklad, který obsahuje informace o mzdě. Je zaměstnavatel povinen svým zaměstnancům výplatní pásky vydávat?
20.04.2023
Od prosince letošního roku bude možné zažádat o důchod online
Vláda schválila novelu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Ta přináší mimo jiné změnu v možnosti podání žádosti o důchod.
20.04.2023
Daňové přiznání na poslední chvíli: Jak ho můžete podat?
Termín pro podání přiznání k dani se závratně blíží. Jakými způsoby ho mohou poplatníci podat a jaké jsou lhůty?
20.04.2023
Dohody mimo pracovní poměr včera, dnes a zítra
Čtěte, jakými změnami aktuálně prošly a v nejbližší době projdou dohody konané mimo pracovní poměr. Budou stále tak výhodné a oblíbené pro svou jednoduchost?
20.04.2023
Pracovní smlouvu půjde uzavřít e-mailem i bez elektronického podpisu
Chystaná novela zákoníku práce umožní rychle a jednoduše uzavřít pracovní smlouvu, a to prostřednictvím e-mailu i bez použití ověřeného elektronického podpisu.
19.04.2023
U OSVČ vedlejších už nemá hrát roli rodičovský příspěvek, ale věk dítěte
U OSVČ vedlejších by se už nově neměl brát v potaz rodičovský příspěvek, ale záleželo by na věku dítěte. Počítá tím s novela, kterou má dnes projednat vláda.
19.04.2023
V jakém rozsahu musí účetní jednotky sestavovat výkazy?
V případech definovaných zákonem o účetnictví sestavují účetní jednotky výkazy. Ty se ale musí sestavovat v návaznosti na kategorii účetní jednotky.
19.04.2023
Léta tam stál, stát bude dál: Jarošovský pivovar vyhrál soud, zákonodárce se přeřekl
Jarošovský pivovar, známý mimo jiné z písně skupiny Argema, vyhrál před týdnem soudní spor s Celní správou ČR ohledně toho, zda může být považován za malý nezávislý pivovar.
19.04.2023
"Skladem ihned k odeslání“ Poznámka, která by měla od nákupu v e-shopu odradit
Internetové obchody jsou stále pod drobnohledem kontrol. V loňském roce se dokonce 4 z 5 dopustily porušení zákona. Co je při online nákupu teď největším problémem?
18.04.2023
Musí OSVČ s povinnou datovou schránkou podat přehled sociálce elektronicky?
Způsobů, jak podat přehled o příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení, má OSVČ hned několik. Je povinna učinit to elektronicky, má-li povinnou datovou schránku?
18.04.2023
Jak správně na crowdfunding? Chce to poctivou přípravu
Crowdfuding je vhodný pro začínající podnikatele. Otestují si svůj produkt a zajistí si vhodný počáteční kapitál. Jak si kampaň ale správně nastavit?
18.04.2023
Takzvané stavebko i penzijko čekají v příštím roce zásadní změny
Připravují se změny státního příspěvku stavebního spoření i doplňkového penzijního spoření. Někde stát ubere, jinde naopak přidá.
18.04.2023
Stanjura připustil vyšší odvody OSVČ, jen nebudou součástí konsolidačního balíčku
Sociálními sítěmi se přes víkend šířilo, že ministr financí Zbyněk Stanjura uvedl, že ke zvýšení odvodů OSVČ nedojde. Jak ale serveru Podnikatel.cz potvrdilo ministerstvo financí, bylo tím myšleno jen to, že vyšší odvody OSVČ nebudou součástí konsolidačního balíčku.
18.04.2023
SVJ nemůže ve stanovách omezit Airbnb, potvrdil Nejvyšší soud
Nejvyšší soud před měsícem rozhodl, že společenství vlastníků jednotek (SVJ) nemohou ve stanovách omezit vlastníky bytů při přenechání bytu do krátkodobého pronájmu (např. prostřednictvím Airbnb).
18.04.2023
Pracujícím seniorům už neporostou penze, ale získají slevu na pojistném
Pracujícím a podnikajícím důchodcům se už nově nemá za jejich výdělečnou činnost zvyšovat důchod, ale místo toho získají slevu na sociálním pojištění. Počítá s tím novela, kterou by měla ve středu projednat vláda.
17.04.2023
Opět změna, zaměstnancům nebude nutné platit náklady při home office
Pokud se na tom se zaměstnancem písemně dohodnete, nebudete mu muset při home office platit domácí náklady. Počítá tím několikrát upravovaná novela zákoníku práce, kterou již schválila vláda.
17.04.2023
Vyhnaly vyšší ceny zeleniny v supermarketech zákazníky ke zdroji? Tedy k pěstitelům?
Jedním ze způsobů, jak ušetřit, je obrátit se na lokální prodejce. Například u ovoce a zeleniny je zde navíc přidaná hodnota v čerstvosti a kvalitě. Dělají to však lidé?
17.04.2023
Dopad zvýšení odvodů: OSVČ se ziskem 200 000 Kč připlatí víc než se ziskem 400 000 Kč
Ministerstvo práce a sociálních věcí nakonec chce OSVČ zvýšit jak minimální zálohy, tak vyměřovací základ, ze kterého se odvody počítají. Změny tak dopadnou na všechny OSVČ.
17.04.2023
Veřejné seznamy majitelů datových schránek budou odstraněny. Zatím však ne všech
Pokud je zřízena datová schránka pro podnikatele, automaticky jsou veřejně dostupné informace, jako je jméno a kompletní adresa. Zveřejnění údajů platí ale i u datovek zřízených na žádost u nepodnikatelů.
17.04.2023
Musí OSVČ archivovat přehledy o příjmech a výdajích?
Osoby samostatně výdělečně činné mají povinnost podat přehledy o příjmech a výdajích, respektive přehled o výši daňového základu OSVČ, České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Jsou povinny tiskopisy archivovat?
14.04.2023
Za jak dlouho přijde přeplatek na zdravotním pojištění?
Osoby samostatně výdělečně činné jsou povinny předkládat zdravotní pojišťovně, u které jsou pojištěné, přehled o příjmech a výdajích, respektive přehled o výši daňového základu OSVČ.
14.04.2023
Dominik Gazdoš: Prodělávali jsme až tři miliony měsíčně, teď máme rekordní čísla
Populární služba Knihobot, která se zaměřuje na prodej použitých knih, měla loni výrazné problémy. Musela propustit až třetinu lidí. Rychle se oklepala a slavila rekordní obrat. A letošek vypadá ještě mnohem líp, říká zakladatel Dominik Gazdoš.
14.04.2023
Výš už to nešlo: Někteří prodejci vyšponovali ceny za potraviny na maximum, říká ministr
Kontroly potravin, na kterých se podílela Česká obchodní inspekce a Státní zemědělská a potravinářská inspekce, dopadly hůř, než se čekalo. Takový je závěr ministra zemědělství Zdeňka Nekuly. Souvisí vůbec kontroly se snížením cen?
14.04.2023
Rady, intimnosti, nadávky. Podnikatelky čelí hejtům a obtěžování nejen na sítích
Nečíst, mazat, blokovat, odpálkovat humorem. I tak reagují podnikatelky na hejty a obtěžování na internetu. Často od lidí, kteří o jejich práci nemají ani páru.
14.04.2023
Vázat odvody OSVČ na minimální mzdu je chyba, postaví to proti sobě OSVČ a zaměstnané
[KOMENTÁŘ] Ministr Marian Jurečka chce minimální zálohy OSVČ na sociální pojištění navázat na minimální mzdu. Jde o nebezpečný nesmysl, který jen zbytečně umocní tření mezi OSVČ a zaměstnanci.
14.04.2023
Živnostník je zároveň zaměstnán. Jak využít daňové slevy a zvýhodnění?
Výpočet daně se u živnostníka, který je zároveň zaměstnán, liší. Při výpočtu čisté mzdy může OSVČ využít daňové slevy i zvýhodnění na dítě, pokud ovšem u svého zaměstnavatele podepíše prohlášení k dani.
14.04.2023
Nevíte si rady, jak na elektronické podání daňového přiznání? Pomůže návod
Daňové přiznání v elektronické podobě je nutné podat nejpozději do 2. května 2023. Někteří podnikatelé mají elektronickou formu podání povinnou prvním rokem. V případě nejasností pomůže podrobný návod.
13.04.2023
Povinné datové schránky: Nadšení, ale i komplikace v podnikání
Povinné datové schránky přinesly od konce minulého roku, kdy byla veřejnost obeznámena o jejich zakládání, vlnu rušení živností. A druhou stranu jsou však i podnikatelé, kteří jsou za ně nakonec rádi.
13.04.2023
Datové schránky přinesly zmatky i u přehledů. Jak je správně odeslat?
Velká část podnikatelů je letos povinna podat daňové přiznání elektronicky. Jak je to však s podáním přehledů o výši příjmů a výdajů?
13.04.2023
Jak řídit finance, poradí konference Chytré podnikání
Dotace pro rok 2023, programy Národní rozvojové banky, crowdfunding a tipy pro efektivní finanční řízení.
13.04.2023
Musí zaměstnavatel umožnit dřívější návrat z mateřské či rodičovské?
Zaměstnankyně požádala o standardní mateřskou a rodičovskou dovolenou. Nyní se chce se vrátit do práce. Musí jí zaměstnavatel vyhovět, přestože má za ni zástup?
13.04.2023
Jurečka chce OSVČ zvýšit jak vyměřovací základ, tak minimální zálohy
Zatímco původně ministerstvo počítalo s tím, že OSVČ zvýší buď minimální zálohy na sociální pojištění, nebo vyměřovací základ, nyní navrhuje udělat oboje, píší Hospodářské noviny.
13.04.2023
Podnikatelé mohou žádat o bezúročné úvěry, týká se to však jen 3 krajů
Národní rozvojová banka (NRB) a Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravily v tzv. uhelných regionech program bezúročných úvěrů na podporu investičních aktivit malých a středních podnikatelů. Týká se tří krajů.
12.04.2023
Úřady nestíhají vyřizovat penze, zahltily je žádosti o předdůchody
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) nestíhá vyřizovat žádosti o důchod a doba zpracování již překračuje zákonnou lhůtu. Důvodem je velké množství nových žádostí o důchod, které přišly v posledním čtvrtletí loňského roku.
12.04.2023
Nezapomeňte na oznámení osvobozených příjmů nad 5 milionů korun
Fyzické osoby, které obdržely příjem přesahující 5 milionů korun, jsou povinny tuto skutečnost nahlásit. Jaké jsou termíny a jak může být oznámení podáno?
12.04.2023
Rozhlas „spamuje“ datové schránky OSVČ kvůli poplatkům. Jen šíříme osvětu, tvrdí
Více než 22 tisícům podnikatelů už letos přišlo sdělení od Českého rozhlasu, ve kterém žádá o platbu poplatku nebo o zaslání čestného prohlášení, že podnikatel nemusí poplatek platit.
12.04.2023
Ministerstvo zruší 77 pracovišť finančních úřadů. Víme, o které jde
Ministerstvo financí se v rámci zefektivnění státní správy chystá zrušit na 77 územních pracovišť finančních úřadů. Fungovat přestanou od 1. července 2023.
11.04.2023
Chystají se změny v sazbách DPH. Měly by být pouze dvě
Plánuje se rozsáhla reforma daně z přidané hodnoty. Ta by měla namísto aktuálních tří sazeb DPH přinést pouze dvě. Návrh obsahuje také přesun některých služeb a zboží z nejnižší sazby do té nejvyšší.
11.04.2023
Deset nepravd o předdůchodu
Vlivem postupně se prodlužujícího řádného důchodového věku stoupá obliba předdůchodu, díky kterému lze přestat dříve pracovat, a přitom se vyhnout trvale krácenému předčasnému důchodu. Co je dobré o předdůchodu vědět?
11.04.2023
Od poloviny roku 2023 přibydou zaměstnavatelům nové povinnosti
Zaměstnavatelé musí zavést nový systém pro oznamování a musí jmenovat osobu, která bude mít oznamování na starost. Ochrana oznamovatelů má platit od července.
11.04.2023
1400 lahví nezdaněného alkoholu? Prý pro vlastní spotřebu. Výmluva neprošla
Při daňových podvodech se objevují různé výmluvy a pohádky. Kontroloři celní správy se někdy nestačí divit. Jako například při jedné z posledních akcí.
06.04.2023
Některé OSVČ musí podat přehled pojišťovně už příští týden. Nepatříte mezi ně?
Hned po Velikonocích mají některé OSVČ povinnost dodat zdravotní pojišťovně přehled o výši daňového základu. Které to jsou?
06.04.2023
Podali jste daňové přiznání, ale volá berňák, že je to špatně? Důvod je nasnadě
Termín pro podání daňového přiznání v papírové podobě je za námi. Finanční úřady je měly mít na stole do pondělí 3. dubna. Liberační lhůta bez sankcí je ještě 5 pracovních dnů.
06.04.2023
Nejvyšší čas na připomenutí pravidel vyhotovení ELDP za rok 2022
Evidenční listy důchodového pojištění vyhotovují zaměstnavatelé při ukončení pracovního poměru, ale také na konci každého roku.
06.04.2023
Botas už patří Vasky. Podívejte se na první kolekci nových botasek
Zájem firmy Vasky o koupi společnosti Botas, která skončila v likvidaci, byl znám už řadu týdnů. Nyní se obě strany dohodly na podmínkách a Botas již tak patří Vasky. A firma ihned představila novou kolekce botasek.
06.04.2023
Některé svátky urychlí výplatu důchodů, jiné zpozdí. Co Velikonoce?
Některé výplaty důchodů i letos ovlivní státní svátky. Blížící se Velikonoce zasáhnout do výplatních termínů penzí hned ve třech případech.
05.04.2023
Bankovní identitu už nabízí devět bank, nově se přidala Creditas
Od začátku dubna mohou bankovní identitu využít i klienti Banky Creditas. Zatím však platí, že jen pro ověření při komunikaci se státem. Rozšíření o přihlášení do klientských portálů soukromých firem se teprve připravuje.
05.04.2023
Nezapomeňte na oznámení úmyslu osvobodit příjem z prodeje nemovitosti
Zákon o daních z příjmů umožňuje některé příjmy osvobodit od daně. Pozor však na to, že aby mohly být osvobozeny, je zapotřebí tento úmysl oznámit správci daně.
05.04.2023
Cizince, kteří potřebují povolení k práci, na dohody o provedení práce nezaměstnáte
Že zákon o zaměstnanosti nedovoluje zaměstnat cizince mimo EU, kteří potřebují povolení k zaměstnání, na dohody o provedení práce, potvrdil před několika týdny Nejvyšší správní soud.
05.04.2023
Podnikatel.cz hlásí rekordní návštěvnost. Počet zhlédnutých stránek je téměř 5,8 mil.
Měsíc březen byl pro server Podnikatel.cz velice úspěšný. Úspěch se týká návštěvnosti, která dosáhla rekordních čísel.
04.04.2023
Ohlídejte si, zda máte v žádosti o nemocenské správné číslo účtu
Od poloviny května bude nutné v žádostech o dávky nemocenského pojištění ohlídat správnost čísla účtu. Může se stát, že peníze nedorazí.
04.04.2023
Podáním daňového přiznání povinnosti nekončí. Jaké další formuláře chystat?
Nejzazší termín pro podání daňového přiznání za rok 2022 v papírové podobě je za námi. Vypršel v pondělí 3. dubna 2023. Jaké další povinnosti následují?
04.04.2023
Jak zjistíte, zda nedlužíte finančnímu úřadu na daních?
Chcete mít klidnou hlavu a ujistit se, že nedlužíte na daních u finančního úřadu? Ukážeme vám, jak postupovat.
04.04.2023
ONLINE ŠKOLENÍ: Archivace dat a ochrana osobních údajů
Právní předpisy, povinnosti při archivaci a likvidaci dat, souhlasy se zpracováním údajů. To vše probereme 26. dubna.
04.04.2023
Otazníky kolem ukončení pracovního poměru s uprchlíkem bez dočasné ochrany
Bez prodloužené dočasné ochrany nelze uprchlíka dále zaměstnávat. Skončení pracovního poměru je předmětem sporu. Lze komplikacím při jejich zaměstnání předejít?
04.04.2023
Dva svátky, dvoje pravidla pro obchody: Kdy na Velikonoce zůstane zavřeno?
Před námi jsou velikonoční svátky a vyvstává tak tradiční otázka – mohou zůstat obchody otevřené? Během jednoho svátečního dne ano, během druhého nikoli.
04.04.2023
Obchod bez prodavačů je nově už i na vesnici
Skupina COOP otevřela sice už svůj šestý automatický obchod, jde však o první pobočku na vesnici. Obchod bude provozován v jihočeském Bujanově. Během standardní otevírací doby bude prodejna s prodavači, mimo ni pak v automatickém režimu.
03.04.2023
Cestovní náhrady se od dubna opět zvýšily
Od posledního zvýšení cestovních náhrad uběhly jen tři měsíce a už došlo k dalšímu nárůstu. Kvůli výraznému zvýšení ceny elektřiny mimořádně stouply tuzemské cestovní náhrady za využití elektromobilů.
03.04.2023
Zaměstnavatelé mají od 1. dubna novou ohlašovací povinnost
Se začátkem dubna přibyla zaměstnavatelům nová ohlašovací povinnost. Týká se těch, kteří zaměstnávají osoby s dočasnou ochranou. Nově musí přihlašovat i ty osoby, u kterých nevznikla účast na nemocenském pojištění.
03.04.2023
Ještě v roce 1993 platily firmy 45% daň, dnes 19 %. Měly by zase platit víc?
Do státní poklady přichází také příjem ve formě daně z příjmů právnických osob, která je také někdy označována jako korporátní daň. Jen za rok 2021 odvedly firmy na této dani 49 miliard korun.
03.04.2023
Jurečkovo byrokratické peklo: Online formulář pro příspěvek na bydlení není pro OSVČ
OSVČ mají smůlu, pokud žádají o příspěvek na bydlení a rády by vyplnily online formulář, který je běžně dostupný ostatním žadatelům. Formulář pro ně určený není. U paušalistů jsou navíc další komplikace.
03.04.2023
Končí lhůta pro papírová přiznání za rok 2022. Připravili jsme velký manuál
Dnes končí lhůta pro podání daňového přiznání v papírové podobě k dani z příjmů za rok 2022. Připravili jsme souhrn všeho důležitého, a to včetně formulářů.
03.04.2023
Ke spokojenosti zaměstnanců pomohou slova chvály a uznání
Pro 79 procent lidí je chvála a uznání ze strany šéfů natolik zásadní, že by kvůli jejich nedostatku byli ochotni přijmout i hůře placené zaměstnání, jak vyplývá z nové studie organizace Achivers Workforce Institute.
03.04.2023