Díky těmto podnikatelům je český trh rozmanitější. Zjistěte, co nabízejí
Spousta podnikatelů se zaměřuje na prodej, a to ať už vlastních nebo dodávaných výrobků. Připomeňte si příběhy těch, o kterých jsme psali.
31.08.2023
Kdo musí platit sociální pojištění a jak je to u OSVČ vedlejší?
Sociální pojištění se skládá z důchodového pojištění, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a nemocenského pojištění. Povinnost odvádět částky je pro OSVČ uložena rozdílně.
31.08.2023
Velký přehled, co se změnilo v konsolidačním balíčku a co v něm zůstalo
Koalice se minulý týden nakonec dohodla na změnách konsolidačního balíčku. Novinky se týkají daně z nemovitostí, DPH či zaměstnaneckých benefitů.
31.08.2023
Smráká se nad půjčovnami karavanů a obytných vozů? Majitelů těchto vozů přibývá
Na českých silnicích i v kempech je v poslední době vidět hodně obytných vozů a karavanů. Jak jsou na tom však jejich půjčovny?
31.08.2023
Svaz minerálek protestuje proti novému DPH: Vláda jen tahá z lidí peníze
Svaz minerálních vod se ostře ohradil proti změnám v DPH, které přináší konsolidační balíček. Vláda minulý týden potvrdila, že její změny platí. Jedinou změnu připustila u novin a časopisů, kde DPH sjednotila.
31.08.2023
Dodavatel zákazníkovi zlevnil energie. Může od něj přesto odejít?
V současné době dodavatelé energií rozesílají nové ceníky a někteří z nich snižují ceny. Letos totiž končí platnost cenového stropu a také obecně klesají ceny energií. V této souvislosti zákazníci řeší, jaké si sjednat fixace a také, zda změna cen, i když v podobě jejich snížení, může být důvodem k přechodu k jinému dodavateli nabízejícímu například ještě lepší ceny.
31.08.2023
Mimořádnou valorizaci důchodů nahradí dočasný příspěvek
Mimořádnou valorizaci důchodů nahradí dočasný příspěvek, pod příslušnou novelou už chybí jen podpis prezidenta. Změna má pomoci zajistit dlouhodobost a udržitelnost důchodového systému.
31.08.2023
Zrušte každoroční podávání „růžového papíru“, žádají podnikatelé vládu
Zrušení povinnosti každoročního podávání prohlášení poplatníka k dani z příjmů, tzv. „růžového papíru, tvoří jedno z opatření, která navrhla Hospodářská komora ČR (HK ČR) ke snížení byrokracie.
31.08.2023
Sledování filmů a seriálů táhne. Jaký je byznys streamovacích služeb?
V dnešní době už zdaleka neplatí, že by lidé sledovali filmy nebo seriály jen v televizi. Přibývá placených televizních stanic a také streamovacích platforem.
31.08.2023
Z pravidel pro home office zbylo jen torzo, zůstanou tak značně volná
Původně měly některé skupiny zaměstnanců získat nárok na home office. Stejně tak se navrhovalo, aby jim zaměstnavatelé museli platit domácí náklady. Nic z toho však nebude.
31.08.2023
Trestní oznámení na skupinu Raiffeisen Bank, kvůli aktivitám v Rusku
[AKTUALIZACE] Národní centrála proti terorismu si došlápla na rakouskou skupinu Raiffeisen Bank International AG (RBI). Na skupinu podali trestní oznámení sami klienti pod hlavičkou Asociace za práva občanů a podnikatelů, a to kvůli jejím aktivitám v Rusku.
31.08.2023
Začali jste po škole podnikat? Víme, jak je to s platbou zdravotního pojištění
Nejen absolventům škol se může stát, že začnou podnikat v průběhu roku. V takových případech pak vyvstává otázka, jak je to se zdravotním pojištěním, tedy s platbou měsíčních záloh.
31.08.2023
Telefony nebo počítače od Sberbank CZ? Jsou v rámci insolvence k prodeji
IT vybavení Sberbank CZ, která je v likvidaci, jde do prodeje. Insolvenční správkyně oznámila zahájení výběrového řízení na prodej další části hmotného movitého majetku.
31.08.2023
Všechny OSVČ nárok na kompenzační bonus neměly, potvrdil Nejvyšší správní soud
Na kompenzační bonus měly nárok jen OSVČ přesně stanovené zákonem a trvání na tom nebyl ze strany finančních úřadů přepjatý formalismus, potvrdil Nejvyšší správní soud.
31.08.2023
Průvodce daňovým portálem. Přečtěte si přehledný návod
Daňový systém v České republice se rozděluje na přímé a nepřímé daně. Mezi ty přímé patří daň z příjmu fyzických a právnických osob, daň z nemovitosti a silniční daň. Nepřímé daně jsou pak cla a daň z přidané hodnoty.
31.08.2023
Pojišťovny čeká významná změna. Co už nebudou moci dělat?
Přírodní katastrofy, jako bylo například předloňské tornádo nebo záplavy, ukázaly, že je potřeba hlídat si podpojištění nemovitosti. Nyní však pojišťovny čeká změna, která by měla pomoci zasaženým lidem.
31.08.2023
Část bank čelí kybernetickému útoku, nefungují jim weby ani bankovnictví
Některé tuzemské banky čelí kybernetickému útoku a nefunguje jim internetové bankovnictví. U určitých případů ani web. Jedná se například o ČSOB, Fio Banku či Komerční banku.
31.08.2023
Řídit půjde už od 17 let, ale jen s mentorem. Zvýší se maximální rychlost
Maximální hranice pro pokuty za dopravní přestupky od roku 2024 vzroste. Změn dozná i bodový systém. Novinky se dotknou i začínajících řidičů.
31.08.2023
Čechům už nestačí jen postel v penzionu. Kam se vydávají za zážitky?
Rok od roku je nejen v České republice stále populárnější glamping. Provozovatelé takového ubytování tak přicházejí se stále originálnějšími koncepty.
31.08.2023
Z nezaměstnaných živnostníky? Funguje to, plyne z dlouhodobých studií VŠE
[KOMENTÁŘ] Jen v červenci se z celkem 653 nezaměstnaných stali podnikatelé či živnostníci, a to díky příspěvku Úřadu práce ČR.
31.08.2023
Krácení předčasných důchodů a valorizace podle nových podmínek
Úprava valorizací důchodů a jejich krácení za předčasnost se blíží. Kdy a zda vůbec je výhodné odejít do předčasného důchodu a co je dočasný příspěvek?
23.08.2023
Neplatná výpověď z práce a pracovní úraz. Máte nárok na odškodné?
Zaměstnavatel vás vyhodil z práce a vy s výpovědí nesouhlasíte. Tvrdíte, že jste schopni kdykoli pokračovat v práci. Co když jste ale před vyhazovem utrpěli pracovní úraz a léčíte se?
23.08.2023
KVÍZ: Poznáte známé české firmy či značky pouze podle loga?
Pokud uvidíte okřídlený šíp, pravděpodobně se vám ihned vybaví značka Škoda. Některé známé české firmy si však možná na první dobrou s logem nespojíte.
23.08.2023
Tito podnikatelé se věnují řemeslu. Podívejte se, co jim vzniká pod rukama
Připomeňte si podnikatele z našeho seriálu Příběhy podnikatelů, kteří se nebojí pracovat rukama a jsou tak za nimi vidět unikátní výsledky.
23.08.2023
Odvody vzrostou i OSVČ na vedlejšák, připlatí si tisíce korun ročně
Součást konsolidačního balíčku tvoří i zvýšení odvodů OSVČ na sociální pojištění. Nárůst se týká i OSVČ vedlejších.
23.08.2023
Jaké jsou ceny dopravy na e-shopech? Přinášíme velké srovnání
Zákazníci si při nákupu zboží na internetu mohou vybrat z mnoha způsobů doručení. Zboží si mohou nechat doručit na konkrétní adresu, na výdejní místo nebo do boxu. Kolik za jednotlivé způsoby dopravy zaplatí?
23.08.2023
Vesmír nabízí nové příležitosti pro podnikatele. Jaké má NASA plány?
Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánuje velkou misi s názvem Artemis, která tentokrát nebude vědecká, ale spíše byznysová.
23.08.2023
Kdo všechno musí do konce srpna zaplatit 1. splátku k dani z nemovitostí?
Na konci srpna končí pro některé podnikatele lhůta pro úhradu první splátky daně z nemovitých věcí. Koho všeho se týká?
23.08.2023
Výplata důchodu v hotovosti podraží, Česká pošta zvyšuje od září poplatek
Výplata penze v hotovosti se od září prodraží. Česká pošta totiž zvýší stávající poplatek 29 Kč na 35 Kč. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) proto doporučuje nechat si důchod posílat na bankovní účet.
23.08.2023
Server Podnikatel.cz nově publikuje na decentralizované síti Mastodon
Odebírejte náš obsah na decentralizované sociální síti Mastodon. Účet je robotický a publikuje odkazy na nejnovější články i aktuality.
23.08.2023
Novela zákoníku práce zpřísňuje podmínky pro denní i týdenní odpočinek
Jak dlouho může zaměstnanec nepřetržitě pracovat? Nová pravidla pro dodržování odpočinku v práci v rámci 24 hodin po sobě jdoucích i jednoho týdne.
23.08.2023
Co je to kontrolní hlášení a jak ho správně vyplnit a odevzdat?
Kontrolní hlášení se týká především plátců daně z přidané hodnoty (DPH). Hlášení má několik částí, obsahuje údaje o uskutečněných zdanitelných plněních v režimu přenesení daňové povinnosti a přijatých zdanitelných plněních s místem plnění v tuzemsku a podává se elektronicky.
23.08.2023
OSVČ na neschopence: Je nutné o peníze od sociálky žádat?
Účast na nemocenském pojištění je pro OSVČ dobrovolné. Pokud je účastna, může si v případě nemoci či úrazu, kdy je uznána za dočasně práce neschopnou, zažádat o nemocenské.
23.08.2023
Průměrný Čech utratí měsíčně za jídlo 3500 korun, hlásí výzkum
Analytici přicházejí s překvapivým zjištěním. Průměrný Čech utratí měsíčně za potraviny 147 € (3500 Kč). Za jídlo utrácíme méně než Chorvati, Řekové nebo Slováci. Na potravinách naopak nešetří zákazníci ve Švýcarsku.
23.08.2023
To, že student po bakaláři pokračuje na magistra, musí pojišťovna vědět. Dokdy to hlásit?
Aby bylo za studenta během prázdnin mezi bakalářským a magisterským studiem hrazeno státem zdravotní pojištění, je třeba pokračování ve studiu pojišťovně ohlásit.
23.08.2023
Červenec byl na počet nově vzniklých firem hodně slabý. Je důvod k obavám?
V České republice vzniklo letos během července 1725 firem. Je to o 134 méně než za stejné období v loňském roce a nejméně za měsíc od dubna 2020.
23.08.2023
Nová past na šmejdy? Vláda schválila hromadné žaloby
Hromadných žalob mohou využívat spotřebitelé například ve sporech s bankami nebo internetovými obchody a v těch případech, kdy by individuální řízení bylo příliš nákladné a nevýhodné. Návrh zákona o hromadném řízení, který vláda nyní schválila, pochází z dílny Ministerstva spravedlnosti.
23.08.2023
Ubytováváte přes Airbnb? Budete se muset registrovat u úřadů a hlásit hosty
Ačkoli se nové plánované povinnosti ubytovacích služeb týkají všech subjektů, které nabízí ubytování, nejvýrazněji dopadne na ty, které nabízí ubytování přes Airbnb apod.
23.08.2023
Sociální síť Mastodon obnovuje taktní lidskou komunikaci a nabízí psychickou pohodu
[KOMENTÁŘ] Psychická pohoda: několikrát skloňovaný pojem, se kterým jsem se na sociální síti Mastodon setkal. Je to díky uživatelům i chytrým funkcím.
23.08.2023
Máte konkurenční doložku a chcete začít podnikat? Pozor na pokuty
Dohoda o konkurenční doložce se týká zákazu konkurence po skončení zaměstnání a může být sjednána na dobu maximálně jednoho roku. Samotný zákaz konkurence za trvání zaměstnání vyplývá ze zákoníku práce. Zaměstnanec se v konkurenční doložce zavazuje, že po uričtou dobu po skončení zaměstnání se zdrží výkonu výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by m
23.08.2023
Abeceda umělé inteligence: Průvodce pro podnikatele od A do Z
Víte, co je to umělá inteligence neboli AI? A jak může ovlivnit vaše podnikání? Využijte průvodce, který vám vše vysvětlí pěkně od začátku.
03.08.2023
KVÍZ: Nejen Facebook nebo Instagram. Ověřte si, co víte o sociálních sítích
Někteří lidé si bez sociálních sítí nedokážou představit život a tráví na nich spoustu času. Zjistěte, co o nich víte.
03.08.2023
Noví podnikatelé mají v datovkách "povinnou" registraci do rejstříku firem. Jde o podvod
V datových schránkách nových podnikatelů se v uplynulých týdnech objevily datové zprávy, které je nabádají k zápisu do neoficiálních rejstříků. Vytváří dojem, že je pro podnikatele registrace povinná.
03.08.2023
Očekáváte přírůstek do rodiny? Nezapomeňte využít dávky pro rodiny s dětmi
Těšíte se na miminko a přemýšlíte, jak vše finančně zvládnete? Nabízíme přehled dávek státní sociální podpory.
03.08.2023
Máme velké srovnání podnikatelských účtů. Kolik si banky účtují na poplatcích?
Zjistěte, co je nového v nabídce podnikatelských účtů a jaké jsou základní poplatky.
03.08.2023
Konec spekulací. Úvěry a kreditky od Hello bank! převezme Česká spořitelna
Ještě začátkem dubna to Česká spořitelna komentovat nechtěla. Nyní potvrzuje, že chce převzít úvěrové portfolio od Hello bank!, která v Česku končí a od dubna již neposkytuje žádné nové účty ani půjčky.
03.08.2023
Zuckerberg letos zbohatl o 70 miliard dolarů. Je třikrát bohatší než vloni
Mark Zuckerberg, spoluzakladatel společnosti Meta Platforms, která stojí za populárními aplikacemi Facebook, Instagram nebo Whatsapp, výrazně zbohatl. Jen letos si připsal jmění, které se navýšilo o 70 miliard dolarů. Během minulého čtvrtka si dále připsal Mark Zuckerberg 9 miliard dolarů poté, co akcie Meta Platforms vzrostly o devět procent.
03.08.2023
Nabídka od zástupce pražské burzy na vysoký výnos? Je to podvod
Burza cenných papírů Praha (BCPP) upozorňuje na podvodníky. Investoři by měli zbystřit. Nabídky prostřednictvím sociálních sítí, emailů, sms zpráv a aplikace Whatsapp nově lákají k převodu finanční prostředků a slibují vysoké zisky a výnosy. Jedná se ale o podvod.
03.08.2023
Na Instagramu by se mohla zobrazovat důležitá témata z Threads
V Evropě dostupná kvůli regulacím není, mezitím už ztratila více než polovinu aktivních uživatelů. Nová aplikace Threads, která má být konkurentem Twitteru a je mu také funkcionalitou nápadně podobná, musí začít rychle bojovat o přežití.
03.08.2023
Otcovská dovolená v pracovněprávních souvislostech
Poskytování pracovního volna při čerpání otcovské poporodní péče se v roce 2023 výrazně změnilo. Přesto někteří zaměstnavatelé stále chybují.
03.08.2023
Víte, co je to paušální daň a komu se skutečně vyplatí?
Paušální daň je odvod státu zahrnující sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmů. Díky ní se podnikatelům zjednoduší jejich odvodové a daňové povinnosti a sníží se také nutnost papírování. Nemusí totiž podávat daňová přiznání ani žádné přehledy pojistného. Přihlášení do tohoto režimu je dobrovolné.
03.08.2023
Ode dneška platí zákon o nahlašování škodlivého jednání na pracovišti
Dnes, 1. srpna 2023, vešel v platnost zákon o ochraně oznamovatelů. Ten přináší zaměstnavatelům celou řadu nových povinností.
03.08.2023
Píše sociálka, že na vás čekají dávky? Nesmysl. Pozor na podvodné SMSky
V těchto dnech se objevují falešné SMS, které se vydávají za Českou správu sociálního zabezpečení. Vyzývají k návštěvě podvodných webů. Mějte se na pozoru.
03.08.2023
Jak vystavit směnku a následně ji vymáhat?
Směnka je přísně formalistický listinný cenný papír s přesně definovaným obsahem. Pokud směnka neobsahuje některou ze zákonných náležitostí, způsobuje to až na pár výjimek její neplatnost.
03.08.2023
Českým rodinným firmám šéfuje většinou stále první generace majitelů
Podle průzkumu Centra pro rodinné firmy při VŠE řídí tuzemské rodinné podniky ve většině případů stále ještě generace původních zakladatelů.
03.08.2023
Spotify zdražuje. Aplikace pro poslech hudby je rázem nejdražší ze všech
Oblíbená streamovací služba primárně pro poslech hudby a podcastů Spotify zdražuje. Pro současné předplatitele se cena zvyšuje od září, pro nově příchozí již platí nové ceny, které se nově budou účtovat přímo v českých korunách. Spotify se tak rázem stává nejdražší službou ze všech.
03.08.2023
Co musí zaměstnavatel proplatit, když zruší zaplacenou dovolenou?
Máte už schválenou a zaplacenou dovolenou, ale zaměstnavatel vám ji zrušil? Musí vám proplatit náklady. Některé zcela jistě, u jiných je to sporné. Co když jedete na expedici a nakoupili jste si za tím účelem speciální vybavení? Nebo jste kvůli tomu podstoupili kurz přežití?
03.08.2023
Pozor na cookies u webu, padaly pokuty za miliony korun
Pokuty v souhrnné výši za 4,5 miliony korun rozdal Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) provozovatelům webových stránek, a to za porušení GDPR v oblasti zpracování osobních údajů prostřednictvím souborů cookies.
03.08.2023
Čeká se na novelu zákoníku práce. Senát chce změny, dotknou se i dohodářů
Návrh novely zákoníku práce se po neschválení Senátem vrací zpět do Poslanecké sněmovny. Výsledek jednání sněmovny je pro zaměstnavatele důležitý.
03.08.2023
Meloun, štrúdl, nebo malinová se šampaňským? Víme, jaká zmrzlina letos vede
Léto je pro výrobce zmrzliny hlavní sezónou. Přichází proto s novými příchutěmi a zároveň musí nabídnout ty oblíbené. Jaké to letos jsou?
03.08.2023