Plete u televize i na cestách. Poznejte příběh podnikatelky ze mlýna
Jana se s přítelem přestěhovala do bývalého mlýna. Původní manažerskou pozici vyměnila za podnikání a práci s vlnou.
29.09.2023
Reaktor, nebo rovnost? Jedno z toho se do záchrany Česka premiérovi nevešlo
Fotka premiéra a manelu z konference Česko na křižovatce oblétla internet. Zafungovala jako další symbol genderových nerovností, které se v Česku moc nelepší.
29.09.2023
Diskriminoval řetězec Globus dodavatele? Pokud se to potvrdí, zaplatí obří pokutu
Kontrolu dodržování zákona o významné tržní síle má pod svými křídly Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten nyní pro jeho možné porušení vyšetřuje obchodní řetězec Globus.
28.09.2023
Může zaměstnavatel změnit pracovní dobu ze dne na den?
Rozvržením pracovní doby se zabývá zákoník práce. Ten jasně uvádí, že pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel, který určí začátek a konec směn. Jak je to však se změnou již zaběhlé pracovní doby?
28.09.2023
Zaměstnanec chce mít více pracovních poměrů? Pozor, má to jistá omezení
Zatímco u dohod jsou omezení týkající se maximálních přípustných objemů práce, v případě pracovních poměrů jde o zákaz stejného druhu práce. Ten má však několik výjimek.
28.09.2023
Do konce září je možné žádat o změnu zdravotní pojišťovny. OSVČ to mají složitější
O změnu zdravotní pojišťovny je možné žádat dvakrát ročně. Vždy tři měsíce před změnou. Pokud se pro změnu zdravotní pojišťovny rozhodne osoba samostatně výdělečně činná, musí myslet na několik povinností.
27.09.2023
Firmy mají povinnost vykazovat dovoz či vývoz zboží v rámci Evropské unie
Tato povinnost se týká firem, které dováží či vyváží zboží v rámci Evropské unie, jestliže fakturovaná hodnota zboží na straně dovozu či vývozu překročí 12 000 000 korun v průběhu kalendářního roku.
27.09.2023
Musí se peníze z veřejné sbírky zdanit?
Ve veřejných sbírkách se mnohdy vyberou nemalé částky. Lidé jsou štědří a chtějí tak pomoci těm, kteří peníze potřebují. Jak je to však se zdaněním peněz, které jsou ve veřejných sbírkách vybrány?
27.09.2023
Obchodní řetězce rozšiřují online prodej potravin. Které to jsou?
Potraviny patří mezi stále častější produkty, které si lidé objednávají přes internet. Naproti tomu jdou také online služby některých kamenných prodejen, které se stále rozšiřují.
27.09.2023
Paušální náhrada nákladů zaměstnancům na home office bude 4,60 Kč za hodinu
Z původně navrhované úpravy home office sice nakonec zbylo jen torzo, možnost platit zaměstnancům náhrady nákladů paušálně však v zákoně zůstala. Už se ví, kolik to bude.
27.09.2023
Kdy podáváme řádné, opravné a dodatečné přiznání?
Daňový subjekt má vůči správci daně určité povinnosti. Mezi jednu z nich patří také podávání daňových tvrzení. Jaké všechny druhy přiznání známe a kdy se které podává?
27.09.2023
Blíží se další státní svátek, mohou obchody zůstat otevřené?
Blíží se státní svátek 28. září a vyvstává tak tradiční otázka – mohou zůstat obchody otevřené?
26.09.2023
Nemáte nárok na dotace? Ministerstvo spustilo vyhledávač podpor podnikatele
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spustilo vyhledávač podpor pro podnikatele, kde můžete dohledat, zda můžete právě vy na nějakou dotaci dosáhnout a popřípadě na kterou.
26.09.2023
Valorizace příjmů už nečeká jen důchodce. Koho se dotkne?
Doposud měli na pravidelnou valorizaci příjmů nárok jen důchodci, ale od příštího roku mezi ně budou patřit také učitelé. Navíc bude stát také valorizovat zdravotní pojištění za státní pojištěnce.
26.09.2023
Co vše mohou OSVČ vyřídit prostřednictvím ePortálu ČSSZ?
Česká správa sociálního zabezpečení nabízí pro OSVČ interaktivní formuláře i online služby. O jaké služby se jedná, jak jsou využívány a co v budoucnu změní?
26.09.2023
Září v online papírnictvích? Méně objednávek i poptávka po levnějším zboží
Září ještě není u konce, ale papírnictví už teď mohou hodnotit prodeje na začátku školního roku. Jaká byla poptávka u těch, co mají e-shopy?
26.09.2023
Je v penzi, ale stále pracuje. Jak se to odrazí na výši důchodu?
Není výjimkou, že si lidé v důchodovém věku stále ještě přivydělávají. Ať už jako zaměstnanci, nebo jako podnikatelé. Jak se to projeví ve výši starobního důchodu?
25.09.2023
Nová informační povinnost zaměstnavatelů: K dispozici jsou vzory, kterými ji splnit
Na začátku tohoto týdne vstoupila v platnost novela zákoníku práce. Ta přináší zaměstnavatelům mimo jiné změny týkající se informační povinnosti při vzniku pracovního poměru.
25.09.2023
Pojišťovny nabízí i pojištění domácích mazlíčků. Jak tento produkt funguje?
V České republice má spousta lidí domácího mazlíčka, nejčastěji pak psa. Nejen s jeho chovem jsou spojeny náklady na veterinární péči, na což reagují svou nabídkou i pojišťovny.
25.09.2023
23% sazba daně z příjmů se dotkne v roce 2024 více zaměstnanců a OSVČ
Od příštího roku se rozšíří řady zaměstnanců a OSVČ, kterých se týká druhá 23% sazba daně z příjmů. Konsolidační balíček totiž počítá se změnou.
25.09.2023
Znáte klientský portál JENDA? Zatím ho využijete jen pro rodičovský příspěvek
Klientský portál JENDA spadá pod ministerstvo práce a sociálních věcí a je možné přes něj online zařídit věci, které dříve vyžadovaly návštěvu pobočky.
25.09.2023
Rekordní navýšení minimálních záloh OSVČ, dohromady vzrostou o 1154 Kč
V příštím roce se podle všeho rekordně zvýší minimální zálohy OSVČ na důchodové pojištění, a to o 908 Kč. I se zdravotním pojištěním tak zálohy vzrostou o 1154 Kč.
22.09.2023
Diskriminace tentokrát žádná, třetina prodávajících ale i tak porušila zákon
Česká obchodní inspekce (ČOI) v druhém letošním čtvrtletí sice nezjistila žádnou diskriminaci spotřebitelů, i tak ale více než třetina kontrolovaných prodávajících zákon o ochraně spotřebitele porušila.
22.09.2023
Sčítají se souběžné pracovněprávní vztahy z hlediska povinného odpočinku?
Zpřísnění pravidel denních a týdenních odpočinků v práci vyvolalo diskuzi, jak posoudit omezení práce, pokud má zaměstnanec u jednoho zaměstnavatele více úvazků.
22.09.2023
Balík nedorazil. Reklamovat lze i poštovní služby. Jak postupovat?
S rostoucím zájmem o nakupování na internetu roste také zájem o poštovní služby. Pokud nejsou řádně poskytovány, je možné je reklamovat. Jaký je nejlepší postup?
22.09.2023
Nejčastější hrozbou pro firmy jsou podvodné faktury
Technologie, které řeší kybernetickou bezpečnost, by měly být ve firmách postupně samozřejmostí. Téměř třetina firem se totiž setkala s kyberútokem.
22.09.2023
Už půl roku platí sleva na pojistném u zkrácených úvazků. Přibylo jich?
Zaměstnavatelé mohou od letošního února uplatit slevu na sociální pojištění ve výši pěti procent za to, že lidem nabídnou zkrácený úvazek a dodrží další podmínky.
22.09.2023
KVÍZ: Pivaři, víte, kde se vaří méně známá česká piva?
Kde se vaří Pilsner Urquell, Starobrno nebo Ostravar, dojde z názvu asi každému. Víte ale, kde vyrábí Hubertus nebo Primátor?
22.09.2023
Vyrábí sušené maso. Při svém podnikání pokračuje v tradici lovectví a včelařství
Sušené maso patří mezi oblíbené pochoutky nejen pro cestovatele nebo sportovce. Zjistěte více o jeho výrobě i distribuci.
22.09.2023
Co je považováno za hrubé porušení pracovní kázně?
Každý zaměstnanec má nejen svá práva, ale také povinnosti, které musí dodržovat. Pokud se dopustí jejich porušení, hrozí mu ze strany zaměstnavatele postih.
20.09.2023
Zdravotní pojišťovna má podezření na porušování povinností? Kontrolu musí ohlásit
Zdravotní pojišťovna provádí u zaměstnavatelů dva typy kontrol. Periodické a operativní. Ty periodické neboli pravidelné jsou prováděny podle plánu.
20.09.2023
Místo návštěvy kina pohoda na gauči. Češi skupují projektory
Maloobchodníci potvrzují, že v poslední době stoupá poptávka po domácích projektorech. Za nárůstem jsou sportovní přenosy, stále dostupnější streamovací platformy i zdražení lístků do kina.
20.09.2023
Krácení připomínkového řízení už se vládě vrací, další chaos čekejte u dohod
[KOMENTÁŘ] Vláda se nepoučila a u některých norem stále nesmyslně krátí připomínková řízení na pouhé jednotky dnů. To se pak odráží v nejasnostech a chybách.
20.09.2023
Znáte krátící a poměrový koeficient v zákoně o DPH?
Plátci DPH musí v některých případech aplikovat krátící nebo poměrový koeficient. Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy se který používá?
20.09.2023
Banky hrozí vládě, že zruší fixace hypoték. Co požadují?
Brzy by se měl projednávat návrh zákona, ve kterém jsou změny zákona o spotřebitelském úvěru týkající se sankcí předčasného splacení hypotéky. To vyžadují banky a v případě neschválení hrozí, že přijdou s důraznými kroky.
20.09.2023
Přivýdělek na mateřské nebo rodičovské? Pozor na snížení důchodu
Pokud si rodiče přivydělávají na mateřské nebo rodičovské, může se jim snížit důchod. A to tehdy, když jsou tyto přivýdělky nižší než předchozí a následné příjmy během takzvané náhradní doby pojištění.
19.09.2023
Prodej alkoholu mladistvým? Desítky podnikatelů porušily zákon
Kontroly České obchodní inspekce (ČOI) v druhém letošním čtvrtletí odhalily porušení zákazu prodávat alkohol osobě mladší 18 let v 46 případech. Nejčastěji nicméně obchodníci stále porušují zákon o ochraně spotřebitele.
19.09.2023
Berňák reaguje na soud, mění se lhůta pro dodatečné přiznání na nižší daň
Nejvyšší správní soud určil výklad daňového řádu, podle kterého lze dodatečné přiznání na nižší daň podat po celou dobu běhu lhůty pro stanovení daně. Finanční správa už oznámila, že mění správní praxi.
19.09.2023
Připravované změny insolvenčního zákona se dotknou i zaměstnavatelů
Oddlužení se od příštího roku zrychlí. Novela upraví výši srážek, deponování po zahájení insolvenčního řízení i součinnost zaměstnavatele.
19.09.2023
Letní sezóna byla podle cestovních kanceláří rekordní. Kam Češi nejvíce jezdili?
Prázdniny jsou minulostí a tuzemské cestovní kanceláře mohou pomalu hodnotit sezónu a začít se připravovat na tu další.
19.09.2023
Nespolehlivé osoby v zákoně o DPH
Pokud jste plátci DPH, měli byste si dát pozor na institut tzv. nespolehlivého plátce nebo nespolehlivé osoby. Jak se může stát plátce nespolehlivým plátcem a co to pro něj znamená?
18.09.2023
Požádat o důchod půjde nově přes internet
Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, která přináší mimo jiné změnu v možnosti podání žádosti o důchod.
18.09.2023
Změny u dohod a home office čekají už jen na podpis prezidenta
Poslanecká sněmovna včera přehlasovala Senát a potvrdila novelu zákoníku práce, která přináší změny u dohod mimo pracovní poměr či home office, v původním znění. Čeká se tak již jen na podpis prezidenta.
18.09.2023
Změny ve srážkách ze mzdy z dohod konaných mimo pracovní poměr
Nově se náhrada odměny i záloha z dohod o provedení práce zahrnují mezi jiné příjmy, ze kterých se sráží ze mzdy. Změna ovlivní dlužníky, ale také zaměstnavatele.
18.09.2023
Živnostník jako zaměstnavatel a platby na pojistném
Osoby samostatně výdělečně činné mohou být samozřejmě i zaměstnavatelem. To mimo jiné znamená, že musí za své zaměstnance platit sociální a zdravotní pojištění. Neplnění zákonných povinností je sankcionováno. Co je dobré vědět?
18.09.2023
Od nového roku bude možné mít občanku v mobilu
Možnost mít občanský průkaz v mobilním telefonu pokročila do další fáze. Díky novele zákona o právu na digitální služby budou muset úřady od ledna 2024 tyto eDoklady přijmout.
18.09.2023
V opilosti si přivodil úraz a skončil na neschopence. Má nárok na nemocenské?
Zaměstnanec je z důvodu úrazu dočasně práce neschopný. Úraz si však přivodil pod vlivem alkoholu. Má tento fakt vliv na výplatu nemocenské dávky?
18.09.2023
Od ledna vzrostou důchody o 360 Kč, schválila vláda. Průměrná penze bude 20 635 Kč
Vláda na základě údajů Českého statistického úřadu nařídila zvýšit základní výměru penzí o 360 korun. Navýšení se dotkne starobní, invalidní a pozůstalostní penze se od ledna 2024.
18.09.2023
Naše minimální mzda je jedna z nejnižších v Evropě. Kolik berou jinde?
Minimální mzda je v letošním roce 17 300 Kč. I přesto, že oproti loňsku narostla o 1100 korun, patří mezi nejnižší ze zemí střední Evropy. Nižší je jen na Slovensku nebo v Maďarsku.
18.09.2023
Změny u koncesionářských poplatků v otázkách a odpovědích
Vládní koalice se shodla na navýšení televizních a rozhlasových poplatků a také na změně, jak se podnikatelům mají poplatky počítat.
18.09.2023
Preventivní restrukturalizace je uzákoněna. Co přinese podnikatelům?
Před pár dny podepsal prezident zákon o preventivní restrukturalizaci, který umožní podnikatelům předcházet úpadku.
18.09.2023
Objednali jste zboží přes e-shop, ale nepřevzali ho? To si zaplatíte
Lidé se často mylně domnívají, že pokud nepřevezmou objednané zboží přes internetový obchod, odstupují tak od uzavřené smlouvy. Naopak, porušují tím zákon.
18.09.2023
Zaměstnavatelé nebudou muset úřadům posílat jedny údaje vícekrát
Digitalizace podnikatelské agendy je vítaný krok. Jedna z prvních věcí, která má podnikatelům zaměstnavatelům ulehčit život, je například jednotné měsíční hlášení.
18.09.2023
Volání přes sociální síť X? Brzy zřejmě realita
Sociální síť Twitter přichází v poslední době s celou řadou novinek. Například s přejmenováním na X. Nyní její majitel Elon Musk informoval o nové možnosti telefonování.
18.09.2023
Úplné zrušení zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů se zřejmě konat nebude
Podle původního návrhu mělo dojít k úplnému zrušení daňového osvobození benefitů. Pozměňovací návrh mluví jinak. Firemní benefity budou osvobozené od daně do limitu 21 983 korun.
18.09.2023
Paušální daň OSVČ vzroste pro 2024 ve všech pásmech, v prvním o více než tisícovku
Paušální daň OSVČ se v roce 2024 zřejmě zvýší oproti letošnímu roku ve všech pásmech, nejvíce však v nejnižším, a to o více než o tisíc korun.
18.09.2023
Katalogové podvody cílí nejen na začínající podnikatele. Jak nenaletět?
Katalogové podvody mohou mít různé formy. Nejčastěji se jedná o zaslaný dopis, případně datovou zprávu, nebo o telefonické hovory.
18.09.2023
Podnikatelé s maximálně 5 zaměstnanci nebudou muset platit koncesionářské poplatky
Televizní a rozhlasové poplatky se mají zvýšit. Vládní koalice chce rovněž upravit způsob, dle kterého platí poplatky podnikatelé.
13.09.2023
Plánujete ve firmě změnu prospěšnou životnímu prostředí? Využijte na to dotace
I když se v souvislosti s konsolidačním balíčkem hovoří o omezení dotací, stále je k dispozici mnoho programů, které mohou podnikatelé a firmy využít.
13.09.2023
Na rande díky umělé inteligenci? Provozovatelé seznamek to testují
Umělá inteligence postupně zasahuje do nejrůznějších oborů a její využívání se stále rozšiřuje. Moderní technologie mohou hrát roli také v online seznamování. Do svých produktů ji integrují společnosti Tinder nebo Hinge.
13.09.2023
Jak se mají OSVČ změnit zálohy na sociální a zdravotní pojištění v roce 2024?
Na konci minulého týdne byl zveřejněn návrh nařízení, ze kterého se vypočítávají minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění pro rok 2024.
13.09.2023
Odevzdat přehledy i změnit zálohy: Jak na online aplikace zdravotních pojišťoven?
V době, kdy se vše digitalizuje, přibývá povinností, které lze udělat z domu. Spousta z nich se týká také českých zdravotních pojišťoven.
13.09.2023
Češi platí stále více. Ceny byly v srpnu o 8,5 procenta vyšší než vloni
Peněženky Čechů dál chudnou. Ceny byly v srpnu o 8 a půl procenta vyšší než v loňském roce. Inflace navíc klesla jenom mírně. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
13.09.2023
Zahraniční cestovní náhrady se mají v roce 2024 zvýšit
Základní sazby zahraničních cestovních náhrad mají od roku 2024 vzrůst u 22 zemí. Počítá s tím návrh vyhlášky o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2024.
13.09.2023
Vláda u dohod zapomněla na zdravotní pojištění, upozorňují daňoví experti
Součástí konsolidačního balíčku je i úprava dohod o provedení práce. Jak však upozorňuje Komora daňových poradců ČR (KDP ČR), v návrhu bylo opomenuto provázání se zdravotním pojištěním.
13.09.2023
Plánujete si požádat o porodné? Víme, jak doložit příjmy
Porodné je jednorázovou dávkou státní sociální podpory, která náleží matkám živě narozeného dítěte, jejichž příjem domácnosti není vyšší než součin životního minima a koeficientu 2,7.
13.09.2023
Slevu na pojistném využilo zatím necelých 24 tisíc zaměstnavatelů
Od února mohou zaměstnavatelé na určité skupiny zaměstnanců využít slevu na pojistném na zkrácené úvazky. Doposud ji uplatnilo 23 704 zaměstnavatelů na 98 899 zaměstnanců, uvedlo dnes ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).
13.09.2023
Nepodceňte dohodu o práci na dálku. Vypadá jednoduše, ale není
Původní návrh novely zákoníku práce obsahoval řadu povinných náležitostí dohody o práci z domova. Ty byly nakonec vypuštěny, což nemusí být výhodou.
13.09.2023
Váháte nad termínovaným vkladem? Přinášíme jejich přehled
Díky termínovaným vkladům mohou lidé zhodnotit své peníze. Jedná se o produkt určený spíše běžným spotřebitelům, ale z nabídky si vyberou i podnikatelé a firmy.
13.09.2023
Jak se v roce 2024 zvýší paušální daň OSVČ?
OSVČ v paušálním režimu zaplatí od nového roku na paušální dani o něco víc. Zvýšení se týká všech pásem.
13.09.2023
Podnikatelům se otevřela cesta pro nárok na odškodnění za covidová opatření?
Během pandemie byla nařízena celá řada krizových opatření, která omezila či zcela zamezila podnikatelům vykonávat svou činnost. Kdo nese odpovědnost za škodu?
13.09.2023
Dostal se na vysokou, ale nenastoupí. Nevznikne tak nedoplatek na pojistném za léto?
Student po absolvování střední školy udělal přijímací zkoušky na vysokou školu. Po prázdninách si to ale rozmyslel. Bude muset hradit zpětně zdravotní pojistné?
13.09.2023
Pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel. Co vše může určovat?
To, že pracovní dobu rozvrhuje a také určuje začátek a konec směn zaměstnavatel, je uvedeno v zákoníku práce. Tam jsou uvedeny také další povinnosti. Například o vypracování písemného rozvrhu týdenní pracovní doby a seznámení zaměstnance s ním.
13.09.2023
Milostivého léta u daní zatím využil jen zlomek dlužníků
Od července je možné využít odpuštění penále a úroků u daní a také prominutí dluhů u sociálního pojištění. Velký zájem mezi dlužníky ale není.
13.09.2023
Zvýší se koncesionářské poplatky, firmy budou platit podle počtu zaměstnanců
Ministerstvo kultury představilo návrh zákona, v rámci kterého by se měly zvýšit televizní a rozhlasové poplatky. Zvýšení se má dotknout jak domácností, tak také firem a podnikatelů.
07.09.2023
Kdo bude dělat na dohodu 180 dnů v roce, může požádat o pracovní poměr
Pracovníci na dohody budou moct při odpracování 180 dnů za posledních 12 měsíců požádat zaměstnavatele o pracovní poměr a zaměstnavatel jim bude muset odpovědět. Počítá s tím novela zákoníku práce.
07.09.2023
Nepřiznání dotací pro Agrofert lze přezkoumat, případ se vrací k soudu
Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zrušil rozhodnutí Městského soud v Praze, který původně označil rozhodnutí ohledně nepřidělení dotací pro Mlékárnu Hlinsko z koncernu Agrofert za nepřezkoumatelné.
07.09.2023
Jak se bude v praxi plánovat a čerpat odpočinek v práci?
Novela zákoníku práce mění pravidla denního i týdenního odpočinku. Týdenní musí navazovat na denní, při zkrácení se nahradí. V praxi to bude složitější.
07.09.2023
Pošta zdražila výplaty důchodů. Ale za to, že vám přišla penze, platit nemusíte
Česká pošta opět zvedá ceny. Se začátkem září navýšila poplatek za výplatu důchodů v hotovosti. Nově činí namísto původních 29 korun 35 korun.
06.09.2023
Provozovatel e-shopu není k dohledání? Rozhodně na něm nic nepořizujte
Zájem o online nákupy rok do roku roste. Lidé si zvykli pořizovat zboží z pohodlí domova. Stále na ně však čekají nástrahy v podobě podvodných e-shopů, jejichž cílem je pouze připravit zákazníka o peníze.
06.09.2023
Od nového roku se důchody zvýší v průměru o 360 korun
S novým rokem se zvýší důchody. Zvýšení se bude týkat jak starobních, tak invalidních a pozůstalostních důchodů. Průměrný starobní důchod v lednu 2024 dosáhne 20 700 korun.
06.09.2023
Zaměstnanec porušuje zákaz kouření na pracovišti. Jak jej lze potrestat?
V zákoníku práce jsou zakázány pokuty například za pozdní příchody nebo také za kouření na pracovišti i přes jeho zákaz.
06.09.2023
OSVČ se nově nebudou muset registrovat na finančním úřadě k dani z příjmů
Registrační povinnost poplatníků daně z příjmů fyzických osob se má zrušit. Začínající OSVČ se tak nově nebudou muset na finančním úřadě registrovat.
06.09.2023
Jak je to s (dárkovými) poukazy z pohledu DPH?
Mnoho společností nabízí na svoje produkty nebo služby poukazy. V praxi se jedná o typické dárkové poukazy. Jaká jsou jejich úskalí a jak se hodnotí z pohledu DPH?
06.09.2023
Ze skutečných výdajů na paušální můžete přejít i zpětně, opačně nikoli
Pokud se zpětně rozhodnete změnit za uplynulé zdaňovací období skutečné výdaje na paušální, můžete tak učinit. Opačně to ale možné není.
05.09.2023
Služebních letů přibývá. Jak na nich mohou firmy ušetřit?
Letecké společnosti zaměřující se na firemní klientelu uvádějí, že jim letos meziročně vzrostl prodej letenek. Uvědomují si však, že se firmy potýkají se zvyšujícími náklady. Snaží se jim tak vycházet vstříc.
05.09.2023
Zvažme u některých daní zavedení inflačních koeficientů, říká NKÚ
Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) by měl stát u některých daní, které kvůli své konstrukci ztrácejí na významnosti, zvážit zavedení inflačních koeficientů. Týká se to například majetkových či ekologických daní.
05.09.2023
Spoření na stáří podle nových podmínek ovlivní i zaměstnavatele
Připravují se změny zákona o daních z příjmů v oblasti osvobození od příjmů i nezdanitelné části základu daně pro penzijní i životní pojištění.
05.09.2023
Jak si cenami konkurují autoškoly v českých městech? Přinášíme jejich srovnání
V současné době se hodně mluví o zvyšování cen za řidičské oprávnění. Jaké jsou tedy ceny v tuzemských autoškolách?
05.09.2023
Je září, vánoční nákupy startují. Snažil se namluvit e-shop
V roce 2019 přišel e-shop Mall.cz se zjištěním, že již v průběhu září začínají Češi nakupovat vánoční dárky. Podpořil to výzkumem a v polovině září tehdy rozjel svou vánoční kampaň.
04.09.2023
Přesčas na home office? I z domu můžete pracovat jen určitou dobu
Novela zákoníku práce se zaměřila na home office a jeho pravidla s tím, že původně bylo součástí novely několik významných změn. Jednou z novinek je však sjednání home office na základě písemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
04.09.2023
Komu nakonec vzroste daň z nemovitostí více, než bylo původně navrhováno?
U daně z nemovitých věcí nakonec nebude zaveden státní koeficient, nýbrž se „jen“ zvýší sazby daně a příjem zůstane obcím. Celkově to má ale v průměru znamenat vyšší daň.
04.09.2023
Pečeme bábovku: Jak maloobchodníci ve skutečnosti snižují ceny?
Sledujeme vývoj cen vybraných potravin. Jak maloobchodníci skutečně přistupují ke snižování cen? Tady jsou první výsledky.
04.09.2023
Existuje povinnost mít k platební kartě i hotovost? Někteří to tvrdí
Při placení kartou se může stát, že terminál nefunguje a platba neproběhne. V těchto případech může například obsluha restaurace tvrdit, že je povinností mít u sebe hotovost, a to odpovídající částce, kterou platíme kartou.
04.09.2023
Jste na nemocenské? Zjistěte, kdo vás může přijít zkontrolovat a co vám hrozí
K zaměstnanci, který je na nemocenské, může během této doby přijít kontrola. V roce 2019 byla zrušena karenční doba a zaměstnavatel tak proplácí i první tři dny nemoci a může přijít zaměstnance zkontrolovat.
01.09.2023
Kybernetické útoky na banky pokračují. Dalším nejde bankovnictví ani web
Včera bylo několik tuzemských bank ochromeno kybernetickými útoky, ke kterým se na síti Telegram přihlásila ruská skupina NoName057(16). Problémy pokračují i dnes, a to u bank MONETA Money Bank a Raiffeisenbank.
01.09.2023
Plánujete si požádat o dávky? Nově nebudete muset dokládat příjmy
Úřad práce ČR chce modernizovat a zlepšovat své služby a v rámci toho přichází s novinkou. Klienti při žádosti o dávky nebudou muset dokládat své příjmy, ale bude stačit, aby úřadu dali souhlas k tomu, aby si je sám opatřil.
01.09.2023
Obědy v restauracích atakují 200 korun. Bude jejich zdražování pokračovat?
Do cen jídel v restauracích se promítá jak zvýšení cen potravin, tak dalších nákladů například na energie nebo personál. Tyto faktory jsou důvodem, proč provozovatelé stále zvyšují ceny.
01.09.2023
KVÍZ: „Draze jen chutná!“ Poznáte známé značky podle reklamního sloganu?
Některé reklamní slogany se vám ihned spojí se značkou. Některé sice znáte, ale nedokážete je přiřadit. Vyzkoušejte v našem kvízu, jak dobře reklamní slogany znáte.
01.09.2023
„Když chci, tak můžu,“ tvrdí podnikatelka, která vyměnila Prahu za ostrov v oceánu
Vnitrozemské léto, spojené s cestováním, brzy skončí. Cestování by však skončit nemělo, pokud člověk podniká ve své firmě nebo na volné noze. Má to své důvody.
01.09.2023