Neplatíte daně včas? Připravte si peněženku. Úroky z prodlení půjdou nahoru
Výrazný nárůst základní úrokové sazby ČNB samozřejmě prodraží úvěry či obsluhu státního dluhu. Zvýšení má ale ještě jeden dopad, o kterém se příliš nemluví.
05.11.2021
K přihlášení do paušálního režimu využijte jednoduchou aplikaci. Dokdy máte čas?
Živnostníci s příjmem do 1 milionu korun, kteří dosud podávali daňová přiznání, mohou začít využívat paušální daň. Podat oznámení o vstupu do paušálního režimu svému místně příslušnému finančnímu úřadu musí nejpozději do 10. ledna 2022.
04.11.2021
Další zpřísnění opatření: Omezí se možnost využití antigenních testů
Covidová situace není dobrá, čísla stoupají a opatření se pomalu zpřísňují. Například od začátku listopadu se v restauračních zařízeních kontroluje ze strany provozovatele bezinfekčnost hostů. Pokud host bezinfekčnost neprokáže, neměl by být obsloužen.
04.11.2021
Lékárny mají problém s antigenními testy. Ze skladů mizí i přípravky na chřipku
Jak se projevuje současná situace v on-line lékárnách? Jsou nákupy stejné jako v běžném období? A už je čas nakupovat vánoční dárky?
04.11.2021
Od příštího roku se mění formulář odhlášky k nemocenskému pojištění
Zaměstnavatelé budou na odhlášce z pojištění hlásit údaje pro výpočet podpory v nezaměstnanosti. Mohou se dostat do patové situace a sankce rozhodně nejsou malé.
04.11.2021
Milostivé léto se netýká daňových exekucí, upozorňuje berňák
Lidi, kteří mají soudní exekuci a oprávněným je veřejnoprávní subjekt, nebo firma většinově vlastněna veřejnoprávní institucí a zdravotní pojišťovny, mohou využít akci Milostivé léto a zbavit se tak svých dluhů. Stačí jen zaplatit listinu a poplatek exekutorovi. Jak nicméně upozorňuje Finanční správa, akce se netýká daňových exekucí.
03.11.2021
Mateřská, rodičovský příspěvek či otcovská. Kolik činí, kdo je vyplácí a jaké jsou podmínky?
Těm, kteří se připravují na rodičovskou roli a neorientují se v dávkách, které mohou čerpat, pomůže aktuální Příručka pro nastávající rodiče, kterou vydala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) společně s Úřadem práce ČR (ÚP ČR.
03.11.2021
Rezervní fond ve výkazech společnosti – jak se ho zbavit?
Povinnost tvorby rezervního fondu byla zakotvena v Obchodním zákoníku pro všechny kapitálové společnosti. Po velké nove, v roce 2014, však povinnost tvorby z právních předpisů zmizela. Jak lze rezervní fond rozpustit a jaké kroky rozpuštění přináší?
03.11.2021
Ministerstvo dopravy digitalizuje: Zjistěte, co vše zařídíte z obýváku nebo auta
Ministerstvo dopravy ve spolupráci s ministerstvem vnitra spustilo několik nových služeb dostupných přes Portál občana.
03.11.2021
Nejen kontrola OTN, platí i zákaz piv „na stojáka“ a u stolu lze nejvýše 6 lidí
Od začátku listopadu musí provozovatelé stravovacích zařízení kontrolovat u svých hostů bezinfekčnost, tedy podmínku OTN. Mají však i další povinnosti.
03.11.2021
Je kontrola bezinfekčnosti hostů restaurací a barů diskriminace?
Nové opatření, které provozovatelům restaurací přináší povinnost kontrolovat zákazníky, zda splňují podmínku OTN, tedy očkování, negativní test či prodělaná nemoc v posledních 180 dnech, vyvolává celou řadu otázek. Nemůže jít v tomto případě o diskriminaci zákazníků?
02.11.2021
Co a jak přesně kontrolovat u zákazníků v restauraci? Pomoci mohou návodné manuály
Od 1. listopadu musí provozovatelé restaurací či jejich zaměstnanci před obsloužením zkontrolovat bezinfekčnost zákazníka. Pokud důkaz chybí, měl by opustit prostory podniku. Jinak hrozí sankce.
02.11.2021
Covid znemožnil kontakt lidí. Firmy tak přecházejí na automatizaci, říká Řasa
Šanony nebo například ruční zadávání dat a informací už je dávno passé. Firmy by se měly snažit uvolnit ruce svým zaměstnancům a využít je na smysluplnější práci. Automatizace a digitalizace už je nezbytnou součástí.
02.11.2021
Slevy i stírací losy. Obchodní řetězce sází na mobilní aplikace. Víme, co umí
Obchodní řetězce oslovují své zákazníky nejen prostřednictvím letáků, ale také díky mobilním aplikacím. Vyplatí se jim jak při nákupu, tak při jeho plánování.
02.11.2021
Krátkodobé ošetřovné od roku 2022 a jeho uplatnění v praxi
Bude podpůrčí doba 16, nebo jen 9 dnů, když babička vystřídá na ošetřovném osamělou matku? Spolu s rozšířením ošetřujících osob přibývají i praktické otázky.
02.11.2021
S nákupem dárků neotálejte, jinak zapláčete nad výběrem
Letošní předvánoční nákupní horečka se v lecčems bude oproti předchozím rokům lišit. Problémy s dodávkami zboží při nedostatku čipů způsobí, že dojde k omezení nabídky a zákazníci tak budou mít menší možnost volby. Co se naopak zřejmě nezmění, je rostoucí obliba nákupů přes internet, předpovídá Asociace pro elektronickou komerci (APEK).
02.11.2021
Restaurace mohou hostům nabídnout antigenní test přímo na místě
Restaurace musí od dnešního dne kontrolovat u hostů OTN. Jednou z možností je i otestovat se přímo v restauraci.
01.11.2021
Nejasnosti ohledně promíjení DPH u elektřiny a plynu: Jak to tedy bude?
Zkraje minulého týdne jsme přinesli informaci o promíjení DPH u elektřiny a plynu pro ty spotřebitele, kteří nemají nárok na odpočet. Rozhodnutí však má svá úskalí, a tak GFŘ vydalo další informace k promíjení daně. Jak to tedy bude?
01.11.2021
Realitky si mnou ruce. Ceny bytů a tím i jejich provize stále rostou
Realitní kanceláře osvětlují, jaká je v současnosti situace ohledně koupě a nájmů bytů. Prozrazují, jaké jsou jejich ceny a také preference lidí.
01.11.2021
Hospody musí kontrolovat otn. Budete překvapení, kdo další to má za povinnost
Restaurace musí ode dneška u hostů kontrolovat, zda splňují podmínku bezinfekčnosti. Nejsou však jediné, kdo to má za povinnost.
01.11.2021
V příštím roce se výrazně zvýší náhrada mzdy
Zvyšují se cestovní náhrady a náhrada mzdy. A s 1. listopadem přicházejí nová opatření. Dolehnou na restaurace, které budou muset očekávat i masivní kontroly.
01.11.2021
Překvapivé: Počet společností v letošním roce roste rychleji než v předchozích dvou letech
Navzdory pandemické situaci, nepříznivé situaci na trhu práce a jen mírnému růstu ekonomiky se celkový počet společností v letošním roce zvyšuje rychleji než v předchozích dvou letech. Čísla jsou překvapivá.
29.10.2021
Od pondělí 1. listopadu nová vlna opatření: Na co se připravit?
Pandemická situace se zhoršuje. Již od pondělí 25. října přišla první vlna nových restrikcí, která se týkala hromadných akcí uvnitř, kde jsou povinné respirátory bez ohledu na počet účastníků. Na pracovištích pak jsou povinné, pokud pracovník není na pracovišti sám. Došlo také ke zkrácení karantény z 14 na 7 dnů, musí však být zakončena negativním testem.
29.10.2021
Makronkové podnikání: Jak pracují mámy, jimž makronky změnily profesní život?
Je kulatá, barevná, sladká. Co je to? Makronka. Soudě dle výloh cukráren, Češky a Češi si makronky oblíbili. Radka a Irena si zas z makronek udělaly podnikání.
29.10.2021
Ceny kapra a dalších ryb stoupnou. O jak drastickou změnu půjde?
Jak rybáři odhadují letošní ceny kaprů? Co vše se do nich promítá a jakého kapra si lidé nejčastěji na Vánoce dopřávají?
29.10.2021