Krátkodobé a dlouhodobé ošetřovné: Za jakých podmínek je lze čerpat a kdy má nárok i OSVČ?
V případě péče o osobu blízkou či potomka, kteří onemocněli nebo se zranili, lze čerpat dávky krátkodobého či dlouhodobého ošetřovného. Dávka byla hojně využíváay v době covidové pandemie, kdy byly hned několikrát uzavřeny školy. Česká správa sociálního zabezpečení připomíná, kdo a v jakých situacích může ošetřovné čerpat.
21.04.2022
S nákupem jízdních kol neotálejte. Scházejí nové modely i komponenty
Cyklistická sezóna se blíží. Jak jsou na ni připraveny prodejny kol a jak to letos vypadá s dostupností a cenami?
21.04.2022
Zaměstnanec odjel s povolávacím rozkazem na Ukrajinu. Co když se již nevrátí?
Zaměstnavatelé se museli vypořádat s odjezdem zaměstnanců v rámci mobilizace. S tím je spojena řada pracovněprávních souvislostí, ale i nejasností.
21.04.2022
Připravte se, bude se i nadále zdražovat. Avizuje to více než 8 z 10 firem
Rostou ceny materiálů, meziproduktů i služeb a přestože si řada podniků sníží marže, zvýšení nákladů se promítne i do prodejních cen. Zdražování avizuje 84 % společností. Vyplývá to ze šetření, v němž se Hospodářská komora dotazovala svých členů na to, jaký vývoj cen očekávají.
21.04.2022
Zastropujte ceny energií a pohonných hmot, žádají po vládě podnikatelé
Podnikatelské asociace vyzvaly v dopise vládu, aby okamžitě začala řešit nárůst cen elektrické energie, plynu a pohonných hmot tím, že je zastropí. Pod výzvou jsou podepsány Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, iniciátor výzvy, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Asociace hotelů a restaurací ČR, Svaz pekařů a cukrářů v ČR, Společenstvo uměleckých kovářů a zámeč
20.04.2022
Zveřejnění účetní závěrky za rok 2021
V rámci uzavření účetního roku čeká účetní jednotky mnoho povinností. Mimo uzavření účetnictví, sestavení účetní závěrky a následně sestavení daňového přiznání, musí také zveřejnit účetní závěrku. Při zveřejnění má účetní jednotka na výběr z více možností.
20.04.2022
Silniční daň se pro auta do 12 tun zruší. Co dělat, pokud jste zaplatili zálohu?
Silniční daň se nově nebude platit z žádných vozidel do 12 tun. U těžších aut pak dojde ke snížení silniční daně.
20.04.2022
Už žádné vystávání na úřadě, registraci vozidla brzy provedete online. Očekávají se i další změny
Novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která přináší řadu změn, dostala od vlády zelenou. Změny mají lidem usnadnit komunikaci s úřadem.
19.04.2022
Pozor na společnost přeprodávající vstupenky. Jednu vstupenku je schopna prodat více zákazníkům
Přeprodej vstupenek není z právního hlediska v České republice problém. Ten však nastává v momentě, kdy je jedna a ta samá vstupenka přeprodána několika zákazníkům. Následuje poté proces: kdo dřív přijde, ten dřív mele. Jak se bránit?
19.04.2022
Pracuje bez smlouvy. Dostane pokutu zaměstnanec, nebo zaměstnavatel?
Práci lze odvádět na základě pracovní smlouvy nebo některé z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Pokud ani jedno z toho není uzavřeno a práce je i přesto vykonávána a je za ni zaplaceno, hrozí vysoké pokuty. Otázka však je, kdo sankce zaplatí.
19.04.2022
Radíme Ukrajincům: Výhody od mobilních i virtuálních operátorů
Mobilní i virtuální operátoři zareagovali velmi rychle na aktuální situaci spojenou s Ukrajinou a nabídli těmto lidem mnoho výhod.
19.04.2022
Další změna v exekučních srážkách ze mzdy. Tentokrát od 1. dubna 2022
Dlužníkům v exekucích zůstane po srážkách ze mzdy více. Letos se již poněkolikáté mění základní nezabavitelná (nepostižitelná) částka.
19.04.2022
Soutěž o vstupenky na letošní E-Business Forum
Potřebujete pro své podnikání kvalitní e-shop? Nechte si poradit od profíků na konferenci E-Business Forum.
19.04.2022
Vykázal z obchodu slepce kvůli asistenčnímu psu, dostal pokutu 50 000 Kč
Provozovatel obchodu s potravinami nechtěl pustit do provozovny nevidomého s asistenčním psem. Podle obchodníka totiž psi do obchodu nesmí. Za diskriminaci dostal pokutu 50 000 Kč.
15.04.2022
Konec prodejů pouze po telefonu, nově bude nutné vše potvrdit písemně
Uzavírání smluv po telefonu dozná velkých změn. Nově nebude stačit pouhý telefonát, nově bude nutné vše potvrdit písemně. Novelu, která změny zavádí, ve středu schválila vláda.
14.04.2022
Radíme firmám: Jak udělat marketingovou kampaň pro Ukrajince a nenaštvat Čechy
Vzhledem k rostoucímu počtu ukrajinských uprchlíků na našem území se může u firem objevit potřeba udělat marketingovou kampaň zaměřenou právě na ně. Na co si dát pozor?
14.04.2022
Možná úskalí agenturního zaměstnávání pro zaměstnavatele i zaměstnance
Při agenturním zaměstnávání musí být obezřetní nejen zaměstnavatelé, ale i zaměstnanci. Je možné zaměstnané cizince vyslat na práci mimo území ČR?
14.04.2022
Spotřební daň z nafty a benzínu klesne o 1,5 Kč na litr, avšak jen na 4 měsíce
Vláda dnes odsouhlasila novelu zákona o spotřebních daních, která od června do září snižuje spotřební daň z pohonných hmot o 1,5 Kč na litr. Ministerstvo financí, které novelu předložilo, očekává, že by to spolu s dalšími kroky mohlo vést k poklesu cen benzínu a nafty až o 5,5 Kč na litr.
14.04.2022
Vozidla pomáhající Ukrajině nemusela platit mýto, i tak byl březen rekordní
Navzdory tomu, že od března platí osvobození od placení mýtného vozidla s hmotností nad 3,5 tuny, která dopravují humanitární pomoc pro Ukrajinu, byl březen, co se výběru mýta týká, rekordní. Celkem se na mýtu vybralo 1,353 mld. korun.
13.04.2022
Nesmaží vaše oblíbená restaurace na přepáleném oleji? Dělá to každá sedmá, zjistily kontroly
Skoro každý sedmý kontrolovaný provozovatel restaurace či rychlého občerstvení použil tzv. přepálený olej. Zjistili to inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).
13.04.2022
Co je to zajišťovací účetnictví a k čemu slouží?
Pokud účetní jednotky realizují transakce v cizí měně ve větší míře, je vhodné omezit riziko kurzových změn. V takových případech mohou účetní jednotky zvážit tzv. hedge accounting – tedy zajišťovací účetnictví.
13.04.2022
Všechny OSVČ budou podávat přiznání elektronicky, Stanjura výjimku nechystá
Zatímco nepodnikající fyzické osoby s datovou schránkou dostanou výjimku z povinných elektronických přiznání, pro OSVČ se nic takového nechystá.
13.04.2022
Je OSVČ povinna uchovávat kopie přehledů o příjmech a výdajích? A jak dlouho?
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVĆ), pokud nejsou přihlášeny v paušálním režimu, podávají přehledy o příjmech a výdajích za uplynulý rok. Tiskopis je nutné odevzdat České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Pro pojišťovnu se od letošního roku podává tiskopis s názvem Přehled o výši daňového základu OSVČ.
12.04.2022
Pozor na ruské podvodníky. Posílají e-mail jménem dopravní společnosti DHL
Českem se šíří phishingová vlna. Podvodníci s ruskou doménou se vydávají za dopravní společnost DHL.cz. E-mail adresáty informuje, že se nepodařilo doručit balíček.
12.04.2022
Dva svátky, dvě jiná pravidla pro obchodníky: Nakoupíme o Velikonocích?
Před námi jsou velikonoční svátky, které přináší hned dva dny volna. Velký pátek a Velikonoční pondělí. Jak je to během nich s možností nákupu?
12.04.2022