Stavebnictví nemá vyhráno. Firmy nyní pomáhají svým ukrajinským pracovníkům
Tuzemské stavební firmy se v těchto dnech musí potýkat s odlivem jejich ukrajinských zaměstnanců, ale také s dalšími problémy. Jak to zvládají?
07.03.2022
Do půlky března si můžete zajistit, že vám informace o dani z nemovitostí bude chodit mailem
Možnost nechávat si údaje k dani z nemovitých věcí zasílat do mailové schránky se nabízí pro plátce už nějaký ten rok. Stále ji však nevyužívají všíchni. Některým stále chodí do schránek složenka.
04.03.2022
Může kontrola na neschopence dorazit v jakoukoliv denní i noční dobu?
Pokud zaměstnance skolí bacil nebo se mu stane nějaký úraz, který nedovolí docházet do zaměstnání, zůstane na nemocenské. Jak jsme již psali, v průběhu nemoci nebo úrazu zaměstnance, který je dočasně práce neschopný a tedy musí zůstat doma, může dorazit kontrola.
04.03.2022
Chyba v celním prohlášení vás může připravit o peníze. Kde žádat o jejich vrácení?
Celní správa ČR upozorňuje na stále častější případy týkající se dovozu zásilek nízké hodnoty (do 150 EUR), kdy fyzické osoby nakoupily na zahraničních e-shopech zboží, přičemž zaplatily spolu s cenou zboží i DPH (týká se zvláštního celního režimu jednoho správního místa pro dovoz, dále jen „IOSS“). Pak ale při celním řízení příjemce zboží neuvedl IOSS číslo do celního prohlášení.
04.03.2022
Ženy mají pivo v krvi, potvrzuje sládková, která vaří v růžových holínkách
Mezinárodní den žen, 8. březen, se blíží a s ním i oslava žen v pivovarnictví. Není to jediný obor, který se mylně zdá jako „mužský“, v němž ženy znovu uspěly.
04.03.2022
Berňáky u kompenzačních bonusů opět porušují zákon, neoprávněně zastavují řízení
Přestože už to vypadalo, že finanční správa začala u kompenzačních bonusů dodržovat zákon, opak je pravdou.
04.03.2022
IKEA pozastavuje svoji činnost v Rusku. V obchodech stojí zákazníci velké fronty
IKEA v návaznosti na válku na Ukrajině dočasně pozastavuje svoji činnost v Rusku. Jak uvedla ve zveřejněné tiskové zprávě, pozastavená činnost se týká importu a exportu do a z Ruska a Běloruska. Válka již měla na lidi obrovský dopad. Jejím důsledkem je také vážné narušení dodavatelského řetězce a obchodních podmínek, uvádí IKEA.
04.03.2022
Lego zastavilo dodávku hraček do Ruska, Jysk uzavřel v Rusku všech 13 obchodů
V reakci na současnou situaci na Ukrajině se řada firem rozhodla omezit vývoz svých výrobků do Ruska. Jak již server Podnikatel.cz informoval, do Ruska teď aktuálně nemíří pivo, automobily ani některé služby.
03.03.2022
Nedorazil přeplatek na dani nebo kompenzační bonus? Problém může být v bance
Na současnou situaci spojenou s konfliktem na Ukrajině reaguje také Finanční správa ČR. Ta zastavila veškerý převod peněžních prostředků ze strany finančních úřadů na účty Sberbank CZ, a. s., kód banky 6800.
03.03.2022
Pokud vám sociálka vyplácí peníze na účet u Sberbank, okamžitě ji kontaktujte
Vzhledem k aktuální situaci, kdy v České republice končí Sberbank, obrací se Česká správa socálního zabezpečení (ČSSZ) na její klienty, kteří si nechávají důchody či dávky nemocenského pojištění vyplácet právě na účet končíci banky, aby úřad co nejdříve kontaktovali.
03.03.2022
Pivo, automobily nebo služby už do Ruska nemíří. Stále více firem omezuje vývoz
V posledních dnech přibývá společností, které se přidávají k bojkotu ruských výrobků nebo omezují vývoz svých produktů do této země.
03.03.2022
Nastal čas vyúčtování zálohové a srážkové daně
Takzvané růžové a žluté formuláře většina mzdových účetních nemiluje, jejich podání se ale nevyhne. Formuláře mají svá úskalí. Jak se vyvarovat zbytečných chyb?
03.03.2022
Ruská zmrzlina se přejmenovala na Ukrajinskou
Ruská zmrzlina značky Prima, kterou vyrábí firma Bidfood Czech Republic, se přejmenuje na Ukrajinskou zmrzlinu. Společnost tím chce vyjádřit solidaritu s Ukrajinou a s jejími obyvateli.
03.03.2022
Ukořistěné ruské tanky nemusíte uvádět v přiznání, ubezpečuje ukrajinský úřad
Pokud ukořistíte ruský tank či jiné vojenské vybavení, nemusíte jej uvádět v majetkovém přiznání, prohlásila ukrajinská Národní agentura pro ochranu před korupcí (NAPC).
02.03.2022
Jak zaplatit nižší daň a odvody využitím institutu spolupracující osoby?
Termín pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob je za dveřmi. V rámci optimalizace daňové povinnosti mohou fyzické osoby redukovat svou daňovou povinnost prostřednictvím spolupracující osoby.
02.03.2022
Pokud podáte daňové přiznání za rok 2021 elektronicky, máte čas do 2. května
Daňové přiznání za rok 2021 je nutné podat do pátku 1. dubna 2022. Kdo však podá přiznání elektronicky, získá měsíc navíc a může přiznání podat do 2. května.
02.03.2022
Končí možnost čerpat krizové ošetřovné
Na konci února skončila možnost čerpat ošetřovné po dobu uzavření školských či dětských zařízení či individuální karantény (izolace) nařízené dítěti z důvodu onemocnění Covid 19.
02.03.2022
Ruské karty Mastercard a Visa stále fungují. Ovšem trochu jinak
Během včerejška se objevila zpráva o zablokování platebních karet několika ruských finančních institucí. Oznámení zveřejnila společnost Mastercard. Neuvedla však konkrétní seznam institucí.
02.03.2022
Ode dneška lze žádat o příspěvek na testování zaměstnanců. Lhůta pro podání žádostí je prodloužena
Žádat o příspěvek na testy je možné od 1. března 2022. Možný je pouze jediný způsob, a to přes online aplikaci na společných webových stránkách zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz.
01.03.2022
Ruší se omezení počtu lidí na hromadných akcích a platí nové pravidlo pro testování: Co je jinak od 1. března?
Se začátkem měsíce března dochází ke změnám v opatřeních, která mají zamezit šíření pandemie. Postupně dochází k rozvolňování.
01.03.2022
Situace na Ukrajině dopadá i na investice. Je potřeba přehodnotit strategii?
Válka na Ukrajině a blížící se sankce uvalené proti Rusku mají vliv také na finanční trhy a ovlivňují tak investice.
01.03.2022
Bez vašeho vědomí vás přeregistrují k jiné pojišťovně. Co s tím?
Každý pojištěnec má právo na výběr a posléze změnu zdravotní pojišťovny. V rámci konkurenčního boje se však mohou objevit nekalé praktiky, kdy jsou pojištěnci přeregistrováni bez jejich vědomí.
01.03.2022
OSVČ mají poslední den na podání žádosti o kompenzační bonus 2022 za 1. období
OSVČ, společníci „eseróček“ a lidi pracující na dohody mají poslední den na podání žádosti i kompenzační bonus za první bonusové období.
01.03.2022
“Váš balíček je nyní k dispozici”. Pozor na podvodné SMS, odkaz míří na ruské stránky
Česká pošta varuje před podvodnými SMS, které adresátům tvrdí, že mají balíček k vyzvednutí. Pokud dotyčný klikne na odkaz, je přesměrován na ruský web, který po něm chce platební údaje.
01.03.2022
Ukrajinci v ČR vlastní více firem než Rusové, kapitál je ale na straně Rusů
Jak Ukrajinci, tak Rusové patří mezi trojici nejčastějších zahraničních vlastníků tuzemských firem. Firmy patřící rusům však mají výrazně vyšší základní jmění. Vyplývá to z pravidelné analýzy poradenské společnosti Dun & Bradstreet, která analyzuje obchodní dada ve 120 zemích světa.
28.02.2022