Je evidovaný na úřadu práce. Může si přivydělávat a zároveň brát podporu?
Přišel o práci. Obrátil se tak na úřad práce, který mu s nalezením nové pracovní pozice pomáhá. Po určitou dobu má nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jak je to s možností přivýdělku, pokud je v evidenci uchazečů o zaměstnání na úřadu práce? Úřad práce odpovídá na časté dotazy ze strany uchazečů v rubrice Co dělat při ztrátě zaměstnání.
21.09.2021
Češi si oblíbili sudové pivo na chaty. Tipněte si, zda vláda hospody zase zavře
Léto a pivo k sobě patří. Jak jej hodnotí pivovary a co je překvapilo?
21.09.2021
Má, nebo nemá zaměstnanec v samoizolaci nárok na náhradu mzdy?
Část zaměstnanců končí po návratu ze zahraničí povinně v samoizolaci. Pojem samoizolace rozhodně totožný s pojmem karanténa či izolace není.
21.09.2021
Nepřidávejte státním zaměstnancům 3000 Kč, žádá vládu Svaz průmyslu
Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) spolu s Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS) požadují po vládě, aby neodsouhlasila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčová na zvýšení platů ve veřejné sféře o 3000 Kč. Podle podnikatelů to totiž výrazně zatíží rozpočty.
21.09.2021
Alza dostala pokutu 250 000 korun, prodávala respirátory bez označení výrobce
Alza.cz dostala pokutu od České obchodní inspekce (ČOI) ve výši 250 000 korun, a to mimo jiné za to, že prodávala respirátory, které nesplňovaly příslušná nařízení EU, výrobky neobsahovaly návod, ani identifikaci výrobce a ani důležité informace týkající se pokynů pro skladování, používání, čištění, údržbu, dezinfekci apod. Podle ČOI šlo o nejvyšší pokutu, kterou inspekce udělila online obchodům v
21.09.2021
Kdy se může osoba povinná k dani stát plátcem DPH?
Většina podnikatelů si hlídá překročení obratu 1 mil. Kč, aby se tito podnikatelé nestali plátci DPH. V jakých dalších případech se však mohou podnikatelé stát plátci a co je vlastně myšleno obratem jednoho milionu korun?
20.09.2021
Kovošrot jde na dračku a platí se za něj maximální ceny. Máme velký přehled
Koronavirus ovlivnil dostupnost surovin, což mělo vliv také na výkupny surovin. Měnily se ceny? A na čem se dá vydělat?
20.09.2021
Paušální daň pro OSVČ s příjmy do 2 milionů Kč? Jaké strany s tím jdou do voleb?
Paušální daň mohou letos využít jen OSVČ s příjmy do 1 milionu korun. Po volbách by se však hranice obratu mohla zvýšit, a to na dvojnásobek.
20.09.2021
Ceny obědů vycházejí v běžné restauraci průměrně na 200 Kč. Nejdražší je Ostrava
Dražší obědy v Česku, konec otravným telefonátům s marketingovou nabídkou a konec nekalým praktikám „energošmejdů". Takový byl tento týden.
20.09.2021
Musíte nastoupit na každé místo, které vám pracák dohodí?
Lidé bez zaměstnání mohou využít služeb úřadů práce, které se jim pokusí pomoci v hledání nové pracovní pozice. Být v evidenci úřadu práce však přináší celou řadu povinností. Jak je to s nutností nastoupit, případně se zúčastnit pracovního pohovoru, na každém místě, které úřad práce nabídne?
17.09.2021
Jak se v této době daří spořit firmám a živnostníkům?
Doba covidová přinesla mnohá úskalí. Celá řada podniků a živnostníků museli sáhnout do svých finančních rezerv, aby svůj byznys zachránili. I přesto nejsou ale čísla, která se týkají úspor, nijak zvlášť negativní.
17.09.2021
Po víkendu musí být uhrazena další záloha na paušální daň. Víme, o kolik se zvýší pro rok 2022
Po víkendu je tu další termín, kdy je nutné uhradit další ze záloh na paušální daň. Zálohy je totiž nutné uhradit vždy do 20. dne daného měsíce. Pokud poplatník nestihne zálohu uhradit včas, vystavuje se riziku vzniku nedoplatků.
17.09.2021
Založila malé papírnictví s ručně malovanými vzory. Její produkty jsou hit
Nahlédněte do originálního papírnictví MANKAI Paper, které navždy bude jen malou značkou. Alespoň to tvrdí jeho zakladatelka a majitelka Markéta Jinochová.
17.09.2021
Je libo se opít Pfizermeisterem? Malajský bar nabízí “vakcínové” koktejly
Malajský bar Backdoor Bodega v Georgetownu nabízí koktejly pojmenované podle vakcín proti covid-19, kterými se v zemi očkuje. Zákazníci si tak mohou koupit koktejl Pfizermeister, Sinosour či ExtraGineca, upozornila agentura AFP.
17.09.2021
Maláčová tepe firmy, zaměstnance však diskriminují i sama ministerstva
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se před týdnem obula do podnikatelů kvůli výsledkům kontrolní akce, podle kterých se tři čtvrtiny kontrolovaných podnikatelů prohřešily vůči předpisům. Jak však nyní upozornil ombudsman, máslo na hlavě mají i ministerstva.
17.09.2021
S otravným marketingovým voláním mají firmy útrum, potřeba bude aktivní souhlas
Přestože to už vypadalo, že se novela, která mimo jiné zavádí přísnější pravidla pro telemarketing, nestihne projednat, nakonec ji Parlament zvládl schválit.
17.09.2021
Chcete, třeba kvůli brožuře s Babišovou fotkou, změnit pojišťovnu? Máte na to už jen dva týdny
Pokud chcete od příštího roku změnit zdravotní pojišťovnu, například kvůli tomu, že vám pošle brožuru k prevenci rakoviny s premiérovou fotkou, musíte podat přihlášku nové pojišťovně do konce září.
16.09.2021
Podnikatelka má obchod v nájmu a řeší opravy dveří. Musí je platit sama?
Když má podnikatel pronajaté prostory, měl by si pořádně zkontrolovat smlouvu a vědět tak, jaká má práva. Vyhne se tak nepříjemnostem.
16.09.2021
Ve hře je možnost pracovat z domova na žádost zaměstnance
To je jen jedna ze zvažovaných variant změn zákoníku práce. Práce na home-office je čím dál častěji využívána, čeká ji nová právní úprava.
16.09.2021
Nabízí vám analýzu a přepočet starobního důchodu s odkazem na sociálku? Je to podvod
Česká správa sociálního zabezpečení upozorňuje na nekalé praktiky jisté společnosti, která prostřednictvím dopisu nabízí klientům „analýzu a přepočet starobního důchodu“. V textu uvádí, že spolupracuje právě se sociální správou a je jí pověřena k oslovení vybrané skupiny klientů.
16.09.2021
Jak se v téhle době daří spořit firmám a živnostníkům?
Doba covidová přinesla mnohá úskalí. Celá řada podniků a živnostníků museli sáhnout do svých finančních rezerv, aby svůj byznys zachránili. I přesto nejsou ale čísla, která se týkají úspor, nijak zvlášť negativní.
15.09.2021
Boj s "energošmejdy": Konec nevýhodných smluv, pokut za vypovězení a registr zprostředkovatelů
Poslanecká sněmovna schválila novelu energetického zákona, která má výrazně posílit práva spotřebitelů. Novela je reakcí na praktiky takzvaných energetických šmejdů. Kvůli nim čím dál více lidí uzavírá nevýhodné smlouvy o dodávkách energií, které obsahují vysoké smluvní pokuty.
15.09.2021
Co je myšleno skutečným sídlem v kontextu zákona o DPH?
Sídlo společnosti nemusí nutně znamenat skutečné sídlo, tak jak jej vnímá zákon o DPH. Co je myšleno skutečným sídlem v tomto kontextu?
15.09.2021
Stále jste si nevybrali úspory z II. pilíře důchodového spoření? Obraťte se na berňák
II. pilíř důchodového spoření byl ukončen v roce 2016. Počátkem roku 2017 byly nevypořádané prostředky účastníků převedeny penzijními společnostmi na finanční úřady. Právě tady si mohou bývalí účastníci důchodového spoření o vyplacení svých nevyzvednutých úspor požádat.
15.09.2021
Food trucky „vyhrály“ covid. Mohly prodávat z okénka a téměř se nezastavily
Food trucky pomalu zaplňují Českou republiku a jsou nedílnou součástí festivalů. Jedná se však o náročnou disciplínu. Zjistěte, co vše obnáší jejich provoz.
15.09.2021