Překážky v práci na straně zaměstnavatele v otázkách a odpovědích
Překážky v práci jsou opět aktuální. Uplatní se při částečné práci prioritně svátek, překážka na straně zaměstnance, či dovolená? A co zkušební doba zaměstnance?
11.11.2021
10 nejčastějších mýtů o vdoveckých důchodech. Nemyslíte si je i vy?
„Vdovský nebo vdovecký důchod vzniká automaticky a je na pořád,“ patří mezi příklady mýtů, které mezi lidmi panují ohledně vdovských penzí. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) proto připravila přehled nejčastějších omylů.
11.11.2021
Protiepidemická opatření se opět zpřísnila, o dalších se bude jednat v pátek
Vláda ve středu schválila mírné zpřísnění protiepidemických opatření. Týká se vysokých škol a léčeben dlouhodobě nemocných a pobytových zařízení sociálních služeb.
10.11.2021
Pohledávky v účetnictví podnikatelů
V rámci podnikatelské činnosti je běžné, že podnikatelé poskytují odloženou splatnost v případě, kdy poskytnou službu nebo dodají zboží. Jaké další pohledávky se objevují v účetnictví podnikatelů a jakými právními předpisy jsou upraveny?
10.11.2021
Zákazníci e-shopům chyby neodpouští. Víme, na co si dát pozor
Předvánoční období je pro internetové obchody velmi náročné a v roce patří mezi špičku. Na co si musí dát pozor a co dokáže odradit zákazníky od nákupu?
10.11.2021
Zastavování exekucí se dotkne i zaměstnavatelů
Zastavování exekucí je v plném proudu Zdaleka nejde jen o tzv. Milostivé léto, jsou tu zbytečné, bagatelní i bezvýsledné exekuce, které budou postupně zastavovány.
10.11.2021
Padělky za více jak 30 milionů korun. Kontroloři šli najisto, většinou na udání
V byznysu s padělky se točí velké peníze. Jen za poslední tři měsíce zabavila Česká obchodní inspekce zboží za více jak 30 milionů korun. Za velkým nárůstem oproti předchozímu čtvrtletí stojí znovuotevření tržnic a tržišť.
09.11.2021
Zlomila si v práci nohu, jde o pracovní úraz. Jak by se měl zaměstnavatel zachovat?
Státní úřad inspekce práce řeší celou řadu situací, které se týkají vztahu zaměstnavatel zaměstnanec a které přináší každodenní praxe. Jedna z níže popsaných, kterou musel úřad řešit se týká pracovního úrazu a následných povinností ze strany zaměstnavatele.
09.11.2021
Do oddlužovací akce Milostivé léto spadá i zdravotní pojištění
Aktuálně probíhá akce Milostivé léta, která umožňuje dlužníkům zbavit se exekučních poplatků, sankcí a úroků, které navýšily původní dluh. Stačí, když zaplatí jistinu (původní dluh) a poplatek 908 korun exekutorovi. Akce probíhá od 28. října 2021 do 28. ledna 2022.
09.11.2021
Čeští výrobci respirátorů: Ve veřejných zakázkách nás válcuje čínské zboží
Ti, kteří vyráběli ochranné prostředky, měli v určitou dobu plné ruce práce. Jaká je však po jejich produktech poptávka nyní?
09.11.2021
Co chystá nová vláda? Konec EET, daňové prázdniny či valorizaci slevy na dani
Nová vláda chce definitivně ukončit EET, zavést daňové prázdniny pro rodiny a valorizaci základní slevy na poplatníka. Přinášíme přehled plánovaných změn.
09.11.2021
NKÚ: Finanční úřady uzavřely smlouvy, které nemohou z vlastní vůle vypovědět
Právní předchůdci Generálního finančního ředitelství (GFŘ) uzavřely smlouvy o nájmu s omezenou možností výpovědi GFŘ. Smlouvy lze vypovědět pouze při porušování povinností pronajímatelem či nezpůsobilosti budovy k užívání, případně při ukončení své činnosti. Zjistila to kontrola Nejvyššího finančního úřadu (NKÚ).
09.11.2021
Česko požádá o zvýšení hranice pro registraci k DPH na 2 miliony korun
Hranice příjmů pro povinnou registraci k DPH by se mohla zvýšit z 1 na 2 miliony korun. Česko totiž požádá Evropskou komisi o výjimku. Vyšší limit podporuje i nově vznikající vládní koalice.
09.11.2021
Pro úvěr nemusíte jen do banky. Znáte férové firemní financování finGOOD?
[MarketVoice] Společnost finGOOD poskytuje podnikatelské úvěry pomocí P2B (peer-to-bussines) crowdfundingu. Tento moderní způsob financování umožňuje podnikatelům nebo společnostem čerpat peníze formou podnikatelského úvěru s mnoha výhodami.
09.11.2021
Přes 50 % firem nezaplatilo vloni na dani z příjmů ani korunu
Z více než 81 tisíc firem, které již zveřejnily ve sbírce listin své finanční výkazy za rok 2020, jich 51,5 % nezaplatilo žádnou daň z příjmů právnických osob. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Dun & Bradstreet.
08.11.2021
Závazky v účetnictví podnikatelů
V rámci podnikatelské činnosti je normální, že podnikatelé využívají dluhové financování. Obecně vzato jsou totiž cizí zdroje financování levnější než ty vlastní. Jaké závazky se objevují v účetnictví podnikatelů a kde najdeme jejich právní úpravu?
08.11.2021
Bude ovdovělá babička pro účely ošetřovného osobou osamělou?
Od 1. ledna 2022 se novelou zákona o nemocenském pojištění mění ošetřovné. U krátkodobého se rozšiřuje okruh ošetřujících osob, u dlouhodobého se upravují podmínky čerpání. Na krátkodobém ošetřovném se bude moci vystřídat poměrně široký okruh rodinných příslušníků mimo společnou domácnost. Vystřídání je však možné pouze jednou.
08.11.2021
Krátkodobé ošetřovné se změní. Dotkne si i registrovaných partnerů
Od ledna se mění krátkodobé ošetřovné. Rozšiřuje se okruh osob, které ho mohou využít. Od listopadu se také omezila konzumace na stojáka. Restaurace navíc musejí povinně kontrolovat OTN.
08.11.2021
Oběd bez masa? Pro restaurace jen minimální rozdíl. Podívejte se na ceny
Ve většině restaurací je možné si při výběru z denního menu vybrat i pokrmy bez masa. Jaké jsou jejich ceny?
08.11.2021
Počet OSVČ v Česku je opět rekordní, nejvíce jich přibylo ve Středočeském kraji
Na konci září v ČR podnikal rekordní počet OSVČ. Nejvíce jich sice registruje Praha, nejvyšší meziroční přírůstek však zaznamenal Středočeský kraj.
08.11.2021
Minimální mzda vzroste od ledna o 1000 korun na 16 200 korun
Vláda dnes rozhodla o minimálně mzdě, respektive o jejím navýšení. Původně chtělo ministerstvo práce navýšení o 2800 korun na 18 000 korun. S tím souhlasily také odbory. Proti však byli zaměstnavatelé a jejich zástupci.
05.11.2021
Česká e-commerce skupina Mall Group mění majitele
Za 881 milionů eur (v přepočtu necelých 23 miliard Kč) kupuje skupinu MALL Group polský e-commerce gigant Allegro. Jde o jeden z největších prodejů tuzemské firmy s českými majiteli za posledních 10 let.
05.11.2021
Vyžádáním souhlasu se zpracováním osobních údajů nelze nic zkazit? Velký omyl
Vyžádáním souhlasu se zpracováním osobních údajů za všech okolností nelze nic zkazit, myslí si řada e-shopů. To je ale omyl, je to totiž v rozporu s GDPR.
05.11.2021
Neplatíte daně včas? Připravte si peněženku. Úroky z prodlení půjdou nahoru
Výrazný nárůst základní úrokové sazby ČNB samozřejmě prodraží úvěry či obsluhu státního dluhu. Zvýšení má ale ještě jeden dopad, o kterém se příliš nemluví.
05.11.2021
K přihlášení do paušálního režimu využijte jednoduchou aplikaci. Dokdy máte čas?
Živnostníci s příjmem do 1 milionu korun, kteří dosud podávali daňová přiznání, mohou začít využívat paušální daň. Podat oznámení o vstupu do paušálního režimu svému místně příslušnému finančnímu úřadu musí nejpozději do 10. ledna 2022.
04.11.2021