Konec února přinese změny ve využití elektronických služeb, včetně podání daňových přiznání
Na konci února to bude přesně rok, co byl spuštěn portál MOJE daně. S tímto ročním výročím dochází k ukončení provozu původní verze portálu a daňových informačních schránek.
25.02.2022
Kontrola na neschopence: Co nastane, pokud nemocného doma nezastihne?
V průběhu nemoci zaměstnance, který je dočasně práce neschopný a tedy musí zůstat doma, může dorazit kontrola. Vzhledem k tomu, že v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, v té době se může u dveří nemocného zaměstannce objevit právě chlebodárce. Pokud zjistí nedodržování léčebného režimu, řeší se postih podle zákoníku práce.
25.02.2022
Jaká jsou rizika dlouhodobého výkonu práce zaměstnancem ze zahraničí?
Práce na dálku se stala v době globální pandemie zcela novým standardem a dá se očekávat, že se v jejím hojném využívání bude pokračovat i nadále.
25.02.2022
Ukrajinci v ČR dostávají povolávací rozkazy, řadu firem to může dostat do potíží
Ukrajinci pracující v ČR začínají dostávat povolávací rozkazy bránit zemi proti ruské invazi. Pokud by většina Ukrajinců odešla, může to být problém pro řadu firem.
25.02.2022
Jak můžete pomoci Ukrajině? České humanitární organizace spouští sbírky
Dnes ráno zahájily ruské jednotky invazi na území Ukrajiny. Humanitární organizace na situaci na Ukrajině reagují a spouští veřejné sbírky. Přispívat lze na veřejný účet Českého červeného kříže nebo do sbírky Člověka v tísni.
25.02.2022
Řada českých firem se bez zaměstnanců z Ukrajiny neobejde
Krize na Ukrajině se dříve či později v mnohém dotkne také České republiky. Výrazné dopady se očekávají mimo jiné na poli byznysu. Jak upozorňuje Hospodářská komora ČR, může být výrazně omezeno vydávání víz pro ukrajinské občany pracující v ČR.
24.02.2022
Změny v protiepidemických opatřeních od 1. března
Začátek března přinese další změny v opatřeních, která mají zamezit šíření pandemie. Týkají se možnosti bezplatného testování na covid.
24.02.2022
Konec chaosu: Dopravce a řidiče čekají nové povinnosti, ale hlavně zjednodušení
Od 1. února platí takzvaný „Silniční balíček“, který je důležitý pro mezinárodní dopravu. Jaké změny se s ním pojí?
24.02.2022
Ročního zúčtování záloh u zaměstnavatele všichni využít nemohou
Ne každý zaměstnanec mohl požádat o roční zúčtování daní svého zaměstnavatele. Musí prohlásit, že nemá povinnost podat daňové přiznání. A to v řadě případů má.
24.02.2022
Odbory nesouhlasí se zrušením EET, svůj postoj zdůvodňují “zkušenostmi z běžného života”
Odbory nesouhlasí s návrhem ministerstva financí na zrušení EET. Podle odborů není argument ministerstva, že roste a i nadále bude narůstat podíl bezhotovostních plateb, ekonomicky podložený. “Zkušenosti z běžného života” prý podle odborů dokazují něco jiného.
23.02.2022
Trhovci dostanou kompenzace až 330 tisíc korun, žádat mohou od března
Trhovci mohou od března žádat o kompenzace za zrušené adventní trhy. V závislosti na počtu stánků a dní lze dostat až 330 tisíc korun. Příslušnou výzvu vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
23.02.2022
Krátící koeficient v DPH: Co je to a jak s ním pracovat?
Pokud jste plátci DPH, může se vás týkat úprava odpočtu daně, a to buď prostřednictvím poměrného, nebo krátícího koeficientu. Kdy se jaký koeficient používá a na co si dávat pozor?
23.02.2022
Napsali číslo popisné do jiné kolonky formuláře, berňák jim dal pokutu 50 000 Kč
Firma při podání kontrolního hlášení vyplnila číslo popisné svého sídla do špatné kolonky. Berňák podání vyhodnotil jako neúčinné a dal firmě pokutu 50 000 Kč.
23.02.2022
Potřebujete kvůli daním prokázat reklamu na internetu? Pak vás čeká mnoho papírování
V posledních době se objevilo několik rozsudků Nejvyššího správního soudu (NSS), které se týkaly daňové uznatelnosti reklamy. Ten nejnovější potvrzuje vysoké nároky na jejich prokazování.
22.02.2022
Levnější mobilní služby u nás zatím nebudou. Evropská komise odmítla regulaci
Evropská komise odmítla návrh na regulaci velkoobchodního trhu s mobilními daty v České republice. Podle ní Český telekomunikační úřad neprokázal, že tři síťoví mobilní operátoři jednají ve shodě a dochází k omezování konkurence.
22.02.2022
Máme velký přehled cen pevného internetu. Kdo vám nabídne ten nejlevnější?
Internet je v dnešní době nedílnou součástí podnikání. Nejčastěji je využíván v mobilní podobě, ale stále žádaný je i pevný internet. Jaká je jeho nabídka?
22.02.2022
Covid-19 jako nemoc z povolání z pohledu zaměstnance i zaměstnavatele
Zřejmě přibude zaměstnanců, kterým bude Covid-19 uznán jako nemoc z povolání. S tím souvisí i náhrady poskytované zaměstnavatelem. Jak je to s jejich zdaněním?
22.02.2022
Nejen zvýšení penzí, od června vzrostou i příplatky k důchodu
Kvůli vysoké inflaci dojde od června k mimořádnému zvýšení důchodů. Kromě penzí však rovněž vzrostou i příplatky k důchodu.
22.02.2022
Cestovní náhrady 2022 se mimořádně zvýší, důvodem jsou ceny elektřiny
Kvůli výraznému nárůstu ceny elektřiny se mimořádně zvýší tuzemské cestovní náhrady, a to za využití elektromobilů. Příslušný návrh vyhlášky připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).
21.02.2022
Čekáte na vyúčtování od OSSZ? Nedočkáte se, od 1. ledna 2022 je zasílání zrušeno
Pokud podnikáte, potřebujete mimo přiznání k dani z příjmů podat také vyúčtování pro okresní správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojištění. Přehledu od OSSZ se ale letos nedočkáte.
21.02.2022
Zdražovat musely i autoškoly. Co říkají na nové otázky v testech?
Uchazeče o řidičské oprávnění čekají v rámci výuky v autoškole nové otázky v testech. Co si o nich myslí autoškoly a jak se jim daří?
21.02.2022
5 změn oproti předchozím letům u daňových přiznání k dani z příjmů za rok 2021
Termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2021 se pomalu a jistě blíží. Oproti předchozím rokům musí podnikatelé počítat s některými změnami.
21.02.2022
Nekalé praktiky v prodeji ojetin. Na trh se dostávají zatopená auta z Německa
České autobazary kšeftují s automobily, které vloni zasáhla povodeň v Německu. Zákazníkovi o tom ale neřeknou.
21.02.2022
Pandemický zákon byl schválen. Prezident potvrdil, že jej podepíše
Novela pandemického zákona byla schválena na řádné schůzi 18. února 2022. Sněmovna tak přehlasovala veto ze senátu.
18.02.2022
Pozor, na konci února dojde k ukončení daňové informační schránky
Dne 28. února 2022 bude ukončen provoz původní daňové informační schránky (DIS). Jejím následovníkem je modernizovaná Daňová informační schránka plus (DIS+) fungující v rámci portálu MOJE Daně.
18.02.2022