Přes 50 % firem nezaplatilo vloni na dani z příjmů ani korunu
Z více než 81 tisíc firem, které již zveřejnily ve sbírce listin své finanční výkazy za rok 2020, jich 51,5 % nezaplatilo žádnou daň z příjmů právnických osob. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Dun & Bradstreet.
08.11.2021
Závazky v účetnictví podnikatelů
V rámci podnikatelské činnosti je normální, že podnikatelé využívají dluhové financování. Obecně vzato jsou totiž cizí zdroje financování levnější než ty vlastní. Jaké závazky se objevují v účetnictví podnikatelů a kde najdeme jejich právní úpravu?
08.11.2021
Bude ovdovělá babička pro účely ošetřovného osobou osamělou?
Od 1. ledna 2022 se novelou zákona o nemocenském pojištění mění ošetřovné. U krátkodobého se rozšiřuje okruh ošetřujících osob, u dlouhodobého se upravují podmínky čerpání. Na krátkodobém ošetřovném se bude moci vystřídat poměrně široký okruh rodinných příslušníků mimo společnou domácnost. Vystřídání je však možné pouze jednou.
08.11.2021
Krátkodobé ošetřovné se změní. Dotkne si i registrovaných partnerů
Od ledna se mění krátkodobé ošetřovné. Rozšiřuje se okruh osob, které ho mohou využít. Od listopadu se také omezila konzumace na stojáka. Restaurace navíc musejí povinně kontrolovat OTN.
08.11.2021
Oběd bez masa? Pro restaurace jen minimální rozdíl. Podívejte se na ceny
Ve většině restaurací je možné si při výběru z denního menu vybrat i pokrmy bez masa. Jaké jsou jejich ceny?
08.11.2021
Počet OSVČ v Česku je opět rekordní, nejvíce jich přibylo ve Středočeském kraji
Na konci září v ČR podnikal rekordní počet OSVČ. Nejvíce jich sice registruje Praha, nejvyšší meziroční přírůstek však zaznamenal Středočeský kraj.
08.11.2021
Minimální mzda vzroste od ledna o 1000 korun na 16 200 korun
Vláda dnes rozhodla o minimálně mzdě, respektive o jejím navýšení. Původně chtělo ministerstvo práce navýšení o 2800 korun na 18 000 korun. S tím souhlasily také odbory. Proti však byli zaměstnavatelé a jejich zástupci.
05.11.2021
Česká e-commerce skupina Mall Group mění majitele
Za 881 milionů eur (v přepočtu necelých 23 miliard Kč) kupuje skupinu MALL Group polský e-commerce gigant Allegro. Jde o jeden z největších prodejů tuzemské firmy s českými majiteli za posledních 10 let.
05.11.2021
Vyžádáním souhlasu se zpracováním osobních údajů nelze nic zkazit? Velký omyl
Vyžádáním souhlasu se zpracováním osobních údajů za všech okolností nelze nic zkazit, myslí si řada e-shopů. To je ale omyl, je to totiž v rozporu s GDPR.
05.11.2021
Neplatíte daně včas? Připravte si peněženku. Úroky z prodlení půjdou nahoru
Výrazný nárůst základní úrokové sazby ČNB samozřejmě prodraží úvěry či obsluhu státního dluhu. Zvýšení má ale ještě jeden dopad, o kterém se příliš nemluví.
05.11.2021
K přihlášení do paušálního režimu využijte jednoduchou aplikaci. Dokdy máte čas?
Živnostníci s příjmem do 1 milionu korun, kteří dosud podávali daňová přiznání, mohou začít využívat paušální daň. Podat oznámení o vstupu do paušálního režimu svému místně příslušnému finančnímu úřadu musí nejpozději do 10. ledna 2022.
04.11.2021
Další zpřísnění opatření: Omezí se možnost využití antigenních testů
Covidová situace není dobrá, čísla stoupají a opatření se pomalu zpřísňují. Například od začátku listopadu se v restauračních zařízeních kontroluje ze strany provozovatele bezinfekčnost hostů. Pokud host bezinfekčnost neprokáže, neměl by být obsloužen.
04.11.2021
Lékárny mají problém s antigenními testy. Ze skladů mizí i přípravky na chřipku
Jak se projevuje současná situace v on-line lékárnách? Jsou nákupy stejné jako v běžném období? A už je čas nakupovat vánoční dárky?
04.11.2021
Od příštího roku se mění formulář odhlášky k nemocenskému pojištění
Zaměstnavatelé budou na odhlášce z pojištění hlásit údaje pro výpočet podpory v nezaměstnanosti. Mohou se dostat do patové situace a sankce rozhodně nejsou malé.
04.11.2021
Milostivé léto se netýká daňových exekucí, upozorňuje berňák
Lidi, kteří mají soudní exekuci a oprávněným je veřejnoprávní subjekt, nebo firma většinově vlastněna veřejnoprávní institucí a zdravotní pojišťovny, mohou využít akci Milostivé léto a zbavit se tak svých dluhů. Stačí jen zaplatit listinu a poplatek exekutorovi. Jak nicméně upozorňuje Finanční správa, akce se netýká daňových exekucí.
03.11.2021
Mateřská, rodičovský příspěvek či otcovská. Kolik činí, kdo je vyplácí a jaké jsou podmínky?
Těm, kteří se připravují na rodičovskou roli a neorientují se v dávkách, které mohou čerpat, pomůže aktuální Příručka pro nastávající rodiče, kterou vydala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) společně s Úřadem práce ČR (ÚP ČR.
03.11.2021
Rezervní fond ve výkazech společnosti – jak se ho zbavit?
Povinnost tvorby rezervního fondu byla zakotvena v Obchodním zákoníku pro všechny kapitálové společnosti. Po velké nove, v roce 2014, však povinnost tvorby z právních předpisů zmizela. Jak lze rezervní fond rozpustit a jaké kroky rozpuštění přináší?
03.11.2021
Ministerstvo dopravy digitalizuje: Zjistěte, co vše zařídíte z obýváku nebo auta
Ministerstvo dopravy ve spolupráci s ministerstvem vnitra spustilo několik nových služeb dostupných přes Portál občana.
03.11.2021
Nejen kontrola OTN, platí i zákaz piv „na stojáka“ a u stolu lze nejvýše 6 lidí
Od začátku listopadu musí provozovatelé stravovacích zařízení kontrolovat u svých hostů bezinfekčnost, tedy podmínku OTN. Mají však i další povinnosti.
03.11.2021
Je kontrola bezinfekčnosti hostů restaurací a barů diskriminace?
Nové opatření, které provozovatelům restaurací přináší povinnost kontrolovat zákazníky, zda splňují podmínku OTN, tedy očkování, negativní test či prodělaná nemoc v posledních 180 dnech, vyvolává celou řadu otázek. Nemůže jít v tomto případě o diskriminaci zákazníků?
02.11.2021
Co a jak přesně kontrolovat u zákazníků v restauraci? Pomoci mohou návodné manuály
Od 1. listopadu musí provozovatelé restaurací či jejich zaměstnanci před obsloužením zkontrolovat bezinfekčnost zákazníka. Pokud důkaz chybí, měl by opustit prostory podniku. Jinak hrozí sankce.
02.11.2021
Covid znemožnil kontakt lidí. Firmy tak přecházejí na automatizaci, říká Řasa
Šanony nebo například ruční zadávání dat a informací už je dávno passé. Firmy by se měly snažit uvolnit ruce svým zaměstnancům a využít je na smysluplnější práci. Automatizace a digitalizace už je nezbytnou součástí.
02.11.2021
Slevy i stírací losy. Obchodní řetězce sází na mobilní aplikace. Víme, co umí
Obchodní řetězce oslovují své zákazníky nejen prostřednictvím letáků, ale také díky mobilním aplikacím. Vyplatí se jim jak při nákupu, tak při jeho plánování.
02.11.2021
Krátkodobé ošetřovné od roku 2022 a jeho uplatnění v praxi
Bude podpůrčí doba 16, nebo jen 9 dnů, když babička vystřídá na ošetřovném osamělou matku? Spolu s rozšířením ošetřujících osob přibývají i praktické otázky.
02.11.2021
S nákupem dárků neotálejte, jinak zapláčete nad výběrem
Letošní předvánoční nákupní horečka se v lecčems bude oproti předchozím rokům lišit. Problémy s dodávkami zboží při nedostatku čipů způsobí, že dojde k omezení nabídky a zákazníci tak budou mít menší možnost volby. Co se naopak zřejmě nezmění, je rostoucí obliba nákupů přes internet, předpovídá Asociace pro elektronickou komerci (APEK).
02.11.2021