Ubylo podnikatelů ve finančních službách. Může za to zpřísnění zákona
[1 minuta čtení] Letos se výrazně snížil počet podnikatelů ve finančních službách. Vyplývá to z analýzy Bisnode a důsledkem je změna zákona o distribuci pojištění. V České republice začalo podnikat téměř 35 tisíc fyzických osob podnikatelů a naopak své aktivity ukončilo necelých 60 tisíc osob. 59 676 osob. K největšímu poklesu došlo v přitom v oborech spojených s financemi.
04.10.2019
Pozor, od 1. října platí změny v zaokrouhlování faktur
[2 minuty čtení] Prvního října nabyla účinnosti novela zákona o DPH, která upravuje způsob zaokrouhlování DPH. O jejím využití najdete více v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
04.10.2019
Vyplatí se internetovým obchodům dávat dárky k objednávce?
[5 minut čtení] Některé e-shopy považují přikládání dárků k objednávkám jako samozřejmost, jiné to jako součást své strategie nemají. Co to přináší? Dárky rádi dostávají všichni, a toho mohou využít i internetové obchody. Možností mají spoustu, musí však znát své zákazníky a přijít na způsob, který dává smysl.
04.10.2019
5 týdnů dovolené povinně i ve firmách? Čtěte podrobnosti v otázkách a odpovědích
[7 minut čtení] Už pár měsíců probíhá přestřelka mezi podnikateli a zákonodárci. Rozvířil ji poslanecký návrh na uzákonění 5 týdnů dovolené jako povinného minima pro všechny. Jaké argumenty pro a proti nejčastěji zaznívají? Kdo s návrhem souhlasí a kdo ho zásadně rozporuje? Přinášíme přehlednou rekapitulaci v otázkách a odpovědích.
04.10.2019
Vrací se po rodičovské do práce. Nabídli jí ale jiné místo. Je to v pořádku?
[1 minuta čtení] Před nástupem na mateřskou dovolenou vykonávala jinou práci, než kterou jí nabízí po návratu z rodičovské. Co na to zákoník práce? Státní úřad inspekce práce v rámci svých otázek a odpovědí řešil konkrétní příklad.
03.10.2019
Pasti na seniory: Stačí jeden souhlas se zasláním dárku a průšvih je na světě
[2 minuty čtení] Stále se najde řada neseriózních obchodníků, kteří využívají naivity starých lidí. Vedle zboží po telefonu, předváděcích akcí nabízí i tzv. reverzní hypotéky. I přesto, že je v médiích téma stále dokola propíráno, najdou se lidé, kteří obchodníkům s pofidérní nabídkou podlehnou. Většinou jde o seniory.
03.10.2019
Nové mýto zatím netáhne. Dopravci čekají na výsledek právních sporů
[1 minuta čtení] Po prvním týdnu po spuštění registrací do nového mýtného systému společnosti CzechToll bylo zaevidováno přibližně 38 tisíc vozidel od 4 tisíc dopravců. Vydáno tak bylo prozatím kolem tisíce palubních jednotek. Ostatní dopravci vyčkávají a chybně čekají na konec právních sporů kolem mýtného.
03.10.2019
Možnosti řešení online prezentace. Tady jsou naše tipy
[10 minut čtení] Kde všude se nabízí prostor k okamžitému využití pro podnikatelskou prezentaci a které mohou začít přihrávat nové zákazníky? První kroky našeho vznikajícího online byznysu máme zdárně za sebou. Máme jasně rozmyšleno, čemu se chceme věnovat, umíme si náš záměr perfektně obhájit jak před sebou, tak před našimi případnými investory. Zároveň jsme si ověřili, jak rezonuje naše idea mez
03.10.2019
Stereotypy v reklamě za hranou? U nás problémy se zákonem nehrozí
[6 minut čtení] Stereotypy se v reklamě objevují odpradávna. Někdy se však mohou stát nepříjemným problémem, který může ovlivnit spotřebitele i značku. Tvůrci reklam mohou snadno vstoupit na tenký led – humor může zůstat nepochopen a lidé se mohou cítit dotčeni. Proto je potřeba dávat si pozor a dbát na etická pravidla.
03.10.2019
Malá firma v ČR „zabije“ papírováním 226 hodin ročně, je to o 7 méně než loni
[2 minuty čtení] Sice se počet hodin, které podnikatelé stráví papírováním a byrokracií snížil, stále je to však počet příliš vysoký. Index byrokracie znázorňuje všechny známé povinnosti, které má typická malá firma během jednoho provozu v České republice. Největší zátěž se pojí s administrací provozu a administrací zaměstnanců.
02.10.2019
Účtenkovka slaví 2 roky. Loterii si za tu dobu vyzkoušel téměř milion lidí
[1 minuta čtení] Účtenková loterie byla spuštěna 1. října 2017, a to jako doplňkové opatření k elektronické evidenci tržeb. Zájem o ni je během jejího provozu jako na houpačce. Nástroj, který má motivovat zákazníky k přebírání účtenek a tím zlepšovat fungování elektronické evidence tržeb v České republice, slaví dva roky provozu.
02.10.2019
Jméno na oblíbené pochoutce nebo nápoji? Zákazníci na to slyší
[5 minut čtení] Personalizovaný marketing je jedním ze způsobů, jak přilákat zákazníky k vaší značce, protože spotřebitelé milují něco, co je pro ně osobní a jedinečné. Jednou z možností použití je personalizované balení. To je díky moderním technologiím stále dostupnější a zákazníci navíc mohou produkty sdílet na sociálních sítích, čímž se zvětšuje povědomí o značce.
02.10.2019
Nové eNeschopenky vyžadují úpravu mzdových programů
[4 minuty čtení] Poskytovatelé programů se na změny připravují. Nabízená řešení se liší. Někteří je poskytnou v rámci pravidelného upgradu, jiní za poplatek. Tvůrci mzdových programů vysvětlili, jakým způsobem bude probíhat komunikace uživatelů s Českou správou sociálního zabezpečení.
02.10.2019
Podniká, ale zároveň pečuje o dítě. Musí hradit zálohy na zdravotní pojistné?
[1 minuta čtení] Je osoba samostatně výdělečně činná, která zároveň pečuje o dítě, povinna hradit zálohy na zdravotní pojištění? V případě, že matka pobírá tzv. pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění, pojistné za ni platí stát, stejně jako za příjemce rodičovského příspěvku. Pokud jde o zaměstnance (za OSVČ ne), hradí stát pojistné i za dobu, kdy je matka na mateřské dovolené a m
01.10.2019
Malé prodejny jsou ztrátové. Jde však o službu občanům, tak je stále drží
[2 minuty čtení] Jaká je situace s malými prodejnami? Podle průzkumu jsou ztrátové a obchodníci je provozují i navzdory ztrátovosti. Průzkum Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) ukázal, že na českém trhu je 16,5 % nezávislých ztrátových prodejen, a to především na venkově.
01.10.2019
Budujte značku, nebudujte povědomí o značce, radí internetoví podnikatelé
[5 minut čtení] Emoce jsou nejlepším nástrojem pro budování značky. Pozor však na mýlku. Budování značky není to samé, co je budování povědomí o značce. Nejen toto zaznělo na jedenáctém ročníku konference E-Business Forum, kterou uspořádala Asociace pro elektronickou komerci (APEK).
01.10.2019
Pustíte si do hospody appky a roboty? I když se bráníte, mladí vás donutí
[6 minut čtení] Kam kráčí gastrobyznys v Česku? Mění ho technologie, atraktivní je pro domácí startupy. Změnám podléhá i proto, že také zákazníci procházejí generační výměnou. Gastro formují trendy, jež se šíří s mladou generací i jinde po světě. Využívají se chytré mobily, QR kódy i roboti. A inovace se nevyhýbají ani pivním pípám.
01.10.2019
Finanční správa nabízí online dražby. Jak se stát dražitelem?
[2 minuty čtení] Od začátku září se mohou zájemci o věci zabavené v rámci daňové exekuce zapojit do dražeb online. Je však třeba si vytvořit účet. Jak na to? Pro přihlášení se do elektronické dražby jako dražitel je nutné zřídit uživatelský účet. Jak na zřízení účtu?
30.09.2019
Nediskriminují se jen cizinci, restaurace odmítla obsloužit Čechy
[1 minuta čtení] Česky hovořícím spotřebitelům nebylo umožněno se v restauraci posadit ke stolu a provést objednávku, anglicky mluvící zákazníky však v klidu usadili. Jiná restaurace zase diskriminovala z hlediska věku, kdy neumožňovala návštěvu dětí do 8 let věku. V rámci kontrol České obchodní inspekce (ČOI) však šlo o jediná dvě provinění z hlediska diskriminace spotřebitelů, na které inspektoř
30.09.2019
Pokračuje v kamenické tradici a jeho sochy i kříže najdete napříč Valašskem
[7 minut čtení] Jiří Rejda pokračuje v rodinné tradici a zabývá se kamenictvím, sochařstvím a restaurováním. Stopy jeho práce se nachází hlavně v okolí jeho bydliště. Svou dílnu Kámen Rejda má v areálu statku v Brumově Bylnici, kde má prostory na práci s velkými kusy kamene, sochařství i restaurování nejrůznějších památek.
30.09.2019
Bez práce nejsou koláče ani lidi. Vsaďte na HR marketing a ty, kdo se rádi učí
[6 minut čtení] Nejsou lidi? To je důvod zamyslet se nad firemní kulturou a jít potenciálním zaměstnancům aktivně naproti. Proč je třeba HR marketing a jak pracovat se sívíčky? Pro domácí trh práce stále platí, že je na něm zásadní nedostatek potřebných lidí. To však není celá pravda. Řada firem potíže najít lidi nemá. Jak to dělají?
30.09.2019
Plátci DPH musí zbystřit, od října se mění formulář kontrolního hlášení
[2 minuty čtení] Všechna kontrolní hlášení musí být od 1. října podávána prostřednictvím nové XML struktury kontrolního hlášení. Nový formulář nabízíme ke stažení. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
27.09.2019
Probíhá v zemědělství digitální revoluce? Moderních technologií je spousta
[7 minut čtení] Moderní technologie pomalu, ale jistě pronikají do všech oborů. Jak je na tom zemědělství a jaké jsou zde možnosti? Díky novým technologiím si zemědělci významně usnadňují práci. Nové technologie se netýkají jenom moderních strojů, ale velký pokrok probíhá také ohledně řízení podniků.
27.09.2019
Je možné podnikat ve vlastním bytě a jaké to má výhody či nevýhody?
[5 minut čtení] Nespornou výhodou podnikání z domova je jednoznačně větší pracovní flexibilita a značná časová i finanční úspora. Má to ale i řadu nevýhod. Které to jsou? Podnikání z domova může mít pro živnostníky mnoho výhod, mezi něž patří nejen snížení některých nákladů na podnikatelskou činnost, ale i pohodlí domácího prostředí nebo lepší schopnost efektivněji skloubit práci s rodinným živote
27.09.2019
Zkontrolujte včas platnost pokladních certifikátů EET, apeluje finanční správa
[1 minuta čtení] Všichni, kteří si vygenerovali pokladní certifikát pro zařízení elektronické evidence tržeb před třemi lety, by si měli zkontrolovat jeho platnost. Finanční správa připomíná, že do konce letošního roku a začátkem roku 2020 bude docházet k ukončení platnosti pokladních certifikátů, které byly generovány v počátcích zavádění elektronické evidence tržeb.
26.09.2019