Na podporu živnostníků a podnikatelů půjde o miliardu víc. Žádosti už se kupí
[2 minuty čtení] Vláda včera rozhodla, že na podporu podnikatelů a živnostníků půjde o 1 miliardu korun víc. Nově se program rozšíří také na osoby samostatně výdělečné činné. Dopady koronavirové krize pocítí ve velké části mimo jiné podnikatelé a živnostníci, jejichž byznys může být v této situaci ohrožen. Na jejich podporu půjde o miliardu víc.
17.03.2020
Mobilní operátoři myslí na své zákazníky. Přináší jim výhody i mimořádné nabídky
[5 minut čtení] Také mobilní operátoři jsou si vědomi, jak závažná je nastalá situace, a rozhodli se ji svým klientům ulehčit a také jim zpříjemnit čas. Všichni operátoři rozšířili svou nabídku spojenou s televizními kanály, někteří nabídli neomezená mobilní data a například Vodafone se zaměřil na své zákazníky nacházející se v Itálii.
17.03.2020
Které z firem a OSVČ mohou fungovat dál a které naopak musí omezit činnost?
[3 minuty čtení] V rámci nouzového stavu, který vláda vyhlásila kvůli pandemii koronaviru, vláda omezila činnost některých firem a OSVČ. Koho se omezení týká? Seznam oborů a typů podnikání, které musí uzavřít a které mohou zůstat otevřené, aktualizujeme. (Aktuální k 17. 3. 0:00)
17.03.2020
Restaurace nemusí zavírat, stačí nabízet jídlo s sebou nebo využít rozvozu
[2 minuty čtení] Restaurace, bistra, kavárny a podobná zařízení jsou nyní zavřené a bude to tak i v následujících několika dnech. Tato situace však neznamená, že by si lidé museli odepřít jídla nebo nápoje ze svých oblíbených podniků. Pokud mají dané restaurace otevřeno, můžete si od nich jídlo nebo kávu vzít s sebou, nebo využít rozvozů jídla.
16.03.2020
Finanční správa omezuje úřední hodiny podatelen
[1 minuta čtení] V rámci bezpečnostního opatření omezily finanční úřady své úřední hodiny. Stále však platí, aby plátci využívali raději komunikaci na dálku. Finanční správa už v minulém týdnu apelovala na plátce, aby místo osobního kontaktu raději využili pro své daňové povinnosti ostatní způsoby komunikace.
16.03.2020
Úlevy na daních: Tady je velký přehled, co berňák odpustí
[2 minuty čtení] Vláda s ohledem na nařízenou karanténu schválila Liberační daňový balíček. Co to znamená v praxi? Ministerstvo financí vydalo přehled daňových úlev, které by měly pomoci všem poplatníkům překlenout nouzový stav.
16.03.2020
Pomoc je tady: Podnikatelé mohou podávat žádosti do programu Úvěr COVID
[2 minuty čtení] V pondělí 16. března spouští Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) příjem žádostí do národního programu Úvěr COVID. Tento program Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) a Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) byl 9. března schválen na jednání vlády.
16.03.2020
Daňová poradna s Janem Molínem dočasně ZDARMA
[čtení do minuty] Řešíte daně? Nevíte, jak na daňové přiznání? Chcete poradit, na co budete mít nyní v daních úlevy? Ptejte se daňového porace Jana Molína. Zdarma. Server Podnikatel.cz spouští dočasně ve spolupráci s Janem Molínem daňovou poradnu zcela zdarma.
16.03.2020
Vláda omezila volný pohyb osob. Zaměstnanci a podnikatelé bydliště opustit mohou
[2 minuty čtení] Z důvodu šíření koronavirové infekce je od 16. března 2020 omezen pohyb osob v České republice. Výjimku mají mimo jiné lidé, kteří cestují za prací. Opatření , která souvisejí s šířením koronaviru, se začínají stupňovat. Po víkendovém uzavření hospod, restaurací a barů omezila Vláda ČR pohyb osob v České republice.
16.03.2020
Bezúročné úvěry pro podnikatele mají konkrétní podobu, chystá se i podpora OSVČ
[2 minuty čtení] Podnikatelé, které omezila koronavirová infekce či spojená opatření, budou moct získat bezúročné úvěry. Už jsou zveřejněné podmínky. Chystá se i podpora OSVČ. Podle zveřejněné předběžné výzvy půjde provozní úvěry využít například na úhradu mezd zaměstnanců, nákladů na energie, nájmu, k profinancování zásob, úhradě dodavatelsko-odběratelských faktur, k předfinancování pohledávek ap
16.03.2020
Podnikatelům z posledních vln EET nehrozí 3 měsíce pokuty, slíbila Schillerová
[1 minuta čtení] Alena Schillerová uvedla, že odložit závěrečnou fázi EET nejde, ale že 3 měsíce nehrozí podnikatelům z poslední vlny za neevidování žádné pokuty. Poslední dvě vlny EET mají odstartovat v květnu letošního roku a mají se týkat přes 300 tisíc podnikatelů.
16.03.2020
Obchody a restaurace musely zavřít, prodejny potravin mají výjimku. Kdo další?
[1 minuta čtení] Vláda dnes v rámci boje proti šíření koronaviru rozhodla o uzavření restaurací a obchodů. Obchody s potravinami, lékárny a některé další provozy mají výjimku. Opatření platí od dnešních (sobota 14. 3. ) 6 hodin a má být platné 10 dní do 24. března.
16.03.2020
Každá koruna se bude hodit. Účtenkovka skončí, oznámila Schillerová
[1 minuta čtení] Účtenková loterie, která dnes měla další slosování, kvůli úspoře peněz skončí. Oznámila to ministryně financí Alena Schillerová. Podle Schillerové navíc nejde o jediné úsporné opatření, které v souvislosti se šířením koronaviru navrhne. Ministryně chce omezit i slevy na jízdném. Uvedla to v Událostech na ČT Schillerová.
16.03.2020
Daňové zvýhodnění na dítě v daňovém přiznání a zúčtování daní
[4 minuty čtení] Zaměstnavatelé by neměli podcenit daňové zvýhodnění. Finanční správa aktuálně zaměřuje kontrolní akce na jeho nesprávné, případně duplicitní uplatnění. V praxi přitom nastávají různé varianty a kombinace dětí vlastních, dětí v péči, dětí druhého z partnerů ve společně hospodařící domácnosti.
16.03.2020
Ulehčete si práci s daňovým přiznáním díky našim interaktivním formulářům
[2 minuty čtení] Termín podání daňového přiznání se sice posunul, ale nic vám nebrání odevzdat jej dříve a využít při vyplňování naše interaktivní formuláře. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
13.03.2020
Kdy máte nárok na home office – práci z domova? Ptejte se v nové poradně
[1 minuta čtení] S vyhlášením stavu nouze využili někteří zaměstnanci možnosti home office. Nárok na práci z domova není automatický. Díky home office se zvyšuje produktivita zaměstnanců i celková kvalita jejich práce. Podle nedávného výzkumu pracovalo na dálku do vyhlášení nouze 18 % zaměstnanců.
13.03.2020
5 tipů na skvělý obsah firemního Facebooku, který zaujme fanoušky
[6 minut čtení] Profil na Facebooku má dnes téměř každá firma. My vám přinášíme tipy, jak se vyrovnat s jeho obsahem. Je potřeba si uvědomit, že Facebook není prodejní kanál a lidé tam nechodí primárně nakupovat, ale zjistit, co je nového a prokrastinovat. Musíte se tedy zamyslet, co za obsah zajímá a baví vás.
13.03.2020
Termín pro přiznání se odloží, EET má ale odstartovat dle plánu. Co další úlevy?
[7 minut čtení] Lhůta pro podání daňových přiznání se prodlouží o tři měsíce a úlevy budou i u pokut u kontrolních hlášení a EET. Poslední vlny EET se nicméně odkládat nemají. Ministerstvo financí tak částečně vyslyšelo volání daňových odborníků a podnikatelských asociací, aby daňovým poplatníkům vyšlo všemožně vstříc. Zároveň však platí pro některé obory výrazná omezení.
13.03.2020
Vláda vyhlásila nouzový stav: Omezí se provoz restaurací, zavřou se sportoviště
[1 minuta čtení] Vláda vyhlásila kvůli koronaviru nouzový stav na celém území České republiky. Jaká omezení a zákazy se se stavem nouze pojí? Vláda České republiky dnes, 12. března 2020, kvůli výskytu koronaviru vyhlásila na 30 dnů nouzový stav na celém území ČR. Platí od dnešní 14. hodiny.
12.03.2020
Snažte se vyhnout úřadům, komunikujte na dálku, doporučuje Finanční správa ČR
[2 minuty čtení] S ohledem na aktuální situaci Finanční správa ČR doporučuje, aby se plátci vyhnuli osobním návštěvám úřadů. Komunikovat s nimi by měli zejména na dálku. Způsobů, jak podat daňové přiznání k dani z příjmů, je hned několik. Vzhledem k aktuální situaci jsou teď nejvhodnější ty, při kterých nemusí plátce s formulářem na příslušný finanční úřad osobně.
12.03.2020
Složenky jsou passé. Chtějte informace o dani z nemovitých věcí do mailu
[1 minuta čtení] Zrovna v současné situaci, kdy jsou zvýšena hygienická opatření, se informace o dani z nemovitých věcí v mailové schránky hodí víc než kdy jindy. Dokdy žádat? Už několik let není třeba v období jara otevírat den co den poštovní schránku a vyhlížet psaní od finančního úřadu. Informace o dani z nemovitých věcí může dorazit plátcům do schránky mailové.
12.03.2020
Ministerstvo financí se chystá posunout termín pro odevzdání přiznání k dani
[1 minuta čtení] Situace kolem koronaviru by mohla dopadnout také na povinnost odevzdat daňové přiznání. Resort financí chce nejzazší termín posunout. Nejzazší termín pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2019 je 1. dubna. V tento den by měla být případná daň také uhrazena. V případě využití služeb daňového poradce je nejzazší termín 1. července.
12.03.2020
Stát OSVČ omezil a jejich děti nechal doma. Na ošetřovné přesto mohou zapomenout
[7 minut čtení] [Komentář] „Nevím, z čeho budu žít,“ říká maminka, na níž tvrdě dopadla opatření zavedená kvůli koronaviru. Ani v krizové době navíc OSVČ nedostanou ošetřovné. Se současnými zákazy a přísnými nařízeními se těžce vyrovnávají i lidé na volné noze v kulturním sektoru a ve službách. Mají naději na kompenzaci, nebo ostrouhají?
12.03.2020
Povinné elektronické podání daňového přiznání za rok 2019? Víme, koho se týká
[5 minut čtení] Lhůta pro podání daňového přiznání k dani z příjmů se již blíží. Nezapomínejte na to, že někteří poplatníci musí podat přiznání elektronicky. Zatímco většina fyzických osob si může vybrat, jakým způsobem přiznání podá, ti, kdo mají zpřístupněnou datovou schránku, musí přiznání odevzdat elektronicky. Příští rok ale už může být vše jinak.
12.03.2020
Neobdrželi jste tzv. inventuru od ČSSZ? Zažádejte si, usnadní vyplnění přehledu
[1 minuta čtení] ČSSZ jako každý rok zasílá přehled plateb, tzv. inventuru. Díky ní snadněji vyplníte přehled o příjmech a výdajích. Jak se k inventuře případně dostat? Roční přehled plateb, tzv. inventura od České správy sociálního zabezpečení obsahuje kromě výši uhrazeného sociálního pojistného také další důležitý údaj, který pomůže s vyplněním přehledu pro ČSSZ.
11.03.2020