EET na festivalech a koncertech? Test odhalil velké slabiny
[3 minuty čtení] Spustit EET na jednorázových veřejných akcích jako jsou festivaly či koncerty je velmi problematické. Odhalil to zátěžový test v pražských Letňanech. V červenci proběhly hned dva velké koncerty, na kterých si organizátoři vyzkoušeli elektronickou evidenci tržeb (EET) v praxi. Problém bylo vůbec sehnat dodavatele pokladních systémů.
09.08.2019
Propuštěný zaměstnanec dělá mrtvého brouka. Co se zápočtovým listem a ELDP?
[2 minuty čtení] Jak postupovat, když zaměstnanec po ukončení pracovního poměru nekomunikuje ani nepřebírá poštu? Účetní odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. V dalším vydání BusinessCenter Bulletin vám přinášíme informace o nových daňových povinnostech v následujícím týdnu, šablony k daním z příjmů, TOP témata diskusního fóra.
09.08.2019
Airbnb stále budí emoce a je zdrojem obav pro města i občany
[4 minuty čtení] O Airbnb se stále hodně mluví – ať už jde o občany stěžující si na nepohodlí v místě jejich bydliště nebo zástupce měst snažící se tuto službu regulovat. Airbnb je služba poskytující pronájem ubytování. Ačkoliv byla založena v roce 2008, stále nemá stanovený právní rámec, což je problém.
09.08.2019
Tajemství produktivity? Vsadit na priority, vzdát multitasking a soustředit se
[4 minuty čtení] Jak využít pracovní čas co nejlépe a maximalizovat svou produktivitu, to je téma podnikatelů i zaměstnanců. Na začátku je potřeba poznat a změnit své návyky. Každý se v práci kontinuálně rozhoduje, jak naloží se svým časem a čemu, kdy, jak a v jakém pořadí se bude věnovat. Co pomůže, je i stanovení jasných priorit.
09.08.2019
Místo stravenek peníze. Ministerstvo chystá alternativu pro zaměstnavatele
[2 minuty čtení] Možnost používat peníze namísto dnešních stravenek nabídne ministerstvo jako alternativu, která umožní zbavit se vysokých poplatků a zbytečné administrativy. Ministerstvo financí pracuje na novele zákona o daních z příjmů, která podnikatelům i zaměstnancům umožní používat daňové zvýhodnění na stravování novým a jednodušším způsobem.
08.08.2019
Finanční správa připomíná: Končí platnost některých pokladních certifikátů EET
[2 minuty čtení] Finanční správa připomíná podnikatelům, kteří musí evidovat tržby, že platnost některých pokladních certifikátů EET končí. Jak vygenerovat nový certifikát? Tři roky utekly jak voda, a proto se blíží období, kdy končí platnost některých pokladních certifikátů. Aby vaše pokladní zařízení šlapalo jak má, bude potřeba vygenerovat nový certifikát, upozorňuje berňák průběžně na svém twi
08.08.2019
Talent má stříbrné vlasy. Proč lovit mezi pětapadesátníky, když nejsou lidi?
[6 minut čtení] Mladý nabušený tým nemusí být vždycky největší výhra. Firmy, co se dívají i do budoucna, přísahají na věkově různorodé týmy. Vždyť ani jejich klienti nemládnou. Populace stárne a týká se to i zaměstnanců a samotných podnikatelů. Kdo se zbaví předsudků a podchytí ve firemních řadách lidi 55+, bude mít konkurenční výhodu.
08.08.2019
Nebát se a odpovídat aneb Vytěžte z online recenzí maximum
[5 minut čtení] Recenze nejsou jen zpětnou vazbou, ale také důležitým zdrojem nových objednávek, PR a užitečným marketingovým nástrojem, proto se vyplatí s nimi pracovat. Stále více zákazníků před výběrem konkrétního produktu navštíví recenze, a to zejména ve srovnávačích zboží. Jsou tak jedním z důležitých faktorů při nákupním rozhodování.
08.08.2019
Verbují mladé řemeslníky jako bílé koně, posloužit mají jako odpovědní zástupci
[2 minuty čtení] Mezi čerstvě vyučenými řemeslníky se objevují náborové letáky, které jim slibují peníze bez práce. Mají se stát odpovědnými zástupci firem. Řemeslné cechy a společenstva, zapojené do projektu „Fandíme řemeslu“ Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, upozorňují na letákovou náborovou akci, která cílí na čerstvě vyučené řemeslníky.
07.08.2019
Má obchodník kontrolovat kvalitu každé potraviny? Podle zákona ano
[1 minuta čtení] Podle současné legislativy za kvalitu zboží odpovídá ten, kdo jej uvádí na trh. Kdo to však ve skutečnosti je: výrobce, distributor nebo obchodník? To, že se současná praxe opírá o vágní legislativní formulaci, se nelíbí českým nezávislým obchodníkům sdruženým v Asociaci českého tradičního obchodu (AČTO). Navíc tato problematika souvisí jak s dvojí kvalitou potravin, tak s připrav
07.08.2019
Přibývá firem s virtuálním sídlem. Známe 10 nejoblíbenějších virtuálních adres
[1 minuta čtení] Počet firem, které využívají virtuální sídla, rapidně narůstá. Jaké virtuální adresy patří do top desítky těch nejobsazenějších? Aktuálně je na virtuální adrese téměř 122 000 společností. Je to o 27 % víc než ve stejném období loňského roku. Nejvíc virtuálních sídel nabízí Praha, kde má registrovanou adresu téměř 98 000 subjektů.
07.08.2019
Špatná navigace a nudné texty mohou pohřbít váš web
[7 minut čtení] Obsah webu je jako diamant – kdo ho má dokonale vybroušený, tomu přivede nejvíce pozornosti. A to je především pro firmy a podnikatele velmi důležité. Webové stránky jsou většinou plné informací, ale ne vždy je to výhodou. Hlavní je především myslet na jejich návštěvníky a vyvarovat se mnohých častých chyb.
07.08.2019
Zpřísnila se kontrola osobních práv zaměstnanců
[5 minut čtení] Inspektoráty práce se zaměřily na ochranu soukromí zaměstnanců. Vyměřují nemalé sankce. Postrachem zaměstnavatelů zdaleka není jen GDPR. K ochraně osobních údajů zaměstnanců server Podnikatel.cz připravil v průběhu loňského i letošního roku sérií několika článků.
07.08.2019
Vybírání daní šlape a je v plánu jeho zjednodušení. Co podnikatele čeká?
[1 minuta čtení] Díky elektronické evidenci tržeb, kontrolnímu hlášení, nebo reverse charge došlo k zásadní redukci daňových úniků. A nyní se chystá snížení administrativy. Nezávislé instituce se shodly, že se u nás zlepšuje vybírání daní a Ministerstvo financí se tak nyní chce soustředit především na pomoc podnikatelům.
06.08.2019
Jste na pracáku a zároveň na neschopence? I na vás může přijít kontrola
[1 minuta čtení] Uchazeči o zaměstnání, kteří jsou evidováni na Úřadu práce ČR a zároveň jsou v dočasné neschopnosti, mohou očekávat kontroly. Jen za první půlrok 2019 vyrazili zaměstnanci Úřadu práce ČR mezi nemocné uchazeče o zaměstnání v celé České republice na více než 125 tisíc kontrol.
06.08.2019
Máte ve firmě klíčového člověka, na kterém stojí váš byznys? Můžete jej pojistit
[4 minuty čtení] Pojištění klíčových osob (Key person insurance) je určeno především pro větší firmy. Nejedná se o masově rozšířený produkt a klesá také jeho nabídka. Pojištění je určeno všem společnostem, jejichž manažeři pracují v plném nasazení a jejich náhlé zdravotní komplikace nebo vážnější úraz by výrazně zasáhly do chodu celé firmy.
06.08.2019
Od července se snížilo nejen nemocenské, ale i superhrubá mzda
[4 minuty čtení] Tato změna se projeví jak v měsíčních mzdách zaměstnanců, tak v ročním zúčtování příjmů. Obdobně u osob samostatně výdělečně činných. Novela zákoníku práce zrušila od července 2019 karenční dobu. Od tohoto data poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy i za první tři zameškané směny.
06.08.2019
Dlouhá studia a do důchodu daleko. Trh práce se musí prát se stárnutím populace
[2 minuty čtení] Podle dat z Českého statistického úřadu se zvyšuje jak zaměstnanost, tak věk pracujících. Co vše za tím stojí? Zaměstnanost se ve druhém čtvrtletí tohoto roku meziročně zvýšila téměř o 7 tisíc osob a počet nezaměstnaných se snížil o necelých 16 tisíc. Obecná míra nezaměstnanosti je tedy 1, 9 % a nezaměstnaných je 102,4 tisíc osob.
05.08.2019
Přehledy všech OSVČ by měla mít ČSSZ na stole. Následuje změna záloh
[2 minuty čtení] V tuto chvíli by měla mít Česká správa sociálního zabezpečení přehledy všech podnikatelů. Ti, kterých se týkaly letní termíny, nesmí zapomenout na změnu záloh. V minulém týdnu vypršely poslední dva nejzazší termíny pro odevzdání přehledů o příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Týkaly si OSVČ, které nepodávají daňové přiznání, a podnikatelů, za které daňov
05.08.2019
Miluje vaše cílovka seriály? Buďte kreativní a využijte toho
[4 minuty čtení] Pokud je vaše cílová skupina blázen do seriálů, pak můžete zahrát na její strunu a přizpůsobit tomu vaši kampaň. Inspirujte se. Seriály jsou celosvětově oblíbeným fenoménem, a to napříč generacemi. Každý má své oblíbence a pak jsou tu celosvětově známé pořady, se kterými se nebojí pracovat ani známé firmy.
05.08.2019
Sníte o práci z domova, ale nechcete hnít v pyžamu? Mějte disciplínu a pravidla
[6 minut čtení] Nad vstupem do věštírny v Delfách prý bylo heslo „poznej sám sebe“. Patří i k pravidlům home-office, práce z domova. Ta rychle ukáže pracovní styl a návyky. Být při práci z domova úspěšný mimo jiné znamená osvojit si také disciplínu a pevně se držet určitých pravidel. Pak nebude trpět nejen práce, ale ani soukromí.
05.08.2019
Babiš chce odpovědné zahraniční investory oceňovat karafou za 70 tisíc korun
[1 minuta čtení] Premiér Andrej Babiš chce počínaje letošním rokem oceňovat odpovědné zahraniční investory. O návrzích na ocenění má rozhodovat přímo premiér. Ocenění budou moct získat právnické osoby se sídlem v České republice, a to na základě kritérií ročního obratu právnické osoby, výše zisku právnické osoby investovaného v České republice a investice právnické osoby do veřejně prospěšných akt
02.08.2019
Po žních ne k Turkovi, ale k účetní. Lze fakturovat najednou za celé dva měsíce?
[2 minuty čtení] Je možné fakturovat sklizeň kombajnu až na konci srpna, nebo se musí fakturovat červenec a srpen zvlášť? Podnikatelé odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
02.08.2019
Jak postupovat při uplatňování DPH u stravenek?
[2 minuty čtení] Od března 2019 se na uplatnění DPH u poukázek vztahují nová pravidla. Jak se dotkla stravenek a jak správně postupovat? Na jaře tohoto roku byla do českého zákona o DPH implementována Směrnice Rady EU 2016/1065 (dále jen „Směrnice“), která zavedla nová pravidla pro uplatnění DPH u poukazů. Stravovací poukázky, tedy stravenky, a benefitní (volnočasové) poukázky těmto novým pravidlů
02.08.2019
Chyby v GDPR dělají hlavně e-shopy. Problémy jsou také s moderními technologiemi
[2 minuty čtení] Firmy i podnikatelé věnovali mnoho zdrojů do implementace povinností spojených s GDPR v oblasti zpracování osobních údajů. Kde se však stále dělají chyby? Pouhou implementací to u GDPR a e-shopů bohužel nekončí.
02.08.2019