Nové tažení proti „šmejdům“, kteří se vydávají za dodavatele energií
[2 minuty čtení] Proti nekalé praktice, kdy se šmejdi vydávají za dodavatele energií a nabízejí nevýhodné smlouvy, se teď postavili sami dodavatelé energií. Na tažení proti tzv. energošmejdům se připojilo přes 80 % trhu s energií. Jedná se o Deklaraci účastníků trhu s elektřinou a plynem na ochranu spotřebitelů.
12.06.2019
Tváří se jako český e-shop, ale pak přijde balíček z Číny. Co na to naše zákony?
[6 minut čtení] Některé e-shopy se tváří jako běžný internetový obchod, ale ve skutečnosti jsou jen zprostředkovateli. Jaká jsou s tím spojená úskalí? Takové internetové obchody jsou typické tím, že prodávají čínské zboží, které odtud přímo distribuují. Fungují tak jako přeprodejce. V zákoně není stanoveno, že musí prodejce přijít do kontaktu se zbožím, ale zpravidla k tomu dochází.
12.06.2019
Změní se lhůta pro elektronické podání přiznání a také pro vrácení přeplatků
[6 minut čtení] Kdo odevzdá přiznání elektronicky, prodlouží se mu lhůta pro podání o měsíc. Změní se také lhůty pro vrácení přeplatků na dani. Co se týče lhůty pro vrácení přeplatků, budou upřednostněni podnikatelé, kteří podají přiznání elektronicky. Novela se nyní nachází v připomínkovém řízení. Nabýt účinnosti má půl roku poté, co bude vyhlášena ve Sbírce zákonů. Reálně tak nabude účinnost nej
12.06.2019
Výměnu SSL certifikátu EET provázely problémy, co s nezaevidovanými tržbami?
[1 minuta čtení] Dnes mělo dojít k výměně SSL certifikátu v produkčním prostředí EET, u některých pokladen se ale vyskytnuly problémy a definitivní výměna tak byla odložena. Na příjmové straně systému EET byl opětovně instalován původní SSL certifikát a k definitivní výměně dojde do 20. června 2019. Tržby je nutné zaevidovat zpětně.
11.06.2019
Přeprodej vstupenek: Nekalý byznys, který může vyjít zákazníka pěkně draho
[1 minuta čtení] V období festivalů a koncertů se lidé často obracejí na přeprodejce vstupenek. Vystavují se tak riziku, že nejenže zaplatí víc, ale na akci se vůbec nedostanou. Pochybných online portálů, které přeprodávají vstupenky na různé letní festivaly či koncerty, je celá řada. Spotřebitel, který při nákupu vstupenek využije právě služeb neautorizovaných přeprodejců, se vystavuje riziku, že
11.06.2019
Pojistěte se před hackerskými útoky i pokutami spojenými s GDPR
[7 minut čtení] S počítači a internetem pracuje dnes většina firem a podnikatelů a s tím je spojeno mnoho rizik. Jejich krytí může zajistit pojištění. Pojištění kybernetických rizik (Cyber Liability) je kombinací pojištění odpovědnosti za škody, protože jsou hrazeny škody způsobené třetím osobám, za které pojištěný právně odpovídá a majetkového pojištění, protože je poskytováno pojistné plnění za
11.06.2019
Zavádění eNeschopenek a informace předávané zaměstnavatelům
[4 minuty čtení] Informace o vzniku či ukončení nemoci je pro zaměstnavatele důležitá. Od roku 2020 již neschopenku od zaměstnance nedostane. Nemůže dojít k systémovým chybám? V polovině roku 2019 měla být spuštěna první fáze eNeschopenek. Již nyní je zřejmé, že tato fáze realizována nebude.
11.06.2019
Češi loni prostonali přes 77 milionů dní a počet neschopenek stále stoupá
[1 minuta čtení] V roce 2018 bylo nahlášeno téměř 2 tisíce případů pracovní neschopnosti, což je nejvíce za posledních deset let. V důsledku pracovní neschopnosti na pracovištích chybělo v loňském roce v průměru 211 tisíc pojištěnců. To je o 12 tisíc osob více než v roce 2017.
10.06.2019
Další záloha na daň vychází na sobotu. Musí se uhradit před, nebo až po víkendu?
[2 minuty čtení] Jedna ze záloh daně z příjmů je každoročně splatná nejpozději do poloviny června. Co když vyjde 15. 6. na víkend, je nutné ji uhradit před, nebo až po něm? Někteří poplatníci mají během roku povinnost hradit zálohy na daň z příjmů. Paragraf 38a zákona o daních z příjmů popisuje, koho se povinnost týká.
10.06.2019
Nomádem snadno a rychle: Jak podnikat na cestách?
[5 minut čtení] Podnikání „na sebe“ je možnost, jak si životní styl nastavit sobě na míru. V mnoha profesích to nese i možnost opustit pevné pracovní místo a vyrazit na cesty. Není to dovolená, ale pořád práce. Jenom jinde. Takový styl není pro každého. Vyžaduje záměr, disciplínu i další praktické věci, včetně promyšlených financí.
10.06.2019
Jak na výživné v exekucích bez zbytečných chyb
[4 minuty čtení] Pohledávky výživného problematiku srážek ze mzdy značně komplikují. Zaměstnavatelé nepostupují vždy v souladu se zákonem. Výživné nemá absolutní přednost. S výživným se zaměstnavatelé setkávají poměrně často. Jedná se o jednu z přednostních pohledávek vyjmenovaných v občanském soudním řádu.
10.06.2019
EET pro řemeslníky a spol. prošla sněmovnou, dříve jak v roce 2020 ale nebude
[3 minuty čtení] Sněmovna dnes schválila novelu zákona o evidenci tržeb, která zavádí EET pro řemeslníky, advokáty, lékaře a další obory z původně plánované 3. a 4. vlny. Novela nyní poputuje do Senátu, odkud se však s vysokou pravděpodobností do sněmovny ještě jednou vrátí. Zůstává tak otázkou, kdy skutečně odstartuje 3. a 4. vlna EET. Už nyní je jisté, že dříve, jak v první polovině roku 2020 to
07.06.2019
Můžete zaměstance propustit ve zkušební době, když je nemocný?
[2 minuty čtení] Jak je to s ukončením pracovního poměru ve zkušební době, když je zaměstnanec nemocný? Podnikatelé radí v diskuzním fóru podnikatelům. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
07.06.2019
Hackerské útoky se nestávají jen ve filmech. Nepodceňujte bezpečnost webu
[6 minut čtení] Webové stránky má téměř každá firma nebo podnikatel, ale mnozí z nich si neuvědomují, jak je důležitá jejich bezpečnost. Nedělejte chyby a dbejte na údržbu. Majitelé a výrobci stránek si musí připustit, že i jim se může stát, že jim mohou uniknout data nebo dojít k nějakému útoku. Jen tak začnou budovat ochranu včas a budou lépe reagovat na hlášení případných úniků a bezpečnostních
07.06.2019
Ministerstvo zaperlilo, soulad s ústavním pořádkem je prý jen pomocným kritériem
[3 minuty čtení] [KOMENTÁŘ] Když navrhujete zákony, soulad s ústavním pořádkem by měl být samozřejmostí. Ne tak pro ministerstvo financí, které ho označilo za pomocné kritérium. Ve zprávě RIA, kterou ministerstvo financí předložilo k návrhu novely daňového řádu, totiž uvedlo, že při rozhodování, jakou variantu změn u vracení nadměrných odpočtů zvolit, stanovilo 5 kritérií (riziko daňových úniků, d
07.06.2019
Může titul ovlivnit, jak se bude v podnikání dařit? Rozhodující je, o jaký jde
[2 minuty čtení] Tituly mohou podnikání pomoci. Firmy s titulovanými jednateli dosahují lepších výsledků. Rozdíly jsou však mezi akademickými tituly a tituly manažerskými. Firmy, jejichž jednatelé jsou nositeli akademického titulu, mají lepší výsledky než firmy jednatelů bez vysokoškolského vzdělání. Poukázala na to analýza společnosti Bisnode, kterou provedla na vzorku 130 000 společností s ručen
06.06.2019
Ještě dnes můžete uhradit daň z nemovitostí bez sankcí, pak už doba hájení končí
[1 minuta čtení] Pokud se poplatník s platbou daně z nemovitých věcí opozdil, nemusí se hned obávat sankcí. Měl totiž pár dnů k dobru. Dneškem ale benevolence končí. Nejzazší termín pro platbu daně z nemovitých věcí vypršel už minulý týden. Poplatníci měli daň uhradit do konce měsíce května. S platbou je však možné se několik dní beztrestně opozdit.
06.06.2019
Na tržnici Hatě prodávali téměř 5 000 padělků, nepochybila jen dvě místa
[1 minuta čtení] Česká obchodní inspekce odhalila v rámci kontrolní akce na tržnici Hatě pochybení v 17 z 19 kontrolovaných míst. Jednalo se o zboží za miliony. Kontrola byla zaměřena na dodržování zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, konkrétně na prodej, nabídku a skladování zboží a porušení některých práv duševního vlastnictví.
06.06.2019
Jak podnikat s dětmi (1. díl): Připravte se včas na úspěch, ale i na komplikace
[5 minut čtení] Když žena s dětmi podniká, má to výhody i nevýhody. Plus je svoboda a flexibilita. Minus nejistota a v sociální oblasti horší podmínky, než mají zaměstnankyně. Podnikání s dětmi má i svá rizika a mnohé otazníky. Vyplatí se o nich vědět a podniknout včas preventivní kroky. A to při vstupu do podnikání i v jeho průběhu.
06.06.2019
Jak jsem získal pro klienta kontakty na zákazníky za 5 Kč, vše v souladu s GDPR?
[4 minuty čtení] Jak by se vám líbilo, kdybyste objevili na internetu strategii, která přináší levné relevantní akviziční kontakty? Když jsem se o tom dozvěděl, jen jsem zíral. Jasně, říkáte si.. to tady už bylo a nakonec to vyvanulo. Co kdybyste ale věděli, že už to přes rok úspěšně používají ve světě a jen u nás o tom ví pouze pár lidí?
06.06.2019
O rozšíření EET na další obory se v Poslanecké sněmovně opět nerozhodlo
[1 minuta čtení] Další jednání Poslanecké sněmovny o novele zákona o evidenci tržeb skončilo bez jasného výsledku. Sociální demokraté se chystají přidat k návrhu opozice. O změnách v elektronické evidenci tržeb se v Poslanecké sněmovně jedná už poněkolikáté.
05.06.2019
Kdy přestává za studenta platit zdravotní pojištění stát? Momentů je několik
[2 minuty čtení] Za studenta, ať už vysokoškolského či středoškolského, je obecně plátcem zdravotního pojistného stát. V jakých situacích tomu tak není? Základní věkový limit, do kterého platí stát zdravotní pojistné za studenta jako za nezaopatřeného dítě, je 26 let. Od roku 2018 však existuje výjimka.
05.06.2019
I negativní komentáře mohou vylepšit důvěryhodnost vaší značky. Využijte toho
[5 minut čtení] Na důvěryhodnosti značky je třeba pracovat pořád, protože trh je ve velmi dobrém ekonomickém stavu, kdy stávající konkurence posiluje a nová konkurence vzniká. Důvěryhodnost značky patří spolu s kvalitou, zvažování a superioritou k faktorům silné značky. Jedná se o míru, do které je značka vnímána důvěryhodně ve třech dimenzích: vnímané odbornosti, důvěryhodnosti a sympatie.
05.06.2019
Zaměstnavatel musí o odejmutí pohyblivé složky mzdy informovat předem
[4 minuty čtení] Rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR určilo pravidla pro odejmutí nenárokové části mzdy. Trestat zaměstnance jejím neposkytnutím rozhodně nelze. O výši přiznané nenárokové části mzdy může rozhodnout zaměstnavatel až po skončení hodnoceného období, odejmout ji však musí předem.
05.06.2019
Podívejte se na všechny verze nového loga datových schránek (GALERIE)
[1 minuta čtení] Datové schránky mají nové logo. Jde o symbol dvou šipek, které mají představovat obousměrnou komunikaci občana se státem a dohromady tvořit datovou zprávu. Autorem nového loga je student posledního ročníku Střední umělecké školy Ostrava Lukáš Adamík, který uspěl ve veřejné soutěži.
04.06.2019