Jakých zaměstnanců a provozů se dotkne víkendová změna času?
[2 minuty čtení] O víkendu se opět mění čas a ručičky se tak v neděli ve 3 hodiny ráno posunout zpět o hodinu. Posun času se dotkne podniků a zaměstnanců, kteří pracují v noci. Standardně tak ovlivní pracovníky ve směnných provozech v továrnách, na čerpacích stanicích, lékaře či pohotovostní složky.
25.10.2019
Zaměstnanec si chce napracovat hodiny o víkendu. Jak je to s příplatkem?
[2 minuty čtení] V práci skončil o jeden den dříve a napracuje si to o víkendu doma. Náleží mu příplatek za víkend? Účetní radí účetním v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
25.10.2019
V newsletterech před Vánoci buďte milí, pozorní a všímaví. Nabídněte něco navíc
[7 minut čtení] E-shopy se před Vánoci snaží nalákat zákazníky a často k tomu využívají i e-mailového marketingu. Newsletterům je proto potřeba věnovat dostatek pozornosti. Příjemcovu pozornost však nelze upoutat „zničehonic“ – pokud někdo celý rok své respondenty bez rozmyslu bombarduje prodejními e-maily, má nálepku spamera a sebelepší vánoční kampaň mu nepomůže.
25.10.2019
Jak odhadnout budoucí tržby u offline režimu EET? Poraďte si sami, říkají úřady
[6 minut čtení] Aby podnikatelé mohli evidovat v offline režimu místo EET, musí splnit i podmínku budoucích tržeb. Jak konkrétně je ale mají odhadnout, úřady neporadí. Odhad podnikatele ohledně budoucích tržeb přitom bude hrát roli v rozhodování, zda mu finanční správa offline režim povolí. Jak podle ministerstva financí, tak podle finanční správy záleží čistě na podnikateli, jakým způsobem své bu
25.10.2019
Co udělat s původním certifikátem EET poté, co si vygenerujete certifikát nový?
[1 minuta čtení] Blíží se období, kdy skončí platnost některých pokladních certifikátů k elektronické evidenci tržeb. Co udělat s původním certifikátem po vygenerování nového? Všichni, kteří si vygenerovali pokladní certifikát pro zařízení elektronické evidence tržeb před třemi lety, by si měli zkontrolovat jeho platnost.
24.10.2019
Malé dopravce registrace do nového mýtného systému netrápí. Čeká dopravu kolaps?
[2 minuty čtení] Během měsíce se do nového mýtného systému zaregistrovalo jen 5 % malých dopravců. Z velkých tak učinila polovina. Pokud však nezačnou malí dopravci fungující v režimu předplaceného mýtného rychle plnit svou povinnost registrace a vyzvednutí nové palubní jednotky, hrozí na začátku prosince České republice dopravní kolaps.
24.10.2019
Chyby při reklamacích: Odmítnutí k reklamaci použité zboží či prodloužení lhůty
[3 minuty čtení] Obchodníci se v oblasti reklamací stále dopouští celé řady chyb. Jejich následky však poté nese spotřebitel. Jaké jsou nejčastější nešvary? Znát právní předpisy v oblasti reklamací by měl jak obchodník, a to podrobně, tak také spotřebitel. Právě na ně myslel spotřebitelský server dTest, který připomněl, které nešvary týkající se reklamací zboží by si ze strany obchodníků neměli ne
24.10.2019
Ilustrátorky na volné noze si jen s pastelkami nevystačí. I tužku láme technika
[6 minut čtení] Živí se tím, že (si) kreslí. Není to ale jen taková idyla, jak to na první pohled vypadá. Česko třeba není trh, který by uměl tvůrčí práci vždy náležitě ocenit. Kdo neovládne technologie, i v ilustraci mu ujede vlak. Na druhou stranu tu není silná konkurence a kdo je šikovný, najde si svou specializaci a místo na trhu.
24.10.2019
Jaké jsou nejčastější SEO chyby a jak se jich vyvarovat? Čtěte rady od odborníka
[8 minut čtení] Organická návštěvnost se u běžného e-shopu pohybuje mezi 30 až 60 % celkové návštěvnosti. Klíčovým faktorem online podnikání je tak dobře zvládnuté SEO. V posledním díle seriálu „Jak rozjet online byznys“ se zaměříme na SEO, tedy optimalizaci pro vyhledávače. Rady a tipy, jak dělat SEO a nedělat PraSEO, připravil pro náš sesterský server Lupa.cz Pavel Ungr, nezávislý konzultant onl
24.10.2019
Diskriminace cizinců na letišti: Za to, že se u nás můžete najíst a napít, 53 Kč
[2 minuty čtení] Nelichotivě skončily kontroly restaurací na Letišti Václava Havla. Nejenže tu cizinci za služby platí nesmyslné poplatky, nedočkají se ani výhodnější nabídky. Nerozumí česky, nebude rozumět ani nesmyslnému poplatku. Zřejmě takhle nějak přemýšlí provozovatelé restaurací na Letišti Václava Havla, které nedávno navštívili kontroloři České obchodní inspekce.
23.10.2019
Podniká při zaměstnání, zálohy nehradí. Proč ji upozornili na neuhrazení zálohy?
[2 minuty čtení] Při zaměstnání si přivydělává jako OSVČ vedlejší. Povinnost hradit zálohy na zdravotko se jí netýká, ale přeci jen ji pojišťovna upozornila, že zapomněla. Proč? Při souběhu, kde je hlavním zdrojem příjmů zaměstnání (nikoli podnikání), neplatí OSVČ zálohy a nevztahuje se na ni ani minimální vyměřovací základ, pokud je v zaměstnání odvedeno zdravotní pojistné ve výši minima stanove
23.10.2019
Buďte o krok napřed a využívejte novinky, které nabízí sociální sítě
[5 minut čtení] Jakých novinek na sociálních sítích byste si podle odborníků měli všimnout? Nechte se inspirovat a využijte je na maximum. Sociální sítě se neustále snaží přinášet svým uživatelům něco nového. Mnohdy se funkce týkají jen zábavy, ale častěji těch, kteří platí. Tedy právě těch, kteří sociální sítě využívají ke své propagaci.
23.10.2019
Nový vzhled služeb pro zaměstnavatele a nové způsoby přihlašování
[4 minuty čtení] Ministerstvo práce a sociálních věcí kompletně změnilo vzhled internetových stránek. Změna se dotkla i zaměstnavatelů. Aktuálně například u eNeschopenek. Zaměstnavatelé musí změnit nebo nově vytvořit přístupy do některých aplikací. Platí to i pro náhradní plnění zaměstnáváním osob se zdravotním postižením.
23.10.2019
Pokud DIČ neobsahuje vaše rodné číslo, musíte ho opět začít tisknout na účtence
[2 minuty čtení] První změny EET už klepou na dveře. Pokud DIČ neobsahuje vaše rodné číslo, musíte jej od listopadu opět uvádět na účtenkách. Povinnost uvádět na účtence DIČ tak bude zatím dopadat pouze na poplatníky daně z příjmů právnických osob a zahraničních fyzických osob.
22.10.2019
O dění v obci místním rozhlasem? Pomalu rarita, nahrazuje ho rozhlas mobilní
[1 minuta čtení] Mobilní rozhlas usnadňuje život. Informuje o tom, co se děje v okolí. Jak vznikal a jak funguje? O tom je řeč v podcastu s jeho zakladatelem Ondřeje Švrčkem. Obcí, kde se šíří nekvalitní zvuk místního rozhlasu, který informuje o dění v okolí, případně zlevněných surovinách, pomalu ubývá. Obecní rozhlas totiž nahrazuje rozhlas mobilní.
22.10.2019
Lidé mají obavy. Tempo zakládání nových firem klesá
[1 minuta čtení] V tomto roce bylo u nás doposud založeno nejméně společností za poslední tři roky. Stojí za tím zřejmě obavy podnikatelů z dalšího vývoje tuzemské ekonomiky. Letos bylo založeno 22 250 nových společností a aktuálně je tak v obchodním rejstříku zapsáno 503 187 firem. To je o necelých 11 tisíc více než na konci roku 2018.
22.10.2019
Konec čekání na peníze. Používejte okamžité platby
[5 minut čtení] Službu okamžitých plateb nabízí zatím jen několik bank. Zjistěte, kde je tedy možné posílat peníze v řádu sekund. Okamžité platby probíhají 24 hodin denně, a to 7 dní v týdnu. Tedy také o víkendech a svátcích.
22.10.2019
Nový mýtný systém se blíží, jaké výhody má platit mýto pre-pay a jaké post-pay?
[5 minut čtení] Od prosince se přechází na nový mýtný systém. Samotné placení mýta může i nadále probíhat předem (pre-pay režim), nebo následně (post-pay režim). Zatímco pre-pay režim využívají především menší dopravci, post-pay je zase výhodnější pro větší podnikatele.
22.10.2019
V provozovně, kam chodí zákazníci, musí být osoba mluvící česky nebo slovensky
[2 minuty čtení] Provozovny, kde dochází ke kontaktu spotřebitele s obchodníkem, musí disponovat osobou, která mluví česky nebo slovensky. Živnostenský úřad to kontroluje. Při zakládání provozovny má podnikatel celou řadu povinností, na které musí myslet a které nesmí opomenout. Server Podnikatel.cz nabídl čtenářům podrobný článek, kde jednotlivé povinnosti jmenuje. a popisuje. Seznamte se s povin
21.10.2019
Brousíte si zuby na to, že budete nakladatel knih? Na lehké podnikání se netěšte
[4 minuty čtení] Po celém Česku už se koná rovnou několik akcí zaměřených na nezávislou knižní kulturu. Znamená to tedy, že se i malým nakladatelstvím u nás také neobvykle daří? Praha má festival Knihex, Tábor Tabook, Olomouc LITR. Účastní se jich i nakladatelství, která neplují na vlnách mainstreamu. Zjistili jsme, jak se jim podniká.
21.10.2019
Zastavení exekucí dopadne tvrdě na věřitele
[4 minuty čtení] O změnách v exekucích se hovoří již dlouho. Zaměstnavatelům by mohly při provádění srážek ze mzdy významně pomoci, věřitelé zřejmě jásat nebudou. Poslanecká sněmovna aktuálně projednává novelu občanského soudního řádu a exekučního řádu. Má číslo sněmovního tisku 545 a právě prochází prvním čtením.
21.10.2019
Zpět na sestupné vlně? Počet hráčů Účtenkovky je nejnižší od startu loterie
[1 minuta čtení] Po delší době opět došlo k výraznějšímu propadu zájmu o Účtenkovku. Posledního tahu se zúčastnilo nejméně hráčů od začátku loterie. Celkově se do posledního slosování zapojilo 338 tisíc lidí, což je o 8 tisíc méně než před měsícem. Oproti minulému měsíci klesl i počet účtenek ve slosování.
18.10.2019
Zaměstnanci se vdala dcera. Kdy na ni končí daňové zvýhodnění?
[3 minuty čtení] Kdy končí daňové zvýhodnění po svatbě dcery? V následujícím měsíci po tom, ve kterém proběhla svatba? Účetní radí účetním v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
18.10.2019
Odpovědnost zaměstnance za škodu: Kdy je neomezená a kdy do 4,5násobku platu?
[4 minuty čtení] Odpovědností zaměstnance za škodu je několik typů. Jaké to jsou a jaký je rozsah a způsoby náhrady škody? Odpovědnost zaměstnance za škodu je vcelku podrobně upravena v ustanoveních § 250 a násl. zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění, který rozlišuje několik typů takovéto odpovědnosti.
18.10.2019
Seznamte se s povinnostmi pro rozjetí provozovny a nic vás nezaskočí
[7 minut čtení] Chcete rozšířit své podnikání, nebo se posunout jiným směrem a zřídit si provozovnu? Poradíme vám, co udělat na začátku a na co si dát pozor. Problematiku provozoven upravuje ustanovení § 17 živnostenského zákona (zákon č. 455/1991 Sb.) a provozovnou se pro účely tohoto zákona rozumí prostor, v němž je živnost provozována. K provozovnám patří také automat nebo obdobné zařízení slou
18.10.2019