Nové eNeschopenky vyžadují úpravu mzdových programů
[4 minuty čtení] Poskytovatelé programů se na změny připravují. Nabízená řešení se liší. Někteří je poskytnou v rámci pravidelného upgradu, jiní za poplatek. Tvůrci mzdových programů vysvětlili, jakým způsobem bude probíhat komunikace uživatelů s Českou správou sociálního zabezpečení.
02.10.2019
Podniká, ale zároveň pečuje o dítě. Musí hradit zálohy na zdravotní pojistné?
[1 minuta čtení] Je osoba samostatně výdělečně činná, která zároveň pečuje o dítě, povinna hradit zálohy na zdravotní pojištění? V případě, že matka pobírá tzv. pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění, pojistné za ni platí stát, stejně jako za příjemce rodičovského příspěvku. Pokud jde o zaměstnance (za OSVČ ne), hradí stát pojistné i za dobu, kdy je matka na mateřské dovolené a m
01.10.2019
Malé prodejny jsou ztrátové. Jde však o službu občanům, tak je stále drží
[2 minuty čtení] Jaká je situace s malými prodejnami? Podle průzkumu jsou ztrátové a obchodníci je provozují i navzdory ztrátovosti. Průzkum Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) ukázal, že na českém trhu je 16,5 % nezávislých ztrátových prodejen, a to především na venkově.
01.10.2019
Budujte značku, nebudujte povědomí o značce, radí internetoví podnikatelé
[5 minut čtení] Emoce jsou nejlepším nástrojem pro budování značky. Pozor však na mýlku. Budování značky není to samé, co je budování povědomí o značce. Nejen toto zaznělo na jedenáctém ročníku konference E-Business Forum, kterou uspořádala Asociace pro elektronickou komerci (APEK).
01.10.2019
Pustíte si do hospody appky a roboty? I když se bráníte, mladí vás donutí
[6 minut čtení] Kam kráčí gastrobyznys v Česku? Mění ho technologie, atraktivní je pro domácí startupy. Změnám podléhá i proto, že také zákazníci procházejí generační výměnou. Gastro formují trendy, jež se šíří s mladou generací i jinde po světě. Využívají se chytré mobily, QR kódy i roboti. A inovace se nevyhýbají ani pivním pípám.
01.10.2019
Finanční správa nabízí online dražby. Jak se stát dražitelem?
[2 minuty čtení] Od začátku září se mohou zájemci o věci zabavené v rámci daňové exekuce zapojit do dražeb online. Je však třeba si vytvořit účet. Jak na to? Pro přihlášení se do elektronické dražby jako dražitel je nutné zřídit uživatelský účet. Jak na zřízení účtu?
30.09.2019
Nediskriminují se jen cizinci, restaurace odmítla obsloužit Čechy
[1 minuta čtení] Česky hovořícím spotřebitelům nebylo umožněno se v restauraci posadit ke stolu a provést objednávku, anglicky mluvící zákazníky však v klidu usadili. Jiná restaurace zase diskriminovala z hlediska věku, kdy neumožňovala návštěvu dětí do 8 let věku. V rámci kontrol České obchodní inspekce (ČOI) však šlo o jediná dvě provinění z hlediska diskriminace spotřebitelů, na které inspektoř
30.09.2019
Pokračuje v kamenické tradici a jeho sochy i kříže najdete napříč Valašskem
[7 minut čtení] Jiří Rejda pokračuje v rodinné tradici a zabývá se kamenictvím, sochařstvím a restaurováním. Stopy jeho práce se nachází hlavně v okolí jeho bydliště. Svou dílnu Kámen Rejda má v areálu statku v Brumově Bylnici, kde má prostory na práci s velkými kusy kamene, sochařství i restaurování nejrůznějších památek.
30.09.2019
Bez práce nejsou koláče ani lidi. Vsaďte na HR marketing a ty, kdo se rádi učí
[6 minut čtení] Nejsou lidi? To je důvod zamyslet se nad firemní kulturou a jít potenciálním zaměstnancům aktivně naproti. Proč je třeba HR marketing a jak pracovat se sívíčky? Pro domácí trh práce stále platí, že je na něm zásadní nedostatek potřebných lidí. To však není celá pravda. Řada firem potíže najít lidi nemá. Jak to dělají?
30.09.2019
Plátci DPH musí zbystřit, od října se mění formulář kontrolního hlášení
[2 minuty čtení] Všechna kontrolní hlášení musí být od 1. října podávána prostřednictvím nové XML struktury kontrolního hlášení. Nový formulář nabízíme ke stažení. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
27.09.2019
Probíhá v zemědělství digitální revoluce? Moderních technologií je spousta
[7 minut čtení] Moderní technologie pomalu, ale jistě pronikají do všech oborů. Jak je na tom zemědělství a jaké jsou zde možnosti? Díky novým technologiím si zemědělci významně usnadňují práci. Nové technologie se netýkají jenom moderních strojů, ale velký pokrok probíhá také ohledně řízení podniků.
27.09.2019
Je možné podnikat ve vlastním bytě a jaké to má výhody či nevýhody?
[5 minut čtení] Nespornou výhodou podnikání z domova je jednoznačně větší pracovní flexibilita a značná časová i finanční úspora. Má to ale i řadu nevýhod. Které to jsou? Podnikání z domova může mít pro živnostníky mnoho výhod, mezi něž patří nejen snížení některých nákladů na podnikatelskou činnost, ale i pohodlí domácího prostředí nebo lepší schopnost efektivněji skloubit práci s rodinným živote
27.09.2019
Zkontrolujte včas platnost pokladních certifikátů EET, apeluje finanční správa
[1 minuta čtení] Všichni, kteří si vygenerovali pokladní certifikát pro zařízení elektronické evidence tržeb před třemi lety, by si měli zkontrolovat jeho platnost. Finanční správa připomíná, že do konce letošního roku a začátkem roku 2020 bude docházet k ukončení platnosti pokladních certifikátů, které byly generovány v počátcích zavádění elektronické evidence tržeb.
26.09.2019
Antimonopolní úřad vydal zákaz plnění smlouvy na nový mýtný systém
[1 minuta čtení] Zákaz plnění smlouvy mezi ministerstvem dopravy a CzechToll/SkyToll začne platit až rok po právní moci rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zatím není pravomocné a lze proti němu podat rozklad.
26.09.2019
Ostuda české gastronomie: Nesmyslné poplatky pro cizince či okrádání při vracení
[2 minuty čtení] Příležitost dělá zloděje. Děje se tak bohužel stále v české gastronomii. Některé restaurace nemají stále problém okrádat cizince. Jiné ceny pro česky mluvící a pro mluvící cizím jazykem jsou nepřípustné. Česká obchodní inspekce však na základě svých šetření zjistila, že některé restaurace si s tím hlavu nelámou.
26.09.2019
Plošný reverse-charge na omezenou dobu? Více papírování i nákladů
[1 minuta čtení] Hospodářská komora varuje, že plošný reverse-charge na omezenou dobu přinese firmám zbytečnou administraci a výdaje navíc za úpravy účetních systémů. Od července 2020 by mělo být plošně zavedeno reverse-charge. Které firmy budou muset najet na nový systém?
26.09.2019
Bojíte se oslovit cizí lidi? Víme jak to změnit a vašemu byznysu to prospěje
[4 minuty čtení] Navazovat kontakty s neznámými lidmi, mluvit na veřejnosti, v rychlosti zapříst rozhovor, pustit se do „small talk", to jsou v podnikání podstatné dovednosti. I zběžný rozhovor na konferenci nad talířem jídla může být setkáním s někým, kdo pak sehraje důležitou roli a otevře dveře ke klíčovým kontaktům. Kudy na to?
26.09.2019
Víte, co vaši zákazníci doopravdy chtějí? Víme, jak zjistíte jejich potřeby
[7 minut čtení] Minulý týden jsme náš seriál vykopli sérií doporučení do startu online podnikání, dnešním dílem zabrousíme do oblasti poznávání potřeb našich zákazníků. Každý podnikatelský záměr je svým způsobem unikátní ve smyslu skladby budoucích klientů. S vědomím tohoto prostého faktu je nutné přistupovat i k tomu, jak se zákazníky v různých fázích jejich cyklu komunikujeme.
26.09.2019
Zásilkovna otevřela další depo. Tentokrát v Hradci Králové
[2 minuty čtení] Zásilkovna otevřela nové logistické centrum v Hradci Králové – Březhradě, které je vybaveno nejmodernějšími technologiemi. Po Praze jde o druhé depo Zásilkovny v tomto roce. V říjnu otevře společnost nové logistické centrum v Ostravě. Nových distribučních center je aktuálně 17 a jejich hlavním cílem je zvýšit efektivnost svozů a rozvozů zásilek a zlepšit servis pro zákazníky.
25.09.2019
Zářijový státní svátek vychází letos na sobotu. Budou mít obchody otevřeno?
[1 minuta čtení] Den české státnosti letos bohužel vyšel na víkendový den. Patří tento státní svátek do skupiny těch, kdy platí zákaz prodeje? Zmatky, kdy jsou obchody zavřeny a kdy nikoli, způsobuje už nějaký ten rok zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě.
25.09.2019
Máte e-shop a český trh je vám malý? Pak je na čase přemýšlet nad expanzí
[8 minut čtení] Překlopení e-shopu na zahraniční trh je poměrně složitá věc, která vyžaduje velké přípravy. Když se vše podaří, výsledek však stojí za to. I zde platí, že čím lepší příprava, tím lepší výsledek. Využít přitom můžete nabytých znalostí jiných českých e-shopů, protože z jejich příběhů často získáte první vhled do daného trhu a upozornění na některá specifika, která nemusí odhalit ani
25.09.2019
Zaměstnanec jednočlenné společnosti a nárok na nemocenské dávky
[4 minuty čtení] Uzavíráte pracovní poměr „sám(a) se sebou“ v jednočlenné společnosti? Nemocenské pojištění platíte zbytečně, dávky nejspíš nebudou. Podle České správy sociálního zabezpečení zde nevzniká účast na nemocenském pojištění. Může takto sama rozhodnout?
25.09.2019
Hospodářká komora chce zrušit odborářům daňové výjimky a osvobození z daní
[2 minuty čtení] Hospodářká komora navrhuje zrušit zdvojení daňové výhody, které čerpají odboráři a odborové organizace. Odbory se staví proti. Komora argumentuje tím, že jsou odboráří a odborové organizace nelogicky a ve vztahu ke všem ostatním poplatníkům nespravedlivě zvýhodněni. Podle odbororářů jde o demagogii.
24.09.2019
Katka Pavlíčková: Jen blázen zahodí možnost propagovat se zdarma na Instagramu
[1 minuta čtení] Sociální sítě obecně nabízí skvělé šance, jak zpropagovat značku, produkt či službu. Jak správně uchopit Instagram? Dozvíte se v podcastu Podnikatel.cz. I přesto, že je v České republice k mání Facebook či Instagram několik let, stále se najde velké procento podnikatelů, kteří nemají ani páru, jak je v podnikání využít.
24.09.2019
Na výstavbě bytového komplexu pracovalo plno zaměstnanců nelegálně a bez dokladů
[1 minuta čtení] Pražští celníci provedli společně s policisty z cizineckého oddělení další kontrolní akci zaměřenou na nelegální zaměstnávání cizinců. Celníci a policisté obsadili velkou stavbu nově vznikajícího luxusního bytového komplexu v Praze 8 – Troji a zkontrolovali kolem 120 zaměstnanců ze sedmi zemí.
24.09.2019