S červnem přichází změny v oddlužení. Začíná platit novela insolvenčního zákona
[2 minuty čtení] 1. června začala platit novela insolvenčního zákona. Mění se podmínky pro oddlužení. Jak se změny dotknou zaměstnavatelů? Změny, které přináší novela insolvečního zákona, se dotkne jak dlužníků, tak také zaměstnavatelů. A to těch, kteří provádí insolvenční srážky.
03.06.2019
Kontroly práce v době pobírání náhrady mzdy se mohou změnit
[5 minut čtení] Zaměstnavatel může kontrolovat nemocné zaměstnance. Ovšem jeho možnosti jsou omezené. Od roku 2020 může být vše jinak. Právě zavedení eNeschopenek by mohlo přispět k včasnější kontrole léčebného režimu, především před zneužíváním náhrady mzdy a nemocenského.
03.06.2019
Profesí je chemička, teď buduje svou módní značku. V týmu má mámy a seniorky
[7 minut čtení] Svou první čepici uháčkovala podle YouTube. Pak za háčkování a šití vyměnila práci ve farmaceutické laboratoři. Teď zaměstnává lidi a má vlastní módní značku. Své mateřství tak skloubila s podnikáním. Ačkoliv tvrdí, že nestojí o obrovský firemní růst, stále vymýšlí novinky. A to v prostředí, kde je konkurence silná.
03.06.2019
Na závěrečné hlasování o #EET opět nedošlo, řešil se Babišův střet zájmů
[1 minuta čtení] Ani dnes nakonec nedošlo na závěrečné hlasování o změnách EET, jako je třeba start posledních dvou vln evidence nebo zavedení offline režimu. Místo toho se dostal na paškál premiér Andrej Babiš a jeho střet zájmů, kvůli kterému Česku hrozí, že bude vracet evropské dotace.
31.05.2019
Končí sice lhůta pro zaplacení daně z nemovitostí, lze se ale beztrestně opozdit
[2 minuty čtení] Ačkoli dnes vyprší lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí, ti, kdo daň do dnešní půlnoci nestihnout uhradit, se nemusí ihned obávat sankcí. Pokuty totiž začínají nabíhat až pátý pracovní den po splatnosti. Bez rizika sankcí tak lze daň zaplatit ještě ve čtvrtek 6. června. Ten den ale musí mít finanční úřad již peníze na účtu.
31.05.2019
Konec e-mailům naslepo, ty pravé zákazníky zasáhnete díky segmentaci
[6 minut čtení] Mít velkou e-mailovou databázi neznamená všechno. Je potřeba s ní dále pracovat, segmentovat jednotlivé kontakty a cílit na ně daná sdělení. Smyslem dobrého cílení je, aby lidé dostávali a četli jen to, co je zajímá a co pro ně má v danou chvíli nějakou hodnotu, protože masové e-maily si nepřeje dostávat asi nikdo.
31.05.2019
Máte v šenku funkční TV? To ještě neznamená, že musíte platit Intergramu a spol.
[4 minuty čtení] Pokud má podnikatel v provozovně funkční televizor, ještě to automaticky neznamená, že musí platit poplatky kolektivnímu správci, připomněl Ústavní soud. Jak upozornil Ústavní soud, kolektivní správce musí s vysokou mírou pravděpodobnosti prokázat, že televizní přístroj je způsobilý příjmu signálu, že dochází ke zpřístupňování chráněných děl veřejnosti a tedy k zásahu do autorskýc
31.05.2019
Co je nutné splnit a zajistit, pokud chcete prodávat na farmářských trzích?
[2 minuty čtení] Obliba farmářských trhů roste. Pokud se prodejce rozhodne prodávat na nich své produkty, musí splnit řadu zásad. Které jsou ty nejzákladnější? Prodejci, kteří chtějí své produkty a zboží nabízet na farmářských trzích, musí kromě požadavků na bezpečnost a jakost potravin, dodržet další důležité zásady, které kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
30.05.2019
Do dnešního dne by měla mít sociálka všechny evidenční listy. Kdo je předkládá?
[1 minuta čtení] Evidenční listy zaměstnanců je třeba právě do dnešního dne předložit České správě sociálního zabezpečení. Povinnost se netýká všech zaměstnavatelů. Vedení evidenčních listů důchodového pojištění (dále jen ELDP) je jednou z povinností zaměstnavatelů, která je uložena zákonem č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů.
30.05.2019
Evidence tržeb i pro řemeslníky. Další hlasování o změnách EET posunuto na pátek
[1 minuta čtení] Poslanecká sněmovna dnes jednala o změnách v elektronické evidenci tržeb. Na závěrečné hlasování nedošlo. Pokračovat se bude ve Sněmovně v pátek. V Poslanecké Sněmovně se dnes stihlo hlasovat jen o části z osmi stovek pozměňovacích návrhů. V dalším hlasování se bude pokračovat na konci tohoto pracovního týdne, 31. 5. 2019.
30.05.2019
Jak zajistit, aby zaměstnanec odešel z firmy v dobrém? Odpovídají lidé z praxe
[6 minut čtení] Jak se s lidmi, kteří z firmy odcházejí, kultivovaně rozloučit, aby si z nich podnik neudělal zavilé nepřátele? Zeptali jsme se lidí z HR a poradenské praxe. Lidé do firmy přicházejí a také odcházejí. Podnikatel.cz se již věnoval tomu, jak „nalodit“ nové zaměstnance. Je namístě vědět i to, jak jim dát naopak sbohem.
30.05.2019
S kontrolou #EET se setkala už polovina podnikatelů, řada z nich navíc opakovaně
[4 minuty čtení] Zhruba polovinu podnikatelů, kterých se týká EET, již navštívili kontroloři. U 45 % kontrolovaných pak proběhly kontroly opakovaně. Jak dále ukazují data, která serveru Podnikatel.cz poskytlo Generální finanční ředitelství (GFŘ), v letošním roce se snížila průměrná výše pokuty, kterou úřady udělují. Průměrná sankce od berních úředníků prozatím v roce 2019 dosahuje 7583 korun a od
30.05.2019
Zákaznice není spokojená s prací kadeřníka. Jak je možné účes reklamovat?
[3 minuty čtení] Křivý sestřih, špatně obarvené vlasy nebo zkažená trvalá. Jak postupovat při špatně odvedené práci kadeřníka? Reklamovat se mohou nejen produkty a zboží, ale také služby. Důležitá je vždy včasnost. Jak je to v případě, že je zákazník nespokojený s prací kadeřníka?
29.05.2019
Záleží na počtu lajků na sociálních sítích? Otázka života nebo smrti to není
[7 minut čtení] Zatímco Instagram plánuje srdíčka zrušit, LinkedIn přidal nové reakce. Jak je to s lajky na sociálních sítích? Vyplatí se je sledovat? A mají nějaká úskalí? Instagram na developerské konferenci F8 potvrdil, že začal testovat skrytí srdíček. Důvodem je, že se snaží jít cestou za kvalitním obsahem a také se podle nich lidé přespříliš zaměřovali na počet lajků a vzrůstaly tím také nek
29.05.2019
Může zaměstnanec odmítnout pracovat ve svátek?
[4 minuty čtení] V měsíci květnu byly svátky dva. Kompenzaci za odpracovaný svátek stanovuje zákoník práce. Je možné namísto svátku čerpat dovolenou? Svátek je v souladu s ustanovením § 91 zákoníku práce dnem pracovního klidu. Práci v tento den může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně.
29.05.2019
Cigarety, tvrdý alkohol a hazard čeká vyšší zdanění, rozhodla vláda
[2 minuty čtení] Vláda včera podpořila návrh ministerstva financí na zvýšení spotřebních daní z tabáku, lihu a také hazardních her. Sazby spotřební daně z lihu se mají zvýšit přibližně o 13 %, sazby spotřební daně z cigaret pak o 10 %.
28.05.2019
K platbě pojistného ji přihlásil den po uzavření pracovního poměru. V pořádku?
[2 minuty čtení] Pracovní poměr byl uzavřen k 1. květnu, tedy ke státnímu svátku. Zaměstnavatel zaměstnance k platbě pojistného přihlásil až den poté. Je tento postup v pořádku? Nabízí se také otázka, kdo za ni za den, kdy nebyla přihlášena k platbě zdravotního pojištění jako zaměstnanec, zaplatí zálohu?
28.05.2019
Máte přebytek peněz? Pak zvažte investici do fondů
[10 minut čtení] Pokud přemýšlíte, jak zhodnotit své peníze, můžete je vložit do fondů. Začít s investováním je snadné a s ostatním vám pomohou specialisté. Fondy oproti ostatním investičním produktům kombinují investice do akcií, dluhopisů, komodit a dalších aktiv tak, aby vytvořily ideální celek vzhledem k aktuálnímu i očekávanému dění na finančních trzích.
28.05.2019
Že už máte GDPR definitivně vyřešené? A nezapomínáte na nové zaměstnance?
[3 minuty čtení] Kvůli GDPR jste nastavili dokumenty, zavedli příslušné interní předpisy, zabezpečili data a proškolili zaměstnance. Nezapomínáte ale na nové kolegy? Většina firem, které se k novému nařízení postavily čelem a daly si osobní údaje do kupy, s úlevou vydechly, když byl generální úklid za nimi a mohly se začít zase naplno věnovat podnikání. Často přitom ale zapomínají na to, že jednor
28.05.2019
Ignorovat daň z nemovitostí se nevyplácí. Jaké jsou sankce, pokud ji neuhradíte
[2 minuty čtení] Daň z nemovitých věcí musí být uhrazena do konce května. V případě opoždění nebo úplné ignorace platby hrozí sankce. Jak jsou vysoké? Daň z nemovitých věcí musí být uhrazeno do konce tohoto pracovního týdne. nejzazší termín pro platbu je 31. května. Informace o výši dně už poplatníci znají. Dorazily buď do datové schránky, mailem nebo složenkou do poštovní schránky.
27.05.2019
Prodáváte cigarety a tabákové výrobky? Nezapomeňte na novou povinnost
[1 minuta čtení] Podnikatelům, kteří prodávají cigarety a tabákové výrobky, přibyla nová registrační povinnost. Vyplývá z nových pravidel pro sledování tabákových výrobků. Od pondělí 20. května 2019 začal v praxi fungovat nový systém sledovatelnosti tabákových výrobků pro řešení problematiky nelegálního obchodu s tabákovými výrobky v Evropě.
27.05.2019
Nenakupujete potraviny na rizikových e-shopech? Nově si to můžete ověřit
[4 minuty čtení] Díky nové službě si nyní můžete zkontrolovat, zda některé internetové obchody nenabízejí potraviny nebo doplňky stravy v rozporu se zákonem. Na známém webu Potraviny na pranýři (www.potravinynapranyri.cz) Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) spustila novou sekci s názvem Rizikové weby. Tyto informace byly dříve zveřejňovány prostřednictvím webu SZPI.
27.05.2019
Dodanění vráceného motivačního příspěvku? Tady je návod, jak postupovat
[4 minuty čtení] Nejedna firma poskytuje motivační příspěvek budoucím zaměstnancům. Jak ale postupovat, pokud student nebo žák pracovní poměr po ukončení studia neuzavře? Získání nového zaměstnance příslibem motivačního příspěvku již v době studia je v současné době velmi aktuální. Může pomoci při nedostatku zaměstnanců.
27.05.2019
Odboráři jsou zlo a vláda jim jde na ruku, rozzlobil se šéf Hospodářské komory
[2 minuty čtení] Podmínky pro podnikání se zhoršují a můžou za to odboráři, prohlásil prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Stále složitější podmínky pro podnikání přisuzuje šéf Hospodářské komory ČR (HK ČR) právě odborářům. Těm jde vláda údajně na ruku a vyhoví ve všem, co si řeknou.
24.05.2019
Co je „GDPR ready“ software? Měli byste to vědět, pokud řešíte ochranu údajů
[4 minuty čtení] Splňuje program nebo jiný software, který užíváte, podmínky dostatečné ochrany osobních údajů? Zajímejte se o to a předejděte tak komplikacím. Mnozí podnikatelé se stále potýkají s otázkou, zda mají dostatečné zabezpečení dle GDPR a jak správně uchovávat osobní údaje.
24.05.2019