Právě dnes je termín pro platbu 1. splátky daně z nemovitých věcí. Koho se týká?
[2 minuty čtení] Pokud je daň z nemovitostí vyšší než 5000, je možné ji rozložit do dvou splátek. Letní termín první splátky se však netýká všech poplatníků. Většina poplatníků by měla mít daň z nemovitých věcí již dávno uhrazenou. Nejzazší termín vypršel už 31. května. Pokud výše daně překročila hranici 5000 korun, je možné ji rozložit.
02.09.2019
Problematická výplata mzdy v cizí měně
[4 minuty čtení] Zaměstnavatelé stále častěji zaměstnávají zaměstnance, kteří mají trvalý pobyt i rodinu v zahraničí. Zcela logicky požadují výplatu v cizí měně. Avšak zákoník práce s tímto postupem, až na určité výjimky, nepočítá. Aniž by si to zaměstnavatelé uvědomili, často porušují zákon.
02.09.2019
Dvacet let chodil do práce v kravatě. Pak se vyučil a teď podniká v truhlařině
[8 minut čtení] Petr Šilhánek začal podnikat po letech manažerské praxe v nadnárodní firmě. A nejdřív šel do učení. Teď mluví o truhlařině 4.0 a za budoucnost považuje roboty. Původně je strojař a i to mu v nové branži pomohlo. Vsází na moderní stroje a klienty, kteří ocení kvalitu. Hledá je i mezi sportovci, třeba v hokejové šatně.
02.09.2019
Řetězec Albert musí upravit smlouvy ve prospěch dodavatelů
[1 minuta čtení] Antimonopolní úřad vedl správní řízení s řetězcem Albert kvůli možnému zneužití významné tržní síly. Albert se následně zavázal ke změně smluv s dodavateli. Řetězec se zavázal k úpravě svých smluv s dodavateli tak, že z nich odstraní jednostranná ustanovení v neprospěch dodavatelů. Správní řízení tak bylo zastaveno a rozhodnutí nabylo právní moci.
30.08.2019
Bude se vracet z rodičovské a zbývá jí dovolená. Jak je to s jejím čerpáním?
[2 minuty čtení] Zaměstnankyně má nevyčerpanou dovolenou. Má jí zaměstnavatel nařídit její čerpání ihned od nástupu? Účetní odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
30.08.2019
Navzdory EET i nedostatku lidí nejvíce plátců DPH podniká v oblasti stravování
[1 minuta čtení] V ČR aktuálně podniká 504 337 plátců DPH a jejich počet se letos zvýšil o 2459. Nejvíce nových registrací k DPH je v segmentu stravování. Ač by se mohlo zdát, že regulace a nové povinnosti v podobě elektronické evidence tržeb nebo zákazu kouření či nedostatek pracovní síly na trhu práce negativně ovlivní segment stravování, neděje se tak.
30.08.2019
E-shopy, nepodceňte přípravy na vánoční sezónu. Je ten nejvyšší čas
[5 minut čtení] Do Štědrého dne zbývají necelé čtyři měsíce. Pro běžného občana jde o dlouhou dobu, ale internetové obchody už se musí mít na pozoru. Jednotlivé vánoční sezóny se od sebe nijak výrazně neliší, ale rozhodně se vždy jedná o hektické období pro prodejce.
30.08.2019
Žádné montovny, investiční pobídky budou jen pro akce s vyšší přidanou hodnotou
[6 minut čtení] Investiční pobídky mají nově směřovat jen na investiční akce s vyšší přidanou hodnotou. Podrobné podmínky stanovilo nařízení vlády. Podnikatelé budou muset splnit kromě vyšší přidané hodnoty například minimální investice do dlouhodobého majetku či vytvořit nová pracovní místa.
30.08.2019
Podnikatel.cz zavádí povinnou registraci u názorů pod články
[1 minuta čtení] Server Podnikatel.cz po 12 letech své existence zavádí povinnou registraci u názorů pod články. Chce tak zlepšit kvalitu diskuzních vláken. Server Podnikatel.cz tak částečně následuje své sesterské weby.
29.08.2019
Bez zaměstnanců, kanceláří a přitom s obraty desítek milionů. Teď spadla klec
[1 minuta čtení] Byznys, který nesmí jít příkladem. Pofidérní obchody na principu tzv. bílých koní mohly stát připravit o téměř tři sta milionů korun Krácení daní rozhodně není dobrý způsob, jak si přijít k penězům. Rozsáhlá akce kriminálky a celníků jednu povedenou partičku, která se tímto chtěla obohatit, zadržela.
29.08.2019
Chcete prodávat? Zaútočte na oči, uši, nos, hmat i chuť potenciálních zákazníků
[6 minut čtení] Spoléhat v marketingu jen na vizuální zážitek a rozumné argumenty často nestačí. Vyplatí se nezapomenout ani na další lidské smysly a na emoce s nimi spojené. Znamená to nechat potenciální zákazníky, ať se dívají, poslouchají, čichají, ochutnají, zapojí hmat. Dopřát jim smyslovou zkušenost a i tak je pohnout k nákupu.
29.08.2019
Co všechno má přinést živnostenský balíček? I věci už schválené
[5 minut čtení] Ministerstva průmyslu a obchodu a financí představila živnostenský balíček, který má podnikatelům ulevit od nadměrné byrokracie. Do balíčku však byla zařazena i opatření schválená v minulosti. S některými plánovanými novinkami se navíc pojí pro podnikatele i negativa.
29.08.2019
Datová schránka slaví 10 let. Víte, jak ji založit a proč by ji OSVČ měly mít?
[2 minuty čtení] Právě uplynulo 10 let od fungování datové schránky v ČR. Zatímco pro firmy jsou datové schránky povinné, většina OSVČ si může vybrat, zda si ji zřídí. Aktuálně má datovou schránku zřízenu více než 1 milion fyzických a právnických osob. Jak uvádí finanční správa,pro podání přiznání k dani z příjmů za rok 2018 využilo datovku více jak 400 tisíc poplatníků.
28.08.2019
Konec frontám na úřadech a mírnější sankce. Co dalšího přinese portál MOJE daně?
[2 minuty čtení] Online finanční úřad by měl pomoci vyřešit daňové povinnosti snadněji, rychleji a hlavně pohodlněji z domova. To ale není vše. Přináší i změny v sankcích. Vláda dala zelenou novele daňového řádu z dílny Ministerstva financí ČR, která přináší rozsáhlou modernizaci, zjednodušení a elektronizaci daní.
28.08.2019
Na nedělní zákaz jízdy kamionů dojedou moravští dopravci, varuje Česmad Bohemia
[2 minuty čtení] Plánovaný zákaz jízdy kamionů v neděli ohrozí moravské dopravce, tvrdí sdružení autodopravců Česmad Bohemia. Podle Česmad Bohemia totiž moravští dopravci často využívají neděle, aby zahájili přepravy s vykládkou v pondělí v Německu a kvůli zákazu tak přijdou o byznys.
28.08.2019
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době se zřejmě zjednoduší
[5 minut čtení] Zrušení pracovního poměru ve zkušební době s následným dodáním dočasné pracovní neschopnosti se zpětným datem je problematické. Zejména pro zaměstnavatele. Zkušební dobou si mohou jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel vyzkoušet vzájemnou spolupráci. Pokud jim pracovní poměr nevyhovuje, lze ji jednoduše zrušit.
28.08.2019
Díky microsite získáte konkurenční výhodu a podpoříte vaši značku
[5 minut čtení] Microsite je speciální malý web, který většinou funguje jako doplněk hlavních webových stránek společnosti. Jak ji můžete využít? S mikrostránkami se pracuje především v marketingu, protože představují skvělou možnost, jak ozvláštnit a vylepšit nějaké kampaně.
28.08.2019
Zvyšte minimální mzdu na 15 tisíc, trvají na svém odbory. Podnikatelé jsou proti
[2 minuty čtení] Odbory potvrdily, že chtějí navýšit minimální mzdu na 15 tisíc korun. Podle podnikatelů to však neodráží ekonomickou realitu a hovoří o nižším zvýšení. Podle Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS) by bylo adekvátní navýšení minimální mzdy o 500 korun, tedy z aktuálních 13 350 korun na 13 850 korun.
27.08.2019
Čerpal otcovskou dovolenou. Jak je to se zdravotním pojištěním?
[2 minuty čtení] Dochází k nějakým změnám v hrazení zdravotního pojištění v době, kdy je čerpána otcovská dovolená? Otcovská dovolená je přesněji řečeno „dávka otcovské poporodní péče“. Jde o finanční dávku vyplácenou z nemocenského pojištění, podobně jako např. peněžitá pomoc v mateřství.
27.08.2019
Na nic nečekejte a založte si profil na síti LinkedIn
[4 minuty čtení] Založení firemního profilu na síti LinkedIn je zdarma a zabere vám jen málo času. Stačí mít připravené fotografie a ujasněné texty. Díky firemnímu profilu na LinkedIn se můžete především prezentovat, ale také pod něj sdružit vaše zaměstnance a nacházet nové.
27.08.2019
Janečkovy postupy z finanční správy ještě nevymizely, ukázal převod práv k ADIS
[5 minut čtení] [KOMENTÁŘ] Ačkoli se finanční správa, třeba u zajišťováků, už nedopouští excesů a zlepšila i komunikaci k veřejnosti, Janečkovy postupy stále ještě nevymizely. Dokládá to komunikace, kterou finanční správa vedla k převodu licencí k ADIS (automatizovanému daňovému informačního systému) od společnosti IBM. Nejprve „opomněla“ zmínit, že za převod musí u IBM odebrat služby za 750 milio
27.08.2019
Telefonní číslo na e-shopu? Podle soudního dvora nejde o povinnost
[1 minuta čtení] Soudní dvůr EU se zabýval směrnicí o právech spotřebitelů o informačních povinnostech e-shopů. Konkrétně šlo o to, jaké kontaktní údaje musí obchodník uvádět. Jedná se o směrnici o právech spotřebitelů, konkrétně o ustanovení čl. 6 odst. 1 písm. c).
26.08.2019
Nevyzvedli jste si peníze z II. důchodového pilíře? Zažádejte berňák o vrácení
[1 minuta čtení] Osoby, které si doposud nevyzvedly peníze ze zrušeného II. důchodového pilíře‍, by se měly se žádostí obrátit na finanční úřad. Finanční správa minulý týden informovala o počtech osob, kterým ještě nebyly vyplaceny peníze ze zrušeného II. důchodového pilíře. Hledá tak 2338 účastníků penzijního pilíře, kteří by se na ni měli obrátit.
26.08.2019
Radary v Chomutově jako byznys? Do městské kasy natekly už miliony korun
[5 minut čtení] Pokuta ve schránce nepotěší žádného řidiče. Obzvlášť, když máte podezření, že nejde o bezpečnost, ale o byznys města. V Chomutově byly v březnu nainstalovány radary a lidé se bouří, protože jim chodí pokuty i za malé překročení rychlosti. Je to jen byznys?
26.08.2019
Může zaměstnavatel využívat soukromý telefon a e-mail zaměstnance?
[4 minuty čtení] Zaměstnavatelé v praxi často telefonují zaměstnancům na jejich soukromá čísla, zasílají elektronické výplatní pásky na soukromé e-mailové adresy. K možnosti využití soukromých kontaktních údajů z pohledu GDPR se pro server Podnikatel.cz vyjádřil Úřad pro ochranu osobních údajů.
26.08.2019