Změny při zaokrouhlování DPH: Co se změnilo? Zamýšlí se daňoví poradci
[1 minuta čtení] Už více jak měsíc platí změny v zaokrouhlování faktur. Daňoví poradci vysvětlují, co se vlastně pro firmy změnilo. Prvního října nabyla účinnosti novela zákona o DPH, která upravuje způsob zaokrouhlování DPH. Na serveru Podnikatel.cz jsem podrobněji informovali v článku Od října se změnil postup při výpočtu DPH. Využijte ilustrativní příklad
05.11.2019
Může si řemeslník nechat slevu ze zákazníkem vybraného materiálu?
[2 minuty čtení] Je správné, že si řemeslník nechá obdrženou slevu ze zákazníkem vybraného a jím nakoupeného materiálu? Účetní radí účetním v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
05.11.2019
Dny dopravy zdarma letos nebudou, některé e-shopy ale už startují Black Friday
[1 minuta čtení] Po šesti letech se letos neuskuteční Dny dopravy zdarma, které v minulosti každoročně organizoval srovnávač Heureka. Podle Heureky už doprava zdarma není tak důležitým benefitem jako v minulosti a u objednávek ve vyšší hodnotě už je samozřejmostí. Hlavní pozornost tak letos bude směřovat na Black Friday, který už u některých e-shopů odstartoval.
05.11.2019
Nové eNeschopenky a staronové povinnosti zaměstnance
[4 minuty čtení] Povinné elektronické dočasné pracovní neschopnosti se dotknou i zaměstnanců. Od roku 2020 jim bude vydáván už jen „Průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce“. Server Podnikatel.cz připravil ve spolupráci s Českou správou sociálního zabezpečení sérii článků věnovaných eNeschopenkám. Tentokrát z pohledu pojištěnce.
05.11.2019
Zákazníky učí, co je to jíst raw. Po raketovém růstu firmu znovu stavěla na nohy
[8 minut čtení] Oblíbila si raw food a jako první s ním v Česku začala podnikat. Vybudovala nový trh a prošlapala cestu ostatním. Dnes vyváží do více než třicítky dalších zemí. Do byznysu se však Tereza Havrlandová ve svých 24 letech nepustila s přesnou dlouhodobou vizí vybudovat firmu, ale se silnou myšlenkou, kterou chtěla realizovat.
05.11.2019
První prodej bytu v RD je teď nově osvobozen od daně z nabytí nemovitých věcí
[2 minuty čtení] Listopad přinesl změny v oblasti daně z nabytí nemovitých věcí. Odteď lze uplatnit osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí i u jednotek v rodinných domech. Cílem novely, která přináší rozšíření osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí při splnění zákonných podmínek při koupi jednotky v rodinném domě, je podpora výstavby nových bytů.
05.11.2019
Na internetu nakupují Češi pravidelně a jsou k obchodům loajální
[1 minuta čtení] Aktuální výzkum Asociace pro elektronickou komerci ukázal, že polovina uživatelů internetu starších patnácti let objedná zboží on-line alespoň desetkrát ročně. Nakupování na internetu je tak už běžnou součástí každodenního života. APEK ve spolupráci s agenturou Nielsen Admosphere zkoumá chování spotřebitelů v e-shopech již od roku 2012 a dlouhodobě tak sleduje přístup nakupující v
05.11.2019
Zeptejte se nově na Podnikatel.cz, jak na úvěry. Odpovídá bankovní specialista
[1 minuta čtení] Podnikatel.cz spustil ve spolupráci s ČSOB novou odbornou poradnu, která je určena i začínajícím podnikatelům. Využijte odborného poradenství zcela zdarma. Nová poradna zodpovídá otázky, jak si může vyřídit úvěr začínající podnikatel, jaké jsou největší chyby při žádostech a jak správně žádat o úvěry.
05.11.2019
V roce 2020 by Apple Pay a Google Pay měly mít všechny tuzemské banky
[4 minuty čtení] Před několika dny se k bankám nabízejícím Apple Pay přidaly i dvě další. Přesto však tento a další způsoby placení nejsou samozřejmostí u všech institucí. Placení pomocí mobilních zařízení s Google Pay nebo Apple Pay a dalšími technologiemi se přitom stále rozmáhá a tím pádem přibývá také bank, které je nabízejí.
05.11.2019
Kromě Prahy vzroste daň z nemovitostí v roce 2020 ve třech okresních městech
[6 minut čtení] Tři okresní města kromě Prahy zvýší od roku 2020 koeficienty k dani z nemovitých věcí a potažmo tak i daň. V jednom případě si připlatí všichni obyvatelé města, ve zbylých dvou pouze někteří občané. Vyplynulo to z analýzy serveru Podnikatel.cz. Přinášíme komplexní souhrn koeficientů daně z nemovitostí, které mají jednotlivá okresní města stanovená pro rok 2019 a 2020.
05.11.2019
Jak napsat podnikatelský plán? Čtěte tipy, jak s ním začít a na co si dát pozor
[8 minut čtení] Podnikatelský plán by měl stát na začátku každého podnikání. Přečtěte si naše tipy, jak s ním začít, co v něm nevynechat a na co si dát pozor. Správně vypracovaný podnikatelský plán umožňuje ověřit, jestli podnikání může z finančního pohledu fungovat. Pokud ano, pak strukturovaně rozvíjí myšlenky podnikatele a formuje budoucí aktivity.
01.11.2019
Mobilního operátora vyměníte snáze a levněji, novinky se navíc týkají i OSVČ
[3 minuty čtení] Změna mobilního operátora se zjednoduší, zkrátí a zlevní. OSVČ navíc v tomto získají stejná práva a možnosti jako nepodnikající fyzické osoby. Lhůta pro zánik smlouvy v případě přenesení čísla se zkrátí z 10 na 2 dny. Úhrada spojená s předčasným ukončením smlouvy na dobu určitou se sníží na jednu dvacetinu součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy
01.11.2019
Jak zkontrolovat, zda jsou tržby evidovány nově vygenerovaným certifikátem EET?
[1 minuta čtení] Vygenerovali jste si nový pokladní certifikát EET, ale nejste si jisti, zda jsou jím tržby evidovány. Víme, jak to prověřit? Během letošního roku a začátkem příštího expirují první pokladní certifikáty, které byly generovány v počátcích zavádění EET. Jenom během listopadu expiruje podle finanční správy 38 tisíc pokladních certifikátů, které je nutné vyměnit za nové.Netýká se to i
31.10.2019
Do startu nového mýtného systému zbývá 5 týdnů. Už jste svá auta registrovali?
[1 minuta čtení] Pět týdnů před startem nového mýtného systému je registrováno 27 % z očekávaného počtu 458 tisíc automobilů. Připomínáme, jak na to. Dopravci s registrací svých automobilů do nového mýtného systému otálejí. Přitom jim příliš času nezbývá.
31.10.2019
Stáhněte zákon o významné tržní síle a vypracujte nové znění, požaduje HK ČR
[1 minuta čtení] Hospodářská komora apeluje na ministerstvo zemědělství, aby přepracovalo zákon o významné tržní síle. Dle ní nevyhodnotilo dopady nové regulace na podnikatele. Hospodářská komora se obrátila na Ministerstvo zemědělství ČR s požadavkem, aby zákon o významné tržní síle stáhlo a vypracovalo jeho nové znění. Společně se Svazem obchodu a cestovního ruchu nabízí pomocnou ruku.
31.10.2019
Být či nebýt etická firma? Do karet etice hraje to, že jsou pak lidé šťastnější
[5 minut čtení] Ještě nemáte etický kodex? Možná je na čase ho pro svou firmu vytvořit. Není to šperk, který zkrášlí webovky, ale praktický nástroj pro lepší firemní kulturu. Stejně tak je ochranným štítem, když některý zaměstnanec poruší zákony. I proto by kodex neměl být pouhá formalita, ale pomáhat při každodenní firemní praxi.
31.10.2019
33 pražských částí zvýší daň z nemovitostí, podnikatelům vzroste v celé Praze
[5 minut čtení] Po 18 letech se ve většině pražských městských částí zvýší od příštího roku daň z nemovitých věcí, někde dokonce až dvojnásobně. Zatímco u bytů zůstane v některých městských částech daň stejná, u nemovitostí, které jsou používány k podnikání, se daň z nemovitých věcí zdvojnásobí v celé Praze.
31.10.2019
České firmy mají dobrou náladu. Zbytek Evropy je na tom hůře
[1 minuta čtení] Ve většině zemí EU roste Index podnikatelské nálady malých a středních podniků. V ČR mírně klesl, ale očekávání se obrací k lepšímu. Očekávání se týkají počtu objednávek, objemu investic nebo nabírání zaměstnanců pro následujících šest měsíců. Čísla vychází z mezinárodních výsledků organizace SMEunited, které data firem za naši republiku dodává Hospodářská komora.
30.10.2019
Neuhrazené faktury ohrožují desetinu firem. Jak se bránit a situaci řešit?
[2 minuty čtení] Faktury, které zůstávají dlouhodobě neuhrazené, jsou pro české společnosti cestou do pekel. Na existenci ohrožují až desetinu z nich. Jak se brání? Pětina všech plateb v České republice není uhrazená včas, některé účty dokonce nezaplacené zůstanou.
30.10.2019
Když slova „koupit“ nebo „objednat“ nestačí. Víme, co změní tlačítková novela
[5 minut čtení] Přídavné jméno „tlačítková“ označuje novelu občanského zákoníku, která se dotkne jak spotřebitelů, tak provozovatelů e-shopů. Kromě splnění povinnosti přijmout a zveřejnit právní a správní předpisy stanovené touto směrnicí je hlavním cílem novely zjednodušení aktuálních pravidel a zvýšení právní jistoty pro spotřebitele i e-shopy.
30.10.2019
Ovlivní, nebo neovlivní změna času odměňování?
[5 minut čtení] Ano i ne. Záleží, jakým způsobem je mzda stanovena. Ani poskytování příplatků není stejné. Vysvětlíme na příkladech. Publikovaná vyjádření k problematice odměňování při změně času se často liší. Předně je třeba vyjít z aktuálního nařízení vlády, a to pro rok 2017 až 2020.
30.10.2019
Topná sezóna odstartovala. Prodejci šidí spotřebitele i při prodeji dřeva
[2 minuty čtení] Příležitost dělá zloděje. Pokud nejsou zákazníci obezřetní, mohou být ošizeni ze strany prodejců i při nákupu dřeva. Častá pochybení se týkají ceny. Kontroloři z České obchodní inspekce míří své kontroly taky na prodejce palivového dřeva. Zaměřili se především na ceny.
29.10.2019
Netýká se to i vás? Během listopadu expiruje 38 tisíc certifikátů k EET
[2 minuty čtení] Během listopadu expiruje téměř 38 tisíc certifikátů EET, které je nutné vyměnit za nové. Kdo v aplikaci EET zadá e-mailovou adresu, toho úřady předem upozorní. Kdo zjistí, že mu certifikát brzy expiruje, měl by vygenerovat certifikát nový. Pokud to totiž neudělá a platnost starého certifikátu vyprší, systém evidence tržeb přestane přijímat datové zprávy o tržbách a podnikatelům bu
29.10.2019
Paušální daň nabírá jasnější obrysy, na sociální pojištění půjde větší podíl
[2 minuty čtení] Celková částka plánované tzv. paušální daně má zůstat přibližně stejná, větší podíl má ale směřovat na sociální pojištění. Podle plánů ministerstva financí by se paušální odvod měl skládat z minimální částky zdravotního pojistného, 1,15násobku minima sociálního pojistného a daně ve výši přibližně 100 korun. Původně se přitom počítalo s tím, že by paušální daň činily minimální plat
29.10.2019
Ulehčete si správu LinkedIn profilu díky nejrůznějším nástrojům
[4 minuty čtení] Se správou sociálních sítí je spojeno hodně práce. Tu si však můžete zjednodušit díky nejrůznějším nástrojům. Zjistěte, jaké můžete využít na LinkedInu. Pro sociální síť LinkedIn jsou dostupné rozšíření pro webové prohlížeče, známé plánovací rozhraní a další specifické nástroje, které dokážou výrazně zjednodušit nebo urychlit práci.
29.10.2019