Vstřícnost a ochota prodejců se zlepšuje, stále však chybí úsměv
[2 minuty čtení] Zákaznický servis v kamenných obchodech se v České republice výrazně zlepšuje. Největší rezerva však zůstává ve výrazu. Prodejci šetří úsměvy. Veškerou snahu podnikatele mít úspěšný byznys může zkazit špatný prodejce. Situace se však výrazně zlepšuje.
05.09.2019
Blíží se termín pro žádost o vrácení DPH za rok 2018 z jiných členských států
[1 minuta čtení] Finanční správa upozorňuje plátce daně z přidané hodnoty, co chtějí žádat o vrácení DPH za rok 2018 z jiných členských států, že se blíží nejzazší termín. Termín pro žádost o vrácení DPH z jiných členských států udává § 82 zákona o DPH. Nejzazší lhůta je pondělí 30. září 2019.
05.09.2019
Vánoční dárky musíte plánovat již teď. Čím letos obdarovat klienty?
[6 minut čtení] Kdo nechce své zaměstnance, obchodní partnery ani zákazníky o Vánocích podarovat jen nějakým na poslední chvíli zakoupeným fádním dárkem, měl by si pospíšit. Konkurence už možná promyslela a objednala originální dárky během léta. A kapacita dodavatelů se plní. Máme tipy, co vybrat, když to má být něco na zub.
05.09.2019
V Česku působí nejvíce OSVČ v historii, mohou za to podnikatelé na vedlejšák
[5 minut čtení] V Česku podniká nejvíce OSVČ v historii. Na rekordním zápise však mají zásluhu především podnikatelé působící na vedlejšák. Celkem v Česku podniká jako OSVČ 1 028 082 lidí, což je nejvíce od vzniku ČR. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které zpracoval server Podnikatel.cz. Podle odborníků stojí za rekordním počtem živnostníků především růst ekonomi
05.09.2019
Zedník či truhlář jako nedostatkové zboží. Jak vzkřísit zájem mladých o řemeslo?
[2 minuty čtení] Sehnat dnes dobrého řemeslníka je nadlidský úkol. Největší poptávka je po zednících, elektrikářích, truhlářích a instalatérech. Jak nadchnout mladé pro řemeslo? Řemeslo má zlaté dno. V dnešní době to platí obzvlášť. Výrazný nedostatek řemeslníků se totiž projevuje výrazným růstem ceny řemeslnických prací, které za poslední dva roky podražily v průměru o čtvrtinu.
04.09.2019
Berňák zavádí nový způsob dražeb věcí zabavených v rámci daňové exekuce
[1 minuta čtení] Od září je možné zapojit se do dražby zabavených věcí v rámci daňové exekuce mnohem snáz. Finanční správa spustila novou aplikaci. Finanční správa přichází s efektivnějším a hlavně jednodušším způsobem, jak se zapojit do dražeb zabavených věcí daňových poplatníků, kteří své daňové povinnosti neplní,
04.09.2019
Podzim se blíží. Zakomponujte jej do vašeho marketingu
[5 minut čtení] V září začíná podzim, velmi důležité období nejen pro marketéry, protože je spojeno hlavně s blížícími se Vánoci. Chystají se utrácet a toho je třeba využít. Po slabším letním období se navíc lidé vrací k rutinnímu trávení času, více jej tráví také u počítačů a jejich zásah brandovou komunikací je tak vyšší a efektivnější.
04.09.2019
Co v mzdové praxi znamená vyšetření v „nejbližším zdravotnickém zařízení“?
[4 minuty čtení] Vyšetření či ošetření bylo nutné provést v pracovní době, ale v nejbližším zdravotnickém zařízení mají plno. Má zaměstnanec nárok na placené volno? Kapacita zdravotnických zařízení často neumožňuje zvolit si to nejbližší k bydlišti nebo pracovišti zaměstnance. Pak může být problém s náhradou mzdy.
04.09.2019
Zvyšme minimální mzdu na 14 700 korun, navrhuje Maláčová
[1 minuta čtení] Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová dnes po jednání s odbory uvedla, že navrhne zvýšení minimální mzdy o 1350 korun. Zatímco odbory chtějí nárůst minimální mzdy o 1650 korun, podnikatelé hovoří maximálně o 500 korunách.
03.09.2019
eNeschopenky budou od 1. ledna 2020 plně fungovat, ujišťuje ministerstvo
[2 minuty čtení] Ministerstvo práce a sociálních věcí ujišťuje, že přechod na plně funkční provoz eNeschopenek proběhne 1. ledna 2020. Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) probíhají již řadu měsíců přípravné kroky k uvedení celého systému do provozu. Postup prací znamená i posun v rámci informační kampaně. Zaměstnavatelům a lékařům tak v nejbližších dnech přistanou ve schránkách infor
03.09.2019
Podvodníci to zkouší s falešnými e-maily o přeplatcích na dani
[2 minuty čtení] Mail, který upozorňuje příjemce o přeplatku na dani, je plný tzv. malwaru. Snaží se tak vykrást hodnotné informace. Za druhé čtvrtletí tohoto roku se v mailových schránkách objevovala pošta, která často obsahovala zprávy, které příjemce, a to nejen ty české, ale z celého světa, informovaly o případných přeplatcích na dani.
03.09.2019
D&O pojištění je tady, aby manažeři společností měli klidné spaní
[9 minut čtení] Členové top managementu firem jsou vystaveni stresu a vůči společnosti odpovídají za celou výši škody a celým svým majetkem. Ochrání je speciální pojištění. D&O pojištění (pojištění odpovědnosti členů orgánů) je zkratkou z anglického Directors´ and Officers´ Liability Insurance. Nejčastěji je sjednáváno pro všechny členy orgánů.
03.09.2019
Od mikrovln k satelitu. Co změna mýtného systému znamená pro podnikatele?
[4 minuty čtení] Od prosince se mění mýtný systém a dosavadní mikrovlnnou technologii nahradí satelitní systém. Pro podnikatele to znamená některé povinnosti. Všichni, kterých se povinnost platit mýto týká, se musí zaregistrovat u nového provozovatele mýtného systému společnosti CzechToll a také si instalovat novou palubní jednotku do vozidla. Od příštího roku má navíc dojít k rozšíření zpoplatněn
03.09.2019
Právě dnes je termín pro platbu 1. splátky daně z nemovitých věcí. Koho se týká?
[2 minuty čtení] Pokud je daň z nemovitostí vyšší než 5000, je možné ji rozložit do dvou splátek. Letní termín první splátky se však netýká všech poplatníků. Většina poplatníků by měla mít daň z nemovitých věcí již dávno uhrazenou. Nejzazší termín vypršel už 31. května. Pokud výše daně překročila hranici 5000 korun, je možné ji rozložit.
02.09.2019
Problematická výplata mzdy v cizí měně
[4 minuty čtení] Zaměstnavatelé stále častěji zaměstnávají zaměstnance, kteří mají trvalý pobyt i rodinu v zahraničí. Zcela logicky požadují výplatu v cizí měně. Avšak zákoník práce s tímto postupem, až na určité výjimky, nepočítá. Aniž by si to zaměstnavatelé uvědomili, často porušují zákon.
02.09.2019
Dvacet let chodil do práce v kravatě. Pak se vyučil a teď podniká v truhlařině
[8 minut čtení] Petr Šilhánek začal podnikat po letech manažerské praxe v nadnárodní firmě. A nejdřív šel do učení. Teď mluví o truhlařině 4.0 a za budoucnost považuje roboty. Původně je strojař a i to mu v nové branži pomohlo. Vsází na moderní stroje a klienty, kteří ocení kvalitu. Hledá je i mezi sportovci, třeba v hokejové šatně.
02.09.2019
Řetězec Albert musí upravit smlouvy ve prospěch dodavatelů
[1 minuta čtení] Antimonopolní úřad vedl správní řízení s řetězcem Albert kvůli možnému zneužití významné tržní síly. Albert se následně zavázal ke změně smluv s dodavateli. Řetězec se zavázal k úpravě svých smluv s dodavateli tak, že z nich odstraní jednostranná ustanovení v neprospěch dodavatelů. Správní řízení tak bylo zastaveno a rozhodnutí nabylo právní moci.
30.08.2019
Bude se vracet z rodičovské a zbývá jí dovolená. Jak je to s jejím čerpáním?
[2 minuty čtení] Zaměstnankyně má nevyčerpanou dovolenou. Má jí zaměstnavatel nařídit její čerpání ihned od nástupu? Účetní odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
30.08.2019
Navzdory EET i nedostatku lidí nejvíce plátců DPH podniká v oblasti stravování
[1 minuta čtení] V ČR aktuálně podniká 504 337 plátců DPH a jejich počet se letos zvýšil o 2459. Nejvíce nových registrací k DPH je v segmentu stravování. Ač by se mohlo zdát, že regulace a nové povinnosti v podobě elektronické evidence tržeb nebo zákazu kouření či nedostatek pracovní síly na trhu práce negativně ovlivní segment stravování, neděje se tak.
30.08.2019
E-shopy, nepodceňte přípravy na vánoční sezónu. Je ten nejvyšší čas
[5 minut čtení] Do Štědrého dne zbývají necelé čtyři měsíce. Pro běžného občana jde o dlouhou dobu, ale internetové obchody už se musí mít na pozoru. Jednotlivé vánoční sezóny se od sebe nijak výrazně neliší, ale rozhodně se vždy jedná o hektické období pro prodejce.
30.08.2019
Žádné montovny, investiční pobídky budou jen pro akce s vyšší přidanou hodnotou
[6 minut čtení] Investiční pobídky mají nově směřovat jen na investiční akce s vyšší přidanou hodnotou. Podrobné podmínky stanovilo nařízení vlády. Podnikatelé budou muset splnit kromě vyšší přidané hodnoty například minimální investice do dlouhodobého majetku či vytvořit nová pracovní místa.
30.08.2019
Podnikatel.cz zavádí povinnou registraci u názorů pod články
[1 minuta čtení] Server Podnikatel.cz po 12 letech své existence zavádí povinnou registraci u názorů pod články. Chce tak zlepšit kvalitu diskuzních vláken. Server Podnikatel.cz tak částečně následuje své sesterské weby.
29.08.2019
Bez zaměstnanců, kanceláří a přitom s obraty desítek milionů. Teď spadla klec
[1 minuta čtení] Byznys, který nesmí jít příkladem. Pofidérní obchody na principu tzv. bílých koní mohly stát připravit o téměř tři sta milionů korun Krácení daní rozhodně není dobrý způsob, jak si přijít k penězům. Rozsáhlá akce kriminálky a celníků jednu povedenou partičku, která se tímto chtěla obohatit, zadržela.
29.08.2019
Chcete prodávat? Zaútočte na oči, uši, nos, hmat i chuť potenciálních zákazníků
[6 minut čtení] Spoléhat v marketingu jen na vizuální zážitek a rozumné argumenty často nestačí. Vyplatí se nezapomenout ani na další lidské smysly a na emoce s nimi spojené. Znamená to nechat potenciální zákazníky, ať se dívají, poslouchají, čichají, ochutnají, zapojí hmat. Dopřát jim smyslovou zkušenost a i tak je pohnout k nákupu.
29.08.2019
Co všechno má přinést živnostenský balíček? I věci už schválené
[5 minut čtení] Ministerstva průmyslu a obchodu a financí představila živnostenský balíček, který má podnikatelům ulevit od nadměrné byrokracie. Do balíčku však byla zařazena i opatření schválená v minulosti. S některými plánovanými novinkami se navíc pojí pro podnikatele i negativa.
29.08.2019