Co zaměstnavatele v nejbližší době čeká a již nemine?
Přinášíme souhrn „letních“ legislativních novinek. Řada novinek je v legislativním procesu, ale jsou i takové, které nabudou účinnosti již v průběhu prázdnin.
27.06.2023
Minimální zálohy na sociální pojištění budou muset OSVČ měnit už za leden
Nově se minimální zálohy na sociální pojištění nebudou měnit až v souvislosti s podáním přehledu, ale již na začátku roku. Počítá s tím konsolidační balíček.
27.06.2023
Kdo pronajímá přes Airbnb, bude platit vyšší daň z nemovitostí
V rámci konsolidačního balíčku navrhuje ministerstvo financí zvýšit daň z nemovitých věcí pro ty, kteří využívají svůj byt či dům k poskytování ubytování.
26.06.2023
Atraktivita vybírání předdůchodu poroste
Občané s dostatečně vysokými úsporami na své smlouvě o doplňkovém penzijním spoření mohou čerpat předdůchod. Vzhledem k plánovaným legislativním změnám obliba předdůchodu ještě stoupne. Podívejme se v praktických příkladech, pro koho může být předdůchod zajímavým řešením jeho životní situace.
26.06.2023
Řetězce prodlužují otevírací dobu, v Praze místy do 23 hodin
Až do 23 hodin má novou otevírací dobu obchodní řetězec Lidl v centru Prahy. Prodejna Na Příkopě je tak raritou. Lidl svou otevírací dobu rozšířil na většině svých poboček, kde posledního zákazníka obslouží ještě těsně před 21. nebo 22. hodinou.
26.06.2023
Konsolidační balíček si posvítí také na včelaře. Co na to říkají?
Součástí konsolidačního balíčku je také změna, která by se dotkla včelařů. Oborové svazy jsou proti a společně se včelaři mají obavy z dopadů.
26.06.2023
Nemocenské pojištění vzroste. Na kolik to vyjde zaměstnance či zaměstnavatele?
Vláda chce znovuzavést nemocenské pojištění pro zaměstnance ve výši 0,6 %. Spočítali jsme, jaké dopady to bude mít do čisté mzdy, případně do mzdových nákladů.
26.06.2023
Chystají se změny pro rodiče: Kratší doba rodičovské a vyšší příspěvek
Rodičovský příspěvek by měl doznat významných změn. Maximální doba čerpání by se mohla zkrátit na 3 roky. Změny se chystají i u výše příspěvku.
26.06.2023
Ve škole měl za úkol vytvořit podnikatelský projekt. Postavil ho na cideru, který ho teď živí
I běžný úkol ve škole může člověka v životě nasměrovat. O tom ví své Daniel Erben. Podnikatelský projekt, který v rámci jednoho z předmětů vytvořil, překlopil ve svou živnost. A úspěšně. Založil vlastní značku cideru.
23.06.2023
Žádá u zaměstnavatele dovolenou ze dne na den. Musí mu vyhovět?
Při plánování dovolených lidé často využívají tzv. last minute. Zájezdy na poslední chvíli většinou přináší finanční úsporu, v případě zaměstnanců ale také nejistotu, zda je zaměstnavatel ze dne na den na dovolenou uvolní.
23.06.2023
Do lesa nechodí na houby, ale na korálky. Sama vyrábí tradiční skleněné šperky
Práci se sklem má Alena v krvi. Když odešla z brusírny, chtěla dělat něco svého. Zjistěte, co za poklady jí pod rukama vzniká.
23.06.2023
Kdo bude na „pracáku“ opakovaně, bude muset pracovat déle, aby měl nárok na podporu
Pro uchazeče, kteří se objeví opakovaně v evidenci úřadu práce, se prodlouží doba potřebného důchodového pojištění.
23.06.2023
Jak ovlivní uzavírání poboček České pošty výplaty důchodů?
Uzavírání poboček České pošty se dotýká také značné části klientů České správy sociálního zabezpečení. Může to ovlivnit výplaty jejich důchodů.
22.06.2023
Novela insolvenčního zákona: Vysílá signál, že dluhy není třeba splácet?
Vláda schválila novelu insolvenčního zákona. Přináší například možnost dostat se rychleji z dluhové pasti. Podle zástupců podnikatelů je to však jen signál, že dluhy není třeba splácet.
22.06.2023
E-shopy lákají na marketplace. Co to je a proč si na to dávat pozor?
V poslední době přibývají na české e-commerce scéně online tržiště pod názvem marketplace, kde nákup ve většině případů probíhá mezi zákazníkem a partnerem e-shopu. E-shop je zde pouze prostředníkem.
22.06.2023
Ochrana oznamovatelů v otázkách a odpovědích
Kolem takzvaného whistleblowingu se objevuje řada otazníků. Zanedlouho se bude týkat velké části zaměstnavatelů. Čas na jeho zavedení neúprosně běží.
22.06.2023
Rumun si chtěl přivydělat. Schoval nelegální cigarety do lahví od limonády
S blížícím se létem houstne doprava a přibylo také pokusů o nelegální přepravu cigaret, alkoholu, pohonných hmot či drog.
22.06.2023
Číšník zkusil naúčtovat „cizinci“ 134 Kč za servis, šlo však o kontrolora
Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila v prvním letošním čtvrtletí jeden případ diskriminace, kdy číšník zkusil anglicky mluvícímu návštěvníkovi naúčtovat 134 Kč za servis. K jeho smůle však šlo o kontrolora ČOI.
21.06.2023
Živnostenský list není vždy potřeba. Jaké příjmy nejsou podnikáním?
Ne pro každý příjem je nutné si zřizovat živnostenský list. Existují výjimky, které umožňují si přivydělat mimo pracovní poměr, aniž by bylo nutné začít podnikat nebo odvádět daně.
21.06.2023
Potravinářské průkazy skončí, pomůže to řadě profesí
Součástí druhého antibyrokratického balíčku, který minulý týden odsouhlasila vláda, je i zrušení potravinářských průkazů. Pomoci by to mělo hned řadě profesí.
21.06.2023
Důchodové pojištění OSVČ: Jak se změní minimální zálohy
Které OSVČ nebudou od příštího roku platit vyšší důchodové pojištění? Víte, že si připlatí i OSVČ vykonávající vedlejší činnost a nemocensky pojištění podnikatelé? A vyšší minimální zálohy zaplatíte už od začátku roku.
21.06.2023
K čemu slouží vnitrofiremní účetní předpisy a co by měly obsahovat?
Zákon o účetnictví nebo zákon o daních z příjmů se často odkazují na tzv. interní předpisy účetní jednotky. Co účetní předpisy představují a jaký by měl být jejich obsah?
21.06.2023
Zvýší se jak odvody OSVČ, tak paušální daň. Spočítali jsme, komu se co vyplatí
Vládní konsolidační balíček počítá jak se zvýšením sociálních odvodů OSVČ, tak s nárůstem paušální daně. Spočítali jsme, pro jaké OSVČ budou výhodnější výdajové paušály a pro jaké paušální daň.
21.06.2023
Za jakých podmínek si mohou žáci a studenti přivydělat na letních brigádách?
Období letních školních prázdnin je příležitostí pro sezonní zaměstnance. Přivydělat si mohou i žáci a studenti. Od kdy a za jakých podmínek? A mohou mladiství samostatně podnikat?
21.06.2023
90denní lhůta na vyřízení žádostí o důchod se opět vrátí
Podle zákona musí být žádost o důchod vyřízena do 90 dnů. To se však poslední měsíce nedělo. Kvůli vysokému počtu podaných žádostí o předčasný důchod v závěru roku 2022 se prodloužila doba jejich zpracování.
20.06.2023