"Skladem ihned k odeslání“ Poznámka, která by měla od nákupu v e-shopu odradit
Internetové obchody jsou stále pod drobnohledem kontrol. V loňském roce se dokonce 4 z 5 dopustily porušení zákona. Co je při online nákupu teď největším problémem?
18.04.2023
Musí OSVČ s povinnou datovou schránkou podat přehled sociálce elektronicky?
Způsobů, jak podat přehled o příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení, má OSVČ hned několik. Je povinna učinit to elektronicky, má-li povinnou datovou schránku?
18.04.2023
Jak správně na crowdfunding? Chce to poctivou přípravu
Crowdfuding je vhodný pro začínající podnikatele. Otestují si svůj produkt a zajistí si vhodný počáteční kapitál. Jak si kampaň ale správně nastavit?
18.04.2023
Takzvané stavebko i penzijko čekají v příštím roce zásadní změny
Připravují se změny státního příspěvku stavebního spoření i doplňkového penzijního spoření. Někde stát ubere, jinde naopak přidá.
18.04.2023
Stanjura připustil vyšší odvody OSVČ, jen nebudou součástí konsolidačního balíčku
Sociálními sítěmi se přes víkend šířilo, že ministr financí Zbyněk Stanjura uvedl, že ke zvýšení odvodů OSVČ nedojde. Jak ale serveru Podnikatel.cz potvrdilo ministerstvo financí, bylo tím myšleno jen to, že vyšší odvody OSVČ nebudou součástí konsolidačního balíčku.
18.04.2023
SVJ nemůže ve stanovách omezit Airbnb, potvrdil Nejvyšší soud
Nejvyšší soud před měsícem rozhodl, že společenství vlastníků jednotek (SVJ) nemohou ve stanovách omezit vlastníky bytů při přenechání bytu do krátkodobého pronájmu (např. prostřednictvím Airbnb).
18.04.2023
Pracujícím seniorům už neporostou penze, ale získají slevu na pojistném
Pracujícím a podnikajícím důchodcům se už nově nemá za jejich výdělečnou činnost zvyšovat důchod, ale místo toho získají slevu na sociálním pojištění. Počítá s tím novela, kterou by měla ve středu projednat vláda.
17.04.2023
Opět změna, zaměstnancům nebude nutné platit náklady při home office
Pokud se na tom se zaměstnancem písemně dohodnete, nebudete mu muset při home office platit domácí náklady. Počítá tím několikrát upravovaná novela zákoníku práce, kterou již schválila vláda.
17.04.2023
Vyhnaly vyšší ceny zeleniny v supermarketech zákazníky ke zdroji? Tedy k pěstitelům?
Jedním ze způsobů, jak ušetřit, je obrátit se na lokální prodejce. Například u ovoce a zeleniny je zde navíc přidaná hodnota v čerstvosti a kvalitě. Dělají to však lidé?
17.04.2023
Dopad zvýšení odvodů: OSVČ se ziskem 200 000 Kč připlatí víc než se ziskem 400 000 Kč
Ministerstvo práce a sociálních věcí nakonec chce OSVČ zvýšit jak minimální zálohy, tak vyměřovací základ, ze kterého se odvody počítají. Změny tak dopadnou na všechny OSVČ.
17.04.2023
Veřejné seznamy majitelů datových schránek budou odstraněny. Zatím však ne všech
Pokud je zřízena datová schránka pro podnikatele, automaticky jsou veřejně dostupné informace, jako je jméno a kompletní adresa. Zveřejnění údajů platí ale i u datovek zřízených na žádost u nepodnikatelů.
17.04.2023
Musí OSVČ archivovat přehledy o příjmech a výdajích?
Osoby samostatně výdělečně činné mají povinnost podat přehledy o příjmech a výdajích, respektive přehled o výši daňového základu OSVČ, České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Jsou povinny tiskopisy archivovat?
14.04.2023
Za jak dlouho přijde přeplatek na zdravotním pojištění?
Osoby samostatně výdělečně činné jsou povinny předkládat zdravotní pojišťovně, u které jsou pojištěné, přehled o příjmech a výdajích, respektive přehled o výši daňového základu OSVČ.
14.04.2023
Dominik Gazdoš: Prodělávali jsme až tři miliony měsíčně, teď máme rekordní čísla
Populární služba Knihobot, která se zaměřuje na prodej použitých knih, měla loni výrazné problémy. Musela propustit až třetinu lidí. Rychle se oklepala a slavila rekordní obrat. A letošek vypadá ještě mnohem líp, říká zakladatel Dominik Gazdoš.
14.04.2023
Výš už to nešlo: Někteří prodejci vyšponovali ceny za potraviny na maximum, říká ministr
Kontroly potravin, na kterých se podílela Česká obchodní inspekce a Státní zemědělská a potravinářská inspekce, dopadly hůř, než se čekalo. Takový je závěr ministra zemědělství Zdeňka Nekuly. Souvisí vůbec kontroly se snížením cen?
14.04.2023
Rady, intimnosti, nadávky. Podnikatelky čelí hejtům a obtěžování nejen na sítích
Nečíst, mazat, blokovat, odpálkovat humorem. I tak reagují podnikatelky na hejty a obtěžování na internetu. Často od lidí, kteří o jejich práci nemají ani páru.
14.04.2023
Vázat odvody OSVČ na minimální mzdu je chyba, postaví to proti sobě OSVČ a zaměstnané
[KOMENTÁŘ] Ministr Marian Jurečka chce minimální zálohy OSVČ na sociální pojištění navázat na minimální mzdu. Jde o nebezpečný nesmysl, který jen zbytečně umocní tření mezi OSVČ a zaměstnanci.
14.04.2023
Živnostník je zároveň zaměstnán. Jak využít daňové slevy a zvýhodnění?
Výpočet daně se u živnostníka, který je zároveň zaměstnán, liší. Při výpočtu čisté mzdy může OSVČ využít daňové slevy i zvýhodnění na dítě, pokud ovšem u svého zaměstnavatele podepíše prohlášení k dani.
14.04.2023
Nevíte si rady, jak na elektronické podání daňového přiznání? Pomůže návod
Daňové přiznání v elektronické podobě je nutné podat nejpozději do 2. května 2023. Někteří podnikatelé mají elektronickou formu podání povinnou prvním rokem. V případě nejasností pomůže podrobný návod.
13.04.2023
Povinné datové schránky: Nadšení, ale i komplikace v podnikání
Povinné datové schránky přinesly od konce minulého roku, kdy byla veřejnost obeznámena o jejich zakládání, vlnu rušení živností. A druhou stranu jsou však i podnikatelé, kteří jsou za ně nakonec rádi.
13.04.2023
Datové schránky přinesly zmatky i u přehledů. Jak je správně odeslat?
Velká část podnikatelů je letos povinna podat daňové přiznání elektronicky. Jak je to však s podáním přehledů o výši příjmů a výdajů?
13.04.2023
Jak řídit finance, poradí konference Chytré podnikání
Dotace pro rok 2023, programy Národní rozvojové banky, crowdfunding a tipy pro efektivní finanční řízení.
13.04.2023
Musí zaměstnavatel umožnit dřívější návrat z mateřské či rodičovské?
Zaměstnankyně požádala o standardní mateřskou a rodičovskou dovolenou. Nyní se chce se vrátit do práce. Musí jí zaměstnavatel vyhovět, přestože má za ni zástup?
13.04.2023
Jurečka chce OSVČ zvýšit jak vyměřovací základ, tak minimální zálohy
Zatímco původně ministerstvo počítalo s tím, že OSVČ zvýší buď minimální zálohy na sociální pojištění, nebo vyměřovací základ, nyní navrhuje udělat oboje, píší Hospodářské noviny.
13.04.2023
Podnikatelé mohou žádat o bezúročné úvěry, týká se to však jen 3 krajů
Národní rozvojová banka (NRB) a Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravily v tzv. uhelných regionech program bezúročných úvěrů na podporu investičních aktivit malých a středních podnikatelů. Týká se tří krajů.
12.04.2023