Hračky za miliony skončí v drtičce. Obchodník je prodával s padělanou značkou
Ani na humanitární účely. Hračky nakonec skončí v drtičce na odpady. Snažil se je prodat obchodník v pražské tržnici SAPA. Zboží ale porušovalo právo duševního vlastnictví, a proto bude nakonec zlikvidováno.
01.11.2023
Úleva náborářům. Umělá inteligence jim pomůže ověřovat životopisy
Další možnost, jak využít umělou inteligenci, představil startup Scaut zabývající se ověřováním informací uvedených v životopisech. Využívá při tom analýzu dat a umělou inteligenci.
01.11.2023
Zálohy na sociální pojištění OSVČ se budou měnit už za leden, stejně jako u zdravotka
Součástí konsolidačního balíčku je i posun termínu, od jakého měsíce musí OSVČ upravit zálohy na sociální pojištění. Nově je bude muset velká část OSVČ změnit už za leden.
01.11.2023
Na silniční dani se stále evidují přeplatky ve výši 635 milionů korun
Od roku 2022 byl velmi zúžen předmět daně pro silniční daň a také byli omezeni poplatníci, kterých se tato daň týká. Poplatníci však mají na zálohách pořád velké přeplatky.
01.11.2023
Nemáte pro zaměstnance práci? Pozor, neplacené volno není řešení
Neplacené volno je spojeno s překážkami na straně zaměstnance a není oficiálně definováno v zákoníku práce. V něm jsou uvedeny právě překážky a zaměstnavatel neplacené volno v těch daných případech musí uznat.
31.10.2023
Zavedou se nové dorovnávací daně pro firmy, schválili poslanci
V rámci snah o omezení daňových praktik velkých nadnárodních skupin přijala Evropská unie směrnici o minimální úrovně zdanění. To by měla zajistit nová dorovnávací daň, kterou minulý týden schválili poslanci
31.10.2023
Dvě třetiny firem očekávají, že mzdy příští rok porostou
Mzdy by měly příští rok vzrůst, předpokládají to dvě třetiny firem. S očekávaným poklesem inflace by to pro řadu zaměstnanců mělo znamenat i růst reálných mezd. Vyplývá to z šetření Hospodářské komory ČR (HK ČR).
31.10.2023
Vytlačuje u nás Halloween Dušičky? Zeptali jsme se obchodníků
Poslední říjnový den je především v anglosaských zemích spojen s oslavou svátku Halloween. Ten se však čím dál častěji objevuje i u nás.
31.10.2023
Jak je to s podílem v obchodní společnosti ve společném jmění manželů?
Podíl v obchodní společnosti představuje „účast“ společníka v obchodní korporaci, což jinými slovy znamená, že z podílu plynou společníkovi určitá práva a povinnosti.
31.10.2023
Léky doručené do hodiny? Amazon přináší novou službu
Společnost Amazon už dlouho pracuje na doručování prostřednictvím dronů a nyní v Texasu začala tímto způsobem distribuovat léky a oznámila další plány.
30.10.2023
Daňové osvobození nepeněžních zaměstnaneckých benefitů se omezí
Konsolidační balíček omezuje daňové zvýhodnění nepeněžních zaměstnaneckých benefitů. Nově budou osvobozeny od daně jen do výše poloviny průměrné mzdy.
30.10.2023
Pečeme bábovku: Rostou, nebo klesají ceny základních potravin?
Při pohledu na účtenky z nákupů se zdá, že se zdražují všechny produkty. Naše šetření však ukazuje, že tomu tak úplně není.
30.10.2023
Jaká je výše mateřské a co je třeba doložit, když o ni žádáte?
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají nejen zaměstnankyně, ale také, při splnění daných podmínek, OSVČ. Co je třeba doložit k žádosti a kolik mateřská činí?
27.10.2023
Doručovací firma požaduje doplnit údaje o příjemci, přitom nic neposíláte? Pozor na to
Je tu další vlna podvodných SMS zpráv a e-mailů. Tentokrát jsou rozesílány pod hlavičkou doručovacích firem, nejčastěji pod hlavičkou České pošty, ale také Balíkovny.
27.10.2023
OSVČ je delší dobu nemocná. Jak to ovlivní výpočet zdravotního pojištění?
Výše měsíčních záloh na zdravotní pojištění u OSVČ závisí na dosaženém hrubém zisku v minulém roce s tím, že povinností je platit minimální měsíční zálohy. Ty jsou letos ve výši 2722 korun.
27.10.2023
Zálohy na sociální pojištění OSVČ vzrostou o 908 Kč. Jak se zvýší v dalších letech?
Součást konsolidačního balíčku tvoří i zvýšení odvodů OSVČ na sociální pojištění. V roce 2024 vzrostou minimální zálohy na sociální pojištění o 908 Kč.
27.10.2023
Máte se v podnikání fajn? Sebepéče není benefit, ale podmínka, zaměřte se na 3 věci
Při poklesu tlaku v kabině nasaď masku nejdřív sobě. Psychické zdraví a wellbeing lidí v podnikání se moc neřeší, ač je to základ. Postarejte se o sebe sami.
27.10.2023
Víme, jak se nenechat napálit na online bazarech
Cílem podvodníků v online prostředí ve většině případů bývá získat z lidí platební údaje, které mohou později zneužít. Často se tak děje na inzertních serverech, kde jsou nejčastější dva druhy podvodů.
26.10.2023
Firma nařizovala odběratelům, za kolik mají prodávat. Zaplatí za to 11 milionů
Firma Topgal, která vyrábí batohy a aktovky, dostala od antimonopolního úřadu pokutu ve výši skoro 11 milionů korun. Důvodem bylo, že obchodníkům určovala minimální ceny, za které mohou prodávat.
26.10.2023
Daňové úniky v ČR klesly, paradoxně tomu pomohl covid
Daňová mezera na DPH se v České republice v roce 2021 meziročně snížila o 5,1 procentního bodů na 7 %. Česko je však stále pod průměrem EU, který činí 5,3 %. Vyplývá to ze studie Evropské komise.
26.10.2023
Změny u dohod konaných mimo pracovní poměr po novele zákoníku práce
Od 1. října 2023 mají zaměstnavatelé v oblasti dohod konaných mimo pracovní poměr nové povinnosti a zaměstnanci nová práva. Přinášíme jejich souhrn.
26.10.2023
Jak na opravu kontrolního hlášení? Tady jsou základní fakta
Když podnikatel zjistí, že jsou v jeho podaném kontrolním hlášení chyby nebo nesprávné údaje, měl by je co nejdříve opravit. Slouží k tomu opravné a následné kontrolní hlášení.
26.10.2023
Nemáte přeplatek na silniční dani? Zbývá stále vrátit 635 milionů korun
Od roku 2022 se už nemusí platit silniční daň z osobních automobilů. Jelikož však byla daň rušena zpětně, řada poplatníků ještě loni zaplatila zálohy. Zkontrolujte si, zda nepatříte mezi ně.
25.10.2023
Změny u dohod jsou téměř nerealizovatelné, upozorňují daňoví experti
Novinky v oblasti dohod o provedení práce, které má přinést konsolidační balíček, jsou v praxi téměř nerealizovatelné. Senátory na to v dopise upozornila Komora daňových poradců ČR (KDP ČR).
25.10.2023
Za paskvil u dohod o provedení práce může ignorance a alibismus hned tří ministerstev
[KOMENTÁŘ] Přestože už od začátku příslušná ministerstva ví, že změny u dohod, které obsahuje konsolidační balíček, jsou paskvilem, návrh byl schválen.
25.10.2023