Chystá se Portál podnikatele, nabídne digitální služby státu na jednom místě
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chystá projekt Portál podnikatele, který by měl podnikatelům nabídnout veškeré digitální služby státu na jednom místě.
14.09.2022
Jaké kompenzace se chystají pro firmy, kterým nebudou zastropovány ceny energií?
Větší firmy, především ve zpracovatelském průmyslu, kterých se zastropování cen energií netýká, také dostanou kompenzace. Jejich podobu konkretizoval ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela.
14.09.2022
Co dalšího přináší návrh antibyrokratického balíčku? Tentokrát v rámci účetnictví
Podnikatelům má v plánu vláda ulevit úpravou některých zákonů. V plánu má například povolit vykazovat a podávat přiznání v cizí měně nebo zredukovat povinnosti spojené s vedením účetnictví pro malé neziskovky.
14.09.2022
Část zaměstnanců získá nárok na home-office. Komu ho budete muset poskytnout?
Zaměstnavatelé budou muset platit zaměstnancům na home-office náklady, které jim vzniknou při výkonu práce doma. Část zaměstnanců navíc získá na home-office nárok.
14.09.2022
Firma dovážející chytré hodinky z Číny chybovala v prohlášení. Celníci ji odhalili
Podezřelé údaje v celním prohlášení vyslaly pracovníky Celní správy ČR do firmy, která dováží chytré hodinky z Číny. Zarazila je totiž nulová celní sazba za dovážené zboží.
14.09.2022
Na virtuální adrese sídlí každá 4. firma v ČR. Známe rekordmana virtuálních adres
Počet firem, které využívají virtuální sídlo, se blíží 126 000. Meziročně to přestavuje nárůst o 6 procent. Dlouhodobě nabízí nejvíc virtuálních sídel Praha.
13.09.2022
Do několika dnů je třeba uhradit další zálohu na daň z příjmů
Finanční správa upozorňuje poplatníky daně z příjmů, že se blíží splatnost 3. zálohy. Týká se těch poplatníků, jejichž poslední známá daňová povinnost přesáhla 150 000 Kč, a to ve výši 1/4 poslední známé daňové povinnosti.
13.09.2022
Nový podcast Podnikatel+ o aktuálních a trendy tématech v byznysu
Server Podnikatel.cz u příležitosti nedávného patnáctiletého výročí přidává nový zpravodajský podcast Podnikatel+, který sleduje aktuální a trendy témata v byznysu.
13.09.2022
V Česku se rozjíždí super rychlé doručení zboží včetně toho nadměrného
Objednat pračku nebo sedačku a ještě týž den ji mít doma nebude v brzké budoucnosti problém, stejně jako objednání dárku na poslední chvíli.
13.09.2022
Musí zaměstnavatel zvýšit zaměstnancům stravenkový paušál?
Od roku 2021 mohou zaměstnanci čerpat stravenkový paušál. Jeho výše se několikrát měnila, naposled v srpnu 2022. Ale ne všem.
13.09.2022
Vláda schválila zastropování cen elektřiny a plynu, týká se i malých podnikatelů
Vláda na svém večerním zasedání schválila zastropování cen elektřiny a plynu, a to jak pro domácnosti, tak pro malé podnikatele.
13.09.2022
Jak nastavit životní pojištění pro OSVČ? Vyplatí se i minimální pojistné
Každý zaměstnavatel má ze zákona povinnost poskytnout svým zaměstnancům náhradu mzdy v případě jejich pracovní neschopnosti.
13.09.2022
Doba pojištění pro důchod se na 25 let zatím nezkrátí, vláda se neshodla
Novela ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), která zkracovala nutnou dobu pojištění pro nárok na důchod, zatím vláda neschválila. Kabinet by se měl nicméně k návrhu po diskuzi opět vrátit.
12.09.2022
Stravenkové firmy dostaly pokutu 280 milionů za omezení přijímání stravenek
Antimonopolní úřad uložil stravenkovým společnostem pokutu 280 milionů korun za kartelovou dohodu, která omezovala obchodníkům počet přijímaných stravenek na jeden nákup.
12.09.2022
Kvalita pohonných hmot se stále zlepšuje. Platí, čím dražší tím kvalitnější?
Poslední dobou se u pohonných hmot řešily především jejich ceny. Jak je to však s kvalitou? Jak se kontroluje a podle čeho se při tankování mají podnikatelé řídit?
12.09.2022
Je to kontroverzní, ale udělejme daňovou amnestii, navrhuje Stanjura
Ačkoli ministerstvo financí vedené Zbyňkem Stanjurou přiznává, že jde do jisté míry o kontroverzní nástroj, připravilo určitou formu daňové amnestie.
12.09.2022
Potřebuje zaměstnavatel potvrzení o předání výplatních lístků zaměstnancům?
Jak uvádí zákoník práce, zaměstnavatel je povinen vydat zaměstnanci výplatní lístek. Jak je to však s potvrzením o předání dokladu zaměstnanci pro případnou kontrolu? Problematiku řeší čtenáři serveru Podnikatel.cz v rámci diskuze na Businesscenter.cz.
09.09.2022
Paliva mírně zlevnila. Brzy ale končí snížení spotřební daně z nafty a benzínu
Ceny pohonných hmot v České republice zaznamenávají mírný pokles. Benzín Natural 95 za týden zlevnil na průměrných 40,27 Kč za litr. Nafta se prodává v průměru za 45,21 Kč za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.
09.09.2022
Pracovní oblečení a ochranné pomůcky v účetnictví podnikatelů
Některé profese s sebou přinášejí i určitý styl oblékání. Jak je to s povinností nošení firemního oblečení a jak se nákup tohoto oblečení posuzuje z pohledu účetnictví a daní?
09.09.2022
Výše příjmů, od které musíte podat daňové přiznání, může vzrůst až na 50 tisíc korun
Aktuálně platí, že povinnost podat přiznání se týká těch, kteří mají příjmy nad 15 000 Kč. Od roku 2023 by se však tato hranice měla zvýšit, a to až na 50 tisíc korun.
09.09.2022
Může zaměstnavatel zakázat užívat mobil v pracovní době k soukromým účelům?
Mobilní telefon odvádí od práce. Nejde pouze o soukromé telefonní hovory či SMS zprávy, chytré mobily nabízí rozptýlení také v podobě přístupu k internetu, sociálních sítí či her. Může jejich použití během pracovní doby zaměstnavatel zakázat?
08.09.2022
OSVČ na neschopence: Jak to hlásit a kdy dorazí od sociálky peníze?
Osoby samostatně výdělečně činné se mohou dobrovolně rozhodnout, zda si budou hradit nemocenské pojištění nebo ne. V případě úrazu či nemoci, která jim znemožní vykonávat činnost, pak mají nárok na nemocenské od České správy sociálního zabezpečení.
08.09.2022
Výrobci potravin jsou pod tlakem supermarketů. Zdražit ale musí
Stále rostoucí ceny a inflace mají vliv také na nákupní chování zákazníků. Na to musí reagovat jak výrobci potravin, tak prodejci.
08.09.2022
Změna délky týdenní pracovní doby a vliv na výpočet řádné dovolené
Jestliže se zaměstnanci změní týdenní pracovní doba, musí se tato skutečnost projevit na výměře řádné dovolené. Umí ji zaměstnavatel správně vypočítat?
08.09.2022
Jste těhotná OSVČ bez nároku na mateřskou? Můžete získat nemocenskou
Aby měla OSVČ nárok na mateřskou, musí splnit potřebnou dobu účasti na nemocenském pojištění. I když ale nutnou dobu pojištění nemá, může dosáhnout na jinou dávku.
08.09.2022