Dosáhl důchodového věku, ale penzi nedostal. Nemá odpracované roky. Jak to bude s pojistým?
Nárok na starobní důchod má každý, kdo získá potřebnou dobu pojištění a dosáhne důchodového věku. Od roku 2018 činí nejvyšší důchodový věk 65 let. Co se týče minimální doby pojištění, ta je pro seniory, kteří dosáhnou důchodového věku, 35 let.
10.05.2022
Tepelná čerpadla jdou na dračku. Jak jsou na tom jejich výrobci a dodavatelé?
O tepelných čerpadlech se v poslední době mluví stále častěji, a to také v souvislosti s možnými problémy s plynem. Jak jsou na tom firmy, které s čerpadly pracují?
10.05.2022
Dostal výpověď pro nesplňování předpokladů. Co to znamená?
Zaměstnanec chodil řádně do práce, neporušil pracovní povinnosti, přesto mu byla zaměstnavatelem doručena výpověď, že nesplňuje předpoklady.
10.05.2022
Mimořádné zrychlené odpisy půjde použít i v roce 2022 a 2023
Daňový balíček, který zvyšuje na 2 miliony korun jak hranici pro registraci k DPH, tak limit pro využití paušální daně OSVČ, přináší i další změny. Jednu z nich tvoří i prodloužení mimořádných odpisů.
10.05.2022
Paušální daň bude pro OSVČ s příjmy do 2 milionů, zvýší se ale až na 26 000 Kč měsíčně
V návaznosti na zvýšení limitu pro plátcovství daně z přidané hodnoty na 2 miliony Kč se zvýší i hranice příjmů ze samostatné činnosti pro vstup do paušálního režimu z 1 milionu Kč na 2 miliony Kč. Pro OSVČ s příjmy nad milion korun však bude paušální daň výrazně vyšší, a to až 26 tisíc korun měsíčně.
09.05.2022
Změna po 19 letech, limit pro registraci k DPH se zvýší na 2 miliony korun
Po 19 letech vzroste hranice po povinnou registraci k DPH, a to ze stávajícího 1 milionu korun na 2 miliony korun. Počítá s tím návrh novely zákona o DPH z dílny ministerstva financí.
09.05.2022
Jak porozumět datům v rozvaze společnosti?
Účetní jednotky musí v rámci účetní závěrky sestavit účetní výkazy. Účetní závěrka se potom skládá z rozvahy, výkazu zisků a ztráty a přílohy v účetní závěrce. Jaké informace nám rozvaha prozradí?
09.05.2022
Радимо українцям: Основні правила працевлаштування в Чехії
Біженці з України повинні розуміти хоча б основні правила працевлаштування, орієнтуватися в трудових відносинах, страхових внесках і поняттях.
09.05.2022
Tuzemské cestovní náhrady se opět mimořádně zvýší
Kvůli výraznému nárůstu cen se letos už podruhé zvýší tuzemské cestovní náhrady, tentokrát za využití vozidel jezdících na benzin či naftu.
09.05.2022
Další zvýšení důchodů kvůli inflaci. Víme, jak správně na výpočet
O zvýšenou penzi nemusejí lidé žádat, bude jim navýšena automaticky. O kolik se ale důchody v červnu skutečně zvýší? Uvádíme na konkrétním příkladu.
09.05.2022
Potřebuje zjistit, kolik činí daň za jednotlivé nemovité věci. Co pro to musí udělat?
Pokud poplatník potřebuje vyčíslení daně z nemovitých věcí za jednotlivé nemovité věci, měl by kontaktovat finanční úřad. Příslušnému správci daně zašle žádost.
06.05.2022
Fiktivními fakturami umožnili krátit daně. Státu způsobili škodu téměř 264 milionů
Daňová trestná činnost se škodou téměř 264 milionů korun. O takové odhalení se postarali kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ).
06.05.2022
Důchodce stále pracuje jako OSVČ. Proč je povinen odvádět zálohy na pojistné?
Lidé, kteří jsou v důchodu, si mohou, pokud jim to zdraví dovolí, vydělávat. Vykonávat mohou například samostatnou výdělečnou činnost. Kdy hradí zálohy na pojistné a proč?
06.05.2022
Радимо українцям: переваги від мобільних та віртуальних операторів
Мобільні та віртуальні оператори дуже швидко відреагували на поточну ситуацію в Україні та запропонували цим людям багато переваг.
06.05.2022
Pěstování květin a romantika? Hlavně je to tvrdá práce venku, říkají farmářky
Květinové farmy v Česku zažívají boom. A tak jsme se tří farmářek zeptali, jak se na farmách rozjíždí jaro a zda turbulentní doba ovlivňuje květinovou poptávku.
06.05.2022
Konec všech opatření: Bez respirátorů, ale také bez nároku na PCR test zdarma
Poslanecká sněmovna rozhodla o konci pandemické pohotovosti. Ode dneška 5. května 2022 se ruší všechna dosavadní mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR.
06.05.2022
Zbývá už jen týden na žádost o peníze z posledního covid programu 2022 na pomoc podnikatelům
Program COVID 2022 – Sektorová podpora je třetí covidový program, ze kterého mohou podnikatelé čerpat finanční kompenzace. Týká se firem z oblasti stravovacích služeb (včetně cateringu), krátkodobých a rekreačních ubytovacích služeb, prádelen a cestovních agentur a kanceláří. Podpora se vztahuje i na pořádání akcí a eventů.
05.05.2022
Chybí evidenční list důchodového pojištění? Bude problém při nároku na důchod. Zjistěte, zda ho šéf posílá
Evidenční list důchodového pojištění je základním dokladem, kterým je prokázána doba důchodového pojištění, která plyne ze zaměstnání. Pokud ale chybí, může to mít negativní vliv při uplatnění nároku na důchod. Co s tím?
05.05.2022
„Vyžene“ dražší doprava lidi opět do kamenných obchodů? Přepravci evidují pokles
Kolísání cen pohonných hmot se dotklo všech a ovlivnilo také přepravní společnosti. Plánují nyní kvůli tomu zdražovat? Jak moc?
05.05.2022
Dřívější odchod do důchodu pro náročné profese nemusí být jednoduchý
Návrh novely počítá s možností dřívějších odchodů do důchodu. Vycházet se má z evidence směn od roku 2001. Část zaměstnavatelů už ji ale nemá.
05.05.2022
Polský výrobce si nedá pokoj. Do Lidlu opět poslal šizenou konzervu
Obchodník Lidl musí z celé své sítě neprodleně stáhnout potravinu „PIKOK Chalupářské vepřové maso“.
05.05.2022
MOJE daně si poplatníci oblíbili, vzrostl počet podání
Finanční správa eviduje po termínu podání daňového přiznání k dani z příjmů necelých 2,5 milionů podání. Zhruba milion podaly fyzické osoby, zbytek právnické osoby.
04.05.2022
Перелік внесків та допомог, що надаються особам з тимчасовим захистом на територ
Сьогодні ми звернемо увагу на форми державної допомоги, доступної громадянам України під час перебування в Чехії, пов’язаних з нею умов та осіб, які мають на це право.
04.05.2022
Nové podmínky pro osvobození od daně při prodeji nemovitosti
Pokud jste prodali nemovitost, můžete při splnění určitých podmínek příjem z prodeje osvobodit. Jaké podmínky musí být splněny a na co se nevyplácí zapomenout?
04.05.2022
Přehled příspěvků a podpor poskytovaných osobám s dočasnou ochranou na území ČR
V dnešním článku shrneme formy a možnosti státní podpory pro ukrajinské občany, které lze v souvislosti s pobytem na našem území čerpat, a také podmínky pro jejich udělení a okruh oprávněných žadatelů.
04.05.2022