Diskriminace tentokrát žádná, třetina prodávajících ale i tak porušila zákon
Česká obchodní inspekce (ČOI) v druhém letošním čtvrtletí sice nezjistila žádnou diskriminaci spotřebitelů, i tak ale více než třetina kontrolovaných prodávajících zákon o ochraně spotřebitele porušila.
22.09.2023
Sčítají se souběžné pracovněprávní vztahy z hlediska povinného odpočinku?
Zpřísnění pravidel denních a týdenních odpočinků v práci vyvolalo diskuzi, jak posoudit omezení práce, pokud má zaměstnanec u jednoho zaměstnavatele více úvazků.
22.09.2023
Balík nedorazil. Reklamovat lze i poštovní služby. Jak postupovat?
S rostoucím zájmem o nakupování na internetu roste také zájem o poštovní služby. Pokud nejsou řádně poskytovány, je možné je reklamovat. Jaký je nejlepší postup?
22.09.2023
Nejčastější hrozbou pro firmy jsou podvodné faktury
Technologie, které řeší kybernetickou bezpečnost, by měly být ve firmách postupně samozřejmostí. Téměř třetina firem se totiž setkala s kyberútokem.
22.09.2023
Už půl roku platí sleva na pojistném u zkrácených úvazků. Přibylo jich?
Zaměstnavatelé mohou od letošního února uplatit slevu na sociální pojištění ve výši pěti procent za to, že lidem nabídnou zkrácený úvazek a dodrží další podmínky.
22.09.2023
KVÍZ: Pivaři, víte, kde se vaří méně známá česká piva?
Kde se vaří Pilsner Urquell, Starobrno nebo Ostravar, dojde z názvu asi každému. Víte ale, kde vyrábí Hubertus nebo Primátor?
22.09.2023
Vyrábí sušené maso. Při svém podnikání pokračuje v tradici lovectví a včelařství
Sušené maso patří mezi oblíbené pochoutky nejen pro cestovatele nebo sportovce. Zjistěte více o jeho výrobě i distribuci.
22.09.2023
Co je považováno za hrubé porušení pracovní kázně?
Každý zaměstnanec má nejen svá práva, ale také povinnosti, které musí dodržovat. Pokud se dopustí jejich porušení, hrozí mu ze strany zaměstnavatele postih.
20.09.2023
Zdravotní pojišťovna má podezření na porušování povinností? Kontrolu musí ohlásit
Zdravotní pojišťovna provádí u zaměstnavatelů dva typy kontrol. Periodické a operativní. Ty periodické neboli pravidelné jsou prováděny podle plánu.
20.09.2023
Místo návštěvy kina pohoda na gauči. Češi skupují projektory
Maloobchodníci potvrzují, že v poslední době stoupá poptávka po domácích projektorech. Za nárůstem jsou sportovní přenosy, stále dostupnější streamovací platformy i zdražení lístků do kina.
20.09.2023
Krácení připomínkového řízení už se vládě vrací, další chaos čekejte u dohod
[KOMENTÁŘ] Vláda se nepoučila a u některých norem stále nesmyslně krátí připomínková řízení na pouhé jednotky dnů. To se pak odráží v nejasnostech a chybách.
20.09.2023
Znáte krátící a poměrový koeficient v zákoně o DPH?
Plátci DPH musí v některých případech aplikovat krátící nebo poměrový koeficient. Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy se který používá?
20.09.2023
Banky hrozí vládě, že zruší fixace hypoték. Co požadují?
Brzy by se měl projednávat návrh zákona, ve kterém jsou změny zákona o spotřebitelském úvěru týkající se sankcí předčasného splacení hypotéky. To vyžadují banky a v případě neschválení hrozí, že přijdou s důraznými kroky.
20.09.2023
Přivýdělek na mateřské nebo rodičovské? Pozor na snížení důchodu
Pokud si rodiče přivydělávají na mateřské nebo rodičovské, může se jim snížit důchod. A to tehdy, když jsou tyto přivýdělky nižší než předchozí a následné příjmy během takzvané náhradní doby pojištění.
19.09.2023
Prodej alkoholu mladistvým? Desítky podnikatelů porušily zákon
Kontroly České obchodní inspekce (ČOI) v druhém letošním čtvrtletí odhalily porušení zákazu prodávat alkohol osobě mladší 18 let v 46 případech. Nejčastěji nicméně obchodníci stále porušují zákon o ochraně spotřebitele.
19.09.2023
Berňák reaguje na soud, mění se lhůta pro dodatečné přiznání na nižší daň
Nejvyšší správní soud určil výklad daňového řádu, podle kterého lze dodatečné přiznání na nižší daň podat po celou dobu běhu lhůty pro stanovení daně. Finanční správa už oznámila, že mění správní praxi.
19.09.2023
Připravované změny insolvenčního zákona se dotknou i zaměstnavatelů
Oddlužení se od příštího roku zrychlí. Novela upraví výši srážek, deponování po zahájení insolvenčního řízení i součinnost zaměstnavatele.
19.09.2023
Letní sezóna byla podle cestovních kanceláří rekordní. Kam Češi nejvíce jezdili?
Prázdniny jsou minulostí a tuzemské cestovní kanceláře mohou pomalu hodnotit sezónu a začít se připravovat na tu další.
19.09.2023
Nespolehlivé osoby v zákoně o DPH
Pokud jste plátci DPH, měli byste si dát pozor na institut tzv. nespolehlivého plátce nebo nespolehlivé osoby. Jak se může stát plátce nespolehlivým plátcem a co to pro něj znamená?
18.09.2023
Požádat o důchod půjde nově přes internet
Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, která přináší mimo jiné změnu v možnosti podání žádosti o důchod.
18.09.2023
Změny u dohod a home office čekají už jen na podpis prezidenta
Poslanecká sněmovna včera přehlasovala Senát a potvrdila novelu zákoníku práce, která přináší změny u dohod mimo pracovní poměr či home office, v původním znění. Čeká se tak již jen na podpis prezidenta.
18.09.2023
Změny ve srážkách ze mzdy z dohod konaných mimo pracovní poměr
Nově se náhrada odměny i záloha z dohod o provedení práce zahrnují mezi jiné příjmy, ze kterých se sráží ze mzdy. Změna ovlivní dlužníky, ale také zaměstnavatele.
18.09.2023
Živnostník jako zaměstnavatel a platby na pojistném
Osoby samostatně výdělečně činné mohou být samozřejmě i zaměstnavatelem. To mimo jiné znamená, že musí za své zaměstnance platit sociální a zdravotní pojištění. Neplnění zákonných povinností je sankcionováno. Co je dobré vědět?
18.09.2023
Od nového roku bude možné mít občanku v mobilu
Možnost mít občanský průkaz v mobilním telefonu pokročila do další fáze. Díky novele zákona o právu na digitální služby budou muset úřady od ledna 2024 tyto eDoklady přijmout.
18.09.2023
V opilosti si přivodil úraz a skončil na neschopence. Má nárok na nemocenské?
Zaměstnanec je z důvodu úrazu dočasně práce neschopný. Úraz si však přivodil pod vlivem alkoholu. Má tento fakt vliv na výplatu nemocenské dávky?
18.09.2023