Mladiství si přišli pro pivo? Mohou být nastrčeni Českou obchodní inspekcí
Prodej alkoholu mladistvým a dětem je stále opakující se problém. V rámci kontrol využívá Česká obchodní inspekce figuranty, kteří prodejce alkoholu a cigaret prověřují.
01.06.2023
Ve veřejném seznamu datových schránek bude jen ten, kdo dá souhlas
Noví držitelé datových schránek z řad fyzických osob jsou nyní automaticky uváděni ve veřejném seznamu. To se má změnit.
01.06.2023
Důchodcům se ode dneška zvýší penze. V průměru o 755 korun
Od 1. června 2023 se seniorům zvyšuje důchod. Vzhledem k aktuální inflaci dochází k mimořádné valorizaci. Navýšení je v průměru o 755 korun měsíčně. Zvýšení se týká jak starobních, tak invalidních důchodů.
01.06.2023
Změna pro OSVČ pečující o děti do 4 let věku
Osoby samostatně výdělečně činné čekají i příznivější změny. Nejde jen o zvyšování záloh. Budou považovány za vedlejší z důvodu péče o dítě delší dobu.
01.06.2023
Buďte ve střehu, na začínající podnikatele stále útočí katalogoví šmejdi
Už řadu let se nejen začínající podnikatelé musí mít na pozoru před tzv. kalogovými firmami., které se je snaží uvrtat, pod dojmem, že jde o státní portál, do zápisu do soukromých katalogů a inkasovat od nich peníze.
31.05.2023
Jídlo v restauracích bude s jinou sazbou DPH než nápoje
Stravovací služby sice mají zůstat ve snížené sazbě DPH, vypadnou z ní však nápoje, a to i ty podávané v restauracích. Jedinou výjimkou bude pitná voda z kohoutku.
31.05.2023
Vláda prý myslí na sociálně ohrožené skupiny. Lidé se tomu vysmáli
Vláda v konsolidačním balíčku (který také označuje jako úsporný) myslí na sociálně ohrožené skupiny. Alespoň to tvrdí na svém twitterovém účtu. Podle vlády je představený balíček prosociální, protože vláda chce snížit DPH na potraviny a zdravotnické pomůcky.
31.05.2023
Jak se dobrovolně zaregistrovat jako plátce DPH?
Plátcem DPH se stávají poplatníci buď ze zákona, anebo na základě tzv. dobrovolné registrace. Co je potřeba při dobrovolné registraci doložit a jaké formuláře musí žadatelé vyplnit?
31.05.2023
DPH na léky a pitnou vodu vzroste, klesne naopak na potraviny a pohřební služby
Změny v rámci konsolidačního balíčku se nevyhnou ani DPH. Nově by se měly obě snížené sazby sjednotit, a to na úrovni 12 %.
31.05.2023
Češi si hospodu neodpustí, navzdory zdražování
Provozovatelé restaurací a hospod nižší zájem kvůli zdražování zatím nepociťují. Češi si návštěvu svého oblíbeného podniku neodpustí.
31.05.2023
Skutečné zdanění práce v Česku se u nízkých a vysokých mezd příliš neliší
Zaměstnancům je z hrubé mzdy srážena daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění, navíc za ně povinné pojistné platí zaměstnavatel. Efektivní daňová sazba se v Česku příliš neliší. Zdanění práce dokonce u nadstandardních mezd klesá. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
31.05.2023
Moravskoslezské firmy budou kvůli vládnímu balíčku propouštět
Ozdravný balíček představený vládou je pod palbou kritiky moravskoslezských firem. Stěžují si na náklady a některé z nich už avizují, že budou muset propouštět, aby ušetřily.
30.05.2023
Netflix může být s novými podmínkami v klidu. Jeho byznys podrží nastupující generace
Streamovací služba Netflix už i v Česku omezila sledování filmů a seriálů uživatelů mimo domácnost. Do budoucna to pro ni bude výhra. Nastupující generace uživatelů se totiž od broadcastingu odklání právě ke streamingu, za který bude ochotna platit.
30.05.2023
Ministr Jurečka by měl ve škole opakovat ročník, alespoň podle čtenářů
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka by propadnul a musel by opakovat ročník. Pokud by byl ve škole. Čtenáři serveru Podnikatel.cz totiž oznámkovali jeho práci za zcela nedostatečnou, tedy za 5.
30.05.2023
4 plánované změny v nemocenských dávkách od roku 2024
Balíček změn sociálních zákonů přináší rovněž úpravy některých nemocenských dávek. Dotkne se peněžité pomoci v mateřství, krátkodobého i dlouhodobého ošetřovného.
30.05.2023
Zvyšte sociální pojištění jen OSVČ s příjmy nad 2 miliony, žádají podnikatelé
Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) se nezamlouvá vládní návrh na konsolidaci veřejných financí. Podle AMSP ČR totiž negativně dopadne hlavně na drobné podnikatele.
30.05.2023
PPF kupuje podíl v provozovateli sítě výdejních boxů InPost
Skupina PPF Renáty Kellnerové oznámila další investici v e-commerce. Za cenu 10 eur za akcii kupuje od fondu Advent International 15% podíl v polském provozovateli sítě výdejních boxů InPost.
30.05.2023
NKÚ: 1500 podvodníků začalo podnikat jen kvůli kompenzačnímu bonusu
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že někteří podnikatelé, kteří v roce 2020 inkasovali kompenzační bonus, začali „podnikat“ právě jen kvůli nároku na bonus. NKÚ má takové podezření u 1490 subjektů.
29.05.2023
Cestovní kanceláře si mnou ruce. Ani letos Češi na dovolených nešetří
Pomalu se blíží sezóna letních dovolených a cestovní kanceláře tak mají plné ruce práce s jejich prodejem. Jak se jim daří?
29.05.2023
Začínající OSVČ budou mít nižší minimální zálohy než ostřílení podnikatelé
Ačkoli se OSVČ zvýší minimální zálohy na sociální pojištění, začínajících podnikatelů se tato novinka týkat nemá.
29.05.2023
Nemáte na uhrazení záloh na zdravotní a sociální pojištění? Kdy lze žádat o snížení?
V případě, že se v podnikání nedaří a OSVČ čelí finančním potížím, může si alespoň trochu ulevit. Splňuje-li podmínky, má ze zákona právo požádat si o snížení záloh na sociální a zdravotní pojištění.
26.05.2023
Je uchazeč o zaměstnání povinen uvádět v životopise fotografii?
Vhodně sestavený životopis hraje při hledání zaměstnání obrovskou roli. Nejde pouze o obsah, ale také formu.
26.05.2023
Jurečka chce od OSVČ více peněz a ještě sáhne na penzijní spoření
Na webu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) se v nové sekci Důchodová reforma objevily důvody, proč mají OSVČ platit státu více. Do toho se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka rozhodl sáhnout i na podmínky dobrovolného penzijního spoření.
26.05.2023
Ráj čajů, bylinek a koření je v Čejkovicích u Hodonína. Jak vznikl byznys plný vůní?
Společnost Sonnentor si zakládá jak na kvalitních výrobcích, tak především na udržitelném podnikání přátelském k lidem i přírodě. Zjistěte, jak to ovlivňuje tento byznys.
26.05.2023
Paušální daň OSVČ vzroste, a to až o 24 tisíc korun ročně v prvním pásmu
S tím, jak vzrostou minimální zálohy na důchodové pojištění OSVČ i vyměřovací základ, se zvýší i paušální daň OSVČ, a to ve všech třech pásmech.
26.05.2023