Kolik jste brali v předchozí práci? Otázka, která nebude moci zaznít
Směrnice, kterou aktuálně schválila Evropská unie, zavádí nová pravidla, která se týkají odměňování za práci. Jde v nich o transparentnost a rovnost.
11.05.2023
Polské Allegro spustilo v Česku online tržiště
Množina českých online tržišť (marketplace) se rozrostla o nového silného hráče. Do Česka podle očekávání přímo vstoupila polská skupina Allegro, která na adrese Allegro.cz spustila svůj český web (některé odkazy ale stále vedou na stránky v polštině).
11.05.2023
Proč dorazily od téhož berňáku dvě složenky k dani z nemovitých věcí?
Poplatníkům daně z nemovitých věcí v posledních dnech přicházejí informace k této dani. Jeden ze způsobů, jak může údaj dorazit, je složenka. Proč některým poplatníkům přijdou v obálce složenky hned dvě?
11.05.2023
Před 10 lety se důchody zvyšovaly jen o necelé procento. Tady je historie valorizací
Valorizace důchodů se od roku 2013 postupně navyšovala. Vloni se důchody zvyšovaly hned třikrát a letošní navyšování důchodů proběhne opět v létě. O menší částku, než vládě původně ukládal zákon.
11.05.2023
Ukončení pracovního poměru s Ukrajincem, který odjel bojovat na Ukrajinu
Nejde jen o zaměstnávání Ukrajinců s dočasnou ochranou. Zaměstnavatelé se musí vypořádat s pracovními poměry zaměstnanců, kteří aktuálně bojují na Ukrajině.
11.05.2023
Definice nelegální práce se nezmění, právníci Jurečkův návrh rozcupovali
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chtělo změnit definici nelegální práci, aby úřadům usnadnilo její trestání. Před jednáním kabinetu však návrh strhala legislativní rady vlády a ministerstvo tak nakonec změny stáhlo.
11.05.2023
OSVČ už nebudou v seznamu držitelů datovek, mohou o to ale požádat
Tím, jak se letos zřídily datové schránky skoro všem OSVČ, se z veřejného seznamu majitelů datových schránek stal svatý grál pro všechny rozesílače nevyžádaných obchodních sdělení. Nyní se to má změnit.
10.05.2023
Ministr šaškem? Udělal reklamu Lidlu, všichni se mu smějí
Komunikace ministrů Fialovy vlády je tristní. Po Jurečkovi a Stanjurovi perlí také ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Udělal řetězci Lidl nechtěnou reklamní kampaň.
10.05.2023
Nezapomeňte na úhradu daně z nemovitých věcí. Finanční správa rozesílá složenky
Lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí se blíží. Finanční správa tak začala rozesílat složenky na její úhradu.
10.05.2023
Nemocenské pojištění nezvyšujme, to už raději zaveďme daňovou progresi
[KOMENTÁŘ] Jedním z konsolidačních kroků, který vláda zvažuje, je i zvýšení nemocenského pojištění zaměstnanců. Nejde však o správný krok, jelikož nejvíce postihne nízkopříjmové.
10.05.2023
Důchodová reforma: Vyšší odvody OSVČ, posun důchodového věku a další změny
O možných změnách, které má přinést důchodová reforma, se v posledních týdnech zatím jen spekuluje. Konkrétní a jasnou podobu reformy chce vláda představit za pár dnů, ve čtvrtek 11. května 2023.
09.05.2023
O tepelná čerpadla je enormní zájem. Poptávejte už teď. Jaká je úspora?
Skokový růst cen plynu a elektřiny zvedl poptávku po tepelných čerpadlech. Může za to také tlak na přechod k ekologickému vytápění.
09.05.2023
Daň z mimořádných zisků bank do rozpočtu desítky miliard nepřinese
Daň z mimořádných zisků bank jako jeden z nástrojů na záchranu státního rozpočtu nezafunguje tak, jak se ještě loni na podzim předpokládalo. Ministerstvo financí odhad výrazně snížilo.
09.05.2023
Provozují bio farmu v Beskydech. Hravě se obejdou bez supermarketů
Totalitní režim české farmy zadupal, aby začaly opět vzkvétat. Daří se jim dobře a poradí si i bez distribuce do supermarketů.
09.05.2023
Slevy pro pracující důchodce od poloviny roku určitě nebudou
Plánovaná sleva pro pracující a podnikající důchodce a zrušení zvýšení důchodu při jeho pobírání v plné výši je v ohrožení. Novela byla aktuálně upravena.
09.05.2023
Nepoužíváte bankovní identitu? Tak vám ji vypovíme, hlásí Česká spořitelna
Česká spořitelna se rozhodla zakročit proti klientům, kteří nepoužívají aktivně bankovní identitu. Tu jim zruší a klient si poté bude muset o ni zažádat znova.
05.05.2023
Paliva zlevňují, vláda vrátí původní výši spotřební daně u nafty
Ceny za pohonné hmoty postupně klesají. Za poslední týden zlevnily o další desítky haléřů. Vláda se v reakci na to chystá vrátit původní spotřební daň u nafty.
05.05.2023
Přehled údajů pro sociální zabezpečení: Pro OSVČ, zaměstnavatele i zaměstnance
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) nabízí souhrn důležitých údajů pro sociální zabezpečení pro rok 2023. Týkají se jak důchodového, tak nemocenského pojištění.
05.05.2023
Povinné datovky pohromu nezpůsobily, OSVČ hlavních je nejvíce za posledních 12 let
Ačkoli se ozývaly varovné hlasy, že povinné datové schránky pro OSVČ způsobí odliv podnikatelů, nic takového se nestalo. Meziročně se počet OSVČ zvýšil o 22 tisíc.
05.05.2023
Pozor na SMS zasílanou jménem České pošty. Je to podvrh
Jménem České pošty přicházejí lidem podvržené SMS zprávy. Odesílatelem je číslo z Francie. Jedná se o phishingový útok.
04.05.2023
Soused už složenku k dani z nemovitých věcí má, vy ale stále ne?
Jedna ulice, dva poplatníci daně z nemovitých věcí. Jednomu už složenka s údaji k dani dorazila, druhý ji stále ještě vyhlíží. Proč nedorazila oběma ve stejný čas?
04.05.2023
Berňák letos odpustí 1000 Kč pokutu za špatné podání přiznání k dani. Ale ne všem
Poplatníci, kterým byla od začátku roku ze zákona zpřístupněna datová schránka, měli pro letošní rok povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Za nedodržení způsobu podání hrozí pokuta 1000 korun.
04.05.2023
Kontrola z živnostenského úřadu přinesla starožitníkovi štěstí. Jak se mu podniká?
Život Martina je spojený se starožitnostmi, ale musí se umět otáčet také v aktuálním světě byznysu i marketingu.
04.05.2023
S žádostí o důchod nemusíte na úřad. Podávat se bude online
Již brzy bude možné žádat o důchod odkudkoli a na kterékoli pobočce České správy sociálního zabezpečení. A to prostřednictvím speciální aplikace.
04.05.2023
Výrazné omezení paušálů OSVČ: "kachna" nebo Stanjura testuje reakci veřejnosti?
Ministerstvo financí odmítlo, že by zvažovalo omezit výdajové paušály OSVČ. Informaci, že se plánují změny u paušálů, přinesla včera Česká televize.
03.05.2023