Věk odchodu do důchodu se prodlouží. Jakých ročníků se to dotkne?
Součástí představené důchodové reformy má být i úprava věku odchodu do důchodu. Nově už nebude hranice 65 let, ale bude se odvíjet od věku dožití.
15.05.2023
Online supermarkety staví byznys na spoustě slevových akcí. Víme, na co nejvíce cílí
Někdo na online nákupy potravin nedá dopustit, jiný se k nim uchýlí pouze, když nemůže do kamenného obchodu. Jak se zde liší ceny?
15.05.2023
Vláda: Odvody OSVČ se zvýší. Kdo hradí minimum, připlatí si přes 21 tisíc Kč ročně
Součást konsolidačního balíčku tvoří i zvýšení odvodů OSVČ na sociální pojištění. Ty, které nyní platí minimální zálohy, si nově ročně připlatí přes 21 tisíc korun.
15.05.2023
Klesá zájem o služby České pošty, je třeba je zdražit
Česká pošta od července 2023 upraví ceny listovních zásilek. Důvodem je dlouhodobý poklesu zájmu o tuto službu při stále rostoucích nákladech. Česká pošta zvyšuje své služby za posledních pár měsíců už poněkolikáté.
12.05.2023
AMSP ČR: Úspornými opatřeními začal hon na drobné podnikatele
Vláda představila úsporná opatření, která mají snížit deficit státního rozpočtu. Zástupci podnikatelů však některá z nich vnímají jako škodlivá a neefektivní.
12.05.2023
Roční dálniční známka masivně zdraží, vláda přitom neřeší přetížené kamiony
Přetížené kamiony, které mají Česko jako tranzitní zemi, ničí denně české dálnice. Vláda situaci neřeší a den po představení ozdravného balíčku oznámila další ránu do českých peněženek. Dálniční známka od příštího roku masivně zdraží.
12.05.2023
Některé daňové povinnosti přes portál MOJE daně o víkendu nevyřešíte
Finanční správa upozorňuje poplatníky na omezení některých služeb portálu MOJE daně. Důvodem jsou servisní práce.
12.05.2023
Města se více zajímají o vzhled restauračních zahrádek. Co musí podnikatelé změnit?
S nástupem pěkného a teplejšího počasí se gastronomickým provozům plní jejich venkovní prostory například v podobě předzahrádek. Co v rámci nich města mění?
12.05.2023
Vzroste daň z příjmů firem i daň z nemovitostí. OSVČ se zvýší sociální pojištění
Daně z příjmů právnických osob i daň z nemovitostí se zvýší. OSVČ se zvedne minimální důchodové pojištění i vyměřovací základ, ze kterého se pojistné počítá.
12.05.2023
Vláda představila úsporná opatření: Vyšší daně, konec daňových slev a další
Snížit deficit státního rozpočtu má hned několik desítek úsporných opatření, která jsou obsažena v konsolidačním balíčku. Šetřit se bude na straně státu, opatření se ale dotknou i daní. Úsporu má přinést také reforma důchodů.
11.05.2023
Kolik jste brali v předchozí práci? Otázka, která nebude moci zaznít
Směrnice, kterou aktuálně schválila Evropská unie, zavádí nová pravidla, která se týkají odměňování za práci. Jde v nich o transparentnost a rovnost.
11.05.2023
Polské Allegro spustilo v Česku online tržiště
Množina českých online tržišť (marketplace) se rozrostla o nového silného hráče. Do Česka podle očekávání přímo vstoupila polská skupina Allegro, která na adrese Allegro.cz spustila svůj český web (některé odkazy ale stále vedou na stránky v polštině).
11.05.2023
Proč dorazily od téhož berňáku dvě složenky k dani z nemovitých věcí?
Poplatníkům daně z nemovitých věcí v posledních dnech přicházejí informace k této dani. Jeden ze způsobů, jak může údaj dorazit, je složenka. Proč některým poplatníkům přijdou v obálce složenky hned dvě?
11.05.2023
Před 10 lety se důchody zvyšovaly jen o necelé procento. Tady je historie valorizací
Valorizace důchodů se od roku 2013 postupně navyšovala. Vloni se důchody zvyšovaly hned třikrát a letošní navyšování důchodů proběhne opět v létě. O menší částku, než vládě původně ukládal zákon.
11.05.2023
Ukončení pracovního poměru s Ukrajincem, který odjel bojovat na Ukrajinu
Nejde jen o zaměstnávání Ukrajinců s dočasnou ochranou. Zaměstnavatelé se musí vypořádat s pracovními poměry zaměstnanců, kteří aktuálně bojují na Ukrajině.
11.05.2023
Definice nelegální práce se nezmění, právníci Jurečkův návrh rozcupovali
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chtělo změnit definici nelegální práci, aby úřadům usnadnilo její trestání. Před jednáním kabinetu však návrh strhala legislativní rady vlády a ministerstvo tak nakonec změny stáhlo.
11.05.2023
OSVČ už nebudou v seznamu držitelů datovek, mohou o to ale požádat
Tím, jak se letos zřídily datové schránky skoro všem OSVČ, se z veřejného seznamu majitelů datových schránek stal svatý grál pro všechny rozesílače nevyžádaných obchodních sdělení. Nyní se to má změnit.
10.05.2023
Ministr šaškem? Udělal reklamu Lidlu, všichni se mu smějí
Komunikace ministrů Fialovy vlády je tristní. Po Jurečkovi a Stanjurovi perlí také ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Udělal řetězci Lidl nechtěnou reklamní kampaň.
10.05.2023
Nezapomeňte na úhradu daně z nemovitých věcí. Finanční správa rozesílá složenky
Lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí se blíží. Finanční správa tak začala rozesílat složenky na její úhradu.
10.05.2023
Nemocenské pojištění nezvyšujme, to už raději zaveďme daňovou progresi
[KOMENTÁŘ] Jedním z konsolidačních kroků, který vláda zvažuje, je i zvýšení nemocenského pojištění zaměstnanců. Nejde však o správný krok, jelikož nejvíce postihne nízkopříjmové.
10.05.2023
Důchodová reforma: Vyšší odvody OSVČ, posun důchodového věku a další změny
O možných změnách, které má přinést důchodová reforma, se v posledních týdnech zatím jen spekuluje. Konkrétní a jasnou podobu reformy chce vláda představit za pár dnů, ve čtvrtek 11. května 2023.
09.05.2023
O tepelná čerpadla je enormní zájem. Poptávejte už teď. Jaká je úspora?
Skokový růst cen plynu a elektřiny zvedl poptávku po tepelných čerpadlech. Může za to také tlak na přechod k ekologickému vytápění.
09.05.2023
Daň z mimořádných zisků bank do rozpočtu desítky miliard nepřinese
Daň z mimořádných zisků bank jako jeden z nástrojů na záchranu státního rozpočtu nezafunguje tak, jak se ještě loni na podzim předpokládalo. Ministerstvo financí odhad výrazně snížilo.
09.05.2023
Provozují bio farmu v Beskydech. Hravě se obejdou bez supermarketů
Totalitní režim české farmy zadupal, aby začaly opět vzkvétat. Daří se jim dobře a poradí si i bez distribuce do supermarketů.
09.05.2023
Slevy pro pracující důchodce od poloviny roku určitě nebudou
Plánovaná sleva pro pracující a podnikající důchodce a zrušení zvýšení důchodu při jeho pobírání v plné výši je v ohrožení. Novela byla aktuálně upravena.
09.05.2023