Jak si konkurují online prodejci potravin? Přinášíme srovnání cen produktů
Ceny v jednotlivých supermarketech se až na výjimky příliš neliší. Jak jsou na tom ale online prodejci potravin?
05.06.2023
Proč dovážet cibuli z Polska a jablka ze Španělska? Máme všeho dostatek
Na pultech obchodních řetězců najde zákazník pestrou nabídku ovoce a zeleniny. U tradičních plodin, jako jsou jablka, brambory nebo cibule, přesahuje podíl české produkce v mnoha obchodech 90 %.
02.06.2023
Zapomněli jste uhradit daň z nemovitostí? Stále se ještě můžete vyhnout sankcím
Daň z nemovitých věcí, nebo alespoň její část, měla být uhrazena do středy 31. května 2023. Pokud poplatník na úhradu zapomněl, stále ještě se může vyhnout sankcím.
02.06.2023
Kdo zaplatil na daních za minulý rok nejvíce?
Ministerstvo financí ČR a Generální finanční ředitelství vydaly TOP 20 plátců daně z příjmů právnických osob, kteří zaplatili za minulý rok na daních nejvíce.
02.06.2023
Jejich svíčky vás přenesou na Macochu nebo Praděd. Jak toto podnikání vzniklo?
Ručně vyrábějí svíčky v recyklovatelných obalech s názvy, které inspirují k výletům. Zjistěte, v čem spočívá výroba svíček a co je při ní důležité.
02.06.2023
Stanjura chce asi trumfnout Babišovo pivo, změny DPH jsou jeden velký bizár
[KOMENTÁŘ] Ministr financí Zbyněk Stanjura se zřejmě rozhodl trumfnout Andreje Babiše ve zmatečných úpravách sazeb DPH. Navrhované změny jsou totiž naprostý „free style“.
02.06.2023
Nejvyšší mzdy z vyspělých států mají Švýcaři. Česko je na úrovni Pobaltí
Pouze ve Švýcarsku byla v loňském roce průměrná hrubá měsíční mzda vyšší než v přepočtu 200 tisíc českých korun. Dalšími členskými zeměmi OECD s nejvyššími mzdami jsou Island, Lucembursko, Dánsko a USA. Jak vysoká je průměrná mzda v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa?
01.06.2023
Mladiství si přišli pro pivo? Mohou být nastrčeni Českou obchodní inspekcí
Prodej alkoholu mladistvým a dětem je stále opakující se problém. V rámci kontrol využívá Česká obchodní inspekce figuranty, kteří prodejce alkoholu a cigaret prověřují.
01.06.2023
Ve veřejném seznamu datových schránek bude jen ten, kdo dá souhlas
Noví držitelé datových schránek z řad fyzických osob jsou nyní automaticky uváděni ve veřejném seznamu. To se má změnit.
01.06.2023
Důchodcům se ode dneška zvýší penze. V průměru o 755 korun
Od 1. června 2023 se seniorům zvyšuje důchod. Vzhledem k aktuální inflaci dochází k mimořádné valorizaci. Navýšení je v průměru o 755 korun měsíčně. Zvýšení se týká jak starobních, tak invalidních důchodů.
01.06.2023
Změna pro OSVČ pečující o děti do 4 let věku
Osoby samostatně výdělečně činné čekají i příznivější změny. Nejde jen o zvyšování záloh. Budou považovány za vedlejší z důvodu péče o dítě delší dobu.
01.06.2023
Buďte ve střehu, na začínající podnikatele stále útočí katalogoví šmejdi
Už řadu let se nejen začínající podnikatelé musí mít na pozoru před tzv. kalogovými firmami., které se je snaží uvrtat, pod dojmem, že jde o státní portál, do zápisu do soukromých katalogů a inkasovat od nich peníze.
31.05.2023
Jídlo v restauracích bude s jinou sazbou DPH než nápoje
Stravovací služby sice mají zůstat ve snížené sazbě DPH, vypadnou z ní však nápoje, a to i ty podávané v restauracích. Jedinou výjimkou bude pitná voda z kohoutku.
31.05.2023
Vláda prý myslí na sociálně ohrožené skupiny. Lidé se tomu vysmáli
Vláda v konsolidačním balíčku (který také označuje jako úsporný) myslí na sociálně ohrožené skupiny. Alespoň to tvrdí na svém twitterovém účtu. Podle vlády je představený balíček prosociální, protože vláda chce snížit DPH na potraviny a zdravotnické pomůcky.
31.05.2023
Jak se dobrovolně zaregistrovat jako plátce DPH?
Plátcem DPH se stávají poplatníci buď ze zákona, anebo na základě tzv. dobrovolné registrace. Co je potřeba při dobrovolné registraci doložit a jaké formuláře musí žadatelé vyplnit?
31.05.2023
DPH na léky a pitnou vodu vzroste, klesne naopak na potraviny a pohřební služby
Změny v rámci konsolidačního balíčku se nevyhnou ani DPH. Nově by se měly obě snížené sazby sjednotit, a to na úrovni 12 %.
31.05.2023
Češi si hospodu neodpustí, navzdory zdražování
Provozovatelé restaurací a hospod nižší zájem kvůli zdražování zatím nepociťují. Češi si návštěvu svého oblíbeného podniku neodpustí.
31.05.2023
Skutečné zdanění práce v Česku se u nízkých a vysokých mezd příliš neliší
Zaměstnancům je z hrubé mzdy srážena daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění, navíc za ně povinné pojistné platí zaměstnavatel. Efektivní daňová sazba se v Česku příliš neliší. Zdanění práce dokonce u nadstandardních mezd klesá. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
31.05.2023
Moravskoslezské firmy budou kvůli vládnímu balíčku propouštět
Ozdravný balíček představený vládou je pod palbou kritiky moravskoslezských firem. Stěžují si na náklady a některé z nich už avizují, že budou muset propouštět, aby ušetřily.
30.05.2023
Netflix může být s novými podmínkami v klidu. Jeho byznys podrží nastupující generace
Streamovací služba Netflix už i v Česku omezila sledování filmů a seriálů uživatelů mimo domácnost. Do budoucna to pro ni bude výhra. Nastupující generace uživatelů se totiž od broadcastingu odklání právě ke streamingu, za který bude ochotna platit.
30.05.2023
Ministr Jurečka by měl ve škole opakovat ročník, alespoň podle čtenářů
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka by propadnul a musel by opakovat ročník. Pokud by byl ve škole. Čtenáři serveru Podnikatel.cz totiž oznámkovali jeho práci za zcela nedostatečnou, tedy za 5.
30.05.2023
4 plánované změny v nemocenských dávkách od roku 2024
Balíček změn sociálních zákonů přináší rovněž úpravy některých nemocenských dávek. Dotkne se peněžité pomoci v mateřství, krátkodobého i dlouhodobého ošetřovného.
30.05.2023
Zvyšte sociální pojištění jen OSVČ s příjmy nad 2 miliony, žádají podnikatelé
Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) se nezamlouvá vládní návrh na konsolidaci veřejných financí. Podle AMSP ČR totiž negativně dopadne hlavně na drobné podnikatele.
30.05.2023
PPF kupuje podíl v provozovateli sítě výdejních boxů InPost
Skupina PPF Renáty Kellnerové oznámila další investici v e-commerce. Za cenu 10 eur za akcii kupuje od fondu Advent International 15% podíl v polském provozovateli sítě výdejních boxů InPost.
30.05.2023
NKÚ: 1500 podvodníků začalo podnikat jen kvůli kompenzačnímu bonusu
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že někteří podnikatelé, kteří v roce 2020 inkasovali kompenzační bonus, začali „podnikat“ právě jen kvůli nároku na bonus. NKÚ má takové podezření u 1490 subjektů.
29.05.2023