Vláda chce osekat zvýšení důchodů. Spočítejte si, o kolik dostanete méně
Napjatý rozpočet donutil vládu přemýšlet o sníženém zvýšení důchodů, které má nastat kvůli inflaci v červnu. Jak píšou Finance.cz, platný zákon nařizuje vládě zvýšit důchody v průměru o 1770 korun, vláda chce navýšení snížit průměrně na 750 korun.
21.02.2023
AMSP: Pokud se zvýší odvody OSVČ, vyžene to část z nich do šedé zóny
Zvažovaný nárůst sociálního pojištění OSVČ o 60 % kritizuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), podle které jde o radikální navýšení, které vyžene část podnikatelů do šedé zóny.
21.02.2023
Zprávy zůstávají v datovkách jen 90 dnů. Pomůže Datový trezor, je však placený
Pro dlouhodobé uchovávání datových zpráv lze využít službu České pošty Datový trezor. Jde nicméně o zpoplatněnou službu, a to v závislosti na počtu zpráv.
20.02.2023
Daňové přiznání podáte i na městských úřadech. Ve všech krajích to ale nepůjde
Finanční správa letos nabízí podat daňové přiznání i na vybraných městských úřadech. Pro formuláře si poté úředníci z berňáku přijedou sami. Jak píše Měšec.cz, okružní jízdu po regionech zahájí finanční správa už v březnu.
20.02.2023
Vypočítejte si, jak se má zvýšit váš důchod od června 2023
Vláda se kvůli napjatému rozpočtu chystá při další valorizaci zvyšovat důchody méně, průměrně o 750 Kč, než jí nařizuje platný zákon (o 1770 Kč). Jak se jednotlivé varianty projeví přímo ve výši vašeho důchodu?
20.02.2023
Ze sporťačky podnikatelka s designovými kabelkami. Jak se to semlelo?
Člověk míní, život mění. I tak se dají mnohdy popsat některé příběhy podnikatelů. Na samém začátku bylo něco diametrálně odlišného, než posléze život přinesl.
20.02.2023
Daňová přiznání s přehledy i bez nich. Máme je pro vás k dispozici
Na podání přiznání k dani z příjmů je stále dost času. Termínů je hned několik. Záleží na způsobu podání tiskopisu. Podat ho lze elektronicky, osobně či poštou.
20.02.2023
Zrušit nebo pozastavit živnost: Kde je nutné skutečnost hlásit a co je třeba doložit?
Od začátku roku, kdy se rozjelo zřizování povinných datových schránek, se výrazně navýšil počet žádostí o zrušení živnosti. Většinou jde o lidi, kteří už živnost nevykonávají, ale oficiálně ji ještě nezrušili nebo nepozastavili.
20.02.2023
Spočítali jsme dopady zvažovaného zvýšení odvodů. Jaké OSVČ vyjde na desítky tisíc?
Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo dvě alternativy zvýšení sociálního pojištění OSVČ. V obou případech vyjde některé OSVČ na desítky tisíc korun ročně.
20.02.2023
Malá vesnická hospoda není o tom, že hostinský zbohatne, ale o místní tradici
Na vesnicích a ve velkých městech jsou hospody především místem setkávání a pro mnohé hosty je jejich návštěva tradicí. Provozovatelé se je z těchto důvodů snaží udržet, ale ne vždy je to jednoduché.
20.02.2023
Podnikatel nezaplatil fakturu? Zde jsou postupy, jak peníze vymáhat
Vymáhat nezaplacenou fakturu po podnikateli lze soudní i mimosoudní cestou. Jak píšou Finance.cz, mimosoudní cestou lze částku vymoci na základě domluvy, hlavně pokud se jedná o menší částky.
20.02.2023
Poskytujete přepravu přes Bolt nebo Uber? Týkají se vás daňové povinnosti
Mobilní aplikace typu Bolt, Uber nebo Liftago nabízí možnost přivýdělku. Pokud prostřednictvím těchto aplikací poskytujete své služby, máte povinnost řešit daně.
17.02.2023
I když už máte datovou schránku, daňové přiznání nemusíte podávat právě skrze ní
Přestože se se zpřístupněnou datovou schránkou pojí povinnost podat daňové přiznání elektronicky, neznamená to, že tak musíte učinit právě skrze datovou schránku.
17.02.2023
Přehled termínů, dokdy podat daňové přiznání a přehledy
Termínů, kdy nejpozději podat přiznání k dani z příjmů, je několik. Záleží na způsobu podání tiskopisu finanční správě. Zapište si do svých diářů.
16.02.2023
Na trh míří chytrý kočárek. Sám jezdí, sám houpe, sám uspává
Oblast moderních technologií nabízí stále něco nového. Na trhu se během jara objeví samořiditelný kočárek, který má usnadnit pohyb do kopce či v mimořádných situacích.
16.02.2023
Jak postupovat, pokud ukončíte živnost a chcete znepřístupnit datovou schránku?
S nástupem povinných datových schránek přibývá žádostí o zrušení živnosti. Co musí živnostník po zrušení živnosti udělat, aby byla datovka znepřístupněna?
16.02.2023
Byznys stavebního spoření. Jak se vykroutit ze smluv s chystanou nižší podporou?
Vláda plánuje omezit státní podporu u stavebního spoření, a to už od roku 2024. Jak to bude se smlouvami, u kterých platí současná výše státní podpory? Budou je moci klienti ihned vypovědět?
16.02.2023
Jak na správné uplatnění darů na Ukrajinu v daních?
Které dary lze uplatnit v ročním zúčtování u zaměstnavatele a kdy už musí zaměstnanec podat daňové přiznání? Jakou maximální částku lze odečíst?
16.02.2023
Půlka OSVČ na datovku ještě čeká, právnické osoby ji mají skoro všechny
Datové schránky už byly zřízeny skoro všem právnickým osobám, u OSVČ se zatím jedná přibližně o polovinu. Upřesnilo serveru Podnikatel.cz ministerstvo vnitra. Čas na zřízení všech datových schránek má ministerstvo do konce března.
16.02.2023
Vláda upraví valorizaci penzí, důchody tak porostou méně
V červnu sice dojde k dalšímu mimořádnému navýšení důchodů, mělo by jít ale o nižší částku, než která vychází z aktuálního valorizačního mechanismu. Systém valorizací penzí chce totiž vláda změnit.
16.02.2023
Zaměstnanci mají poslední den na požádání o roční zúčtování za rok 2022
Ve středu 15. února vyprší lhůta, ve které mohou zaměstnanci požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2022.
15.02.2023
Kolik doplatí OSVČ na sociálním a zdravotním za uplynulý rok?
OSVČ mají několik povinností. Mimo podání daňového přiznání, ze kterého plyne případná platba daně, jsou také povinny hradit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, které si na základě podaného přehledu vyúčtují. Kolik budou OSVČ doplácet?
15.02.2023
Jurečka obrátil. Nárok na home office nebude, půjde o něj jen požádat
Přestože původně ministr Marian Jurečka navrhoval, aby určití zaměstnanci měli nárok na home office, nakonec obrátil a práce na dálku bude nenároková.
15.02.2023
Byznys streamovacích služeb se v Česku rozšířil o novou službu s filmy i seriály
Streamovací byznys se ode dneška v Česku opět rozšířil. Vedle Netflixu, Disney+, HBO Max a Amazon Prime mohou nově čeští zákazníci využít službu SkyShowtime, která je evropskou mutací americké streamovací služby Paramount+. Informuje o tom sesterský server Lupa.cz.
14.02.2023
Zaměstnanci, zbystřete, máte poslední den na prohlášení poplatníka daně
Prohlášení poplatníka je známé také jako prohlášení k dani z příjmů, růžové prohlášení nebo růžový papír. Tímto se u zaměstnavatele stanovuje způsob zdanění (způsob odvádění záloh na daň z příjmů).
14.02.2023