Zvýšení spotřební daně už se na ceně benzínu projevilo
Poslední týdny přinášely pokles průměrné ceny benzínu. Tomu je však nyní konec. Může za to navýšení spotřební daně.
06.10.2022
Kontroly na české e-shopy chodí hlavně na udání
Oblíbenost internetového nakupování nepolevuje, ba naopak. O to víc jsou však online zákazníci náročnější a všímají si, pokud se e-shop nechová fér. V tom případě se obrací na Českou obchodní inspekci (ČOI).
06.10.2022
Blíží se 30 let od rozpadu Československa. Jak to dopadlo se známými firmami?
V lednu to bude 30 let od vzniku samostatné České republiky, tedy od rozpadu Československa. Zjistili jsme, jaká je historie některých společností.
06.10.2022
Kdy jde jen o nájem majetku a kdy již o živnost?
Pronájem nevyužité nemovitosti může být zajímavou finanční příležitostí. Avšak je třeba správně posoudit, kdy jde o nájem a kdy již o podnikatelskou činnost.
06.10.2022
Vláda schválila zastropování cen energií. Jak se to týká podnikatelů?
Zastropování cen energií se bude týkat i OSVČ a malých a středních firem. Příslušné nařízení ve středu schválila vláda.
05.10.2022
Jakým zaměstnancům budete muset dát home office, pokud o něj požádají?
Část zaměstnanců bude mít ze zákona nárok na home office. Jde například o těhotné zaměstnankyně. Počítá tím s novela zákoníku práce.
05.10.2022
Blížíte se k hranici překročení obratu u DPH? Pozor, od roku 2023 se má limit zvýšit
Blížíte se ke stávající hranici pro překročení obratu u DPH? Čtěte, v jakých případech se musíte registrovat a kdy se vás už registrace netýká. Zvýšení hranice obratu má dopad ještě i do roku 2022.
05.10.2022
Zaměstnancům budete muset dát více informací o pracovním poměru a v kratší lhůtě
Informování o obsahu pracovního poměru, které musí splnit zaměstnavatel, se rozšíří o další údaje a rovněž se zkrátí lhůta, ve které je nutné zaměstnance informovat.
05.10.2022
Zvažujete paušální režim? Je čas zjišťovat, zda se vám paušální daň vyplatí
OSVČ, které chtějí do paušálního režimu nově vstoupit od roku 2023, musí finančnímu úřadu podat oznámení o vstupu do paušálního režimu. Pro rok 2023 je nutné podat oznámení do 10. ledna 2023.
04.10.2022
Musí OSVČ během nemoci hradit zálohy na zdravotní pojištění?
Aby nemusela osoba samostatně výdělečně činná, která nemůže kvůli nemoci nebo zranění vykonávat svou činnost, hradit zálohy na zdravotní pojištění, musí splnit dané podmínky.
04.10.2022
Smlouvy na dodávky energií: Nekalé praktiky, klamavé informace, pokuta 5 mil.
Byznys v oblasti zprostředkování smluv cen energií byl v hledáčku České obchodní inspekce. Výsledky kontrol jsou tristní. Všichni kontrolovaní zprostředkovatelé smluv energií porušili zákon.
04.10.2022
Účast ve volební komisi i uvolnění zastupitelů v pracovněprávních souvislostech
Zaměstnanec má nárok nejen na odměnu za účast ve volební komisi, ale i na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Komplikace přináší nečerpaná řádná dovolená zastupitelů.
04.10.2022
Plastická chirurgie bude mít zastropováno 100% spotřeby energií, pekaři jen 80, upozorňuje Úřad vlády
Návrh ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) na zastropování cen energií čelí v připomínkovém řízení poměrně velké kritice od Odboru kompatibility Úřadu vlády ČR.
04.10.2022
Zastropování cen energií se týká i OSVČ a malých a středních firem
Zastropování cen energií se bude týkat i OSVČ a malých a středních firem. Zda půjde o zastropování na úrovni 100 % či jen 80 % předchozí nejvyšší spotřeby, bude záviset na typu odběru elektřiny.
03.10.2022
Jaké dotace mohou podnikatelé využít, aby ušetřili za energie? Máme velký přehled
Díky alternativním zdrojům energie mohou podnikatelé ušetřit na výdajích za provoz. Přinášíme přehled dotací a podpor, které lze využít na jejich pořízení.
03.10.2022
Snížení spotřební daně u benzínu už skončilo, u nafty ale pokračuje i nadále
Vládní opatření, která byla dočasně přijata v reakci proti mimořádnému růstu cen pohonných hmot vyvolaných ruskou agresí na Ukrajině, skončila ke konci září letošního roku.
03.10.2022
Pracovat na home office půjde nově jen na základě písemné dohody
Home office bude možný jen na základě písemné dohody o práci na dálku. Počítá tím s novela zákoníku práce, kterou poslalo do připomínkového řízení ministerstvo práce a sociálních věcí.
03.10.2022
Proč se tvoří opravné položky k zásobám v účetnictví?
Většina podnikatelů má tvorbu opravných položek spojenou s pohledávkami. Existují ale také opravné položky k zásobám. Kdy se tvoří a proč?
30.09.2022
Porušíte nová pravidla pro home office? Bude vám hrozit pokuta až 1 milion korun
V souvislosti s novými pravidly pro home office a dohody mimo pracovní poměr se zavádí i nové sankce pro zaměstnavatele.
30.09.2022
Přivydělává si na letních brigádách. Jak to bude se slevou na manželku?
Když jeden z manželů nemá vlastní rozhodné roční příjmy vyšší než 68 tisíc Kč, může si uplatnit daňovou slevu ve výši 24 840 Kč. Zaměstnanci ji uplatňují v ročním zúčtování daně, OSVČ v daňovém přiznání.
30.09.2022
Od října platí novela zákona o skutečných majitelích. Co se změní?
Teprve přes rok platí povinnost zapsat skutečného majitele společností do veřejné evidence. Evropská komise zjistila, že související zákon je v rozporu s evropskou směrnicí a ten musel být novelizován s tím, že změny jsou účinné od 1. října.
29.09.2022
České IT firmy dodávají do Německa důležité systémy i produkty. Víme jaké
Jedná se o perspektivní obor a spolupráce, o kterých se příliš neví. Jedna společnost vyvíjí důležité systémy pro Deutsche Telekom, jiná zase dodává služby zahraničním e-shopům.
29.09.2022
Chtěly pracovat při mateřské a rozjely byznys pomáhající dalším rodičům
Lucie s Kristýnou na mateřské chtěly zabavit i mysl, a proto založily projekt, který spojuje společnosti s profesionálkami starajícími se o děti.
29.09.2022
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době může být komplikované
Za zrušením pracovního poměru ve zkušební době se může skrývat diskriminační jednání zaměstnavatele. Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu.
29.09.2022
Na pracovištích bude chladněji. Vláda schválila změny v minimálních teplotách
Vláda v rámci úsporných opatření rozhodla o snížení limitu pro minimální teplotu na pracovišti pro nadcházející topnou sezónu.
27.09.2022