Špatná zpráva pro podnikatele, ministerstvo odmítlo připomínky k daňovému řádu
[5 minut čtení] Novela daňového řádu obsahuje i některé podpásovky pro podnikatele. Ačkoli na ně podnikatelé v připomínkovém řízení upozornili, ministerstvo připomínky odmítlo Ministerstvo financí tak nadále trvá na tom, aby se výrazně snížily úroky z neoprávněného jednání správce daně nebo se prodloužila lhůta pro vrácení odpočtu DPH z 30 na 45 dnů.
20.08.2019
Přes 400 tisíc firem nezveřejnilo finanční výkazy. Ministerstvo plánuje změny
[1 minuta čtení] Na konci července byl termín pro zveřejnění finančních výkazů firem za rok 2018. Výsledky svého hospodaření dosud nezveřejnilo přes 80 % procent společností. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode tak informační povinnost v období mezi lety 2014 a 2017 nesplnila nadpoloviční většina firem.
19.08.2019
Změní se nejenom otcovská. Novinky se chystají také u rodičovské dovolené
[2 minuty čtení] Směrnice EU, dle které by se měla otcovská prodloužit ze sedmi dnů na deset, přináší změny také v oblasti rodičovské dovolené. Co bude jinak? Změny, které přináší evropská směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem, musí Česká republika aplikovat do tří let.
19.08.2019
Patří zvířecí mazlíčci do práce? Co si rozmyslet dřív, než benefit zavedete?
[5 minut čtení] Domácích psů a koček jsou v Česku miliony. S tím, jak jsou firmy vůči zaměstnancům stále otevřenější, přibývá i těch, co pouští do svých kanceláří také zvířata. V řadě pet-friendly firem domácí mazlíčci netrčí doma a chodí se svými paničkami a páníčky do práce. V nich jsme se zeptali, jakou mají se zvířaty zkušenost.
19.08.2019
Konečně jasno v poskytování informací exekutorům zaměstnavatelem
[5 minut čtení] Připravovaná novela exekučního řádu jednoznačně vyřeší spory o poskytování či neposkytování součinnosti v exekucích. Novela rozšiřuje okruh příjmů podléhajícím srážkám, stanovuje postup při srážkách z odstupného a upravuje součinnost zaměstnavatelů.
19.08.2019
Podnikatel neplatil daně a pojistné za své zaměstnance, hrozí mu 5 let vězení
[1 minuta čtení] Podnikatel z Prahy neodvedl na daních a pojistném za zaměstnance skoro 650 tisíc korun. Hrozí mu za to 5 let vězení. Jak upozornili kriminalisté, podnikatel odvody za zaměstnance neplatil navzdory tomu, že pro jejich úhradu měl dostatečné množství finančních prostředků.
16.08.2019
Student odmaturoval a přes červenec pracoval. Musí platit zdravotní za srpen?
[2 minuty čtení] Po maturitě měl pracovní poměr a v srpnu už pracovat nebude. Jak je to s placením zdravotního pojištění? Podnikatelé odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
16.08.2019
Význam a reálný přínos ochranné známky pro malé a střední podnikatele
[4 minuty čtení] Ochranná známka představuje důležitou součást ochrany obchodní identity nebo značky každého podnikatele. Co vše může být zaregistrováno jako ochranná známka? Právní úpravu ochranných známek pro území České republiky řeší aktuálně platný zákon č. 441/2003 Sb., o ochranných známkách, v platném znění (dále jen „zákon o ochranných známkách“).
16.08.2019
Podcasty jsou hit. Budujte si pomocí podcastů svoji (osobní) značku
[4 minuty čtení] Podcasty se v poslední době stávají čím dál více oblíbeným formátem. Také pro firmy má jejich tvorba řadu výhod. Podcasty mohou být součástí obsahového marketingu nebo být použity k oslovování potenciálních klientů, interní komunikaci, HR marketingu nebo budování komunity. Způsobů je opravdu hodně a stejně tak i věcí, co to může přinést.
16.08.2019
Překládá mimo EU pro plátce DPH. Stane se tak osobou identifikovanou k DPH?
[2 minuty čtení] Kdy se podnikatel, který je neplátcem DPH, stane osobou identifikovanou k DPH? Může o tom rozhodnout poskytnutí služby do státu mimo EU? Server Podnikatel.cz nabízí svým čtenářům odborné poradny, které se zaměřují na různé oblasti podnikání. Jedna z otázek z oblasti daní se týká podmínek, za kterých se může podnikatel stát osobou identifikovanou k DPH.
15.08.2019
Otcovská by se měla prodloužit. Otcové by tak mohli být s novorozencem 10 dní
[1 minuta čtení] Otcovská dovolená by se měla prodloužit o 3 dny. Tedy z původních 7 pracovních dnů na dnů deset. Prodloužení otcovské dovolené vychází z evropské směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem. Česká republika bude muset nová pravidla převést do zákonů do 3 let.
15.08.2019
E-shop zboží nedodával, peníze nevracel. Jeho provozovatel přišel o živnosťák
[2 minuty čtení] Jasný příklad pro e-shopisty, jak se online byznys nedělá. Na základě stížností od spotřebitelů přišel provozovatel e-shopu o živnostenské oprávnění. E-shop Skvelesaty.cz skvělé šaty v mnoha případech vůbec nedodal. Podle stížností od spotřebitelů někdy zaslal zboží úplně jiné a také nevracel peníze při odstoupení od smlouvy.
15.08.2019
Vybarvěte se oděvem i firemními prostory. Puntíkované ponožky si ale rozmyslete
[7 minut čtení] Barvy ovlivňují lidské vnímání, emoce, nálady i chování. Proto jsou součástí brandingu a marketingu. V byznyse „mluví“ i z oblečení či ve firemních prostorách. V restauraci červená barva podpoří chuť k jídlu, žlutá se pojí s pocitem štěstí, bílá s čistotou. Zjistili jsme jak si udělat z barev v podnikání své spojence.
15.08.2019
Kavárna už skoro tři roky bojkotuje #EET, žádnou pokutu za to zatím nedostala
[4 minuty čtení] Když v prosinci 2016 odstartovala EET, kavárna Paralelní Polis prohlásila, že evidenci nikdy nezavede. Za svůj bojkot zatím nedostala ani korunu pokuty. Tisíce podnikatelů již dostaly za různě vážná porušení zákona o evidenci tržeb pokutu a sankce jsou udělovány i za nevyvěšení informační cedule. V pražských Holešovicích oproti tomu stále funguje kavárna Paralelní Polis, která už
15.08.2019
Podnikatele najdete napříč republikou, firmy hlavně ve velkých městech
[1 minuta čtení] V Praze, v Brně, Ostravě nebo v Plzni sídlí téměř 60 % firem a čtvrtina podnikatelů. Ti jsou po republice rozmístěni více rovnoměrně. Ve čtyřech největších českých městech žije pouze pětina obyvatel ČR, ale sídlo zde má skoro 300 tisíc firem z 523 tisíc. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF.
14.08.2019
Balík do ruky není vždy do ruky, zlobí se e-shopy. Není to standard, říká pošta
[2 minuty čtení] E-shopy a také zákazníci kritizují poštu, že svou službu Balík do ruky neprovádí poctivě. Mnohdy se pošťák u adresáta ani nezastaví. Pošta se brání. Asociace pro elektronickou komerci jakožto zástupce internetových obchodů informovala o nešvaru, na který si online zákazníci poslední dobou stěžují. Obrací se na e-shopy s tím, že se k nim zboží nedostane napřímo, i když si službu Ba
14.08.2019
Firmy konkurují Účtenkovce, s účtenkami z #EET dělají vlastní soutěže
[1 minuta čtení] Některé firmy začaly využívat účtenky z EET k vlastním marketingovým soutěžím. Pro účast musí lidé zpravidla nakoupit konkrétní výrobek a registrovat účtenku. Například KFC chce kromě nákupu a účtenky registraci na webu. Karlovarské minerální vody pak podmiňují účast v soutěži zasláním SMS a nákupem v Penny Marketu.
14.08.2019
Úspěch se dostaví, když se na crowdfunding pořádně připravíte
[5 minut čtení] Za úspěšnými crowdfundingovými projekty se skrývají měsíce příprav a ne vždy záleží jen na samotném projektu. Co patří k tajemství úspěchu? Crowdfunding založený na financování od jednotlivců se na jednu stranu jeví jako snadný způsob získání peněz. Za každým úspěšným projektem je však spousta práce.
14.08.2019
Místo výkonu práce nemusí být stejné jako místo pravidelného pracoviště
[4 minuty čtení] Má své výhody při uplatnění cestovních náhrad. Pro zaměstnance i zaměstnavatele. Pracovní cestou může být u zaměstnance i cesta do sídla firmy. Podle zákoníku práce je pracovní cestou cesta k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Na pracovní cestu lze zaměstnance vyslat na základě dohody.
14.08.2019
Zvyšme OSVČ sociální pojištění, je to pro jejich dobro, říká ministerstvo
[2 minuty čtení] OSVČ by se v rámci důchodové reformy měly zvýšit odvody na sociální pojištění. Podle ministerstva práce a sociálních věcí je to pro jejich dobro. Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) totiž OSVČ odvádí do systému nízkou částku, za kterou pak dostávají nízký důchod. Jak uvedlo MPSV pro SeznamZpravy.cz, je tak v zájmu samotných OSVČ, aby byly nuceny platit do systému víc
13.08.2019
Letní byznys pod drobnohledem: Točená i kopečková zmrzlina obsahovala bakterie
[1 minuta čtení] K létu patří zmrzlina. A pokud počasí přeje, prodá se jí neskutečné množství. Ne všechna však vyhověla hygienickým požadavkům. Na kontroly sezónního sortimentu, jako je zmrzlina nebo ledové nápoje, se každoročně zaměřuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Letošní výsledky nejsou zrovna lichotivé.
13.08.2019
Na tržnicích zajistili inspektoři 250 pytlů padělků v miliónové hodnotě
[1 minuta čtení] Česká obchodní inspekce zajistila na tržnicích na západě Čech téměř 7 tisíc kusů padělků, které by v originále stály přes 10 milionů. Jednalo se o mimořádnou kontrolní akci České obchodní inspekce Plzeňského a Karlovarského kraje na dvou tržnicích: v Potůčkách a Chebu na Svatém Kříži.
13.08.2019
Profil na LinkedIn je vaší další možností, jak se ukázat
[3 minuty čtení] Nejen podnikatelům a firmám se vyplatí mít profil na sociální síti. Kromě možnosti se ukázat to přináší spousty výhod. LinkedIn je speciální sociální síť – je označován jako profesionální síť. Počet jeho uživatelů stále stoupá a má tak pozitivní dopad na prostředí byznysu.
13.08.2019
Peníze místo stravenek? Žádný kolaps, ale zlepšení pro (skoro) všechny
[5 minut čtení] [KOMENTÁŘ] Zavedení možnosti dát zaměstnancům na oběd peníze namísto stravenek je, navzdory katastrofickým tvrzením stravenkových firem, krok správným směrem. I když stravenkové firmy, leckdy pod hlavičkou podnikatelských asociací, tradičně hovoří o tom, že bez stravenek přestanou lidé chodit na obědy, zhorší se jejich pracovní morálka a zdraví a nastane bezmála konec světa, ve sku
13.08.2019
Berňák se po 30 letech zbaví závislosti na jediném dodavateli služeb ADIS
[2 minuty čtení] Finanční správa oznamuje, že závislost na jediném dodavateli Automatizovaného daňového informačního systému po 30 letech skončí. ADIS, který je pro správu daní používán od roku 1992, je postaven v dnes již zastaralém vývojovém prostředí a neodpovídá tak požadavkům na moderní informační systém. Uvádí Finanční správa ČR v tiskové zprávě.
12.08.2019