Vstupní lékařské prohlídky budou od roku 2023 pouze dobrovolné
Vstupní lékařské prohlídky budou od roku 2023 u části zaměstnanců pouze dobrovolné. Povinné zůstanou jen pro riziková zaměstnání. Počítá s tím vyhláška, kterou poslalo do připomínkového řízení ministerstvo zdravotnictví.
25.10.2022
Berňák si vyšlápl na youtubery, na daních musí doplatit desítky milionů
Při kontrolní akci finančních úřadů se zjistilo, že řada youtuberů své příjmy řádně nedaní. Musí tak zpětně doplatit desítky milionů korun.
24.10.2022
Nechají korporáty zaměstnance mrznout? Víme, na kolik budou topit v kancelářích
Před několika dny nabylo účinnosti nařízení vlády týkající se minimálních teplot na pracovištích. Server Podnikatel.cz zjistil, co to znamená pro některé korporáty.
24.10.2022
Navrhované změny u dohod a home office jsou legrační až bizarní, říkají podnikatelé
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce u dohod mimo pracovní poměr zavést dovolenou. U home office zase mají zaměstnavatelé platit zaměstnancům domácí náklady. A nejen to.
24.10.2022
Za prodej domácí zabijačkové polévky na trzích dostal pokutu
Podzimní měsíce jsou u nás spojeny s domácími porážkami čili zabíjačkami. Maso a výrobky z nich je však určeno pouze pro omezený okruh spotřebitelů. Jde například o domácnost chovatele a osoby blízké.
24.10.2022
Službu "Nahlížení na vybrané údaje" už od prosince nevyužijete, nebude dostupná
Zájemci o informace z jejich osobních daňových účtů a spisu daňového subjektu prostřednictvím služby „Nahlížení na vybrané údaje“ mají už jen pár týdnů. Její provoz bude k 30. listopadu 2022 ukončen.
21.10.2022
Kampaň Deštník proti drahotě stála přes 24 milionů. Odborníci ji ale cupují na padrť
V současné době běží kampaň Deštník proti drahotě, která má představit formy vládní pomoci. Přinášíme názory marketingových odborníků.
21.10.2022
Výsměch od OSA: Podnikatele teď přesvědčuje, že se jich odpuštění poplatků netýká
[KOMENTÁŘ] Ještě před schválením novely, která upřesňuje definici zpřístupňování díla, OSA tvrdila, že návrh výrazně omezí práva autorů a připraví je o prostředky. Po schválení však obrátila a snaží se podnikatele přesvědčit, že se vlastně nic nezměnilo.
21.10.2022
Konec října zkomplikuje daňové povinnosti. Portál MOJE daně bude omezen
Finanční správa upozorňuje uživatele portálu MOJE daně na chystané omezení služeb. Na konci října nebude možné přes portál plnit některé daňové povinnosti.
21.10.2022
Neplatí daně, kašlou na přiznání k dani: Nespolehlivých firem je téměř 25 tisíc
Nárůst nespolehlivých plátců DPH se sice mírně zpomalil, přesto je však namístě být obezřetný, s kým se pouštíte do podnikání. Počet firem, které nespolehlivě odvádí DPH, se blíží 25 000.
20.10.2022
Daň z neočekávaných zisků od roku 2023, bude spojena s daňovým balíčkem
Přestože evropské nařízení umožňuje uplatnit daň z mimořádných zisků už od letošního roku, vláda ji zavede od roku 2023. Její zavedení by mělo být spojeno s daňovým balíčkem, který čeká druhé čtení v Poslanecké sněmovně.
20.10.2022
Podnikatelé vidí v zastropování cen energií naději. Pomoc je opravdu namístě
Novela energetického zákona, která umožňuje zastropování cen energií, byla podepsána prezidentem a od ledna má tak zákonnou účinnost.
20.10.2022
Zájem o vojenské zálohy roste. S ním se musí vypořádat i zaměstnavatelé
Zaměstnavatel musí uvolnit zaměstnance k vojenskému cvičení, eventuálně operačnímu nasazení. Jak je to s náhradou mzdy a odvody sociálního a zdravotního pojištění?
20.10.2022
Hotel odmítl ubytovat Romku, i když měl volno. Hrozí mu vysoká pokuta
Hotelu hrozí pokuta až do výše 3 milionů korun za diskriminaci. Jak zjistila kontrola České obchodní inspekce (ČOI), hotel odmítl ubytovat Romku, přestože měl volné pokoje a ostatní hosty normálně přijal.
20.10.2022
Maximálně 1 podnikatel ze 100 nebude muset platit poplatky, tvrdí OSA
Poslanci minulý týden schválili novelu, podle které by především menší podnikatelé nemuseli platit kolektivním správcům typu OSA či Intergram poplatky. Podle OSA se ale návrh skoro žádných podnikatelů netýká.
19.10.2022
Jak účetně naložit s výdaji na investici, která nakonec nebude realizovaná?
Každý podnikatel se občas setká s tím, že jeho záměr není realizován. Jak je tomu v případech, kdy již v rámci záměru došlo k vynaložení některých výdajů?
19.10.2022
Vznikne evidence osob, které se nesmí stát jednateli firem
Změní se nastavení bezúhonnosti pro výkon funkce jednatele či člena představenstva. Nově rovněž vznikne evidence vyloučených osob, které nesmí dané funkce vykonávat.
19.10.2022
Pobírá předčasný důchod a vy jste ho zaměstnali? Musíte to hlásit sociálce
Zaměstnavatelé mají celou řadu povinností, které musí plnit vůči hned několika úřadům. Jedna z nich se týká také zaměstnávání lidí, kteří pobírají předčasný starobní důchod.
19.10.2022
Volá Klientské centrum? Jsou to "šmejdi", kteří opět obcházejí zákon
Od 1. července měly podle novely zákona o elektronických komunikacích skončit nevyžádané marketingové telefonáty. Jejich počet se ale paradoxně zvýšil. Tzv. „šmejdi“ opět našli skulinu, jak novelu zákona obejít. Nejnovější případ se týká tzv. „Klientského centra“.
18.10.2022
Jak se zvýší průměrná mzda pro rok 2023?
Finanční správa informuje plátce a poplatníky daně ze závislé činnosti o zvýšení průměrné mzdy pro rok 2023. Jaká bude její nová výše?
18.10.2022
Tiskopis pro splnění jedné z podmínek pro osvobození příjmů z prodeje domu
Zpřísnily se podmínky pro možnost uplatnění osvobození příjmů z prodeje rodinného domu nebo jednotky podmíněného vynaložením získaných prostředků na obstarání vlastní bytové potřeby. A to od zdaňovacího období roku 2021.
18.10.2022
Na český trh v budoucnu dorazí maso vyrobené v laboratoři. Kdy a kolik bude stát?
Do supermarketů jednou dorazí mleté hovězí maso, které vzniklo v laboratoři. Bude zdravější a při jeho výrobě nezemře jediné zvíře. Kolik bude stát a kdy dorazí na trh? Poslouchejte další díl podcastu Podnikatel+
18.10.2022
Náhrada mzdy bude od roku 2023 opět vyšší
Každoročně se upravují redukční hranice pro nemocenské dávky a náhradu mzdy. Pro rok 2023 jsou opět vyšší, inflaci však nárůst zřejmě nepokryje.
18.10.2022
Google stále upřednostňuje svůj srovnávač, vadí Heurece a spol.
Evropským srovnávačům se nezamlouvá chování společnosti Google, který podle nich stále zneužívá svého dominantního postavení. Žádají proti Evropskou komisi, aby zasáhla.
18.10.2022
Raiffeisenbank převzala po Equa bank systém odložených plateb PlatímPak
Odložené platby v e-shopech nabízí pod názvem PlatímPak i Raiffeisenbank. Původně šlo o produkt Equa bank, která se však s Raiffeisenbank brzy spojí.
17.10.2022