Seniorka chtěla příspěvek na bydlení. Úřad po ní ale požaduje 14 dokumentů
Je to opravdu cílená pomoc, nebo spíše snaha žadatele od příspěvku na bydlení odradit? Server Podnikatel.cz absolvoval se seniorkou žádost o příspěvek na úřadu práce.
16.05.2022
Dávali zákazníkům plastové tašky zdarma, dostali za to pokutu
Tzv. zákon o obalech stanovuje obchodníkům určitá pravidla, kterak s obaly nakládat. Jejich dodržování kontroluje Česká obchodní inspekce. V roce 2021 provedla celkem 3323 kontrol a porušení tohoto zákona zjistila ve 110 případech.
13.05.2022
Za několik týdnů by měly skončit "zlaté časy" tzv. energošmejdů
Za necelé dva měsíce začnou platit nová pravidla, která zpřísňují podmínky pro podnikání zprostředkovatelů smluv s dodavateli energií. Jaké novinky v energetickém zákoně od 1. července 2022 přijdou?
13.05.2022
Je v důchodu, ale stále ještě podniká. Může si požádat o přepočet penze?
Podnikání se mohou věnovat i lidé, kteří již pobírají starobní důchod. Jaký to má vliv na výši penze a mohou požádat o její přepočítání?
13.05.2022
Žádost o příspěvek na bydlení? Naprosto hororová byrokratická show
[KOMENTÁŘ] Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v únoru sliboval, že žádost o příspěvek na bydlení jeho resort zjednoduší. Vše zůstalo jen u planých slibů.
13.05.2022
Za Babiše líp nebylo, aspoň co se OSVČ týká. Jejich počty jsou opět rekordní
„Za Babiše bylo líp“ hlásá kampaň hnutí ANO. Co se týče počtu OSVČ, tak to rozhodně neplatí. Aktuálně jich v Česku působí nejvíce v historii.
13.05.2022
Ohlásil zaměstnavatel váš nástup do nové práce na sociálce? Radši si to ověřte
Každý zaměstnavatel má povinnost oznámit České správě sociálního zabezpečení den nástupu svého nového zaměstnance do zaměstnání, které mu založilo účast na pojištění. A stejně tak den skončení zaměstnání. Lhůta, kdy musí tuto povinnost splnit, je 8 kalendářních dnů ode dne jeho vstupu do zaměstnání nebo skončení zaměstnání.
12.05.2022
Pestrá škála zabavených věcí neplatičů daní: Od blowlingových koulí až po šicí stroj. Vydražte si je
Věci, které jsou zabaveny podnikatelům, jež neplní své daňové povinnosti, nabízí Finanční správa ČR v dražbách. Seznam nabízeného bývá mnohdy velice pestrý. Od vozidel, šicích strojů až po bowlingové koule, které lze aktuálně v dražbě získat.
12.05.2022
Některé weby Finanční správy ČR budou dočasně nedostupné
Finanční správa plánuje v těchto dnes servisní údržbu některých svých webů, které slouží poplatníkům. Ty by tak měli počítat s tím, že se na ně v řádu několika hodin vůbec nedostanou.
12.05.2022
Se zdražováním má pomoci web Deštník proti drahotě. Co nabízí podnikatelům a firmám?
Vláda ČR zřídila webové stránky, které mají pomoci lidem s aktuálním nárůstem cen, který je do velké míry způsoben ruským útokem na Ukrajinu. Na webu Deštník proti drahotě najdou lidé aktuální opatření, která mají pomoci drahotu zvládnout.
12.05.2022
Máme průzkum mezi provozovateli kempů. Co si připravili na letošní sezónu?
S teplejším počasím a blížícími se prázdninami se postupně zaplňují místa i rezervace v tuzemských kempech. Zeptali jsme se, jak jsou na tom jejich provozovatelé.
12.05.2022
Dřívější odchod do důchodu musí někdo zaplatit
U vybraných profesí se rýsuje možnost odejít do důchodu dříve. Ovlivní změny odvody pojistného zaměstnavatelů a osob samostatně výdělečně činných?
12.05.2022
Dary pro Ukrajinu si budete moct odečíst z daní, schválil Senát
Senát ve středu schválil novelu zákona o daních z příjmů, která přináší úlevy pro dary Ukrajině. Nově půjde odečíst z daní i dary na vojenskou pomoc.
11.05.2022
Spotřební daň z pohonných hmot o 1,5 Kč na litr, návrh schválil i Senát
Senát dnes odsouhlasil novelu zákona o spotřebních daních, která od června do září snižuje spotřební daň z pohonných hmot o 1,5 Kč na litr. Ministerstvo financí, které novelu předložilo, očekává, že by to spolu s dalšími kroky mohlo vést k poklesu cen benzínu a nafty až o 5,5 Kč na litr.
11.05.2022
Kdy vám daně mohou snížit základ daně?
Daně jako takové jsou obecně považovány za nedaňové výdaje. Existují ale případy, kdy je daň zároveň považována za výdaj, kterým lze snížit základ daně. Jaké daně jsou daňově účinné a jaké je potřeba splnit podmínky?
11.05.2022
Limit pro DPH se zvýší na 2 miliony Kč. Co když máte obrat mezi 1 a 2 miliony?
Od roku 2023 by se měla hranice pro povinnou registraci k DPH zvýšit na 2 miliony korun. Až sto tisíc podnikatelů tak nebude muset být nově plátcem DPH.
11.05.2022
Od září se opět zvýší důchody. Polepší si nejvíce ten, kdo bere nejvyšší penzi
Kdo má podprůměrnou starobní penzi, moc si nepřilepší. Naopak lidé s vysokou starobní penzí budou na tom o mnoho lépe. Je to kvůli zákonu.
11.05.2022
Nejen v červnu, k dalšímu navýšení důchodů dojde znovu v září
Letos v červnu dojde kvůli rostoucí inflaci k navýšení důchodů. Zvýší se v průměru o 1017 Kč. K navýšení dojde automaticky, není třeba nikam podávat žádost.
10.05.2022
V jedné obálce byly dvě složenky k dani z nemovitých věcí od téhož finančního úřadu. Proč?
Až do 25. května 2022 rozesílá Finanční správa ČR složenky k dani z nemovitých věcí. Dorazit by měla těm poplatníkům, kteří nemají datovou schránku, nehradí daň prostřednictvím SIPO nebo nejsou přihlášeni ke službě, kdy jsou jim údaje pro placení daně zasílány do e-mailu, popřípadě mají daň do 30 korun.
10.05.2022
Co konkrétního přináší novela zákona o daních z příjmů?
Odpověď na otázku týkající se změn, které přinese novela zákona o daních z příjmů, nabídne online školení „Aktuálně pro mzdové účetní 2022 s podtitulem Mzdová účtárna na začátku léta – aplikace legislativních novinek v praxi“.
10.05.2022
Dosáhl důchodového věku, ale penzi nedostal. Nemá odpracované roky. Jak to bude s pojistým?
Nárok na starobní důchod má každý, kdo získá potřebnou dobu pojištění a dosáhne důchodového věku. Od roku 2018 činí nejvyšší důchodový věk 65 let. Co se týče minimální doby pojištění, ta je pro seniory, kteří dosáhnou důchodového věku, 35 let.
10.05.2022
Tepelná čerpadla jdou na dračku. Jak jsou na tom jejich výrobci a dodavatelé?
O tepelných čerpadlech se v poslední době mluví stále častěji, a to také v souvislosti s možnými problémy s plynem. Jak jsou na tom firmy, které s čerpadly pracují?
10.05.2022
Dostal výpověď pro nesplňování předpokladů. Co to znamená?
Zaměstnanec chodil řádně do práce, neporušil pracovní povinnosti, přesto mu byla zaměstnavatelem doručena výpověď, že nesplňuje předpoklady.
10.05.2022
Mimořádné zrychlené odpisy půjde použít i v roce 2022 a 2023
Daňový balíček, který zvyšuje na 2 miliony korun jak hranici pro registraci k DPH, tak limit pro využití paušální daně OSVČ, přináší i další změny. Jednu z nich tvoří i prodloužení mimořádných odpisů.
10.05.2022
Paušální daň bude pro OSVČ s příjmy do 2 milionů, zvýší se ale až na 26 000 Kč měsíčně
V návaznosti na zvýšení limitu pro plátcovství daně z přidané hodnoty na 2 miliony Kč se zvýší i hranice příjmů ze samostatné činnosti pro vstup do paušálního režimu z 1 milionu Kč na 2 miliony Kč. Pro OSVČ s příjmy nad milion korun však bude paušální daň výrazně vyšší, a to až 26 tisíc korun měsíčně.
09.05.2022