Radíme firmám: Jak udělat marketingovou kampaň pro Ukrajince a nenaštvat Čechy
Vzhledem k rostoucímu počtu ukrajinských uprchlíků na našem území se může u firem objevit potřeba udělat marketingovou kampaň zaměřenou právě na ně. Na co si dát pozor?
14.04.2022
Možná úskalí agenturního zaměstnávání pro zaměstnavatele i zaměstnance
Při agenturním zaměstnávání musí být obezřetní nejen zaměstnavatelé, ale i zaměstnanci. Je možné zaměstnané cizince vyslat na práci mimo území ČR?
14.04.2022
Spotřební daň z nafty a benzínu klesne o 1,5 Kč na litr, avšak jen na 4 měsíce
Vláda dnes odsouhlasila novelu zákona o spotřebních daních, která od června do září snižuje spotřební daň z pohonných hmot o 1,5 Kč na litr. Ministerstvo financí, které novelu předložilo, očekává, že by to spolu s dalšími kroky mohlo vést k poklesu cen benzínu a nafty až o 5,5 Kč na litr.
14.04.2022
Vozidla pomáhající Ukrajině nemusela platit mýto, i tak byl březen rekordní
Navzdory tomu, že od března platí osvobození od placení mýtného vozidla s hmotností nad 3,5 tuny, která dopravují humanitární pomoc pro Ukrajinu, byl březen, co se výběru mýta týká, rekordní. Celkem se na mýtu vybralo 1,353 mld. korun.
13.04.2022
Nesmaží vaše oblíbená restaurace na přepáleném oleji? Dělá to každá sedmá, zjistily kontroly
Skoro každý sedmý kontrolovaný provozovatel restaurace či rychlého občerstvení použil tzv. přepálený olej. Zjistili to inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).
13.04.2022
Co je to zajišťovací účetnictví a k čemu slouží?
Pokud účetní jednotky realizují transakce v cizí měně ve větší míře, je vhodné omezit riziko kurzových změn. V takových případech mohou účetní jednotky zvážit tzv. hedge accounting – tedy zajišťovací účetnictví.
13.04.2022
Všechny OSVČ budou podávat přiznání elektronicky, Stanjura výjimku nechystá
Zatímco nepodnikající fyzické osoby s datovou schránkou dostanou výjimku z povinných elektronických přiznání, pro OSVČ se nic takového nechystá.
13.04.2022
Je OSVČ povinna uchovávat kopie přehledů o příjmech a výdajích? A jak dlouho?
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVĆ), pokud nejsou přihlášeny v paušálním režimu, podávají přehledy o příjmech a výdajích za uplynulý rok. Tiskopis je nutné odevzdat České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Pro pojišťovnu se od letošního roku podává tiskopis s názvem Přehled o výši daňového základu OSVČ.
12.04.2022
Pozor na ruské podvodníky. Posílají e-mail jménem dopravní společnosti DHL
Českem se šíří phishingová vlna. Podvodníci s ruskou doménou se vydávají za dopravní společnost DHL.cz. E-mail adresáty informuje, že se nepodařilo doručit balíček.
12.04.2022
Dva svátky, dvě jiná pravidla pro obchodníky: Nakoupíme o Velikonocích?
Před námi jsou velikonoční svátky, které přináší hned dva dny volna. Velký pátek a Velikonoční pondělí. Jak je to během nich s možností nákupu?
12.04.2022
Máme velký přehled cen pohonných hmot. Dopravci volají po další finanční pomoci
Řidiči mají ceny pohonných hmot stále na očích a jejich zvýšení si tak nelze nevšimnout. Co na to říkají dopravci?
12.04.2022
Kdo platí při agenturním zaměstnávání mzdu a jak je to s pracovními úrazy?
Získat zaměstnance lze i prostřednictvím agentur práce. Může se jednat o občany České republiky, za určitých podmínek také o cizince. Využijí se i pro uprchlíky z Ukrajiny?
12.04.2022
Konec falešných slev? Chystají se zákonná pravidla, jak je obchody musí počítat
Častým nešvarem prodejců jak v kamenných obchodech, tak v e-shopech. Slevy kromě jiného bývají uváděny oproti tzv. maloobchodní ceně, za kterou však zboží nikdy nebylo prodáváno. Tomu by měla učinit přítrž chystaná změna zákona o ochraně spotřebitele, která zavádí pravidla pro počítání slev.
11.04.2022
Dlužníci dostanou na podzim další šanci, chystá se druhé milostivé léto
Letos na podzim by se mohla vrátit akce tzv. milostivé léto, kdy by dlužníci dostali opět šanci uhradit v exekuci vymáhanou dlužnou jistinu bez toho, aniž by zaplatili penále, které se k ní vztahovalo. Budou muset však zároveň uhradit náklady na soudního exekutora. Počítá s tím návrh novely exekučního řádu, kterou poslalo do připomínkového řízení ministerstvo spravedlnosti.
11.04.2022
NÚR objasňuje vykázání přijatých záloh v cizí měně
Národní účetní rada vydala další interpretaci, která se zabývá přijatými zálohy v cizí měně. Interpretace objasňuje specifické účetní případy, které s přijatými zálohami v cizí měně souvisí.
11.04.2022
Letáky hovoří jasně. Víme, jak se Velikonoce letos prodraží
Ceny rostou ve všech odvětvích. Porovnali jsme loňské a letošní letáky a zjistili, jak zdraží velikonoční nákupy.
11.04.2022
Požádejte o příspěvek za ubytování uprchlíků, lze dostat až 12 000 Kč měsíčně
Od pondělí mohou ti, kteří ubytovávají Ukrajince prchající před válkou, žádat o solidární příspěvek. Ten činí 3000 Kč měsíčně za osobu, maximálně pak 12 000 Kč.
11.04.2022
Jak dopadly kontroly cen pohonných hmot na čerpacích stanicích?
Ministerstvo financí zveřejnilo závěry kontrol čerpacích stanic, které zavedlo kvůli rychlému růstu cen pohonných hmot. Výsledky monitoringu průměrných prodejních cen pohonných hmot analyzuje na základě reportovaných cenových dat od více než 2500 veřejných čerpacích stanic, tedy přes 90 % českého trhu, a to zpětně od 15. února 2022.
08.04.2022
Musí vám zaměstnavatel povolit neplacené volno?
Už jste vyčerpali veškeré hodiny dovolené a čeká vás v blízké době svatba, narození dítěte nebo jiná významná událost?
08.04.2022
Радимо українцям: як створити компанію
У цій статті ми розглянемо ще один варіант ведення бізнесу, доступний громадянам України в Чеській Республіці, а саме ведення бізнесу через товариство з обмеженою відповідальністю як найбільш поширену форму юридичної особи.
08.04.2022
Otázky a odpovědi k žádosti o vložení účetní závěrky do rejstříku prostřednictvím berňáku
V letošním roce je možné nově požádat finanční správu, aby za vás vložila účetní závěrku do obchodního rejstříku. V souvislosti s touto novinkou se objevuje celá řada dotazů ze strany podnikatelů. Finanční správa na některé opakující se dotazy nabízí odpovědi.
08.04.2022
Od některých OSVČ musí mít ČSSZ a pojišťovna přehled už dnes. Nepatříte mezi ně?
Dubnový termín, tedy pátek 8. 4. 2022, je určen pro určitou skupinu OSVČ. Ta by měla dnes doručit na Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu své přehledy o příjmech a výdajích. Jedná se o OSVČ, které nemají povinnost podávat daňové přiznání.
08.04.2022
Radíme Ukrajincům: Jak mohou cizinci založit s.r.o.
Jaké jsou požadavky, které na osoby v orgánech společnosti klade zákon o pobytu cizinců na území České republiky? Přinášíme základní souhrnné informace.
08.04.2022
Povinné datové schránky od roku 2023 pro všechny OSVČ v otázkách a odpovědích
Od roku 2023 se OSVČ a také některým dalším fyzickým osobám zřídí datové schránky. S datovými schránkami se navíc pojí i další změny.
08.04.2022
OSVČ v paušálním režimu na neschopence: Musí hradit zálohy na paušální daň, i když marodí a nepracuje
Osoby samostatně výdělečně činné se k nemocenskému pojištění přihlašují dobrovolně. A to i v případě, že jsou v režimu paušální daně. Pak společně se zálohami na paušální daň odvádí také zálohy na nemocenské pojištění.
07.04.2022