Máte daňového poradce? Pak pozor na termín pro podání přiznání k dani z příjmů
[1 minuta čtení] Podnikatelé, kteří využili služeb daňového poradce nebo mají povinný audit, musí do 1. července podat přiznání k dani z příjmů. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
28.06.2019
Přeplácaným výlohám odzvonilo. Vsaďte na čistý design i vy
[8 minut čtení] Výloha tvoří velmi důležitou součást obchodů a jejím cílem je zaujmout a přilákat zákazníka. Jak však na to? Čeho se vyvarovat a jaké jsou zde trendy? Ideální výloha hlavně prodává zboží a poutá pozornost. Navíc je snadno realizovatelná. Klíčovým prvkem úspěchu je nápad, tudíž se dá udělat i s malým rozpočtem.
28.06.2019
Úrok, který berňák platí firmám za neoprávněné exekuce, se má výrazně snížit
[6 minut čtení] Pokud dnes berňák neoprávněně exekučně postihne podnikatele, například na základě zajišťovacího příkazu, musí zaplatit úrok 32 %. Nově má jít jen o 10% úrok. Ministerstvo změny hájí tím, že chce jen sjednotit systém úroků a že podnikatel stále bude moct požádat o náhradu škody. Jak však upozorňují odborníci, tato změna způsobí, že podnikatelé budou nuceni přešlapy finanční správy ř
28.06.2019
Zahrádka, kde si pivo odložíte na snowboard, sednete si do vany nebo na lanovku
[1 minuta čtení] Přinášíme inspiraci pro provozovatele restaurací nebo barů, kteří začínají budovat zahrádku nebo chtějí tu původní obzvláštnit. Nahlédněte do fotogalerie. Bez možnosti posezení venku je bar či restaurace polovičatá. Zvláště v letních dnech přitahují zahrádky spoustu hostů a zákazníků. Mnohdy ale provozovny bojují s místem a také se samotným designem.
27.06.2019
Blesková výměna: Prodejci vyřeší reklamaci okamžitě. Ale za úplatu
[2 minuty čtení] Prodejci jsou ze zákona povinni řešit reklamaci bez zbytečného odkladu. Nabízí teď tzv. bleskovou výměnu, kdy zboží vymění okamžitě. Má to své ale. Pokud spotřebitel objeví na zakoupeném zboží nějakou vadu do dvou let, má právo na reklamaci. Prodejce zboží posoudí a poté reklamaci vyřídí. Reklamace by měla být vyřízena do 30 dnů.
27.06.2019
V byznysu vám to dře? Zvažte, jestli nevysíláte svým oblečením špatné signály
[7 minut čtení] Oblečení hraje v byznysu roli. Vzhled podnikatelky nebo podnikatele, který nevzbuzuje důvěru a je v rozporu s tím, co říkají, může zmařit obchod. Jak to změnit? Traduje se výrok Anny Wintour, mocné ženy módy ze známého módního časopisu Vogue: „Jestliže nemůžete být lepší než vaše konkurence, jednoduše se lépe oblečte.“
27.06.2019
U malého podnikatele je znát každá koruna, soud snížil pokutu u EET na tisícovku
[4 minuty čtení] Soud snížil obchodníkovi pokutu za nedodržení povinností u EET z 6500 na 1000 korun. Podle soudu nevzaly úřady dostatečně v potaz, že jde o malého podnikatele. Podle soudu se navíc jednalo o ojedinělé pochybení a jakékoli předchozí či následující kontroly již nic závadného nezjistily. Jak uvedl soud, je nutno vzít v potaz preventivní funkci v takovémto případě ukládané pokuty, k j
27.06.2019
Nezapomeňte, že při vysokých teplotách mají zaměstnanci nárok na ochranné nápoje
[3 minuty čtení] Během stávajících tropických teplot mají zaměstnavatelé vůči svým zaměstnancům některé další povinnosti. Předně jim musí zajistit tzv. ochranné nápoje. Při posouzení, zda musí zaměstnavatel zajistit minerálky a iontové nápoje, či zda stačí pouze pitná voda, se vychází z tříd práce podle energetického výdaje.
26.06.2019
Dovolená při změně zaměstnání v souladu se zákony
[4 minuty čtení] Změna zaměstnání se vždy dotkne řádné dovolené zaměstnance. Většinou je před skončením pracovního poměru vyčerpána nebo proplacena, ale jsou i jiné možnosti. Vždy záleží na okolnostech a na vůli zúčastněných stran. Zákoník práce nabízí hned několik variant řešení.
26.06.2019
Čím je reklama kreativnější, tím lépe. Inspirujte se u oceněných kampaní
[4 minuty čtení] Ve francouzském Cannes se minulý týden konal 66. ročník festivalu kreativity Cannes Lions International Festival of Creativity. Podívejte se, co přinesl. Jedná se o pětidenní festival, jehož součástí jsou slavnostní ceremoniály spojené s udělováním cen – lvů, ale také networkingy nebo odborné diskuze týkající se kreativní komunikace, reklamy a příbuzných oborů.
26.06.2019
Online finanční úřad bude do konce roku 2020, slibuje ministerstvo
[2 minuty čtení] Ministerstvo financí slibuje, že projekt MoJe daně, tedy jakýsi online finanční úřad, spustí ve 4. čtvrtletí roku 2020. Online finanční úřad má být podobný elektronickému bankovnictví a nabídnout přehledné rozhraní a jednoduché vyřizování daňových povinností.
25.06.2019
Od července se sníží sazba pojistného na nemocenské pojištění
[2 minuty čtení] Na začátku července dojde ke změnám ve výši sazby pojistného na nemocenské pojištění. Jde o kompenzaci za zrušení karenční doby. Od 1. července 2019 budou muset podnikatelé zaměstnancům platit náhradu mzdy od prvního dne pracovní neschopnosti. Náhrada bude ve výši 60 procent redukovaného denního vyměřovacího základu.
25.06.2019
V hotelu našli plno nelegálně zaměstnaných cizinců. Pracovali i na polská víza
[1 minuta čtení] Pražští celníci v minulém týdnu kontrolovali nelegální zaměstnávání cizinců v jednom z luxusních hotelů téměř v centru Prahy. Celníci provádějí podobné kontroly od doby, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie.
25.06.2019
Konec tajemným platbám i darům. Před transparentním účtem nic neutajíte
[5 minut čtení] Transparentní účty slouží k zprůhlednění finančních transakcí veřejnosti. Podívejte se, jaká je jejich nabídka a v čem se liší. Ve většině případů se jedná o dodatkovou službu, kterou banky nastaví k běžnému účtu na základě dodatku ke smlouvě. Pohyby na daném transparentním účtu je pak možné sledovat na jejich webových stránkách.
25.06.2019
Bitva robotů pro Facebook Messenger: Manychat vs. Chatfuel
[4 minuty čtení] Čtěte srovnání dvou hlavních externích aplikací, díky kterým můžete Facebook Messenger pro firmy využít na maximum. V tomto článku budu porovnávat dva chatboty, které jsou nejlepší volbou pro malé a střední podnikatele: Manychat a Chatfuel. Porovnání nástrojů nikdy nedokážu udělat úplně objektivně. Vždy si jeden oblíbím více a samozřejmě se to promítne i do hodnocení, ale pokusím
25.06.2019
Týden na podání přiznání zpracované daňovým poradcem. Kdo bude moci za chyby?
[2 minuty čtení] Do pondělí 1. července musí odevzdat daňové přiznání ti, kteří využili služeb daňového poradce. Kdo bude zodpovědný za případné chyby ve formuláři? Červencový termín se týká jak těch poplatníků, kteří zplnomocnili daňového poradce, tak také těch, kteří mají ze zákona povinnost mít auditovanou účetní závěrku.
24.06.2019
Česká republika patří svým růstem e-commerce mezi nejúspěšnější
[1 minuta čtení] Online obchodování se v České republice daří. E-commerce má obrovský potenciál k růstu. Očekává se meziroční růst obratů přesahující 15 % oproti roku 2018. E-commerce v celé Evropě dosáhla v minulém roce obratů 547 miliard EUR, letos by měla růst o více než 13 %. V České republice dokonce ještě rychleji
24.06.2019
Jedinečnost frgálů je především v jejich chuti, říká Martina z Fryštáku
[6 minut čtení] Frgály jsou typickou valašskou dobrotou. Na ně a další dobroty z kynutého těsta se zaměřuje Pekárna Martina ve Fryštáku. Fryšták je malé město, na kraji Valašska – o pár kilometrů vzdálený Holešov už patří pod Hanou. Právě díky tomu zde ještě může Martina Grulichová se svým synem vyrábět frgály. Ty se totiž v roce 2013 staly produktem s chráněným zeměpisným označením.
24.06.2019
Pravidelně daruje krevní plazmu za odměnu. Má nárok na placené volno?
[5 minut čtení] Odběry krve nebo jejích složek jsou dle zákoníku práce překážkou v práci. Zaměstnavatel je musí uvolnit. Platí to i u odběrů takzvaně za úplatu? S odběry krve či krevní plazmy se zaměstnavatelé setkávají poměrně často. Nezřídka tato činnost zasahuje do harmonogramu směn.
24.06.2019
Jak probíhají kontroly zaměřené na elektronickou evidenci tržeb?
[2 minuty čtení] Vystavil obchodník účtenku, obsahuje zákonem stanovené údaje, nechybí informace o povinnosti evidovat tržby? Na to se kontroly zaměřují. Jak v praxi probíhají? Finanční správa ČR společně s Celní správou ČR dělají kontroly zaměřené na dodržování zákona o evidenci tržeb průběžně po celý rok. Poslední akce se uskutečnila nedávno na tržnici v Praze 9. Její výsledky ale nejsou příliš
21.06.2019
Co dělat, když zaměstnanec ztratil zdravotní způsobilosti k výkonu své práce?
[2 minuty čtení] Když zaměstnanec pozbude způsobilost konat svou práci, je zaměstnavatel povinen převést ho na jinou práci, nebo se mohou domluvit na ukončení pracovního poměru? Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
21.06.2019
Firma ke svému časopisu musí dorůst, nemá smysl dělat ho na sílu
[7 minut čtení] Jsou firemní časopisy přežitkem, nebo mají stále své místo? Zjistěte, co si rozmyslet a na čem postavit jejich obsah. V dnešní digitální době se často řeší otázka, zda jsou tištěná média ještě vůbec potřebná, když vše může být na webu, firemním blogu nebo sociálních sítích. Zkušenosti však ukazují, že tištěné časopisy či noviny svůj smysl neztratily a společnosti od jejich vydávání
21.06.2019
Sportovní přenosy pouštějte bez zvuku, OSA a INTERGRAM pak platit nemusíte
[10 minut čtení] Jestliže budete v restauraci pouštět sportovní přenosy bez zvuku, nemusíte pak platit OSA a INTEGRAM za veřejnou produkci hudebních děl. Teoreticky byste mohli platit správcům DILIA, a OOA-S, u sportovních přenosů však jejich nároky nebudou zpravidla dány, a to s ohledem na okruh zastupovaných autorů, kteří většinou nefigurují u sportovních přenosů.
21.06.2019
Všechny majitele dronů čeká papírování. Musejí své letouny totiž registrovat
[1 minuta čtení] Evropská komise na konci května přijala pravidla, která zvýší bezpečnostní standardy pro používání dronů v Evropské unii. Nová pravidla budou platit jak pro profesionály, tak pro majitele dronů využívající je ve volném čase.
20.06.2019
Kvůli těhotenství musela přerušit školu. Kdo za ni teď hradí zdravotní pojistné?
[2 minuty čtení] Pokud student přeruší školu kvůli nemoci či úrazu, stále zůstává nezaopatřeným dítětem a pojistné za něj hradí stát. Jak je to v případě těhotenství studentky? Těhotenství nelze považovat za důvod pro přerušení studia z důvodu nemoci nebo pro úraz. Upozorňuje Všeobecná zdravotní pojišťovna na svých webových stránkách.
20.06.2019
Blíží se termín pro daňové povinnosti těm, kteří je v dubnu odložili
[1 minuta čtení] Přizvali jste ke spolupráci daňového poradce a odložili tak daňové povinnosti? Termín pro podání daňového přiznání za rok 2018 se blíží. Termín pro odevzdání daňového přiznání je v pondělí 1. července 2019. Týká se těch poplatníků, kteří zplnomocnili daňového poradce nebo mají ze zákona povinnost mít auditovanou účetní závěrku.
20.06.2019
Podnikají s léčivými rostlinami. Čelí konkurenci, ale vidí ve své práci smysl
[4 minuty čtení] Bylinkáři a bylinkářky nevymřeli. Léčivky se pěstují i sbírají, prodávají i slouží k výrobě produktů. Podle oficiálních údajů využití rostlin zažívá renesanci. Ostropestřec mariánský, který se v Česku pěstuje, se stává strategickou komoditou, nejvíc se sbírá černý bez. Podnikatelé v oboru pomáhají. A v tom vidí smysl.
20.06.2019
Výměna ADIS se posouvá, pro starý systém se navíc koupil hardware za 200 milionů
[5 minut čtení] Přestože nový daňový systém (nDIS) měl být původně implementován do konce roku 2021, GFŘ nyní hovoří o roku 2023 a že i to je ambiciózní plán. Zatímco se projekt nového daňového systému nDIS oddaluje, uzavřelo GFŘ smlouvu za necelých 200 milionů korun na nákup hardware pro stávající ADIS. Naplňuje se tak varování odborníků, že i v dalších letech zůstane systém finanční správy závis
20.06.2019
Pracuje na recepci. Šéf ji neumožňuje přestávku na oběd. Co na to zákoník práce?
[1 minuta čtení] Po jak dlouhé době mají zaměstnanci nárok na přestávku na oběd a oddech a kdy se jim tento čas započítává do pracovní doby a kdy nikoli? S dotazem ohledně přestávky na oběd během pracovní doby se obrátila zaměstnankyně recepce na Státní úřad inspekce práce. Svou situaci popsala doslova takto:
19.06.2019
Prodejci stále nemají problém prodat cigarety mladistvým. Riskují tvrdé sankce
[3 minuty čtení] Pro potřeby kontrol prodeje cigaret a tabáku mladším 18 let jsou využíváni mladiství figuranti. Pořídit u obchodníků „kuřivo“ jim problémy nedělá. Nešvar, kdy se mladiství dostávají bez větších problémů k cigaretám a dalším tabákovým výrobkům, rozhodně není na ústupu. Prodejci porušují zákon i v dalších věcech.
19.06.2019
Bez kvalitních služeb je jakákoliv propagace restaurace zbytečná práce
[6 minut čtení] Návštěvnost restaurací ovlivňuje hlavně jídlo a personál, ale je možné ji podpořit také správnou propagací. Kde s ní začít, na co se zaměřit a co si pohlídat? Základem propagace restaurací je dobrá a poctivá kuchyně, kterou vaří zkušení šéfkuchaři a servíruje profesionální, milý a ochotný personál. Tento základ můžete pak doplnit marketingovými nástroji, a to přes sociální sítě až
19.06.2019
Rozhodnuto. Snížily se exekuční srážky ze mzdy. Ale ne všem
[4 minuty čtení] Novelou nařízení vlády o nezabavitelných částkách se upravila částka, nad kterou se srazí plně zabavitelný zbytek mzdy. Kdy bude změna poprvé použita? Přestože se zásadně nemění postup při výpočtu srážek ze mzdy, změny zásadní jsou. Pro věřitele, dlužníky i zaměstnavatele.
19.06.2019
Zlom ve vývoji? Počet hráčů Účtenkovky podruhé za sebou vzrostl
[2 minuty čtení] Zájem o Účtenkovku se opět zvýšil, ukazují aktuální statistiky. Počet lidí, kteří se zúčastnili posledního slosování, byl nejvyšší od loňského srpnového tahu. Oproti předchozímu měsíci nevzrostl pouze počet hráčů, ale i množství účtenek, ze kterých se losovalo.
18.06.2019
Likviduje EET gastrobyznys? Ročně přibývají stovky nových restaurací
[2 minuty čtení] Elektronická evidence tržeb byla v České republice zavedena v prosinci 2016. První vlna dopadla na pohostinství. Likviduje EET gatsrobyznys v ČR? Prognózy, že EET zlikviduje gastrobyznys v Čechách, se zřejmě nenaplňují. Podle aktuální analýzy společnosti Bisnode počet restaurací a hospod stoupá.
18.06.2019
Vsaďte na Instagramu na reklamu a dostaňte vaše produkty přímo k cílové skupině
[4 minuty čtení] Placená propagace na sociálních sítích je v dnešní době nedílnou součástí marketingového plánu. Mnoho možností nabízí také Instagram, tak je využijte. Na Instagramu je možné pracovat se čtyřmi typy reklam. Ty jsou podobné těm na Facebooku, ale jsou více zaměřené na vizuální stránku.
18.06.2019
Babišova vláda získá novou pravomoc, bude přiklepávat všechny investiční pobídky
[6 minut čtení] Vláda doposud schvalovala investiční pobídky jen pro velké strategické investice. Nově má rozhodovat o všech žádostech, a to i od malých a středních podniků. Novinku přináší novela zákona o investičních pobídkách, která prošla poslaneckou sněmovnou. Kromě přenesení pravomocí na vládu novela počítá s tím, že investiční pobídky budou nově poskytovány jen projektům s vyšší přidanou ho
18.06.2019
První rok platnosti GDPR ve znamení tisíce stížností hlavně na spam a kamery
[1 minuta čtení] GDPR vstoupilo v platnost 25. 5. 2018. Jak tento rok s lepší a efektivnější ochranou osobních údajů hodnotí Úřad pro ochranu osobních údajů? Obecné nařízení o ochraně osobních údajů změnilo do určité míry povahu Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ten i nadále plní svou kontrolní a dozorovou roli, ale výrazně posílila jeho vzdělávací, konzultační a osvětová role.
17.06.2019
Tristní výsledek kontrol EET v Praze: U všech kontrolních nákupů pochybení
[2 minuty čtení] Kontroloři finančního úřadu vyrazili na tržiště v Praze 9, aby se ujistili, že zde prodejci fungují v souladu se zákonem o evidenci tržeb. Nestačili se divit. Finanční správa vyslala minulý víkend své pracovníky do terénu. Cílem bylo zjistit, zda prodejci evidují tržby a dodržují další zákonem stanovené požadavky. Kontroly na tržišti v Praze 9 však skončily naprosto tristně.
17.06.2019
Aktuálně k GDPR z pohledu zaměstnavatelů
[4 minuty čtení] Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) je účinné již více než rok. Aktuálně přibyl další právní předpis, a to zákon o zpracování osobních údajů. Ve všech společnostech (bez ohledu na jejich velikost) by měla na problematiku ochrany osobních údajů dbát minimálně jedna osoba.
17.06.2019
Kde končí strach, začíná život. Platí to i pro mámy, které se pustily do byznysu
[6 minut čtení] Podnikání s dětmi má pro podnikatelky mnoho různých aspektů, o nichž lze diskutovat a sdílet zkušenosti z praxe. První věc je, jak táhnout byznys v těhotenství. Pak ženy řeší, kdy se po porodu vrátit do práce, a čelí tomu, co si o jejich rozhodnutí myslí okolí. Podnikatelka se zkušeností z Ameriky však radí: nebojte se.
17.06.2019
„Zakleknutá“ firma FAU vyhrála klíčový spor, za DPH vůbec ručit neměla
[2 minuty čtení] „Zakleknutá“ firma FAU, která již vyhrála spory o zajišťovací příkazy za stovky milionů korun, uspěla nyní i v klíčovém sporu ohledně merita věci. Krajský soud v Brně totiž konstatoval, že firma FAU nikdy nebyla ručitelem za zhruba 220 milionů korun, která státu nezaplatila zkrachovalá společnost Verami. Přitom právě kvůli tomuto dluhu úřady na firmu FAU „zaklekly“. Na rozhodnutí
14.06.2019
Lze vyplatit mzdu po zemřelém zaměstnanci jeho registrovanému partnerovi?
[1 minuta čtení] Jak je to s vyplácením mzdy po zemřelém zaměstnanci? Lze ji vyplatit registrovanému partnerovi? Podnikatelé radí v diskuzním fóru podnikatelům. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
14.06.2019
Naplňte YouTube obsahem, který žádný uživatel nepřeskočí
[7 minut čtení] YouTube je jeden z největších vyhledávačů a současně rychle rostoucí sociální síť, proto se vyplatí pracovat s ním jako s plnohodnotným marketingovým kanálem. Mezi marketéry v Česku je tento kanál často přehlížený, ale YouTube je dnes druhým největším vyhledávačem hned po Googlu. Ten je navíc jeho vlastníkem a masivně jej podporuje, takže význam videí bude i nadále narůstat.
14.06.2019
První rok s GDPR za námi. Které věci v praxi vůbec nefungují?
[5 minut čtení] Nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů, které má většina lidí zažité pod zkratkou GDPR, oslavilo své první narozeniny. Jak si za ten rok vedlo? V první řadě se ukázalo, že není dokonalé, jak už to u tak rozsáhlých předpisů bývá. Pořád čekáme, jak budou nařízení vykládat dozorové úřady a soudy a jak odvážné budou proti globálním hráčům na trhu s osobními údaji. A některé vě
14.06.2019
„Sahejte, zkoušejte, foťte!“ Muzeum Karla Zemana vsadilo na interaktivitu
[2 minuty čtení] (FOTOGALERIE) Muzeí a expozic jsou v ČR stovky. Provozovatelé musí sáhnout po celé řadě nástrojů, aby návštěníky přilákali. Jak na to jdou v Muzeu Karla Zemana? Muzeum Karla Zemana na Malé straně v Praze je otevřené od roku 2012. Za cíl si dalo představit celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce Karla Zemana a jeho filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii
13.06.2019
Zapomeňte na Facebook, nové zákazníky hledejte letos hlavně na Instagramu
[1 minuta čtení] Facebook v Česku stagnuje, skoro polovina lidí na tuto sociální síť nedává žádné příspěvky, u Instagramu je situace jiná. Facebook společně s YouTube zůstávají nejznámějšími a nejpoužívanějšími sociálními sítěmi a to i přesto, že například na Facebook nedává vůbec žádný příspěvek 40 % uživatelů.
13.06.2019
Už nechtějí sloužit korporátu, pouští se do vlastního. Žen v byznysu přibývá
[1 minuta čtení] Za posledních pět let stoupl počet něžného pohlaví v podnikání o více než 10 tisíc. Které ženy se do vlastního byznysu pouští nejčastěji? Počet žen podnikatelek je 735 005, které mají 962 343 živnostenských oprávnění. Přírůstek za rok 2018 je o 35 % vyšší než přírůstek za rok 2017. Údaje vyplývají z aktuální analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).
13.06.2019
Šéf ho vyslal na služební cestu jeho autem. Kolik dostane za km a za benzín?
[2 minuty čtení] Zaměstnavatel může svého zaměstnance vyslat na pracovní cestu na základě společné dohody. Stejně tak se mohou dohodnout, že zaměstnanec pojede svým vozidlem. O problematice cestovních náhrad pojednává zákoník práce. Z něho se také vychází při hledání odpovědi na otázku, jak je to v případě, že je zaměstnanec vyslán na služební cestu vlastním vozem.
13.06.2019
Proč nemá OSVČ nárok na ošetřovné? Klíčovým argumentem státu je pracovní doba
[4 minuty čtení] Když OSVČ onemocní třeba malé dítě, o něž pečuje, na ošetřovné může zapomenout. A to přesto, že si poctivě a pravidelně platí dobrovolné nemocenské pojištění. Je tu rozdíl oproti dlouhodobému ošetřovnému, které se i na OSVČ vztahuje. Zajímalo nás, proč to tak je a z jakého důvodu má OSVČ jiné podmínky než zaměstnanec.
13.06.2019
Zjednodušený výklad úřadů u zajišťovacích příkazů soud definitivně vyvrátil
[4 minuty čtení] Aktuální rozsudek Nejvyššího správního soudu definitivně podle odborníků vyvrátil dřívější teorii úřadů, podle které byla vydána řada zajišťovacích příkazů. Jde o teorii, že pouhým naložením pohonných hmot na cisternu přepravce na něj zároveň přechází právo nakládat se zbožím jako vlastník, aniž by byly v každém individuálním případě zohledněny konkrétní skutkové okolnosti.
13.06.2019
Nechováte se k zaměstnancům férově? Lidé si to mezi sebou řeknou
[1 minuta čtení] Veřejnost si všímá, zda se firmy chovají jako společensky odpovědné. Nejvíce od nich očekávají ochranu životního prostředí a férové chování k zaměstnancům. Přístup k CSR (společenská odpovědnost) lidi ovlivňuje při rozhodování o nákupu, využití služeb dané firmy nebo při hledání nového zaměstnavatele.
12.06.2019
Nové tažení proti „šmejdům“, kteří se vydávají za dodavatele energií
[2 minuty čtení] Proti nekalé praktice, kdy se šmejdi vydávají za dodavatele energií a nabízejí nevýhodné smlouvy, se teď postavili sami dodavatelé energií. Na tažení proti tzv. energošmejdům se připojilo přes 80 % trhu s energií. Jedná se o Deklaraci účastníků trhu s elektřinou a plynem na ochranu spotřebitelů.
12.06.2019
Tváří se jako český e-shop, ale pak přijde balíček z Číny. Co na to naše zákony?
[6 minut čtení] Některé e-shopy se tváří jako běžný internetový obchod, ale ve skutečnosti jsou jen zprostředkovateli. Jaká jsou s tím spojená úskalí? Takové internetové obchody jsou typické tím, že prodávají čínské zboží, které odtud přímo distribuují. Fungují tak jako přeprodejce. V zákoně není stanoveno, že musí prodejce přijít do kontaktu se zbožím, ale zpravidla k tomu dochází.
12.06.2019
Změní se lhůta pro elektronické podání přiznání a také pro vrácení přeplatků
[6 minut čtení] Kdo odevzdá přiznání elektronicky, prodlouží se mu lhůta pro podání o měsíc. Změní se také lhůty pro vrácení přeplatků na dani. Co se týče lhůty pro vrácení přeplatků, budou upřednostněni podnikatelé, kteří podají přiznání elektronicky. Novela se nyní nachází v připomínkovém řízení. Nabýt účinnosti má půl roku poté, co bude vyhlášena ve Sbírce zákonů. Reálně tak nabude účinnost nej
12.06.2019
Výměnu SSL certifikátu EET provázely problémy, co s nezaevidovanými tržbami?
[1 minuta čtení] Dnes mělo dojít k výměně SSL certifikátu v produkčním prostředí EET, u některých pokladen se ale vyskytnuly problémy a definitivní výměna tak byla odložena. Na příjmové straně systému EET byl opětovně instalován původní SSL certifikát a k definitivní výměně dojde do 20. června 2019. Tržby je nutné zaevidovat zpětně.
11.06.2019
Přeprodej vstupenek: Nekalý byznys, který může vyjít zákazníka pěkně draho
[1 minuta čtení] V období festivalů a koncertů se lidé často obracejí na přeprodejce vstupenek. Vystavují se tak riziku, že nejenže zaplatí víc, ale na akci se vůbec nedostanou. Pochybných online portálů, které přeprodávají vstupenky na různé letní festivaly či koncerty, je celá řada. Spotřebitel, který při nákupu vstupenek využije právě služeb neautorizovaných přeprodejců, se vystavuje riziku, že
11.06.2019
Pojistěte se před hackerskými útoky i pokutami spojenými s GDPR
[7 minut čtení] S počítači a internetem pracuje dnes většina firem a podnikatelů a s tím je spojeno mnoho rizik. Jejich krytí může zajistit pojištění. Pojištění kybernetických rizik (Cyber Liability) je kombinací pojištění odpovědnosti za škody, protože jsou hrazeny škody způsobené třetím osobám, za které pojištěný právně odpovídá a majetkového pojištění, protože je poskytováno pojistné plnění za
11.06.2019
Zavádění eNeschopenek a informace předávané zaměstnavatelům
[4 minuty čtení] Informace o vzniku či ukončení nemoci je pro zaměstnavatele důležitá. Od roku 2020 již neschopenku od zaměstnance nedostane. Nemůže dojít k systémovým chybám? V polovině roku 2019 měla být spuštěna první fáze eNeschopenek. Již nyní je zřejmé, že tato fáze realizována nebude.
11.06.2019
Češi loni prostonali přes 77 milionů dní a počet neschopenek stále stoupá
[1 minuta čtení] V roce 2018 bylo nahlášeno téměř 2 tisíce případů pracovní neschopnosti, což je nejvíce za posledních deset let. V důsledku pracovní neschopnosti na pracovištích chybělo v loňském roce v průměru 211 tisíc pojištěnců. To je o 12 tisíc osob více než v roce 2017.
10.06.2019
Další záloha na daň vychází na sobotu. Musí se uhradit před, nebo až po víkendu?
[2 minuty čtení] Jedna ze záloh daně z příjmů je každoročně splatná nejpozději do poloviny června. Co když vyjde 15. 6. na víkend, je nutné ji uhradit před, nebo až po něm? Někteří poplatníci mají během roku povinnost hradit zálohy na daň z příjmů. Paragraf 38a zákona o daních z příjmů popisuje, koho se povinnost týká.
10.06.2019
Nomádem snadno a rychle: Jak podnikat na cestách?
[5 minut čtení] Podnikání „na sebe“ je možnost, jak si životní styl nastavit sobě na míru. V mnoha profesích to nese i možnost opustit pevné pracovní místo a vyrazit na cesty. Není to dovolená, ale pořád práce. Jenom jinde. Takový styl není pro každého. Vyžaduje záměr, disciplínu i další praktické věci, včetně promyšlených financí.
10.06.2019
Jak na výživné v exekucích bez zbytečných chyb
[4 minuty čtení] Pohledávky výživného problematiku srážek ze mzdy značně komplikují. Zaměstnavatelé nepostupují vždy v souladu se zákonem. Výživné nemá absolutní přednost. S výživným se zaměstnavatelé setkávají poměrně často. Jedná se o jednu z přednostních pohledávek vyjmenovaných v občanském soudním řádu.
10.06.2019
EET pro řemeslníky a spol. prošla sněmovnou, dříve jak v roce 2020 ale nebude
[3 minuty čtení] Sněmovna dnes schválila novelu zákona o evidenci tržeb, která zavádí EET pro řemeslníky, advokáty, lékaře a další obory z původně plánované 3. a 4. vlny. Novela nyní poputuje do Senátu, odkud se však s vysokou pravděpodobností do sněmovny ještě jednou vrátí. Zůstává tak otázkou, kdy skutečně odstartuje 3. a 4. vlna EET. Už nyní je jisté, že dříve, jak v první polovině roku 2020 to
07.06.2019
Můžete zaměstance propustit ve zkušební době, když je nemocný?
[2 minuty čtení] Jak je to s ukončením pracovního poměru ve zkušební době, když je zaměstnanec nemocný? Podnikatelé radí v diskuzním fóru podnikatelům. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
07.06.2019
Hackerské útoky se nestávají jen ve filmech. Nepodceňujte bezpečnost webu
[6 minut čtení] Webové stránky má téměř každá firma nebo podnikatel, ale mnozí z nich si neuvědomují, jak je důležitá jejich bezpečnost. Nedělejte chyby a dbejte na údržbu. Majitelé a výrobci stránek si musí připustit, že i jim se může stát, že jim mohou uniknout data nebo dojít k nějakému útoku. Jen tak začnou budovat ochranu včas a budou lépe reagovat na hlášení případných úniků a bezpečnostních
07.06.2019
Ministerstvo zaperlilo, soulad s ústavním pořádkem je prý jen pomocným kritériem
[3 minuty čtení] [KOMENTÁŘ] Když navrhujete zákony, soulad s ústavním pořádkem by měl být samozřejmostí. Ne tak pro ministerstvo financí, které ho označilo za pomocné kritérium. Ve zprávě RIA, kterou ministerstvo financí předložilo k návrhu novely daňového řádu, totiž uvedlo, že při rozhodování, jakou variantu změn u vracení nadměrných odpočtů zvolit, stanovilo 5 kritérií (riziko daňových úniků, d
07.06.2019
Může titul ovlivnit, jak se bude v podnikání dařit? Rozhodující je, o jaký jde
[2 minuty čtení] Tituly mohou podnikání pomoci. Firmy s titulovanými jednateli dosahují lepších výsledků. Rozdíly jsou však mezi akademickými tituly a tituly manažerskými. Firmy, jejichž jednatelé jsou nositeli akademického titulu, mají lepší výsledky než firmy jednatelů bez vysokoškolského vzdělání. Poukázala na to analýza společnosti Bisnode, kterou provedla na vzorku 130 000 společností s ručen
06.06.2019
Ještě dnes můžete uhradit daň z nemovitostí bez sankcí, pak už doba hájení končí
[1 minuta čtení] Pokud se poplatník s platbou daně z nemovitých věcí opozdil, nemusí se hned obávat sankcí. Měl totiž pár dnů k dobru. Dneškem ale benevolence končí. Nejzazší termín pro platbu daně z nemovitých věcí vypršel už minulý týden. Poplatníci měli daň uhradit do konce měsíce května. S platbou je však možné se několik dní beztrestně opozdit.
06.06.2019
Na tržnici Hatě prodávali téměř 5 000 padělků, nepochybila jen dvě místa
[1 minuta čtení] Česká obchodní inspekce odhalila v rámci kontrolní akce na tržnici Hatě pochybení v 17 z 19 kontrolovaných míst. Jednalo se o zboží za miliony. Kontrola byla zaměřena na dodržování zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, konkrétně na prodej, nabídku a skladování zboží a porušení některých práv duševního vlastnictví.
06.06.2019
Jak podnikat s dětmi (1. díl): Připravte se včas na úspěch, ale i na komplikace
[5 minut čtení] Když žena s dětmi podniká, má to výhody i nevýhody. Plus je svoboda a flexibilita. Minus nejistota a v sociální oblasti horší podmínky, než mají zaměstnankyně. Podnikání s dětmi má i svá rizika a mnohé otazníky. Vyplatí se o nich vědět a podniknout včas preventivní kroky. A to při vstupu do podnikání i v jeho průběhu.
06.06.2019
Jak jsem získal pro klienta kontakty na zákazníky za 5 Kč, vše v souladu s GDPR?
[4 minuty čtení] Jak by se vám líbilo, kdybyste objevili na internetu strategii, která přináší levné relevantní akviziční kontakty? Když jsem se o tom dozvěděl, jen jsem zíral. Jasně, říkáte si.. to tady už bylo a nakonec to vyvanulo. Co kdybyste ale věděli, že už to přes rok úspěšně používají ve světě a jen u nás o tom ví pouze pár lidí?
06.06.2019
O rozšíření EET na další obory se v Poslanecké sněmovně opět nerozhodlo
[1 minuta čtení] Další jednání Poslanecké sněmovny o novele zákona o evidenci tržeb skončilo bez jasného výsledku. Sociální demokraté se chystají přidat k návrhu opozice. O změnách v elektronické evidenci tržeb se v Poslanecké sněmovně jedná už poněkolikáté.
05.06.2019
Kdy přestává za studenta platit zdravotní pojištění stát? Momentů je několik
[2 minuty čtení] Za studenta, ať už vysokoškolského či středoškolského, je obecně plátcem zdravotního pojistného stát. V jakých situacích tomu tak není? Základní věkový limit, do kterého platí stát zdravotní pojistné za studenta jako za nezaopatřeného dítě, je 26 let. Od roku 2018 však existuje výjimka.
05.06.2019
I negativní komentáře mohou vylepšit důvěryhodnost vaší značky. Využijte toho
[5 minut čtení] Na důvěryhodnosti značky je třeba pracovat pořád, protože trh je ve velmi dobrém ekonomickém stavu, kdy stávající konkurence posiluje a nová konkurence vzniká. Důvěryhodnost značky patří spolu s kvalitou, zvažování a superioritou k faktorům silné značky. Jedná se o míru, do které je značka vnímána důvěryhodně ve třech dimenzích: vnímané odbornosti, důvěryhodnosti a sympatie.
05.06.2019
Zaměstnavatel musí o odejmutí pohyblivé složky mzdy informovat předem
[4 minuty čtení] Rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR určilo pravidla pro odejmutí nenárokové části mzdy. Trestat zaměstnance jejím neposkytnutím rozhodně nelze. O výši přiznané nenárokové části mzdy může rozhodnout zaměstnavatel až po skončení hodnoceného období, odejmout ji však musí předem.
05.06.2019
Podívejte se na všechny verze nového loga datových schránek (GALERIE)
[1 minuta čtení] Datové schránky mají nové logo. Jde o symbol dvou šipek, které mají představovat obousměrnou komunikaci občana se státem a dohromady tvořit datovou zprávu. Autorem nového loga je student posledního ročníku Střední umělecké školy Ostrava Lukáš Adamík, který uspěl ve veřejné soutěži.
04.06.2019
Ukrajinci mají mít vyšší zaručenou mzdu než Češi, rozhodla vláda
[1 minuta čtení] Vláda sice schválila navýšení ročních kvót pro příjem kvalifikovaný pracovníků z Ukrajiny, zároveň ale stanovila, že jim bude povinně zaručena vyšší mzda. Pro pracovníky z Režimu Ukrajina se má totiž zavést mzdové kritérium ve výši 1,2násobku zaručené mzdy v dané profesi. Podnikatelské svazy upozorňují, že vláda tím nařizuje, aby ukrajinské zaměstnance za stejnou práci mzdově zvýh
04.06.2019
Příští týden končí lhůta pro platbu zálohy na daň z příjmů. Vyhněte se sankcím
[1 minuta čtení] Podívejte se do svého posledního přiznání k dani a ujistěte se, zda nemusíte hradit zálohy. Berňák na to individuálně neupozorňuje, pak už jen rozesílá sankce. Červen přináší některým poplatníkům další povinnost. Do poloviny měsíce by měli uhradit další ze záloh k dani z příjmů. Tento termín se týká obou skupin.
04.06.2019
Bez vaší aktivity fanoušky na Instagramu nezapojíte
[4 minuty čtení] Přidáváte na Instagram pravidelně relevantní obsah, ale fanoušci se nezapojují? Pak pro vás máme tipy, jak zvýšit jejich engagement. Míra zapojení, neboli engagement rate, říká, kolik lidí reagovalo na vámi publikovaný obsah na sociálních sítích. Na Instagramu se tedy jedná o přidání srdíčka, napsání komentáře, sdílení (repostování) příspěvků nebo například počet zhlédnutí příběhů
04.06.2019
Podpásovka pro podnikatele, lhůta na vratky DPH se má prodloužit na 45 dní
[6 minut čtení] Novelu daňového řádu sice ministerstvo financí prezentuje jako vstřícnou vůči podnikatelům, ta ale ve skutečnosti obsahuje i několik vysloveně negativních změn. Ministerstvo například navrhuje prodloužit lhůtu pro vrácení nadměrného odpočtu z 30 dní na 45 nebo chce zrušit liberační lhůtu u pozdního podání přiznání.
04.06.2019
Letní brigády? Letos jich bude méně, budou ale lépe placené
[2 minuty čtení] Sezóna letních brigád se blíží. Nabídka je široká, ale rekordy z loňského roku překonány zřejmě nebudou. Navíc se objevuje nový trend v podobě mikrozaměstnání. V loňském roce se totiž firmy nabídkou míst na dohodu snažily vyřešit nedostatek stálých zaměstnanců, a to například v retailu, výrobě nebo logistice.
03.06.2019
S červnem přichází změny v oddlužení. Začíná platit novela insolvenčního zákona
[2 minuty čtení] 1. června začala platit novela insolvenčního zákona. Mění se podmínky pro oddlužení. Jak se změny dotknou zaměstnavatelů? Změny, které přináší novela insolvečního zákona, se dotkne jak dlužníků, tak také zaměstnavatelů. A to těch, kteří provádí insolvenční srážky.
03.06.2019
Kontroly práce v době pobírání náhrady mzdy se mohou změnit
[5 minut čtení] Zaměstnavatel může kontrolovat nemocné zaměstnance. Ovšem jeho možnosti jsou omezené. Od roku 2020 může být vše jinak. Právě zavedení eNeschopenek by mohlo přispět k včasnější kontrole léčebného režimu, především před zneužíváním náhrady mzdy a nemocenského.
03.06.2019
Profesí je chemička, teď buduje svou módní značku. V týmu má mámy a seniorky
[7 minut čtení] Svou první čepici uháčkovala podle YouTube. Pak za háčkování a šití vyměnila práci ve farmaceutické laboratoři. Teď zaměstnává lidi a má vlastní módní značku. Své mateřství tak skloubila s podnikáním. Ačkoliv tvrdí, že nestojí o obrovský firemní růst, stále vymýšlí novinky. A to v prostředí, kde je konkurence silná.
03.06.2019