Plátci DPH musí zbystřit, od října se mění formulář kontrolního hlášení
[2 minuty čtení] Všechna kontrolní hlášení musí být od 1. října podávána prostřednictvím nové XML struktury kontrolního hlášení. Nový formulář nabízíme ke stažení. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
27.09.2019
Probíhá v zemědělství digitální revoluce? Moderních technologií je spousta
[7 minut čtení] Moderní technologie pomalu, ale jistě pronikají do všech oborů. Jak je na tom zemědělství a jaké jsou zde možnosti? Díky novým technologiím si zemědělci významně usnadňují práci. Nové technologie se netýkají jenom moderních strojů, ale velký pokrok probíhá také ohledně řízení podniků.
27.09.2019
Je možné podnikat ve vlastním bytě a jaké to má výhody či nevýhody?
[5 minut čtení] Nespornou výhodou podnikání z domova je jednoznačně větší pracovní flexibilita a značná časová i finanční úspora. Má to ale i řadu nevýhod. Které to jsou? Podnikání z domova může mít pro živnostníky mnoho výhod, mezi něž patří nejen snížení některých nákladů na podnikatelskou činnost, ale i pohodlí domácího prostředí nebo lepší schopnost efektivněji skloubit práci s rodinným živote
27.09.2019
Zkontrolujte včas platnost pokladních certifikátů EET, apeluje finanční správa
[1 minuta čtení] Všichni, kteří si vygenerovali pokladní certifikát pro zařízení elektronické evidence tržeb před třemi lety, by si měli zkontrolovat jeho platnost. Finanční správa připomíná, že do konce letošního roku a začátkem roku 2020 bude docházet k ukončení platnosti pokladních certifikátů, které byly generovány v počátcích zavádění elektronické evidence tržeb.
26.09.2019
Antimonopolní úřad vydal zákaz plnění smlouvy na nový mýtný systém
[1 minuta čtení] Zákaz plnění smlouvy mezi ministerstvem dopravy a CzechToll/SkyToll začne platit až rok po právní moci rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zatím není pravomocné a lze proti němu podat rozklad.
26.09.2019
Ostuda české gastronomie: Nesmyslné poplatky pro cizince či okrádání při vracení
[2 minuty čtení] Příležitost dělá zloděje. Děje se tak bohužel stále v české gastronomii. Některé restaurace nemají stále problém okrádat cizince. Jiné ceny pro česky mluvící a pro mluvící cizím jazykem jsou nepřípustné. Česká obchodní inspekce však na základě svých šetření zjistila, že některé restaurace si s tím hlavu nelámou.
26.09.2019
Plošný reverse-charge na omezenou dobu? Více papírování i nákladů
[1 minuta čtení] Hospodářská komora varuje, že plošný reverse-charge na omezenou dobu přinese firmám zbytečnou administraci a výdaje navíc za úpravy účetních systémů. Od července 2020 by mělo být plošně zavedeno reverse-charge. Které firmy budou muset najet na nový systém?
26.09.2019
Bojíte se oslovit cizí lidi? Víme jak to změnit a vašemu byznysu to prospěje
[4 minuty čtení] Navazovat kontakty s neznámými lidmi, mluvit na veřejnosti, v rychlosti zapříst rozhovor, pustit se do „small talk", to jsou v podnikání podstatné dovednosti. I zběžný rozhovor na konferenci nad talířem jídla může být setkáním s někým, kdo pak sehraje důležitou roli a otevře dveře ke klíčovým kontaktům. Kudy na to?
26.09.2019
Víte, co vaši zákazníci doopravdy chtějí? Víme, jak zjistíte jejich potřeby
[7 minut čtení] Minulý týden jsme náš seriál vykopli sérií doporučení do startu online podnikání, dnešním dílem zabrousíme do oblasti poznávání potřeb našich zákazníků. Každý podnikatelský záměr je svým způsobem unikátní ve smyslu skladby budoucích klientů. S vědomím tohoto prostého faktu je nutné přistupovat i k tomu, jak se zákazníky v různých fázích jejich cyklu komunikujeme.
26.09.2019
Zásilkovna otevřela další depo. Tentokrát v Hradci Králové
[2 minuty čtení] Zásilkovna otevřela nové logistické centrum v Hradci Králové – Březhradě, které je vybaveno nejmodernějšími technologiemi. Po Praze jde o druhé depo Zásilkovny v tomto roce. V říjnu otevře společnost nové logistické centrum v Ostravě. Nových distribučních center je aktuálně 17 a jejich hlavním cílem je zvýšit efektivnost svozů a rozvozů zásilek a zlepšit servis pro zákazníky.
25.09.2019
Zářijový státní svátek vychází letos na sobotu. Budou mít obchody otevřeno?
[1 minuta čtení] Den české státnosti letos bohužel vyšel na víkendový den. Patří tento státní svátek do skupiny těch, kdy platí zákaz prodeje? Zmatky, kdy jsou obchody zavřeny a kdy nikoli, způsobuje už nějaký ten rok zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě.
25.09.2019
Máte e-shop a český trh je vám malý? Pak je na čase přemýšlet nad expanzí
[8 minut čtení] Překlopení e-shopu na zahraniční trh je poměrně složitá věc, která vyžaduje velké přípravy. Když se vše podaří, výsledek však stojí za to. I zde platí, že čím lepší příprava, tím lepší výsledek. Využít přitom můžete nabytých znalostí jiných českých e-shopů, protože z jejich příběhů často získáte první vhled do daného trhu a upozornění na některá specifika, která nemusí odhalit ani
25.09.2019
Zaměstnanec jednočlenné společnosti a nárok na nemocenské dávky
[4 minuty čtení] Uzavíráte pracovní poměr „sám(a) se sebou“ v jednočlenné společnosti? Nemocenské pojištění platíte zbytečně, dávky nejspíš nebudou. Podle České správy sociálního zabezpečení zde nevzniká účast na nemocenském pojištění. Může takto sama rozhodnout?
25.09.2019
Hospodářká komora chce zrušit odborářům daňové výjimky a osvobození z daní
[2 minuty čtení] Hospodářká komora navrhuje zrušit zdvojení daňové výhody, které čerpají odboráři a odborové organizace. Odbory se staví proti. Komora argumentuje tím, že jsou odboráří a odborové organizace nelogicky a ve vztahu ke všem ostatním poplatníkům nespravedlivě zvýhodněni. Podle odbororářů jde o demagogii.
24.09.2019
Katka Pavlíčková: Jen blázen zahodí možnost propagovat se zdarma na Instagramu
[1 minuta čtení] Sociální sítě obecně nabízí skvělé šance, jak zpropagovat značku, produkt či službu. Jak správně uchopit Instagram? Dozvíte se v podcastu Podnikatel.cz. I přesto, že je v České republice k mání Facebook či Instagram několik let, stále se najde velké procento podnikatelů, kteří nemají ani páru, jak je v podnikání využít.
24.09.2019
Na výstavbě bytového komplexu pracovalo plno zaměstnanců nelegálně a bez dokladů
[1 minuta čtení] Pražští celníci provedli společně s policisty z cizineckého oddělení další kontrolní akci zaměřenou na nelegální zaměstnávání cizinců. Celníci a policisté obsadili velkou stavbu nově vznikajícího luxusního bytového komplexu v Praze 8 – Troji a zkontrolovali kolem 120 zaměstnanců ze sedmi zemí.
24.09.2019
Více spojení na Linkedinu vytváří pozitivní image společnosti. Jak na to?
[5 minut čtení] Profil na sociální síti, který nemá sledující, je většinou zbytečný a nevyplácí se na něj plýtvat energií. Zjistěte, jak získat více spojení na LinkedInu. Mít vybudované početné publikum je důležité na všech sociálních sítích. A na LinkedInu zvláště, protože se tito lidé mohou stát vašimi zákazníky nebo zaměstnanci.
24.09.2019
Samy úřady netuší, která u #EET bije? U samoobslužné lednice se evidovat nemusí
[4 minuty čtení] Farmářka z Chodouně prosila úřady o radu, zda může i po novele zákona provozovat samoobslužnou lednici bez EET. Dostalo se jí chybné odpovědi, že nikoli. Jasno do situace nevneslo ani ministerstvo financí, které zase mylně uvedlo, že farmářka má požádat o tzv. automatovou výjimku. Ve skutečnosti samoobslužná lednice pod EET nespadá, ani po novele spadat nebude a není nutné o cokol
24.09.2019
Máte poslední týden na žádost o vrácení DPH za rok 2018 z jiných členských států
[2 minuty čtení] Chcete-li žádat o vrácení DPH za rok 2018 z jiných členských států, máte na to poslední týden. Termín vyprší na konci září. Do pondělí 30. září je možné podávat finančnímu úřadu žádosti o vrácení DPH z jiných členských států, což udává § 82 zákona o DPH. Pozor, podání je možné pouze online.
23.09.2019
Co kdybychom přestali jíst maso? Zlikviduje to podnikání?
[6 minut čtení] Žijeme v převratné době. Klimatická změna či krize, ovlivněná i člověkem, nutí spotřebitele, byznys a politiku k reakci. Tedy k posunu hodnot, myšlení, chování. Po klimatické stávce probíhá Týden pro klima. Nemine den bez medializace tématu. Jak ale svými nákupy hlasují spotřebitelé? Mají se podnikatelé bát o živobytí?
23.09.2019
Jednočlenná s.r.o. a (ne)platná pracovní smlouva
[4 minuty čtení] Odborníci nejednou upozorňovali na možná úskalí uzavření pracovní smlouvy v jednočlenné společnosti s ručením omezeným. Může být neplatné. A to, i kdyby se jednalo o práce, které s výkonem funkce nijak nesouvisí, například administrativní či technické.
23.09.2019
Počet hráčů Účtenkovky mírně klesl, nejvyšší výhry se navíc mají zdanit
[1 minuta čtení] Stále platí, že počet hráčů Účtenkovky osciluje okolo hranice 350 tisíc. Potvrdilo to i poslední slosování, kterého se zúčastnilo necelých 347 tisíc lidí. Oproti minulému měsíci šlo o pokles o 4 tisíce hráčů. Celkově se losovalo z 14,2 milionu účtenek. Brzy se ovšem může změnit hodnota nejvyšších cen, vládní koalice chce totiž zdanit výhry z hazardu a týkat se to má i Účtenkovky.
20.09.2019
Dítě v září dělalo opravné zkoušky. Uplatňuje se na něj za září sleva?
[3 minuty čtení] Zaměstnanec uplatňuje slevu na dítě, které neudělalo zkoušku v řádném termínu. Uplatní ji i za září? Účetní odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
20.09.2019
Co umí aplikace našich bank? Hlavně díky nim máte přehled
[8 minut čtení] Chytré mobilní telefony má dnes v kapse téměř každý a chce s nimi dělat více a více věcí. Například ovládat své bankovnictví, což je mu umožněno díky aplikacím. Mobilní aplikace má v dnešní době spousta bank. Navíc je pravděpodobné, že jejich počet bude stoupat kvůli změnám v ověřování.
20.09.2019
Podáváte přiznání? Odpočet úroků stačí doložit tím samým, co u ročního zúčtování
[3 minuty čtení] Ti, kdo podávají přiznání, nemusí pro uznání odpočtu úroků z hypotéky dokládat více dokumentů než zaměstnanci s ročním zúčtováním, určil Nejvyšší správní soud. Jak upozornil v rozsudku Nejvyšší správní soud (NSS), zákaz diskriminace mezi daňovými poplatníky má přednost před gramatickým výkladem příslušných paragrafů. Na rozsudek NSS upozornil na facebookových stránkách své daňové
20.09.2019