Datová schránka slaví 10 let. Víte, jak ji založit a proč by ji OSVČ měly mít?
[2 minuty čtení] Právě uplynulo 10 let od fungování datové schránky v ČR. Zatímco pro firmy jsou datové schránky povinné, většina OSVČ si může vybrat, zda si ji zřídí. Aktuálně má datovou schránku zřízenu více než 1 milion fyzických a právnických osob. Jak uvádí finanční správa,pro podání přiznání k dani z příjmů za rok 2018 využilo datovku více jak 400 tisíc poplatníků.
28.08.2019
Konec frontám na úřadech a mírnější sankce. Co dalšího přinese portál MOJE daně?
[2 minuty čtení] Online finanční úřad by měl pomoci vyřešit daňové povinnosti snadněji, rychleji a hlavně pohodlněji z domova. To ale není vše. Přináší i změny v sankcích. Vláda dala zelenou novele daňového řádu z dílny Ministerstva financí ČR, která přináší rozsáhlou modernizaci, zjednodušení a elektronizaci daní.
28.08.2019
Na nedělní zákaz jízdy kamionů dojedou moravští dopravci, varuje Česmad Bohemia
[2 minuty čtení] Plánovaný zákaz jízdy kamionů v neděli ohrozí moravské dopravce, tvrdí sdružení autodopravců Česmad Bohemia. Podle Česmad Bohemia totiž moravští dopravci často využívají neděle, aby zahájili přepravy s vykládkou v pondělí v Německu a kvůli zákazu tak přijdou o byznys.
28.08.2019
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době se zřejmě zjednoduší
[5 minut čtení] Zrušení pracovního poměru ve zkušební době s následným dodáním dočasné pracovní neschopnosti se zpětným datem je problematické. Zejména pro zaměstnavatele. Zkušební dobou si mohou jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel vyzkoušet vzájemnou spolupráci. Pokud jim pracovní poměr nevyhovuje, lze ji jednoduše zrušit.
28.08.2019
Díky microsite získáte konkurenční výhodu a podpoříte vaši značku
[5 minut čtení] Microsite je speciální malý web, který většinou funguje jako doplněk hlavních webových stránek společnosti. Jak ji můžete využít? S mikrostránkami se pracuje především v marketingu, protože představují skvělou možnost, jak ozvláštnit a vylepšit nějaké kampaně.
28.08.2019
Zvyšte minimální mzdu na 15 tisíc, trvají na svém odbory. Podnikatelé jsou proti
[2 minuty čtení] Odbory potvrdily, že chtějí navýšit minimální mzdu na 15 tisíc korun. Podle podnikatelů to však neodráží ekonomickou realitu a hovoří o nižším zvýšení. Podle Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS) by bylo adekvátní navýšení minimální mzdy o 500 korun, tedy z aktuálních 13 350 korun na 13 850 korun.
27.08.2019
Čerpal otcovskou dovolenou. Jak je to se zdravotním pojištěním?
[2 minuty čtení] Dochází k nějakým změnám v hrazení zdravotního pojištění v době, kdy je čerpána otcovská dovolená? Otcovská dovolená je přesněji řečeno „dávka otcovské poporodní péče“. Jde o finanční dávku vyplácenou z nemocenského pojištění, podobně jako např. peněžitá pomoc v mateřství.
27.08.2019
Na nic nečekejte a založte si profil na síti LinkedIn
[4 minuty čtení] Založení firemního profilu na síti LinkedIn je zdarma a zabere vám jen málo času. Stačí mít připravené fotografie a ujasněné texty. Díky firemnímu profilu na LinkedIn se můžete především prezentovat, ale také pod něj sdružit vaše zaměstnance a nacházet nové.
27.08.2019
Janečkovy postupy z finanční správy ještě nevymizely, ukázal převod práv k ADIS
[5 minut čtení] [KOMENTÁŘ] Ačkoli se finanční správa, třeba u zajišťováků, už nedopouští excesů a zlepšila i komunikaci k veřejnosti, Janečkovy postupy stále ještě nevymizely. Dokládá to komunikace, kterou finanční správa vedla k převodu licencí k ADIS (automatizovanému daňovému informačního systému) od společnosti IBM. Nejprve „opomněla“ zmínit, že za převod musí u IBM odebrat služby za 750 milio
27.08.2019
Telefonní číslo na e-shopu? Podle soudního dvora nejde o povinnost
[1 minuta čtení] Soudní dvůr EU se zabýval směrnicí o právech spotřebitelů o informačních povinnostech e-shopů. Konkrétně šlo o to, jaké kontaktní údaje musí obchodník uvádět. Jedná se o směrnici o právech spotřebitelů, konkrétně o ustanovení čl. 6 odst. 1 písm. c).
26.08.2019
Nevyzvedli jste si peníze z II. důchodového pilíře? Zažádejte berňák o vrácení
[1 minuta čtení] Osoby, které si doposud nevyzvedly peníze ze zrušeného II. důchodového pilíře‍, by se měly se žádostí obrátit na finanční úřad. Finanční správa minulý týden informovala o počtech osob, kterým ještě nebyly vyplaceny peníze ze zrušeného II. důchodového pilíře. Hledá tak 2338 účastníků penzijního pilíře, kteří by se na ni měli obrátit.
26.08.2019
Radary v Chomutově jako byznys? Do městské kasy natekly už miliony korun
[5 minut čtení] Pokuta ve schránce nepotěší žádného řidiče. Obzvlášť, když máte podezření, že nejde o bezpečnost, ale o byznys města. V Chomutově byly v březnu nainstalovány radary a lidé se bouří, protože jim chodí pokuty i za malé překročení rychlosti. Je to jen byznys?
26.08.2019
Může zaměstnavatel využívat soukromý telefon a e-mail zaměstnance?
[4 minuty čtení] Zaměstnavatelé v praxi často telefonují zaměstnancům na jejich soukromá čísla, zasílají elektronické výplatní pásky na soukromé e-mailové adresy. K možnosti využití soukromých kontaktních údajů z pohledu GDPR se pro server Podnikatel.cz vyjádřil Úřad pro ochranu osobních údajů.
26.08.2019
Byl nemocný 3 týdny v měsíci. Má nárok na daňový bonus za děti?
[3 minuty čtení] Má účetní nemocnému zaměstnanci proplatit celý daňový bonus na 2 děti? A jak je to s platbou zdravotního? Účetní odpovídají v diskuzích na BusinessCenter. Přehled daňových povinností v nadcházejícím týdnu, vzory šablon a výběr z diskuzí tradičně přinášíme v BusinessCenter Bulletinu.
23.08.2019
Budujte si na internetu pozitivní pověst a chraňte se tak před online útoky
[4 minuty čtení] Online reputation management (ORM) není u nás příliš známý pojem. Přitom se jedná o v dnešní době velmi důležitou aktivitu. Budování důvěry a důvěryhodnosti bylo pro úspěšné podnikání vždy rozhodující a souviselo především s disciplínou public relations. S přesunem aktivit na internet se jedná o důležitou součást digitálního marketingu s přesahem do SEO.
23.08.2019
Kdy se přestupek u #EET stává promlčeným?
[4 minuty čtení] Ve správním řízení o sankci za porušení povinností u EET se nachází několik tisíc případů. Kdy může dojít k promlčení? Jak upozorňují odborníci, promlčecí doba se odvíjí od toho, o jaký přestupek se jedná. Jde-li o přestupek, za který zákon stanoví pokutu s horní hranicí sazby alespoň 100 000 Kč, činí promlčecí lhůta 3 rok. Pokud je horní hranice sazby nižší, promlčí se přestupek
23.08.2019
Čím se prokáže zaměstnanec při kontrole nelegálního zaměstnávání?
[3 minuty čtení] Při kontrolách nelegálního zaměstnávání vyžadují inspektoři doklady, které prokazují existenci pracovněprávního vztahu. O jaké přesně jde? Na odhalování nelegálního zaměstnávání se zaměřuje Státní úřad inspekce práce. Zaměstnavatelé však mnohdy neví, čím se mají jejich zaměstnanci při kontrolách prokazovat.
22.08.2019
Hráči budou ochotní přiznat výhry berňáku a další mýty ohledně zdanění hazardu
[2 minuty čtení] Jak moc bude přínosné vyšší zdanění hazardu, kolik přinese do rozpočtu a jak ovlivní samotné hráče? Vláda na začátku léta schválila daňový balíček, který zvyšuje spotřební daně z tabákových výrobků, tvrdého alkoholu a také hazardu.
22.08.2019
Likvidace firmy je složitější než její založení. Proto jich spousta spí
[2 minuty čtení] Likvidace je jedním ze způsobů ukončení podnikatelských aktivit a jejím výsledkem je vymazání z obchodního rejstříku. Některé likvidace se však nedaří ukončit. Od roku 2010 do letošního června je evidováno přes 53 tisíc likvidací a nejvíce jich bylo v roce 2010 – kdy bylo zlikvidováno přes 10 tisíc podnikatelských subjektů.
22.08.2019
Virtuální asistenti: Udělají za vás i to, co v podnikání nestíháte nebo vás štve
[7 minut čtení] Bez pomoci virtuálních asistentek a asistentů by zřejmě i Čtyřhodinový pracovní týden, bestseller „nového bohatého“ Timothyho Ferrisse, zůstal v žánru sci-fi. Virtuální asistenti ulehčují práci a umožňují mnohé pracovní činnosti delegovat. Prozkoumali jsme, jaké jsou v Česku možnosti a co podnikatelům přesně přináší.
22.08.2019
Vypadá to, že berňák ohledně smlouvy s IBM neříká úplnou pravdu, tvrdí Bláha
[13 minut čtení] Základní parametry smlouvy finanční správy s IBM jsou komunikovány zmateně a vypadá to, že se úřad snaží neříct úplnou pravdu, říká „hlídač“ Michal Bláha. Generální finanční ředitelství (GFŘ) rozpoutalo po zveřejnění informace, že po 30 letech získá od společnosti IBM licenci k ADIS, doslova mediální chaos. Dohodu sice prezentovalo jako bezúplatnou, v samotné smlouvě je však uvede
22.08.2019
Změnu stravenkového systému si žádá většina firem
[1 minuta čtení] Hospodářská komora ČR v rámci bleskového šetření oslovila firmy s tím, jak se dívají na možnost stravenkového paušálu. Sedm firem z deseti je pro. Zavedení stravenkového paušálu, tedy jakási alternativa, podle které by zaměstnancům místo papírových stravenek byly vypláceny rovnou peníze, vzbudila řadu emocí. Na jedné straně stravenkové firmy, na druhé pak zaměstnavatelé, kteří je
21.08.2019
Berňák cílí své kontroly na poskytovatele ubytovacích služeb přes Airbnb
[1 minuta čtení] Finanční správa si posvítila během posledních měsíců na poskytovatele ubytovacích služeb přes elektronickou platformu Airbnb. Kontrolovala, za odvádí daně. Finanční správa prověřila téměř 7 tisíc daňových subjektů s pozitivním dopadem na státní rozpočet přesahujícím 35 mil. Kč.
21.08.2019
Klíčová slova jsou na firemním webu opravdu klíčová. Nesmíte to ale přehánět
[5 minut čtení] Klíčová slova ve smyslu SEO představují termíny a pojmy, které lidé vyhledávají a jsou relevantní k tématu dané stránky. Proto je důležité s nimi pracovat. Každá stránka na webu by se měla věnovat jednomu tématu, nebo skupině témat a v rámci těchto témat by se na jednotlivých stránkách měla objevovat související klíčová slova nebo slovní spojení.
21.08.2019
Nové neschopenky v otázkách a odpovědích
[4 minuty čtení] Od 1. ledna 2020 stát zavádí plně funkční elektronické dočasné pracovní neschopnosti, takzvané eNeschopenky. Zaměstnavatelé prozatím nemají zcela jasno. Změna se dotkne pouze „neschopenek“ (rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti). Ostatní nemocenské dávky se budou nadále zpracovávat v papírové podobě.
21.08.2019