V letáku sleva, ale u pokladny jiná cena? Obchodník se dopustil nekalého jednání
Určitě znáte nepříjemné situace, kdy vás obchod nalákal letákem na akční ceny, zboží jste zakoupili, ale na pokladně byla cena úplně jiná. Nejprve je potřeba zjistit, jak přesně je sleva definována v samotném letáku.
20.05.2022
Firmy získají na některé zaměstnance 5% slevu na sociálním pojištění
Zaměstnavatelé získají 5% slevu na pojistném na sociální zabezpečení, a to na některé skupiny zaměstnanců, například na ty v předdůchodovém věku.
20.05.2022
Peníze mají dorazit 20. den v měsíci. Chodí ale pokaždé jinak. Musí zaměstnavatel dodržet termín výplaty?
Mzda je splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo některou její složku. Na Státní úřad inspekce práce se však obracejí zaměstnanci s tím, že ne vždy je dodržen termín výplaty, který je stanoven ve smlouvě.
19.05.2022
Vládní Deštník proti drahotě je děravý. Benzin opět výrazně podražil
Vládní marketingová kampaň Deštník proti drahotě, který je pouhým webovým rozcestníkem, ceny pohonných hmot nesníží. Vláda není schopná použít efektivní nástroje, které by snížily ceny benzinu a nafty. A ty nadále rostou.
19.05.2022
Před odchodem do důchodu začněte shánět potřebná lejstra. Není jich málo. Poradí příručka
Základní podmínkou pro přiznání starobního důchodu je dosažení důchodového věku a získání potřebné doby pojištění. Od roku 2018 činí nejvyšší důchodový věk 65 let. Co se týče minimální doby pojištění, ta je pro seniory, kteří dosáhnou důchodového věku, 35 let.
19.05.2022
Tepelné čerpadlo ušetří malému obchodu až 80 tisíc korun ročně na elektřině
Jednou z cest, jak ušetřit na výdajích za provoz, je pořízení alternativního zdroje energie. Vyplatí se všem? A jak je možné snížit pořizovací náklady?
19.05.2022
Na co musí zaměstnavatelé pamatovat nyní a co se v nejbližší době změní
Před vznikem pracovněprávního vztahu mají zaměstnavatelé celou řadu povinností. Musí sami získat potřebné informace, ale rovněž zaměstnance informovat.
19.05.2022
Další šance pro dlužníky, od září do listopadu se vrátí Milostivé léto
Vláda dnes rozhodla o pokračování tzv. „Milostivého léta“, tedy o možnosti splatit exekuce bez úroků. Podobně jako první Milostivé léto potrvá akce tři měsíce, od začátku září do konce listopadu.
19.05.2022
Žádost o příspěvek na bydlení? Z byrokratického pekla brzy snad “jen” očistec
O příspěvek na bydlení nežádají ani zdaleka všechny domácnosti, které na něj mají nárok. Jedním z hlavních důvodů je byrokratická náročnost celého schvalovacího procesu žádosti. Jistou úlevu by měla přinést novela, kterou poslalo do připomínkového řízení ministerstvo práce a sociálních věcí.
18.05.2022
Z aut do 12 tun se nebude platit silniční daň, potvrdil Senát
Senát dnes schválil novelu zákona o silniční dani, která ruší povinnost platit daň z vozidel do 12 tun. Pro vozidla nad 12 tun se navíc daň sníží.
18.05.2022
Nezveřejnění účetní závěrky se účetním jednotkám může pěkně prodražit
Účetní závěrky za rok 2021 má většina podnikatelů již hotové a daňová přiznání podaná, ale tím povinnosti pro podnikatele nekončí. Dokdy a jak musí být zveřejněna účetní závěrka podnikatelů a jaké sankce mohou očekávat při nesplnění povinností?
18.05.2022
OSVČ se sníží pokuty u kontrolních hlášení, budou platit jen polovinu
OSVČ a společnostem s ručením omezeným s jedním společníkem – fyzickou osobou se sníží pokuty za prohřešky u kontrolních hlášení na polovinu.
18.05.2022
Neuspěl u maturity. Jak to nyní bude se zdravotním pojištěním?
Maturity odstartovaly. Jak by měli studenti, kteří u nich neuspějí, postupovat v souvislosti se zdravotním pojištěním? Jsou povinni ho hradit, případně odkdy?
17.05.2022
Nárok na mateřskou či rodičovskou: Jaké jsou podmínky pro zaměstnance a OSVČ?
S příchodem dítěte je spojeno hned několik dávek, které je možné čerpat. Je však nutné vždy splnit dané podmínky. Česká správa sociálního zabezpečení a Úřadem práce ČR vytvořily a aktualizovaly příručku pro nastávající rodiče, která má pomoci se v systému vyplácených dávek zorientovat.
17.05.2022
Na zaplacení daně z nemovitých věcí máte už jen 14 dnů. Jak daň uhradit?
Blíží se termín pro platbu daně z nemovitých věcí. Lhůta pro zaplacení daně nebo její první splátky končí v úterý 31. května 2022. Na tuto daňovou povinnost zbývá posledních 14 dnů.
17.05.2022
Na kadeřnice dolehla inflace a zdražují. Může za to dražší materiál i energie
Zmapovali jsme, jak to v současné době vypadá v kadeřnictvích. Už i tam dorazila inflace a ceny půjdou nahoru. Bojí se kadeřnice o další odliv zákazníků?
17.05.2022
Schváleno: Cestovní náhrady jsou opět vyšší
Vyhláška o cestovních náhradách vyšla ve Sbírce zákonů. Zvýšily se průměrné ceny pohonných hmot a další změny jsou „za dveřmi“.
17.05.2022
Nejvyšší důchody berou v Praze, v jakém kraji dostávají senioři naopak nejméně?
Průměrný sólo důchod v Praze činil ke konci loňského roku 16 392 korun, což je nejvíce ze všech krajů v ČR. Druhé místo zaujímá Středočeský kraj s 15 647 korunami a třetí nejvyšší penze se vyplácí v Moravskoslezském kraji (15 491 korun). Vyplývá to z dat České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
16.05.2022
Poslední dva dny na požádání o poslední covidovou podporu. Kdo má nárok?
Podnikatelé, kteří splňují podmínky, mají poslední dva dny na to, aby podali žádost o dotace v programu Covid Nepokryté náklady – vybrané sektory. Dle oboru podnikání jim bude vyplaceno buď 50, či 70 % nepokrytých nákladů za měsíce, kdy byli omezeni.
16.05.2022
Manka a škody v účetnictví a daních
V rámci podnikatelské činnosti se běžně stává, že se na základě inventarizace nerovná účetní stav a skutečný stav zaúčtovaného majetku. V takovém případě jsou zjištěny kurzové rozdíly, kterými mohou být buď manka, nebo přebytky. Jak si s těmito rozdíly účetně poradit?
16.05.2022
Banky jdou s dobou. Nabízejí eko úvěry na udržitelné nebo úsporné bydlení
V současné době je velmi aktuální udržitelnost, se kterou souvisí například i alternativní zdroje vytápění v domácnostech i podnicích. Jak je možné tyto výdaje financovat?
16.05.2022
Tři pásma u paušální daně: Jaké OSVČ budou platit 6000 Kč a jaké až 26 000 Kč?
Paušální režim budou moct využít OSVČ s příjmy až do 2 milionů korun. Pro některé to však bude znamenat měsíční odvod ve výši 26 tisíc korun.
16.05.2022
Seniorka chtěla příspěvek na bydlení. Úřad po ní ale požaduje 14 dokumentů
Je to opravdu cílená pomoc, nebo spíše snaha žadatele od příspěvku na bydlení odradit? Server Podnikatel.cz absolvoval se seniorkou žádost o příspěvek na úřadu práce.
16.05.2022
Dávali zákazníkům plastové tašky zdarma, dostali za to pokutu
Tzv. zákon o obalech stanovuje obchodníkům určitá pravidla, kterak s obaly nakládat. Jejich dodržování kontroluje Česká obchodní inspekce. V roce 2021 provedla celkem 3323 kontrol a porušení tohoto zákona zjistila ve 110 případech.
13.05.2022
Za několik týdnů by měly skončit "zlaté časy" tzv. energošmejdů
Za necelé dva měsíce začnou platit nová pravidla, která zpřísňují podmínky pro podnikání zprostředkovatelů smluv s dodavateli energií. Jaké novinky v energetickém zákoně od 1. července 2022 přijdou?
13.05.2022