Máte posledních pár dnů na uhrazení zálohy na daň z příjmů
Záloha na daň z příjmů se v tomto případě týká poplatníka, který měl daňovou povinnost přes 150 tisíc. V příštím týdnu, v úterý 15. března 2022, vyprší termín pro jednu z povinných splátek.
11.03.2022
Kolik dostane OSVČ na neschopence? S výpočtem pomůže kalkulačka
Osoba samostatně výdělečně činná má nárok na nemocenské, pokud splňuje zákonem dané podmínky. Jednou z nejdůležitějších je, že se k nemocenskému pojištění přihlásila a pravidelně hradí zálohy. Účast OSVČ na nemocenském pojištění je dobrovolná.
11.03.2022
Silniční daň bude zrušena, za 1 Kč na ni stát vybere 4krát míň než u jiných daní
Vláda chce zrušit silniční daň pro vozidla do 12 tun. Jak nedávno zjistil NKÚ, její efektivita je v porovnání s ostatními daněmi v ČR zhruba čtyřikrát nižší.
11.03.2022
Resort financí ohlásil kontroly pump. Prodejci budou denně posílat přehledy průměrné prodejní ceny
Pohonné hmoty zdražují už týden nevídaným tempem. Vláda už včera ohlásila kroky, kterými na rostoucí ceny paliv zareaguje. Rozhodla se, že zruší silniční daň a povinné přimíchávání biosložek do paliv.
11.03.2022
K dispozici je služba, která nahrazuje ukončené daňové schránky. Dostupná bude jen 9 měsíců
Služba s názvem „Nahlížení na vybrané údaje“ dočasně nahrazuje funkce původní Daňové informační schránky, která byla ukončena na konci února. Služba umožňuje přistupovat k vybraným informacím z osobních daňových účtů a spisu daňového subjektu vedeného finančním úřadem.
10.03.2022
Радимо українцям: Знайти роботу та заключити трудовий договір
Громадяни України, які подали заяву на отримання спеціальної візи на проживання, будуть шукати роботу в Чехії. Які їхні права і на що слід звернути увагу?
10.03.2022
Přehledy OSVČ všech zdravotních pojišťoven na jednom místě ke stažení
Pro podání přehledů OSVČ zdravotní pojišťovně je ještě stále dost času. Jednotlivé pojišťovny nabízí své formuláře na svých webových stránkách. Server Podnikatel.cz je má na jednom místě. Stačí si vybrat svoji pojišťovnu a tiskopis stáhnout.
10.03.2022
Změny v opatřeních od 14. března: Bez respirátoru do obchodu i ke kadeřníkovi. Neruší se ale úplně
Posledních pár týdnů jsou čísla, která se týkají pandemické situace, příznivá. Vláda přistoupila k dalšímu kroku rozvolňování opatření, která měla šíření pandemie zabránit.
10.03.2022
Nakladatelství darují dětské knihy a slovníky. Pomoci Ukrajině mohou i čtenáři
Na pultech knihkupectví můžeme najít spousty knih. Jak jsou na tom česká nakladatelství a s čím se musí potýkat?
10.03.2022
Radíme Ukrajincům: Vyhledání zaměstnání a uzavření pracovní smlouvy
Občané z Ukrajiny, kteří požádali o speciální pobytové vízum, budou na území České Republiky hledat zaměstnání. Jaká mají práva a na co si dát pozor?
10.03.2022
Kdo nemusí podávat daňově přiznání za rok 2021?
Zjednodušené pravidlo, že daňové přiznání podávají podnikatelé, zatímco zaměstnanců se tato povinnost netýká, sice stále do určité míry platí, výjimek však existuje hned několik. Kdo tedy daňové přiznání za rok 2021 podávat nemusí?
10.03.2022
EET skončí, rozhodla vláda. Odmítla návrhy odborů i podnikatelských svazů
Vláda schválila návrh ministerstva financí na zrušení elektronické evidence tržeb (EET). Odmítla tak jak připomínky odborů, tak podnikatelských svazů.
10.03.2022
Vláda reaguje na rostoucí ceny pohonných hmot: Ruší silniční daň a biosložku
Zdražování nafty a benzínu pociťují dopravci a řidiči už od minulého týdne. A ceny stále rostou. Kabinet dnes projednával reakci na rostoucí ceny pohonných hmot.
10.03.2022
EET vyjde na 250 milionů Kč ročně, sliboval Babiš, ve skutečnosti stála 463 milionů
Před spuštěním elektronické evidence tržeb (EET) Andrej Babiš, tehdejší ministr financí, sliboval, že provoz EET vyjde na 250 milionů korun ročně. Jak však nyní spočítalo ministerstvo financí, ve skutečnosti vyšly roční náklady na EET na 453 milionů korun.
09.03.2022
Jak ovlivňuje účet u Sberbank výplatu přeplatků na dani nebo platbu daně?
V návaznosti na odebrání bankovní licence Sberbank CZ, se mnoho podnikatelů nemůže dostat ke svým penězům. Co dělat v případě, že máte u finančního úřadu registrovaný účet vedený u Sberbank CZ?
09.03.2022
Z daní půjde odečíst dary některým uprchlíkům i na vojenskou pomoc Ukrajině
Dary na vojenskou pomoc Ukrajině půjde odečíst z daní. Daňový základ sníží i dary ukrajinským uprchlíkům, ne však všem. Musí jít například o děti.
09.03.2022
Український працівник чеської компанії отримав повістку до армії
Які обов’язки роботодавця, а які права та обов’язки українського працівника, який має піти до військової служби? Чи потрібно звільняти його з роботи? Як щодо повернення на роботу?
09.03.2022
I když je plátce paušální daně, musí podat přehledy OSVČ. Víme kdy
Paušální režim nabízí jako jednu z výhod méně administrativy. Pokud je podnikatel plátce paušální daně pro OSVČ, nemusí podávat přiznání k dani ani přehledy o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a České správě sociálního zabezpečení. Může však nastat situace, kdy bude povinen přehledy podat.
08.03.2022
Uměle si snižovali daňové povinnosti, stát obrali o 23 milionů. Došlo na ně
Optimalizovat nebo uměle snižovat je velký rozdíl. Pokud se člověk přikloní k tomu druhému, má problém. Policie obvinila 12 fyzických a 4 právnické osoby pro trestné činy „krácení daně, poplatku a podobné povinné platby“ a „legalizace výnosů z trestné činnosti“. Organizovaná skupina osob se měla zkrácením DPH obohatit o nejméně 23 milionů Kč.
08.03.2022
Došlo ke změně u přehledů o příjmech a výdajích OSVČ pro zdravotní pojišťovnu
Od 1. ledna 2022 došlo ke změně přehledu o příjmech a výdajích OSVČ. Jedná se o název formuláře. Nově se zdravotní pojišťovně dokládá tiskopis s názvem „Přehled o výši daňového základu OSVČ“.
08.03.2022
Vrátil se zájem o pivo? Pivovary doufají ve standardní rok a musely zdražovat
Restaurace jsou už nějakou dobu otevřené, navíc bez omezení a nutnosti prokazování bezinfekčnosti. Jaký vliv to má na pivovary a jak jsou na tom s cenami?
08.03.2022
Snižte si daně, máme přehled slev na dani a nezdanitelných částí
Podnikatel.cz připravil velký přehled slev, daňových zvýhodnění a nezdanitelných částí základu daně, které lze uplatnit letos v přiznání za rok 2021.
08.03.2022
Kolik let musíte odpracovat, abyste mohli odejít do důchodu?
Abyste získali nárok na starobní důchod, musíte splnit dvě podmínky. Je nutné dosáhnout stanoveného důchodového věku a získat potřebnou dobu důchodového pojištění.
08.03.2022
Prodlouží se úřední hodiny berňáků, začaly už výjezdy do obcí
V souvislosti s blížící se lhůtou pro podání daňového přiznání se tradičně prodlouží úřední hodiny a finanční správa pomůže s vyplněním a podáním přiznání v obcích, kde se nenachází finanční úřady.
07.03.2022
Ombudsman si posvítil na postupy berňáků u kompenzačního bonusu
Při vyřizování žádostí o kompenzační bonus 2022 porušovala finanční správa podle odborníků zákony. Jedním z prohřešků bylo i to, že úředníci tlačili na žadatele, aby svoji žádost stáhli. Přitom právě kvůli tomuto chování zahájil už před rokem šetření veřejný ochránce práv.
07.03.2022