Přechodná ustanovení k novele zákoníku práce: Jak nechybovat?
Zaměstnavatelů se stále týkají přechodná ustanovení k novele zákoníku práce s účinností od 1. října 2023. V některých případech mají splněno, jinde musí doplnit.
17.10.2023
Jaké pojištění by neměli podcenit začínající podnikatelé? Přinášíme konkrétní rady
Pojištění by mělo být první z věcí, na které má podnikatel myslet. Může mu to ušetřit spoustu starostí. Jak jej správně nastavit a nepodcenit?
17.10.2023
Datové schránky čekají od nového roku zásadní změny. Víme o nich
OSVČ mají od letošního roku povinnost mít zpřístupněnou datovou schránku. Její využití čekají zásadní změny, o kterých by měly vědět.
16.10.2023
Konsolidační balíček prošel Sněmovnou. Nabízíme stručný souhrn změn, které přináší
Poslanci dnes finálně hlasovali pro změny, které přináší vládní konsolidační balíček. Ten byl dnes Sněmovnou schválen a míří do Senátu.
16.10.2023
Nahradí Uber robotaxíky? V Dubaji je právě testují
Takzvané robotaxíky, tedy vozidla taxi služby bez řidičů, je dnes možné vidět v několika amerických a čínských městech. Nově se k nim přidávají Spojené arabské emiráty s pěti autonomními automobily a dalšími plány.
16.10.2023
Velký přehled novinek, které přináší konso­lidační balíček
Poslanecká sněmovna schválila minulý týden konsolidační balíček. Zvýší se odvody OSVČ, daň z nemovitých věcí či nemocenské pojištění.
16.10.2023
Kolovat po úřadech mají data, ne lidé. Jak to vypadá s tímto volebním slibem?
Než přišla současná vláda k moci, hlásala, že rozjede digitalizaci a přinese významné změny. Stalo se to? A co to přineslo podnikatelům?
16.10.2023
Víme, jaké výhody přinese preventivní restrukturalizace
Preventivní restrukturalizace je legislativně dána novelou zákona, která do českého právního řádu začleňuje evropskou směrnici o restrukturalizaci a insolvenci z roku 2019. Jejím cílem je předcházet úpadku.
16.10.2023
Firmám má fungování usnadnit registr zastupování. O co jde?
Registr zastupování je další z projektů, který má napomoci digitalizaci státní správy. Ulehčit fungování má nejen firmám a podnikatelům, ale i veřejnosti.
13.10.2023
Berňák informuje o zasílání údajů o výši daně z nemovitostí do datové schránky
Informace o výši daně z nemovitých věcí může být poplatníkům zaslána hned několika způsoby. Od složenky, přes SIPO, e-mail či datovou schránku.
13.10.2023
V penzijních fondech jsou čtyři miliony korun. Nikdo se k nim nehlásí
Už jen do konce letošního roku si mohou lidé požádat o výplatu peněz uložených v druhém pilíři důchodového spoření, který existoval v letech 2013 až 2016.
13.10.2023
Jurečka navrhuje u minimální mzdy „poloautomat“, stále má částečně záležet na vládě
Ministerstvo práce a sociálních věcí sice navrhuje zavést u minimální mzdy valorizační mechanismus, stále však bude částečně záležet na rozhodnutí vlády.
13.10.2023
KVÍZ: Zjistěte, jak si všímáte billboardů podél cest. Poznáte podle nich značku?
Billboardy využívají nejen světoznámé značky, ale i ty menší. Dokážete je k sobě přiřadit? Otestujte se v našem kvízu.
13.10.2023
Bere umělá inteligence lidem práci? Zatím spíše naopak
V souvislosti s rozvojem technologií a umělé inteligence se objevují obavy, že tyto nástroje v budoucnu nahradí lidi. Z Mzdového průzkumu Grafton Recruitment realizovaného ve třetím čtvrtletí letošního roku však vyplývá opak.
12.10.2023
Sociálka bude zaměstnavatelům určovat pobočku, kam budou patřit
Zaměstnavatelům, kteří se od roku 2025 budou nově registrovat na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), vybere sama sociálka místně příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ).
12.10.2023
Vláda vylévá s vaničkou i dítě, dohody o provedení práce se chystá pohřbít
[KOMENTÁŘ] Od října platí v oblasti dohod mimo pracovní poměr řada novinek, které jejich využití komplikují a prodražují. Aby toho ale nebylo málo, konsolidační balíček dohody de facto pohřbívá.
12.10.2023
Co vše patří do pořizovací ceny majetku?
Pokud podnikatelé pořizují v rámci podnikání majetek, musí kromě samotné ceny pořízení zohlednit také vedlejší pořizovací náklady, které pak tvoří vstupní cenu. Co se do pořizovací ceny zahrnuje a kde tyto informace mohou podnikatelé zjistit?
12.10.2023
Kniha jízd firmy zbytečně zatěžuje. Měla by být zrušena, žádají zástupci podnikatelů
Kniha jízd, kterou musí firmy vést, je zbytečná administrativní zátěž. Takový názor má Hospodářská komora ČR, která požaduje, aby byla kniha jízd zrušena.
12.10.2023
Chystá se pravidelná valorizace minimální mzdy
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR navrhuje, aby byl zaveden valorizační mechanismus minimální mzdy. Návrh aktuálně posílá do meziresortního připomínkového řízení.
12.10.2023
Sklad na Litovelsku skrýval víc než tunu prošlých vepřových kůží
Běžná kontrola ze strany Státní veterinární správy ČR z Olomouckého kraje odhalila nepříjemné překvapení. Ve skladě na Litovelsku bylo uskladněno více než 1300 kg zamražených vepřových kůží.
12.10.2023
Jaké jsou náklady na hodinu práce v Evropské unii? Máme srovnání
Do mzdových nákladů zaměstnavatelů se započítává jak sjednaná hrubá mzda se zaměstnancem a povinné pojistné u nás ve výši 33,8 %, tak další přímé náklady související s výkonem práce.
12.10.2023
Čtyři aktuální dotazy k novele zákoníku práce
Novela zákoníku práce sotva nabyla účinnosti a zaměstnavatelé již hledají odpovědi na různé praktické situace ohledně dohod i povinných odpočinků.
12.10.2023
Prodává kašmírové oblečení. Aby ohlídala kvalitu, vydala se až do Mongolska
Zuzana Melicharová začínala v bankovnictví, nyní provozuje e-shop s vlastní módní značkou. Prodává oblečení z přírodních materiálů, které je plně recyklovatelné.
12.10.2023
Nezapomeňte u daňového přiznání, že i prodej nemovitosti je příjmem
Pokud jste prodali dům, nebo jinou nemovitost, jedná se o příjem podléhající dani z příjmů. Je tak nutné podat daňové přiznání. V některých případech však dochází k osvobození od této daně.
10.10.2023
OSVČ a lidé pracující na dohody mají získat nárok na ošetřovné
OSVČ a lidé pracující na dohody by měli získat nárok na ošetřovné. Počítá s tím novela zákona o nemocenském pojištění, kterou předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí.
10.10.2023