Plánujete si požádat o dávky? Nově nebudete muset dokládat příjmy
Úřad práce ČR chce modernizovat a zlepšovat své služby a v rámci toho přichází s novinkou. Klienti při žádosti o dávky nebudou muset dokládat své příjmy, ale bude stačit, aby úřadu dali souhlas k tomu, aby si je sám opatřil.
01.09.2023
Obědy v restauracích atakují 200 korun. Bude jejich zdražování pokračovat?
Do cen jídel v restauracích se promítá jak zvýšení cen potravin, tak dalších nákladů například na energie nebo personál. Tyto faktory jsou důvodem, proč provozovatelé stále zvyšují ceny.
01.09.2023
KVÍZ: „Draze jen chutná!“ Poznáte známé značky podle reklamního sloganu?
Některé reklamní slogany se vám ihned spojí se značkou. Některé sice znáte, ale nedokážete je přiřadit. Vyzkoušejte v našem kvízu, jak dobře reklamní slogany znáte.
01.09.2023
„Když chci, tak můžu,“ tvrdí podnikatelka, která vyměnila Prahu za ostrov v oceánu
Vnitrozemské léto, spojené s cestováním, brzy skončí. Cestování by však skončit nemělo, pokud člověk podniká ve své firmě nebo na volné noze. Má to své důvody.
01.09.2023
Díky těmto podnikatelům je český trh rozmanitější. Zjistěte, co nabízejí
Spousta podnikatelů se zaměřuje na prodej, a to ať už vlastních nebo dodávaných výrobků. Připomeňte si příběhy těch, o kterých jsme psali.
31.08.2023
Kdo musí platit sociální pojištění a jak je to u OSVČ vedlejší?
Sociální pojištění se skládá z důchodového pojištění, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a nemocenského pojištění. Povinnost odvádět částky je pro OSVČ uložena rozdílně.
31.08.2023
Velký přehled, co se změnilo v konsolidačním balíčku a co v něm zůstalo
Koalice se minulý týden nakonec dohodla na změnách konsolidačního balíčku. Novinky se týkají daně z nemovitostí, DPH či zaměstnaneckých benefitů.
31.08.2023
Smráká se nad půjčovnami karavanů a obytných vozů? Majitelů těchto vozů přibývá
Na českých silnicích i v kempech je v poslední době vidět hodně obytných vozů a karavanů. Jak jsou na tom však jejich půjčovny?
31.08.2023
Svaz minerálek protestuje proti novému DPH: Vláda jen tahá z lidí peníze
Svaz minerálních vod se ostře ohradil proti změnám v DPH, které přináší konsolidační balíček. Vláda minulý týden potvrdila, že její změny platí. Jedinou změnu připustila u novin a časopisů, kde DPH sjednotila.
31.08.2023
Dodavatel zákazníkovi zlevnil energie. Může od něj přesto odejít?
V současné době dodavatelé energií rozesílají nové ceníky a někteří z nich snižují ceny. Letos totiž končí platnost cenového stropu a také obecně klesají ceny energií. V této souvislosti zákazníci řeší, jaké si sjednat fixace a také, zda změna cen, i když v podobě jejich snížení, může být důvodem k přechodu k jinému dodavateli nabízejícímu například ještě lepší ceny.
31.08.2023
Mimořádnou valorizaci důchodů nahradí dočasný příspěvek
Mimořádnou valorizaci důchodů nahradí dočasný příspěvek, pod příslušnou novelou už chybí jen podpis prezidenta. Změna má pomoci zajistit dlouhodobost a udržitelnost důchodového systému.
31.08.2023
Zrušte každoroční podávání „růžového papíru“, žádají podnikatelé vládu
Zrušení povinnosti každoročního podávání prohlášení poplatníka k dani z příjmů, tzv. „růžového papíru, tvoří jedno z opatření, která navrhla Hospodářská komora ČR (HK ČR) ke snížení byrokracie.
31.08.2023
Sledování filmů a seriálů táhne. Jaký je byznys streamovacích služeb?
V dnešní době už zdaleka neplatí, že by lidé sledovali filmy nebo seriály jen v televizi. Přibývá placených televizních stanic a také streamovacích platforem.
31.08.2023
Z pravidel pro home office zbylo jen torzo, zůstanou tak značně volná
Původně měly některé skupiny zaměstnanců získat nárok na home office. Stejně tak se navrhovalo, aby jim zaměstnavatelé museli platit domácí náklady. Nic z toho však nebude.
31.08.2023
Trestní oznámení na skupinu Raiffeisen Bank, kvůli aktivitám v Rusku
[AKTUALIZACE] Národní centrála proti terorismu si došlápla na rakouskou skupinu Raiffeisen Bank International AG (RBI). Na skupinu podali trestní oznámení sami klienti pod hlavičkou Asociace za práva občanů a podnikatelů, a to kvůli jejím aktivitám v Rusku.
31.08.2023
Začali jste po škole podnikat? Víme, jak je to s platbou zdravotního pojištění
Nejen absolventům škol se může stát, že začnou podnikat v průběhu roku. V takových případech pak vyvstává otázka, jak je to se zdravotním pojištěním, tedy s platbou měsíčních záloh.
31.08.2023
Telefony nebo počítače od Sberbank CZ? Jsou v rámci insolvence k prodeji
IT vybavení Sberbank CZ, která je v likvidaci, jde do prodeje. Insolvenční správkyně oznámila zahájení výběrového řízení na prodej další části hmotného movitého majetku.
31.08.2023
Všechny OSVČ nárok na kompenzační bonus neměly, potvrdil Nejvyšší správní soud
Na kompenzační bonus měly nárok jen OSVČ přesně stanovené zákonem a trvání na tom nebyl ze strany finančních úřadů přepjatý formalismus, potvrdil Nejvyšší správní soud.
31.08.2023
Průvodce daňovým portálem. Přečtěte si přehledný návod
Daňový systém v České republice se rozděluje na přímé a nepřímé daně. Mezi ty přímé patří daň z příjmu fyzických a právnických osob, daň z nemovitosti a silniční daň. Nepřímé daně jsou pak cla a daň z přidané hodnoty.
31.08.2023
Pojišťovny čeká významná změna. Co už nebudou moci dělat?
Přírodní katastrofy, jako bylo například předloňské tornádo nebo záplavy, ukázaly, že je potřeba hlídat si podpojištění nemovitosti. Nyní však pojišťovny čeká změna, která by měla pomoci zasaženým lidem.
31.08.2023
Část bank čelí kybernetickému útoku, nefungují jim weby ani bankovnictví
Některé tuzemské banky čelí kybernetickému útoku a nefunguje jim internetové bankovnictví. U určitých případů ani web. Jedná se například o ČSOB, Fio Banku či Komerční banku.
31.08.2023
Řídit půjde už od 17 let, ale jen s mentorem. Zvýší se maximální rychlost
Maximální hranice pro pokuty za dopravní přestupky od roku 2024 vzroste. Změn dozná i bodový systém. Novinky se dotknou i začínajících řidičů.
31.08.2023
Čechům už nestačí jen postel v penzionu. Kam se vydávají za zážitky?
Rok od roku je nejen v České republice stále populárnější glamping. Provozovatelé takového ubytování tak přicházejí se stále originálnějšími koncepty.
31.08.2023
Z nezaměstnaných živnostníky? Funguje to, plyne z dlouhodobých studií VŠE
[KOMENTÁŘ] Jen v červenci se z celkem 653 nezaměstnaných stali podnikatelé či živnostníci, a to díky příspěvku Úřadu práce ČR.
31.08.2023
Krácení předčasných důchodů a valorizace podle nových podmínek
Úprava valorizací důchodů a jejich krácení za předčasnost se blíží. Kdy a zda vůbec je výhodné odejít do předčasného důchodu a co je dočasný příspěvek?
23.08.2023