Ubytováváte přes Booking nebo Airbnb? Využijte souhrn daňových povinností
Internetové platformy, jako je Booking či Airbnb, jsou stále více využívány. Pokud prostřednictvím nich poskytujete ubytování, myslete i na povinnosti spojené s daněmi.
07.03.2023
Nemocenské pojištění OSVČ v paušálním režimu: Jaké jsou měsíční zálohy?
Nemocenské pojištění je pro OSVČ nepovinné. Hradí si ho tedy dobrovolně. Jak je to v případě, že je OSVČ plátcem paušální daně? Kolik uhradí v jednotlivých pásmech?
07.03.2023
Umělá inteligence nahradí některé profese. Vzniknou ale nové
Už do pár let se objeví umělá superinteligence, která si uvědomí sebe sama. Nahradí některé obory, zároveň vzniknou nové pracovní příležitosti.
07.03.2023
Finanční správa již doměřuje chybné uplatnění školkovného. Na co si dát pozor?
Ukazuje se, že ne všichni si slevu za umístění dítěte uplatnili v daňovém přiznání či u svého zaměstnavatele v souladu se zákonem.
07.03.2023
Některé OSVČ musí podat daňové přiznání, i když loni platily paušální daň
Daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2022 musí podat i některé OSVČ, které byly v paušálním režimu. Týká se to například těch, které měly loni jiný příjem než ze samostatné činnosti, který je vyšší než 15 000 Kč.
07.03.2023
Pozor na další falešné stránky, tentokrát napodobují web ČSSZ
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) upozorňuje na podvodné stránky, které zneužívají jejího jména a které se z lidí snaží vylákat údaje o bankovních účtech.
07.03.2023
Nekula se chlubí, že u cukru dosáhl snížení ceny. Ta přitom platí už půl roku
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) už řadu týdnů řeší zvýšení ceny cukru. Nyní s odkazem na Rohlik.cz uvedl, že má splněno. Cena cukru na Rohlik.cz však platí už od loňského září.
06.03.2023
Stále více firem nabízí pouze čtyřdenní pracovní týden
Zaměstnanecký benefit ve formě pouze čtyř pracovních dnů se v Česku stává stále větší realitou. Všechny tuzemské firmy, které tuto novinku vyzkoušely, většinou už u ní zůstaly, vyplatí se jim.
06.03.2023
Drahé papriky? Podívejte se, kolik na Češích vydělávají supermarkety
Obchodní řetězce jsou dnes často skloňovány v souvislosti s rostoucími cenami potravin a maržemi. Co se tedy děje s jejich stále rostoucími zisky?
06.03.2023
OSVČ platí na penze méně než zaměstnanci. Jenže podnikatelů je také méně
Za rok 2019 odvedli zaměstnanci na sociálním pojištění celkem 468 miliard korun, zatímco OSVČ pouze necelých 32 miliard. Ve skutečnosti rozdíl není tak dramatický, OSVČ je totiž výrazně méně.
06.03.2023
Vyhrajte vstupenku na konferenci Chytré podnikání
Jak řídit finance a získat investice pro své podnikání? Soutěž o vstupenky na konferenci probíhá do 12. března.
06.03.2023
Daňové úniky v ČR klesly, stále však zůstaly nad průměrem v EU
Daňové úniky v Česku v roce 2020 klesl, a to na nejnižší úroveň v tuzemské historii. Stále ale v tomto ohledu patříme mezi horší státy v EU. Vyplývá to ze studie Evropské komise.
03.03.2023
Služby portálu MOJE daně budou během příštího víkendu omezeny
Finanční správa upozorňuje, že příští víkend budou omezeny služby online finančního úřadu MOJE daně. Důvodem jsou servisní práce.
03.03.2023
Potřebujete mít kam sáhnout pro peníze? Přinášíme velký přehled kontokorentů
Kontokorent se vyplatí tehdy, když potřebujete krátkodobě peníze a nevadí vám vyšší úrokové sazby. Oproti půjčce je schválení rychlé a jedná se o finanční rezervu.
03.03.2023
„Pro imigranty nevaříme,” hlásala restaurace. Pokutu 60 000 kč potvrdil soud
Restaurace v Hrušovanech nad Jeviškou hlásala na svém Facebooku, že pro imigranty nevaří. Pokutu 60 000 Kč za diskriminaci potvrdil teď Nejvyšší správní soud.
03.03.2023
Potravinářský průkaz jako zbytečný a neaktuální doklad. Blíží se jeho konec?
Zdravotní průkaz je označován jako potravinářský a setkali se s ním především ti, kteří při své práci přicházejí do styku s potravinami. Nyní je možné, že už nebude potřeba.
02.03.2023
Píše vám banka o zablokování účtu nebo omezení služeb? Pozor na podvod
Objevily se další podvodné e-maily, které se tentokrát vydávají za Fio banku a prostřednictvím odkazů se snaží z lidí vylákat citlivé údaje k účtu nebo platební kartě.
02.03.2023
Nevyžádaná pošta může podnikatele vyjít draho. Novela upravuje pokuty i povinnosti
Do zákona se dostávají nová pravidla spojená s evropským nařízením „Platform to Business“ a v této souvislosti se mění i pokuty nejen za takzvané spamy.
02.03.2023
Uplatnění slevy na manželku za rok 2022 v daňovém přiznání i ročním zúčtování
Při jejím uplatnění je třeba věnovat pozornost období zahrnutí příjmů i příjmům od daně osvobozeným. Sleva je v praxi problematická a může být brzy zrušena.
02.03.2023
Paušální daň podporuje 80 % OSVČ, využívá ji ale jen necelých 10 %. Čím to?
Ačkoli čtyři pětiny OSVČ podporují myšlenku paušální daně, pouze 10 % ji skutečně využívá. Důvodem je, že velká část OSVČ nesplňuje podmínky pro paušální režim a přibližně stejně velkému podílu OSVČ se nevyplatí.
02.03.2023
OSVČ, které mají datovou schránku, jsou ve veřejném seznamu i s adresou
Komukoliv je zřízena datová schránka pro podnikatele, musí počítat s tím, že jeho jméno a kompletní adresa budou veřejně dostupné. Jak upozorňuje server Lupa.cz, jde o svatý grál pro všechny rozesílače nevyžádaných obchodních sdělení.
01.03.2023
Babišova vláda si dala pravomoc u pobídek, Fialova se jí chce zbavit
Babišova vláda upravila systém investičních pobídek tak, že všechny pobídky musel nakonec posvětit kabinet. Fialova vláda se chce této pravomoci zbavit a vrátit ji na úroveň ministerstev.
01.03.2023
Jakými způsoby mohou OSVČ evidovat a zdaňovat své příjmy?
Pokud podnikáte jako osoba samostatně výdělečně činná, umožňuje vám zákon o daních z příjmů výběr z několika možností, jak příjmy evidovat a následně i zdaňovat.
01.03.2023
Schillerová porušila zákon, když odmítla zveřejnit zprávu OLAF k „Čapáku", určil soud
Ministerstvo financí definitivně prohrálo spor o to, zda bylo v pořádku, že v roce 2018 odmítlo na žádost o informace poskytnout zprávu OLAF k Čapímu hnízdu.
01.03.2023
Portál MOJE daně slaví dva roky: Letos přinese další novinky
Portál MOJE daně umožňuje kontrolovat informace na daňovém účtu, vyřizovat daňové povinnosti nebo sledovat stav podaných žádostí. Služby využívá více než půl milionu uživatelů.
28.02.2023