OSVČ s paušální daní dosáhnou na příspěvek na bydlení, i když mají vysoké příjmy
O příspěvek na bydlení mohou žádat i OSVČ s paušální daní. Díky způsobu výpočtu na něj totiž v řadě případů snadno dosáhnou, a to i tehdy, pokud mají vysoké příjmy.
07.11.2022
Sněmovna schválila mimořádnou daň pro vybrané firmy
Daň z neočekávaných zisků, kterou dnes schválili poslanci, se bude týkat energo, petrolejářských nebo těžebních firem a bank. Tzv. zvláštní daň budou muset odvádět od příštího roku do roku 2025.
04.11.2022
Listopad je spojen s povinností týkající se daně z nemovitých věcí
Předposlední měsíc roku, respektive jeho konec, je spojen s povinností, která se týká daně z nemovitých věcí. Je nutné uhradit 2. splátku daně z nemovitých věcí.
04.11.2022
Na zboží ve slevě bude muset povinně viset i původní cenovka
Senátoři schválili novelu zákona o ochraně spotřebitele, která má zamezit fintám se slevami. Obchodníci budou povinni na zboží, které nabízejí ve slevě, uvádět i jeho původní cenu.
04.11.2022
Nový tiskopis finanční správy pro oznámení osvobození příjmů při prodeji nemovitostí
V rámci novely zákona o daních z příjmů došlo ke změně podmínek pro osvobození příjmů z prodeje rodinného domu a bytu. V návaznosti na tuto novelu vydala finanční správa nepovinný tiskopis.
04.11.2022
Zeman je s vetem rozpočtu 2022 mimo mísu. Nižší daň z příjmů měla platit i letos
[KOMENTÁŘ] Prezident vetoval novelu státního rozpočtu pro rok 2022. Vysvětlil to tím, že zrušení superhrubé mzdy mělo být jen na dva roky. Tato argumentace je však mimo.
04.11.2022
Jak na pojistné zaměstnanců uvolněných zaměstnavatelem do zastupitelstva
Po zářijových volbách nejeden zaměstnavatel uvolnil svého zaměstnance k výkonu veřejné funkce. V souladu se zákoníkem práce jde o obecný zájem, při němž poskytuje zaměstnavatel pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu.
03.11.2022
O víkendu vyřídíte povinnosti přes datovou schránku jen omezeně
Česká správa sociálního zabezpečení upozorňuje na možné komplikace, které by mohly přinést následující dny. O prvním listopadovém víkendu se chystá odstávka.
03.11.2022
Podpora v nezaměstnanosti by měla být nižší, aby motivovala hledat si práci
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky je aktuální výše podpory v nezaměstnanosti „poměrně štědrá“. Lidé tak nemají motivaci snažit se najít si práci rychleji.
03.11.2022
Téměř 900 českých firem má záznam v rejstříku trestů
Aktuální počet firem, které jsou v rejstříku trestů, je výrazně vyšší než tomu tak bylo v loňském roce. Celkový počet podnikatelských subjektů se záznamem v rejstříku trestů stoupl na 866.
03.11.2022
Podnikajícím důchodcům už se nebude zvyšovat penze, ale dostanou slevu na pojistném
Pracujícím a podnikajícím důchodcům se už nově nemá za jejich výdělečnou činnost zvyšovat důchod, ale místo toho získají slevu na sociálním pojištění.
03.11.2022
Které zdravotní benefity je nutné zaměstnanci ve výplatě „přidanit“?
Nejeden zaměstnavatel aktuálně snižuje teplotu na pracovišti. S poklesem teploty je vhodné podpořit i imunitu zaměstnanců preventivními programy.
03.11.2022
Potvrzeno, fyzickým osobám se datové schránky automaticky zřizovat nebudou
Fyzickým nepodnikajícím osobám, které poprvé použijí prostředek pro elektronickou identifikaci, tedy se přihlásí prostřednictvím identity občana, se nakonec datové schránky automaticky zřizovat nebudou, rozhodla vláda.
03.11.2022
Menším firmám se zastropují ceny plynu nehledě na výši odběru, schválila vláda
Nejenom střední odběratelé, ale i velkoodběratelé z řad malých a středních firem budou mít cenově zastropovanou spotřebu plynu, a to na 80 % předchozí spotřeby. Počítá s tím návrh vyhlášky, kterou ve středu schválila vláda.
02.11.2022
Budoucnost e-commerce patří marketplaces, do 5 let budou v ČR dominovat
Marketplaces už ve světě dominují a brzy budou podle expertů i u nás. Nejen marketplaces byly tématem konference Chytré podnikání, kterou organizovalo Tuesday Business Network.
02.11.2022
Víte, že akciovky musí mít webové stránky? A co eseróčka?
Už 8 let platí, že akciové společnosti musí mít webové stránky a na nich uvedené zákonem předepsané údaje. Společnosti s ručením omezeným mít web nemusí, pokud ho však mají, musí informační povinnost splnit i ony.
02.11.2022
Jak zažádat o vrácení přeplatku na silniční dani?
V návaznosti na novelu zákona o silniční dani došlo k výraznému zúžení předmětu daně a tím i osob, které jsou této dani podrobeny. Jak zažádat o vrácení již uhrazených záloh?
02.11.2022
Kdy se to zastaví? Rekord v počtu aktivních OSVČ byl opět překonán
Počet aktivních OSVČ se opět zvýšil. Ke konci letošního září jich v ČR podnikalo skoro 1,11 milionu, což je nejvíce v historii.
02.11.2022
Nádobí vedle toalety, malba ze stropu téměř v jídle: Hygiena chodí i na udání
Podniky, které poskytují stravovací služby, jsou pod drobnohledem kontrolorů z hygienických stanic. Ti míří především do zázemí, aby se ujistili, zda jsou dodržována daná pravidla.
01.11.2022
Návštěvu u lékaře v pracovní době je nutné doložit. Co když ale potvrzení chybí?
Pokud zaměstnanec v pracovní době opouští pracoviště nebo do něj vůbec nedorazí z důvodu návštěvy lékaře, je ze zákona povinen posléze doložit zaměstnavateli potvrzení, že se tak stalo.
01.11.2022
Honem rychle na TikTok. Tato sociální síť už není jen pro mladé uživatele
Firemní značky by měly začít přemýšlet o vstupu na sociální síť TikTok, než jim ujede vlak. Výkon je tam rychlý a reklama zatím i levná. V dalším díle podcastu Podnikatel+ nabízíme inspiraci i marketingovou kuchařku, jak na to.
01.11.2022
Podrobně k doložení důvodů pro uplatnění slevy na pojistném
Při uplatnění slevy na pojistném bude třeba důvod řádným způsobem prokázat. Jak zaměstnavatel nárok na slevu v souladu se zákonem doloží?
01.11.2022
Založit firmu půjde se vzorem společenské smlouvy. Na kolik vyjde zápis?
Kdo bude chtít založit „eseróčko“, bude moct využít oficiální vzorovou společenskou smlouvu. Za notářský zápis při použití vzorů pak zakladatel firmy zaplatí částku 2000 Kč.
31.10.2022
Marže pumpařů byly v říjnu nízké, kontroly však budou pokračovat
Přestože se ceny benzinu a nafty od začátku října zvýšily o několik korun na litr, marže benzinek zůstaly relativně nízké, ukázaly kontroly ministerstva financí. Kontroly nicméně budou pokračovat i nadále.
31.10.2022
Lyžařská střediska se chystají na sezónu. Vyplatí se jim tato zima finančně?
První skiareály už před několika dny začaly se zasněžováním. Kvůli zdražování a současné situaci je pro ně však tato sezóna nejistá.
31.10.2022