Cestovní kanceláře si mnou ruce. Ani letos Češi na dovolených nešetří
Pomalu se blíží sezóna letních dovolených a cestovní kanceláře tak mají plné ruce práce s jejich prodejem. Jak se jim daří?
29.05.2023
Začínající OSVČ budou mít nižší minimální zálohy než ostřílení podnikatelé
Ačkoli se OSVČ zvýší minimální zálohy na sociální pojištění, začínajících podnikatelů se tato novinka týkat nemá.
29.05.2023
Nemáte na uhrazení záloh na zdravotní a sociální pojištění? Kdy lze žádat o snížení?
V případě, že se v podnikání nedaří a OSVČ čelí finančním potížím, může si alespoň trochu ulevit. Splňuje-li podmínky, má ze zákona právo požádat si o snížení záloh na sociální a zdravotní pojištění.
26.05.2023
Je uchazeč o zaměstnání povinen uvádět v životopise fotografii?
Vhodně sestavený životopis hraje při hledání zaměstnání obrovskou roli. Nejde pouze o obsah, ale také formu.
26.05.2023
Jurečka chce od OSVČ více peněz a ještě sáhne na penzijní spoření
Na webu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) se v nové sekci Důchodová reforma objevily důvody, proč mají OSVČ platit státu více. Do toho se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka rozhodl sáhnout i na podmínky dobrovolného penzijního spoření.
26.05.2023
Ráj čajů, bylinek a koření je v Čejkovicích u Hodonína. Jak vznikl byznys plný vůní?
Společnost Sonnentor si zakládá jak na kvalitních výrobcích, tak především na udržitelném podnikání přátelském k lidem i přírodě. Zjistěte, jak to ovlivňuje tento byznys.
26.05.2023
Paušální daň OSVČ vzroste, a to až o 24 tisíc korun ročně v prvním pásmu
S tím, jak vzrostou minimální zálohy na důchodové pojištění OSVČ i vyměřovací základ, se zvýší i paušální daň OSVČ, a to ve všech třech pásmech.
26.05.2023
Slevových akcí už je moc. E-shopy hledají cestu, jak zaujmout spořivé domácnosti
Tuzemské internetové obchody za sebou mají poměrně obtížné období. Dokazují to i nejnovější data o tržbách, podle nichž došlo na jaře k meziročnímu poklesu obratu e-commerce o 13 procent. Mnoho českých domácnosti totiž přešlo na úsporný mód, kdy omezily nákupy pro radost a výrazně více si zboží vybírají. O více než třetinu se kvůli tomu snížila chuť spotřebitelů utrácet, o polovinu naopak stoupla
26.05.2023
Dnes jsou doručeny poslední složenky k dani z nemovitostí. Co dělat, pokud nedorazí?
Složenky s údaji potřebnými k úhradě daně z nemovitých věcí chodí do schránek poplatníků už nějaký ten týden. Dnes by měly dorazit poslední.
25.05.2023
Změní se podmínky pro nárok na předčasný důchod
Podmínky pro nárok na předčasný důchod se změní. Změny se dotknou počtu let, kdy je možné žádat, a délky nutné doby sociálního pojištění.
25.05.2023
Vláda plánuje zrušit školkovné i slevu na studenta, slevu na manželku zpřísní
Vládní úsporná opatření se mají dotknout některých daňových slev. Nově by si daňoví poplatníci nemohli uplatnit slevu za dítě umístěné v předškolním zařízení nebo daňovou slevu na studenta. U slevy na manželku má dojít ke zpřísnění.
25.05.2023
Nejasnosti kolem výpovědi z obecných zdravotních důvodů
Převedení na jinou práci, výpověď, náhrada mzdy ve výpovědní době, placené svátky, zdravotní pojištění atd. To vše v praxi zaměstnavatele zajímá.
25.05.2023
Stanjura plánuje novou daň pro firmy, má se jmenovat „dorovnávací“
Ministerstvo financí má v plánu předložit návrh, který by zavedl novou dorovnávací daň. Záměr ministerstvo uvedlo v důvodové zprávě ke konsolidačnímu balíčku.
25.05.2023
Nájemné v Praze zdražilo za dva roky o 40 %. Ceny nemovitostí přitom klesají
Pronájmy výrazně zdražují, i když cena nemovitostí klesá. Jen v Praze se nájemné zvýšilo za poslední dva roky o necelých 40 procent. Navýšení se týká jak velkých bytových jednotek tak i velkých. Pokud se někdo rozhodne nemovitost koupit, zaplatí v Praze méně než v loňském roce.
24.05.2023
Cestovní náhrady se sníží, důvodem je pokles cen nafty
Kvůli výraznému poklesu cen nafty by mělo dojít i k snížení cestovních náhrad. Průměrná cena nafty uvedená ve vyhlášce klesne skoro o 10 Kč za litr.
24.05.2023
Jak zjistím, kolik mám zaplaceno na zálohách u ČSSZ?
Podnikatelé jsou ve většině případů povinni hradit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Od roku 2022 ČSSZ přestala zasílat přehled o zaplacených zálohách. Kde tyto informace mohou podnikatelé zjistit?
24.05.2023
Umožněte svým zákazníkům platit bitcoinem. Je to snadnější, než si myslíte
Bitcoin už dávno není hračka několika málo počítačových bláznů a můžete s ním platit na tisících místech po celém světě.
24.05.2023
Kdo může za zdražování potravin? Podle antimonopolního úřadu to obchodníci nejsou
Zdražování potravin se ve veřejném prostoru řeší dnes a denně. A také se dnes a denně hledá viník. Zatímco ministr zemědělství Zdeněk Nekula obvinil obchodníky, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prokázal, že vina není na jejich straně.
24.05.2023
Schillerová: Chaos kolem DPH na "latéčko"? Chci věřit, že se to napraví
Změny, které souvisejí s plánovanou úpravou DPH, začínají vyvolávat chaos. Vláda totiž počítá, že sazby DPH zredukuje na dvě: základní (21 %) a sníženou (12 %). To se promítne i do sazeb DPH pro nápoje. Například balená voda a nealkoholické nápoje zdraží, protože se přesunou do základní sazby.
24.05.2023
Méně peněz pro brigádníky. Dohody už nebudou tak výhodné
Dohoda o provedení práce dozná změn. Smlouvy u jednotlivých zaměstnavatelů se budou evidovat v centrálním registru a pokud dohodář překročí limit, bude platit pojištění.
23.05.2023
Na střední školu ho nevzali. Jak je to s povinností hradit zdravotní pojistné?
Letos končí základní školu velice silný ročník. Absolventů tedy bude rekordní počet. Už nyní se ukazuje, že počet míst na středních školách je nedostatečný.
23.05.2023
Jak postupovat, pokud potřebujete znát výši daně za jednotlivé nemovité věci?
Do 25. května 2023 by měla všem poplatníkům daně z nemovitých věcí dorazit informace o celkové výši daně. Jak ovšem získat vyčíslení daně z nemovitých věcí za jednotlivé nemovité věci?
23.05.2023
Spotřebitelská novela přináší nová pravidla pro odstoupení od smlouvy
Odstoupení od smlouvy je jedním ze základních způsobů, kterým může fyzická osoba nacházející se v postavení spotřebitele ukončit smlouvu uzavřenou s podnikatelem.
23.05.2023
Od 1. července 2023 budou zaměstnavatelé zasílat nové potvrzení o příjmu
Úřady práce budou moci zaměstnavatele každý měsíc žádat o potvrzení příjmů jejich zaměstnanců. Je stanovena i poměrně krátká lhůta pro odeslání.
23.05.2023
Vydělával streamováním bez živnostňáku, policie si pro něj přišla během vysílání
Vydělával si streamováním za finanční odměnu, neměl však živnostenské oprávnění, čímž se dopustil nedovoleného podnikání. Policie si pro něj přišla přímo během streamu.
22.05.2023